BUITEjNLAiNDSCHE BERiGTEiN. voed. Het was op liet uiterste oogcnblikdal zij gered werden want liet ijs ion ben niet langer honden, en brak dadelijk, nadat zij bet verlaten had den in eene menigte stukkenen de voorraad visch was verteerd. Bijna de geheele bevolking snelde toe, om de ongelukkigen bijstand te bieden; zij zul len waarschijnlijk zoolang bier verblijventot zij geheel hersteld zijn. KAMPEN, 29 Jannarij. Het archief alhier is rijk, vooral in oude authentieke stukken, docb wat er te vinden is, is nooit publiek gemaakt. De Stads-Courant behelst eene opgave der Pauselijke hullen en Bisschoppelijke brieven aldaar voorhanden en belooft eene opgave der brieven van Noordsche Koningen uit den tijd van Kampens opkomst en bloei. JOURE, 29 Januarij. Op de weekmarkt alhier die lang kwijnde, stijgt thans jaarlijks de aanvoer van boter en kaas en neemt het vertier toe. In 1848 is er 270,400 Ned. boter aan de waag gewogen. ENGELAND. LONDEN, 26 Januarij. Gisteren is de Prins van Oranje met den Nederl. Gezant Graaf Schimmel- penninckbenevens verscheidene andere aanzienlijke personen bij de Koningin cn Prins Albert, op bet paleis te Windsor ter maaltijd geweest. Men zegt dat het Ministerie het plan zou hebben om het leger eene ver mindering te doen ondergaan van 10,000 man. De Times cijfert nit, dat het leger in vergelijking van de legers van andere landen, wel drie vierde kleiner is, dan elders, iets dat bij de onmiskenbare verderfelijke overdrijving van de krijgsinagt in geheel Europa, meer bewijst dat de legers elders te groot, dan dat het in Engeland te gering zou zijn. Twaalf jaren vroeger bedroeg de geheele begrooting voor Oorlog zoo te zee als te land 10 millioen thans reeds 18 millioen. llierop wil de Times niet bezuinigen door getalvermindering, maar door vermijding van vervoer van soldaten, door in de gezondste volk plantingen legers uit Inlanders zamen te stellen, met Engelsche Officieren, waardoor de noodige krijgsmagt veel nader bij ieJer punt zou zijn. Verder wordt er in Engeland ook vrij wat aangemerkt op geldverspilling in hooge bezoldigingen en pensioenen aan nullelooze en overtollige ambtenaren. Zelis zon de Regering zoo zeer overtuigd zijn van de hooge noodzakelijkheid van wezentlijke bezuiniging, dat zij in den loop des jaars ten dien einde in ernst gemeende maatregelen zon nemen. De Althrincbam-spoorweg bij Manchester rnst aldaar een eind wegs op eene rei van boogen. Deze boogen zijn echter zoo weinig hecht gebouwd, dat de eene voor, de andere na, instort; gisteren zijn er van de drie overgeble vene twee bezweken, en de laatste dreigt reeds spoedig de overigen te zullen volgen. Het getal armen, dat bedeeld wordt, berekent men op de Groot-Rri- tannische eilanden op bijna 4 der bevolking. In Engeland bevinden cr zieh 1|. millioen, in Ierland bijna 2J millioen, en in Schotland 200.000. De verbazende som van 200 millioen is sedert 1816 aan armhclasting geïnd. In de vorige week hepft in de steenkolenmijnen van Darley Maine, bij Barnsley, in het graafschap York, weder eene dier gaz-uitbarstingen plaats gehad welke reeds zoo velen mijnwerkers bet leven hebben gekost. Van hon derd vijf werklieden zijn er slechts 24 gered. Men heeft berigt uit Philadelphia, dat men in de munt aldaar reeds met goed gevolg goud uit Californië had beproefdalsmede dat men in Cali- fornië ook veel best vcrmillioen heeft gevondendat een derde kwikzilver bevatte. FRANKRIJK. PABIJS, 27 Januaiij. De Minister van Binnenl. Zaken heeft gisteren het ontwerptot sluiting der clubs, aangeboden. Elke vereeniging, herhaaldelijk gehouden, en waarin staatkundige aangelegenheden worden behandeld, wordt als club beschouwd. De hoofden der vereeniging zullen gestraft worden met eene geldboete van 100 tot 500 franken, en, zoo daartoe aanleiding bestaat, met het verlies der burgerregten van één tot drie jaren. Die zijne woning tot bet houden der vereenigingen verleent, zal ook eene geldboete van 100 tot 500 franken moeten betalen. De Minister beeft bij de ontwikkelingen der gronden voorde wet, doen opmerken dat de bestaande wet op de clubs krachteloos bleek te zijn om de vereenigingen te keer te gaan, die opentllijk leerstellingen verkondigen ter omverwerping der maatschappij, en bij welker aanzijn geene regering ter wereld haar onmisbaar gezag kan handhaven. Een der leden van de linkerzijde, de Heer Gent, zeide, dat het ontwerp eene inbreuk was op de staatsregeling. De spreker werd door den Voorzitter tot de orde geroepen en cr werd, volgens verlangen des Ministers, met groote meerderheid besloten de zaak met den mceslen spoed te behandelen. Reeds heden is bij monde van den Heer Sénard verslag uitgebragt. De Commissie beschouwde de sluiting der clubs als eene verkrachting der staats regeling zag de dringende noodzakelijkheid dier wet niet inen verlangde verzending naar de afdeeling. De Minister Odillon-Barrot drong aan op spoe dige beslissing. Ledru-Rollin stelde zich zeer te weer voor het behoud der clubs. Bij stemming keurden 418 leden tegen 342 het voorstel niet dringend noodzakelijk, waarop in de Vergadering, Leve de Republiek! werd geroepen. Reeds 80 Afgevaardigden uil de partij der felle republikeinen, met Ledru- Rollin aan het hoofd, hebben een verzoekschrift geteekend, om het Ministerie in staat van beschuldiging te stellen. Wel 1400 zoo studenten als werklieden zijn met een verzoekschrift ter Nationale Vergadering opgetrokken tegen de benoeming van den Hoogleeraar Lherminier. Drie Afgevaardigden hebben aan de brug de la Concorde, waar dit groote gezelschap door de policie werd tegengehouden hun stuk overge nomen onder belofte van onverwijlde indiening. Men is steeds ongerust over den geest van spanningtusschen het bewind en de nationale vergadering. Men ondervindt daarvan den invloed ter beurze. De ministeriële en bezadigde bladen keuren hoogclijk het verslag af over het voorstel nopens de ontbinding. De National vereenigt er zich mede. Dit blad komt thans opentlijk voor zijne meeniug uit. Het erkent slechts éénc magt: de Nationale Vergadering. De hevige dagbladen deelenzoo als zij het noemen, een protest van het volk van Parijs mede tegen het besluit der nationale vergadering, om de beschuldigden van Mei aan hunne natuurlijke regters te onttrekken. Daarin worden de gevangenen van Vincennes aangezet, de jurisdictie van het hof van Bourges niet te erkennencn zich van alle verdediging te onthouden. Zij die afwezig zijn, worden aangemaand, zich niet aan het vonnis der vijan den van de Republiek te onderwerpen. Men verzekert iritusschen dat Caussidière wel degelijk voornemens is voor het Hof te verschijnen. De raad van Ministers heeft voor het vervoer der beschuldigden naar Bourges, waar de tereglzitting zal worden gehouden, en tot handhaving der rust gedurende de debatten, de meest mogelijke maatre gelen van voorzorg genomen. De Moniteur berigt dat met Februarij de 25 bataillonsdie de mobile garde uitmaakten, tot 12 zullen worden gebragten de soldijen verminderd, dat eene bezuiniging van 4,670,000 francs zal te weeg brengen. De bladen van Zondag den 28slen leveren verder geen nieuws op. SARDINIË. De Rpgering heeft het door die van Spanje aan alle Katholieke Mogendhe den gedaar. voorstel, om ten behoeve van den Paus tusschen beide te komen, van de hand gewezencn aan den Spaanschen Gezant daaromtrent eene nota doen toekomen. ITALIË, ROME, 18 Januarij. De berigten van deze dagteekening melden dat het in de stad rustig was. De junta van algemeen welzijn had eene proclamatie uitgevaardigdwaarin zij zegt last hebben de vrijheid der burgers te beschermenen alles te doen om de Constituerende Vergadering tot stand te brengen. Het uitvoerend Bewind heeft de troepen van Ancona herwaarts opontboden waardoor de bezetting met 2,500 man zal versterkt worden. Deze vermeer dering van troepen zou plaats hebben, om de Constituerende Vergadering, wanneer zij bijeengekomen zal zijn te beschermendaar de Generaal Zuchi van den Paus het bevel zou bebben ontvangen ze uiteen te drijven. PRVISSEN. BERLIJN, 26 Januarij. Het comité der Spaansche fondsenhouders heeft in een vertoog aan de Nat. Vergadering te Frankfort het onverantwoordelijke gedrag van Spanje tegen over zijne buitcnlandschc schuldeischers aangetoond, hetwelk hij het genot van rust en vrede en aanzienlijke hulpbronnen, geenerlci verontschuldiging heeft. Het verlangt dat de regeringen der landendie het meest hij de zaak betrokken zijn, door hunne diplomatieke agenten te Madrid, gemeenschap pelijk de hemoeijingen hunner commités ten krachtigste ondersteunen. Daar reeds de Nederlandsche regering aan het Amsterdamsche comilé hare toestem ming tot den verlangden maatregel heeft toegezegden haren Gezant te Ma drid, den Baron van Grovestins, overgezonden, en men hetzelfde van de hoven te Londen cn tc Brussel cn van de Fransche Regering verwacht, ver zocht het Berlijnsclie comité dat door het centraal bestuur, alsmede door de hoven van Berlijn en Weenenaan dc Duitsche Gezanten te Madrid gelijke last worde gezonden, ten einde het met de Gezanten van Engeland, Frank rijk, Holland en België daarheen te brengen, dat de Spaansche Regering ein delijk hare verpligtingen nakome of ten minste eene billijke regeling met hare schuldeischers treffe. Het comité eindigt met hare overtuiging te uiten, dal Spanje eindelijk zal beseffen, dat, vroeger of later de Regeringen der be trokken landen zullen vragen: of dergelijke berooving en trouweloosheid niet evenzeer de grenzen van het regt der volkeren overschrijdt als eene plunde ring door gewelden dat Spanje zich niet zal kunnen ontveinzen dat de gevolgen van zoodanige overwegingen eens te ernstig zullen kunnen worden om niet zwaar te wegen in de schaal des regts. Hetzelfde comité had zich ook met een soortgelijk aanzoek tot de Pruisische Regering gewend en van deze de verzekering ontvangen, dat zij de hemoeijin gen van dit comilé ten volste beaamt, en zijne pogingen ten krachtigste wil ondersteunen. SAKSEN. DRESDEN, 27 Januarij. Het Ministerie heeft gisteren zijn ontslag aan den Koning ingediend cn van dat voornemen aan de beide Kamers kennis gegevendie daarover ten hoogste bevreemd warendaar er bij haar ten minste geene aanleiding tot het besluit bestond.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 2