LEYDSCHE mn WOENSDAG, 31 JANUARTJ. BINlNEN L A N DSCHE BERIGTEN Dc Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdag avond. Ue Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nummers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 30 Januarij. Volgens dc in de Staats-Courant van den 28 en 29sten dezer door den Inspecteur-Generaal van de Geneeskundige dienst der Land- en Zeemagt ge dane oproeping, is er weder gelegenheid, om jongelingen tussclien de 16 en 20 jaren oudonder de daarbij gestelde voorwaardenals kweekeling aan 'sRijks kweekschool voor militaire geneeskundigen te Utrecht te plaatsen, ter opleiding als Officier van Gezondheid voor de landrnagt, de zeemagt o£ voor de Oost Indië, voor welke twee laatstgenoemde diensten aan de kweekelingen, gedurende hunne vierjarige studie, eene jaarlijksche toelage van 400 wordt verleend. Naar men verneemt zal de Heer MallanEngelsche Dentiste, zich aanstaanden Zaturdag alhier bevinden. Wij vernemen dat de Slaats-Cominissie voor hel hooger onderwijs tegen den 3de" Februarij aanstaande is te zamengerocpen. RoltCour De Oud-Studenten van het Athenaeum te Deventer hebben het plan gevormd, om dit jaar eene bijeenkomst aldaar te houden. 's GR AVEN 11 AGE30 Januarij. II. K. II. Mevrouw de Prinses Albert van Pruissen heeft, sedert 1° Octo ber j I.aan een honderdtal huisgezinnen, naar evenredigheid van het aantal kinderen, wekelijks van 1 tot 3 doen uitdeden. Bij gelegenheid van 'sKonings verjaardag heeft zij bovendien nog aan 400 behoeftige huisgezinnen belangrijke giften doen uitreiken. Voorts is het aantal onderstanden, dat II. K. II. aan brave en behoeftige burgers doel toekomenzeer groot. II. K. H. heeft onder anderen toegekend aan den Kei keraad van dc Ned. Hervormde kerk te Voorburg, wegens het aanbieden van eene bank in die kerk, eene som van 1000; aan de ongulukkigen en hulpbehoevenden te Werkendam enz. eene som van ƒ200; aan de inrigting Tahitha te Utrecht, eene som van 50; enz. Ook heeft II. K. II. aan de weduwen en weezen der veronge lukte Seheveningsebe visschcrs eene gilt van ƒ100 geschonken. 's Lands schoener-brik Banka, onder hevel van den Luitenant ter Zee lsle kl. N. J. C. van Voss, is den 9'1("n November II. van Makassar te Batavia aangekomen. 's Lands fregat Ceres, Kapt. ter Zee J. Ens! ie, van Batavia naar Neder land, aan de Kaap de Goede Hoop binnen, zou den 15den December 11. de reis voortzetten. Heden zal de Graaf Ladislas Karolyi, Majoor in dienst van den Aarts- IJcrtog Julian van Oostenrijk, uit deze residentie naar Ilanover vertrekken. GOUDA 25 Januarij. Naar men verneemt, is in de jongste vergadering van den Raad eene missive ingekomen van den lieer Gouverneur van Zuid Holland waarhij deze den Baad uitnoodigt eene Commissie uit deszelfs midden te benoemen ten einde op aanstaanden Zaturdag te 's Hage met Gedeputeerde Staten te confe reren en hij monde de bezwaren open te leggen welke in den laatsten tijd door dit collegic tegen het bestuur van Burgemeester en Wethouders zijn in 't midden gebragt. Het is te hopen, dat deze bijeenkomst, waartoe reeds eene Commissie is afgevaardigd, lot gewenschtc uitkomsten moge leiden, en er alzoo op cenigcrlci wijze een einde moge worden gemaakt aan de verwik kelingen die sedert zoo lang in bet stedelijk bestuur bestaan en welke een nog ernstiger aanzien hebben bekomen sedert het hoofd er van in den aan vang dezes jaars, op nieuw als zoodanig is benoemd. AMSTERDAM, 29 Januarij. De Hoogleeraar den Tex hield in de vorige week eene voorlezing in Felix Mentis, over de verstandige en zedelijke ontwikkeling der natie, als steeds den grondslag uitmakende van waar volksgeluk. liet was eene uitbreiding van het gevoelen door zijn Hooggel. in de dub bele Tweede Kamer geuit, dat de nieuwe Grondwet eerst dan heilaanbren gend zal zijn, als zij door dc verlichte medewerking der natie wordt ten uit voer gelegd. Daartoe is bij de uitbreiding van bet kicsregt vermeerdering van kennis onder de kiezers uoodig. lu het burgerlijk leven laat men geen onmondige toe, over eigen zaken te beslissen, veel min mag dit in bot staatsleven door onbevoegden geschieden. Verstandelijke ontwikkeling maakt alleen de kiezers in dezen zin mondig. Van daar dat alle voorgeslagen uitbreiding van kies- rrgt gevaarlijk is, zoolang niet blijkt van de uitbreiding der verstandelijke ontwikkeling. Hij die zedelijk slecht is, wordt afgekeurd in het burgerlijke leven tot bestuurder van wat bet ook zij; verkeerd is bet als men in bet staatsleven slechts naar de meening of de partij van ccnig persoon onderzoek doel; ook daarbij vergete men nooit op dc zedelijke ontwikkeling te letten. Zoo Frankrijk revolutien heeft gehad sedert het begin dezer eeuw die het verderf van dien Staat hebben berokkendmeende de Spr. dat dit vooral aan gebrek aan behoorlijk verstandig en zedelijk onderrigt was toe te schrijven. Wel beeft men het volk leeren lezen, doch men heeft het slechte boeken ter lezing gegeven, en daardoor godsdienst en zedelijkheid ondermijnd. Ten slotte herinnerde de Hoogleeraar met betrekking tot ons Vaderland en de bezuiniging op bet onderwijs, aan de woorden van Van Heusdcn «dat een goed huisvader bet laatst bezuinigingen maakt op de opvoeding zijner kinderen." Op het voorbeeld van ParijsLonden enz.is men ook alhier bezig met de oprigting van een publiek wasch- en badhuis, vooral voor den hand werksman en den' behoeftige bestemd. De ondernemer wil een ruim ge bouw oprigtcn nabij eene der hoofdpoorten. Wie van de inrigting komt gebruik maken, zal voorzien worden van alles wat tot wassehen noodig is, van warm en koud water, van loog of zeep, enz. Het gewasschen goed zal door middel van een eigenaardigen toestel gedroogd wordenen dat wel bin nen één uur tijds; zoodat dc vrouw, die met de wasch van éénc weck zich naar de inrigting begeeftna verloop van 2 of 3 urenhet goed van haar gebeele gezin behoorlijk gedroogd en geheel in orde te buis brengt. Er zul len verschillende tarieven gesteld worden: de vrouw, die eene andere persoon in bare plaats zendt, zal bet meest betalen; de vrouw van den handwerks man minder, en de behoeftige zal voor bet eerste uur, dat zij in dc inrigting werkzaam is, betalen 10 cents en voor bet tweede slechts 5 cents, zoodat zij voor de betrekkelijk geringe som van 15 cent, ontheven kan zijn van al bet ongemak, dat uit bet wassehen in bare eigene woning voortvloeit. De aan merkelijke besparing van tijd is bovendien een belangrijk voordeel. Tevens wil de ondernemer voor de arbeidende klasse de gelegenheid openstellen om voor eene kleine uitgaaf de veikwikking te hebben van een laauw bad, welk voornemen uit een geneeskundig oogpunt alle aanbeveling verdient. De ba den zullen alle in afzonderlijke kamertjes zijn, en zelfs zal hel gebouw voor de mannen en voor do vrouwen afzonderlijke toegangen hebben. Op den 26slcn Februarij e. k. zal in het Huis met de Hoofden alhier geveild worden het bekende muntkabinet, nagelaten door wijlen den lieer Verkade, Notaris te Vlaardingen. De catalogus, welke van deze allerbe langrijkste veiling dezer dagen is in bet licht verschenen, beval do beschrij ving van 4,800 nummers. De collectie bestaat uit de Nedcrlandschc munten van 1576 tot op onzen tijd zoo als die in bet door dezen verdienstelijken en kundigen verzamelaar zeiven in zijn alom bekend uitgegeven werk zijn beschreven; voorts uit nog oudere Nederlandsche munten, die van onder scheidene andere rijken uit eene keurige verzameling Nederlandsche historie penningenpenningkundige boeken enz. Handelsblad VOLLENIIOVE, 28 Januarij. Men beeft bier gisteren avond een zeer trelfcnd schouwspel gehad. De drie, sedert 14 dagen te Durgcrdam in Noord-Holland, vermiste schippers, bestaande uit cenen vader met zijne twee zonen zijn op een stuk drijfijs nog levend tot in de nabijheid van deze stad in zee aangedreven. Men heelt bert dadelijk opgehaald en ofschoon schrikkelijk vernragerd en ellendig van uil zien, hoopt men, dat zij in bet leven zullen behouden blijven. Den 13llcn Januarij verlieten zij Durgcrdam begaven zich op de toegevrorenc Zuiderzee om bot te vangen. Door de duisternis overvallen, raakten zij van bet spoor, en waren genoodzaakt om den nacht op het ijs te blijven. Bij bet aanbreken van bet daglicht ontdekten zij dat zij op een groot stuk drijfijs in de zee dreven. Veertien dagen moesten deze menscben daarop doorbrengen. In do laatste dagen was bet ijs zoodanig afgenomendat zij zich ter naauwernoi.d konden bewegen. Zij hadden zich met de botdie zij gevangen hadden ge-

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1