BUlT£i>LAl\DSCHE BER1GTEIN. Nog heelt Hoogstdezel ve aan den Heer Commissaris van Politie Belir, voor de nagelatene betrekkingen van de jl. Zaturdag voor Scheveningen verdron ken visschers doen geworden eene gift van ƒ200. DELFT, 24 Januarij. Bij het hoogheem raadschap van Delfland hebben zich als schrijvers van de de best gekeurde antwoordenop de prijsvraag betrekkelijk de verbetering Van Delflandsch boezemgemaal, aangemeld: de Heer Pieter de Leeuwopzig- ter bij 's Bijks waterstaat over het stoomgemaal te Spaarndam, voor het anl- V^woord, geteekend met de spreuk»De wetenschap vereischt toepassing eii de lieer J. G. W. Fijnje, ingenieur van den waterstaat in de provincie ~«j5trechtvoor het antwoord, geteekend met de spreuk: x> De waterloop- kunde is de natuurkunde in ligt grooten kan daarom moeijelijk onder wiskundige vormen gebragt wordenAan welke beide Heeren gezament- lijk de uitgeloofde premie is toegekend. UTRECHT, 23 Januarij. Men verneemt dat het plan bestaat om, in navolging van betgeen in Engeland met zoo gunstig gevolg plaats heeftzich hier ter stede het lot der meest verarmde of tot bedelarij vervallen kinderen aan te trekkendoor oprigting van zoogenaamde scholen of liever verzamelplaatsen van havelooze kinderenstrekkende tot het aanleeren van eenigen arbeidzoo als dit eenigermategedurende de laatste maanden, aanvankelijk was beproefd. Het is allezins te wenschen dat deze zoo nuttige poging door ieder, ook door den mingegoede, ondersteund, en voornamelijk de] vaak tot voeding van bedelarij besteede penning, aan deze inrigting geschonken worde. Hiertoe zalzoo wij vernemeneerstdaags eene lijst van inteekening aan een ieder, van welken stand of godsdienst-belijdenis ook, worden aangebo den waaraan liet te hopen is dat niemand zich zal onttrekken. ZWOLLE, 22 Januarij. Gisteren is alhier in hoogen ouderdom overledenJhr. A. J. B. van Sucli- telen van de llaer, Ridder der Orde van den Ncdcrl. Leeuw, Lid van de Ridderschap van Overijssel, oud Burgemeester van Deventer, oud Lid van de Tweede Kamer der Staten-Gencraal, enz. De overledene stond in bijzondere gunst bij wijlen Koning Willem I, van wien hij jaarlijks eene zeer aanzien lijke som ontving, die hein ook na den dood des Konings uitbetaald werd. Ook is eergisteren alhier overleden de Baron van Raders, zoon van den Gouverneur van West-Indië, die hier zijne familie bezocht. (iV. Rott. Cour.) Alhier bestaat een plan om een schip te bevrachten voor California, namelijk de Saramacca. De kosten voor eene dergelijke reis, welke op bijna 2 jaren geschat wordt, worden op ƒ110,000 berekend. GRONINGEN, 22 Januarij. Heden is door het Provinciaal Geregtsbof opgemaakt eene aanbevelingslijst van het navolgend zestal Candidatcn, ter vervulling der plaats van Raadsheer in dat hof, opengevallen door het eervol ontslag van Mr. G. W. H. Baron van Jmholï, te weten: 1°. Mr. M. Schaaf Gratama, Regter in de arron- dissements-regtbank te Groningen2°. Mr. A. Oudenian, Advocaat te Gro ningen; 3°. Mr. F. S. Reiding van Lijphart, Officier bij de arrondissements- regtbank te Apptngcdam4°. Mr. J. Potter van Loonplaatsvervangend Regter bij de dezelfde regtbank5°. Mr. E. J. Tomassen a Thuessink van der Hoop, Officier bij de arrondissements-regtbank te Groningen en 6°. Mr. J. J. Cremers; Notaris te Groningen. BELGIË. BRUSSEL, 23 Jannarij. De Kamer van Vertegenwoordiging heelt een' aanvang gemaakt met het beraadslagen over de bcgrootingwaarin groote bezuinigingen gekomen en de grondslagen zijn gelegd voor eene reorganisatie van alle groote takken van het finantiëel beheer. De bezuinigingen worden gevonden door vereen voudiging in de administratie en vermindering van tractementen van hooge ambtenaren; terwijl de toestand van de mindere veel verbeterd wordt. Dezer dagen zijn in de steengroeven te Baseclesnabij Doornik36 menschelijke geraamten gevonden, hebbende eene lans en eene ijzeren strijd bijl naast zich liggen. FRANKRIJK. PARIJS, 23 Januaiij. De Nationale Vergadering heeft in hare zitting van gisterenhet wetsont werp tot verwijzing der beschuldiging wegens de gebenrtenissen van 15 Mei II. naar den Nat. Hoogen Raad met 466 tegen 288 stemmen aangenomen. Bij de beraadslaging hierover stonden vooral de Bergpartij en de partij der gema tigden tegenover elkander. Het Ministerie heeft hierdoor eene overwinning behaald en zou, naar men meende, de Nat. Vergadering bij de roode repu blikeinen nog meer in achting doen dalen. Er zijn in de Vergadering onderscheiden petitiën ingebragt, die hare ontbinding verlangenonder anderen een van het departement van de Som- me, met meer dan 51,000 onderteekeningen. De Nationale Vergadering heeft gisteren hare tweede beraadslaging over het wetsontwerp ten opzigte van den Raad van State begonnen. Deze beraadslaging is afgebroken door over twee voorstellen betrekkelijk de begrooting te stemmen, die beide zijn aangenomen, 't Eerste van den Heer Billault, dat aan de Nationale Vergadering een ontwerp van bagrooting der ontvangsten voor 1849 zou worden aangeboden. Dit zal bij een bepaald be sluit geregeld worden. Het tweede voorstel isom eene Commissie te be noemen van 30 leden, om de begrooting van ontvangst en uitgaaf te onder zoeken waardoor de bestaande Commissie zou vervallen. Met 374 tegen 322 stemmen is tot verzending naar de afdcclingen besloten, waardoor dus de Vergadering het ministerie eenigermate van haar afhankelijk stelt. Er is verder bepaalddat de aangeklaagdenwegens den aanslag van Mei II.voor het nieuw benoemde hooggeregtshof te Bourges zouden teregt staan. De dagbladen behelzenals van regeringswege ontvangenhet volgende stuk De amnestie strekt sedert eenige dagen aan zekere dagbladen tol voorwend sel om tegen den President der Republiek allerlei beleedigende en lasterlijke uitdrukkingen te rigten. Wij willen deze beleedigende uitdrukkingen niet ophalen noch op die lasteringen antwoorden. Wij laten het aan het gezond verstand van het pu bliek over, om daaromtrent te oordeelen. »F.r is echter eene bewering, dat wij niet onopgemerkt mogen laten voor bijgaan. en waarop de bladen, waarvan wij zoo even spraken, vooral drukken. Volgens hen zou de President der Republiek zich verbonden hebben tot het vcrleenen van eene amnestie. De President der Republiek heeft te dien aanzien geenerlei verbindtenis aangegaan. Wel is waar, heeft hij verscheiden malen in gesprekken over dit onderwerp het verlangen te kennen gegeven van te voldoen aan den in zijn programma uitgedrukten wensch, dien hij altijd gekoesterd heeft, den wcnsch namelijk van amnestie te verleenen zoodra de omstandigheden zulks zul len toelaten maar hij heeft te dien aanzien geenerlei verbindtenis aan gegaan." Ten gevolge van de veikiezing van den Heer Boulay tot Vice-President der Republiek, met voorbijgang van den candidaat van het ministerie den Heer Vivien, waren er, op nieuw geruchten omtrent eene ministeriële veran dering in omloop. Sommige achten de keuze minder gerigt tegen het minis terie, dan wel tegen den Heer Thiers, die bijzonder met den Heer Vivien bevriend is. In een der dagbladen van den kant der Regering, wordt het sluiten der clubs aanbevolen van wege de schandelijke tooneelen die daar plaats hebben en de boven alle beschrijving hevige taal die daar gevoerd wordt, en dat de bedenking dat die sluiting terstond vele geheime genootschappen zou doen ontstaan hiertegen geen bezwaar oplevert; want dat eene club, die ontevre den werklieden tot oproer aanzet, zeker gevaarlijker is, dan een geheim genootschapdat nooit langen tijd aan het oog der Regering ontsnappen kan, en dat juist de clubs de kweekscholen der geheime genootschappen zijn, omdat zij, wier hartstogten door de daar gehoorde redenen opgewonden wor den, zich het eerst door die genootschappen zullen laten aanwerven, die in de clubs het middel vinden om naar buiten te werken. Het zijn bronnen van oproerde partijen hebben er zich steeds van bediend als van eene oor logsmachine; ter vernieling niet ter bevestiging. Sedert het begin der omwenteling zijn bij het leger benoemd 120 Luitenant-Coloncls, 106 Colonels, 50 Brigade- en 29 Divisie-Generaals. De echtgenoot van Albert, een der leden van het Voorloopig Bestuur, is, sedert haar echtgenoot zich in hechtenis bevindt, in hoogst armoedigen toe stand, en wordt door uitdeelingcn van de liefdadigheidsgestichten onderhouden. De Heer II. d'Usselgewezen page van Lodewijk XV, Officier bij het regiment van Navarra, Mestre de Camp van de cavallerie, Gouverneur-Gene raal, Syndicus van het departement van de Corrèze, Malthczer Ridder, Lui- tenant-Colonel bij het 6de regiment dragonders in 1794, onder Napoleon tot Baron van het Keizerlijk verhevenraad bij de prefectuur van het departe ment van de Corrèze, en lid van het Legioen van Eer, is dezer dagen in den hoogen ouderdom van 103 jaren overleden. Volgens alhier ontvangen berigten van den Franschen Gezant te Was hington, moeten de vroegere berigten omtrent de goudmijnen in Californië zeer overdreven zijn geweest; de delving moet zoo moeijelijk en de mededin ging zoo groot zijn, dat er voor de Fransche reeders, die hunne schepen der waarts mogten zenden weinig kans is op voordeel. SPANJE. MADRID, 9 Januarij. Het Spaansche Hof heeft aan alle Katholijke regeringen van Europa eene nota gerigt, met betrekking tot den tegen woord igen toestand van den Paus, waarin de regering van H. M. verklaart bereid te zijn voor den Paus alles te doen, wat noodig schijnt om het zigthare opperhoofd der Kerk in dien toestand van vrijheid en onafhankelijkheid, waardigheid en aanzien te herstellenwelke de uitoefening zijner geheiligde bediening gebiedend vordert, en zegt dat de Katholijke mogendheden zich steeds als fle borgen voor de wereldlijke Sou- vcreiniteit van den Paus hebben beschouwd, en dat die stelling van zoodanig gewigt is voor de gansche Christenheid, dat zij niet aan willekeur van een zoo klein gedeelte der Katholijke wereld, als de Romeinsche Stalen zijn, kari worden prijs gegeven. Deze beschouwingen hebben de regering bewogen om zich tot de regeringen van Frankrijk, Oostenrijk, BeijercnSardinië, Toscane en Napels te wenden, met de uitnoodigingom hare gevolmagtigden te be noemen en tevens de plaats te bepalen, welke zij als het geschikst voor de zamenkomst beschouwen, en stelt daartoe de stad Madrid of elke andere aan de Middellandsche zeekust gelegene Spaansche stad voor. Tevens zijn er reeds berigten dat de Mogendheden weinig geneigdheid schij nen te hebben om zich, althans op voorgestelde wijze, in vereeniging met Spanje met deze zaak in te laten.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 2