LEYDSCHE COURANT. 1849. ■M N°. «fiefi»1 MA AM) AG, 22 JANUARIJ. CenL afseSLn. BÏAAEALANDSC liE BERIGTES BEI TEA LA ADSCHE BE li i GTEA De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaterdag avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; r de afzonderlijke nommers worden tegen 10 LEYDEN, 20 .Jannarij. Bij Koninklijke besluilen zijn benoemd Tot Directeur van liet postkantoor te Amersfoort de Heer C. W. Eekbout, tot dusverre Controleur op het post kantoor Ie Deicntcr, met bepaling dat laatstgcmelde betrekking niet weder zal worden vervuld. Tot Commies op liet postkantoor te Alkmaar de Heer B. Dulleinan Hil- debrandt, thans tweede Commies ten postkantore alhier. Tot tweeden Commies ten postkantore alhier de lieer J. Fichct Jr.thans derde Commies op hetzelfde kantoor, en Tot derden Commies op voornoemd postkantoor de Heer B. A. Janssen, thans Commies ten poslkantore te Alkmaar. Bij besluit van den 16llen dezer heeft L. M. benoemd de burgerlijke leden en plaatsvervangers in de onderscheidene Militieraden voor de ligting der nationale militie van 1849 en daaronder voor onze stad: in den Militie raad, zitting houdende te Gouda, C. \V. Guldemondtlid der Staten, en Mr. P. G. Hubrecht, lid van den Raad der stad Leydentot hunne plaatsver vangers: Mr. J. W. Blanken, lid der Stalen, en G. van Leeuwen, lid van •den Raad der stad Gouda. Gisteren is alhier de 54slc verjaring van H. M. onze geliefde en geëer biedigde Koningin op de gebruikelijke wijze gevierd. Uit de medegedeelde rivierbcrigten blijkt, dat op den Rijn en Waal ouen water was. De ijsbezetting op den Rijn hij Meieren was opgeruimd. -Op den IJssel was het ijs losgeraakt en doorgedreven; alleen te Kampen zat hel ring vast. Ook de Maas was bovenwaarts van ijs bevrijd; op de lagere gedeelten der rivier was het nog niet in beweging geraakten door liet van hoven afkomende op de Merwede digt in elkander geschoven. Uit Gorinchem meldt men dat te Brakel eene doorbraak heeft plaats gehad, en dat de gehccle Bominelerwaard overstroomd was, over eene opper vlakte van 1,140 bunders. Er was reeds eene menigte vee uit den Waard te Gorinchem hionengehragt, de gemeenschap was gestremd. De bedijking van dui Vcrvoorne-polder is op drie plaatsen bezweken, waardoor die polder benevens een gedeelte van Werkendam is overstroomd. Men was niet zonder vrees dal ten gevolge van deze ramp, ook Oud- en Nieuw-Al tcna geheel of ten deele zou overstroomd worden. 'S GR AVENHAGE 20 Januarij. Reeds sedert eenige dagen werd er hier gesproken van eene reis, die Z. K. II. de ['rins van Oranje naar Londen zou ondernemen. Dit is werkelijk het geval. Heden morgen ten ruim acht ure heeft Z. K. II. zich aan boord van de Engclsche Stoomboot Ocean, voor Scbeveningen liggende, begeven, en is ■naar Londen vertrokken. II. K. H. Mevrouwe de Prinses van Oranje beeft den Prins tot Scheveningen vergezeld. Burgemeester en Wethouders dezer stad hebben ter kennissc van de in gezetenen gehragtdatten gevolge der sedert eenige jaren meer en meer afnemende opbrengst van de stedelijke belastingen en de echter steeds aan groeiende uitgaven voor bet armwezen en andere onvermijdelijke zakenin ■de behoeften voor den jare 1848 niet meer is kannen worden voorzien dan door liet aanwenden van buitengewone middelen, terwijl eene overbrenging van het te kort, op volgende welligt meer gunstige jaren onmogelijk is ge maakt, bij liet groot bezwaar, dat der stedelijke kasse is opgelegd, door het herstellen en onderhouden der zoo zeer vervallen kaden en schoeijingen in de stadsgrachten, hetwelk, na bijna twee eeuwen ten laste der bewoners van de buizen aan deze grachten staandete. hebben geloopenthansingevolge zie regterlijke uitspraken, niet meer van die bewoners kan gevorderd worden en alzoo voor rekening van de stad moet komen dat de Raad der stad zich daarom tot Zijne Maj. heeft gewend, en van lloogstdenzelvenbij besluit van den 4den December 1848, toestemming heelt bekomen, om, tot dek- Jting der uitgaven voor den jare 1848, eene belasting op de huurwaarde te mogen heffen, ingevolge een reglement, gearresteerd bij den Raad den 30sten October 1848, goedgekeurd bij gemeld besluit des Konings, voor zooveel den aard, het bedrag en de grondslagen der belasting aangaat cn voor zooveel betreit de bepalingen die moeten dienen tot rigtige invordering dier belasting, door Heeren Gedeputeerde Staten, den 4(lcn Januarij 1849. Te Scheveningen is dezen morgen een boot met vier visseheis, die uit gegaan waren om op de buitenste zandbank naar een anker te vissclienom geslagen hoew el een digt bij varende zeilboot alle pogingen tot redding heeft aangewend is er slechts een gered. Twee zijn niet gevondeneen is leven loos aan wal gebragt. GOUDA 18 Januarij. De Gouverneur van Zuid-Holland berigt ontvangen hebbende, dat de bc- grooting over 1849 door 10 leden van den Raad der stad Gouda was verwor pen heeft gemeendgenoemde Raadsledenbij monde van den Heer Burge meester, aan derzelver eenmaal afgelegden eed te doen herinneren, ten einde ben daardoor zoo mogelijk tot de onmiddellijke aanneming of vaststelling dier bcgrooling te bewegen. De meerderheid van den Raad heeft evenwel niet kunnen goedvinden van bet eenmaal vast genomen besluit af te gaan, cn on der vele opgegeverie motieven aan Z. Esc. den Gouverneurbij extract der notulen barer vergadering, doen weten, dat juist het groote gewigt van ba ren eed baar voorschrijft, om in dezen niet zoo ligtvaardig een geheel tegen overgesteld gezigtspunt aan te nemen, maar iri derzeher weigering te blijven volharden. llandelshl HAARLEM, 18 Januarij. Op den staat van bcgrooling onzer stad zijn de gewone jaarlijksche in komsten geraamd op ƒ273,580; de buitengewone ontvangsten op 7,494.801; te zamen 281,074.80^. De gewone plaatselijke uitgaven, betreffende liet plaatselijk huishoudelijk bestuur, de openbare veiligheid, bet armwezen en het openbaar onderwijs, zijn gesteld op ƒ229,829.95; de buitengewone uitgaven en die voor de plaatselijke schulden op 45,444.54 De uitgaven voor de plaatselijke gevestigde schulden bedragen ƒ32,255.375. De uitgaven van buitengewonen aard (jaarlijksche aflossing 4,000 toelaag aan bet schuitcnveer op Amsterdam ƒ1,200; tekort op de rekeningen van de trekvaarten en wegen voor het jaar 1848 ƒ6,500; tekort op de rekening van het afgeloopcn jaar j 1,488.76) te zamen ƒ13,188.87. AMSTERDAM, 18 Januarij. Van bier zullen, 14 dagen na open water, drie schepen naar Californië vertrekken, onder Nederlandsclie vlag. FRANKRIJK, PARIJS, 18 Januaiij. Bij besluit van den President der Republiek is liet tracteincnt van den Vice-President van den Staatsraad op 18,000 francs, dyt van de Presidenten der verschillende Sectiën op 15,000 fr.dat van ieder der leden van den Raad op 12,000 fr.dat van den eersten President en Procureur-Generaal bij bet Hof van Cassatie op 20,000 fr.dat van de gewone leden van dal Hof op 12,000 fr.dat van den eersten President en Procureur-Generaal bij bet Hof van Appèl op 18,000 fr. en dat van ieder der Raden op 8000 fr. bepaald. De President der Republiek heeft een middagmaal bijgewoond bij den Minister voor het Onderwijs, den Heer Falloux, den erkenden voOfstander der Clericalc partij. -Onder de genoodigden merkte men op zoo wel de Heeren Molé en Thiers, als de Heeren I'astoret en Coquerel. Ook de Heer Victor Hugo bevond zich onder de aanwezigen. Men meldt als zeker dat de Heeren GuizotIlebert cn Duclialel, zoo dra de gelegenheid zich daartoe opdoet, in de wetgevende vergadering zullen worden gebragt, en men verwacht zelfs eerlang de benoeming van den ook door zijne tegenstanders geachten de Villèle, den gewezen Minister van Karei X. In de Nationale Vergadering heeft een Afgevaardigde uit bet departe ment van de CorrèzeBour/.at genaamd, die zoowel door zijne schelklin kende stom, waarmede bij de redenaars gedurig in de rede valt, maar vooral door zijne zonderlinge manier van handelen de aandacht trekt thans hou ten klompen aangetrokken, die uitnemende diensten bewijzen, om spre kers, die niet in den zin zijner partij redeneren, tot zwijgen to brengen, Doeli niet alleen zijne staalkundige vijanden lijden daardoor overlast, maar

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1