verrigtingen aldaar in gunstig licht geplaatst. Oe Generaal Pavia zal dit wel niet'onbeantwoord laten. Het is te hopen, dat het tasschen die Gene raals lot geen uiterste zal komen. Oen 7<leo dezer is Cabrera tusschen Vich en St. Hippolytedoor den Generaal Manuel de la Concha verslagen en heeft de vlugt genomen. Te Malaga is zeker dame, Mevrouw de weduwe Heredia, in 51-jarigen ouderdom overleden, nalatende 52 millions realen, ongeveer 10 millioen Nederl., waarvan zij een vijfde gedeelte aan de armen vermaakt heeft. Haar lijkstoet, waarbij zich nagenoeg alle inwoners der stad aansloten, bestond onder anderen uit 1,875 werklieden van hare fabrieken93 kapiteins en zeelieden van hare toenmaals te Malaga in de haven liggende schepenen 126 beambten van haar kantoor. NAPELS. De Koning heeft zijn verblijf en dat van zijn gezin naar Gaëta overgc- bragt, en bewijst den Paus steeds veel beleefdheid. gen Portugeesch schip is te Napels aangekomenaan boord hebbende cencn buitengewonen Gezant van de Koningin van Portugal, die overbrenger is van brieven van H. M. aan den Paus, waarin hem velerlei dienstaanbie dingen gedaan worden. Te Messina heeft in den nacht van 26 op 27 December zulk een lievige^ orkaan gewoed, als niemand ooit had beleefd. Van de schepen die ter reede laven, zijn 14 gezonken of hebben zulk eene zware schade bekomen dat zij geen zee kunnen bouwen. LfJXElNBlIRG. In den omtrek van Marche is een wolvenjagt gehouden, waarbij vier wol ven zijn gedoodterwijl men nog naar een vijfde zoektdie gekwetst ontko men is. OOSTENRIJK. WEENEN 10 Januarij. Aan het Hof van den jongen Keizer te Ollinutz is de vroegere tafel-etiqnette geheel verbannen; tot bewijs verstrekt, dat eene deputatie uit Triest, uit kooplieden bestaande, aan den Keizerlijken maaltijd werd genoodigd. Aan hel oude Hof te Praag leeft men zeer stil en ingetogen. Gisteren is hier weder een nieuw legerberigt uit Hongarye openbaar ge maaktvolgens hetwelk de Oostenrijksche troepen den 2den onder den Overste van Maycrhofer bij Pancsowa eene schitterende overwinning op de opstande lingen behaald en hen geheel verslagen luidden. Denzelfden dag was Sillcin door den Generaal Gölz ingenomen en bezet, waarna die bevelhebber zijnen togt tegen Kremnitz eu Schemnitz had voortgezet. Dit nadere berigten omtrent de inneming van Pcslh blijkt, dat Kossuth benevens het comité voor de landsverdediging en de nog aanwezige leden van den rijksdag, in den nacht van den 4dc" op den 5deü dezer, nadat de aan den Vorst von Windisch-Griilz afgezonden deputatie onverrigter zake was terugge keerd, met het nog omstreeks 10,000 man tellende Hongaarsche leger in stilte de stad verlaten en den weg naar Debrezin ingeslagen hadden. Den 5den waren de Oosten rijksche troepen binnengerukt en door de bevolking met ge juich ontvangen, terwijl nog dien eigen dag het lslc legercorps in de rigting van Debrezin was voortgetrokken. De Veldmaarschalk Windisch-Gratz heeft bevolen, dat op het gezament- lijk vermogen van allen, die de partij van Kossuth nog dienen en jnet hem gemeene zaak inakenterstond beslag worde gelegd opdat daarvan aan de Keizerlijke schatkist en ook aan bijzondere personen, die dooi; de opstandelin gen verliezen hebben geleden, de schade vergoed worde. Hongarije bevindt zich in cencn zeer droevigen toestand wegens de verre gaande wreedheden en gruwelen der Croaten. Niet alleen plunderen zij, maar branden ook vele plaatsen geheel af, zoodat dc hen volgende troepen niets overig vinden. Men zegt dat Dcak en de Graven Casimir en Batthyany te Pestli zijn aangehouden cu de laatste reeds doodgeschoten. De Graven Ziehy die door het schrikbewind van Kossuth twee leden hunner familie hehhen verloren hebben geld op zijn hoofd gezet. Messaros en Zapary zijn krijgsgevangen. Er zijn hier eergisteren 700 Hongaarsche krijgsgevangenen aangekomen. De post tusschen Wcenen en Pestli is herstelder zijn gisteren 60 cente naars [3,360 Ned. brieven naar Pesth gezondendie in de laatste dagen opeengestapeld waren. De vrijwillige werving levert hier een menigte soldaten op. De fabrikanten klagen over de werkeloosheid, en de werklieden verhui zen in groot getal naar Amerika. BOHEMEN. Het studentencorps te Praag, hetgeen door het Landsbestuur aangeschreven was om zich als Akademisch legioen te ontbindendaar de krijgsdienst niet strookt met de gewone bezigheden der studerende jeugden de Staat hunne hulp thans missen kon heeft tegen deze aanschrijving geprotcstceid. FRANKFORT. 14 Januarij. In dc zitting van liet Duitsch-Parlement van gisteren hebben 59 Ooslen- rijksche Afgevaardigden geprotesteerd tegen elk besluit van het reglement, waarbij Duitsch-Oostenrijk uit den Bondsstaat wordt verwijderddaar zij beweren, dat de vergadering tot eene dusdanige verdeeling van Duitschland ten «enenmale onbevoegd is, en verklaren, dat zij zullen voortgaan met zitting te nemen in de vergadering, slechts voor geweld te zullen wijken, en niet dan op uitdrukkelijk verlangen hunner kiezers luin mandaat te zullen tie- derleggen. In diezelfde zitting heeft de meerderheid zich voor het Ministerie Van Gagern verklaard, ten opzigte der onderhandelingen inet Oostenrijk. 261 Le den hebben het voorstel van de meerderheid van de Commissie voor de Oosten- rijksche zaken aangenomen, en 224 hebben het verworpen, welk voorstel waartoe liet Ministerie is toegetreden, door den Heer Wiillen is gewijzigd als volgt: »De Nationale Vergadering verleent aan het Bijksministerie de magtiging door hetzelve in zijn programma van 18 December 1848 verzocht, cn dat door de mededceling van den 5dcn dezer is gewijzigd en in dc Zitting van den lldcn dezer opgehelderd door de verklaring van den toorziltcnden Minis ter, strekkende om aan bet Bijksministerie eene onbeperkte volmagt te ver- lecnen, tot liet aanknoopen van onderhandelingen met Oostenrijk, betrek kelijk het aansluiten van den Staal aan het overige Duitschland." De gelieele Pruisische partij beeft voor het voorstel gestemdde gclieele Oostenrijkselie partij heeft het verworpen. Na dn stemming zijn er talrijke protesten ingediend en vele Afgevaardigden van de regter zijden hebben verklaringen ter tafel gebragt ter opheldering hunner stemming voor liet voorstel. VREDE-CONGRËS TE BRUSSEL. De Afgevaardigden uit de Engelsclic Amcrikaansclic genootschappen van den Vrede hebben, ten gevolge van bet te Brussel gehouden Congres, iu September 1348, uitgeloofd een' prijs voor de beste verhandelingen over de middelen Ier verwezenlijking van de grondbeginselen, door die vergadering aangenomen. Het Congres te Brussel heelt de vier volgende besluiten aangenomen 1°. Het te wapen roepen, ten einde de verschillen tusschen de volken te beslechtenis eene gewoonte, die zoowel door de godsdienst, dc rede, de regtvaardiglieid en de niciischelijkheid, als door bet belang der volkeren wordt veroordeeld. Daarom is liet voor de beschaafde wereld een pligt en een mid del van behoud, de noodigc maatregelen te neineii, welke lot eene algelieele afschaffing van den oorlog kunnen leiden 2». Het is van bet hoogste belang bij de regeringen er op aan te drin gen, dat men door middel van eene uitspraak door scheidsmannen, waar van de bepalingen zouden zijn vei val in de traklaten, langs een' vreedzamen weg en overeenkomstig de regelen der regtvaardiglieid, beslechte de ver schillen die tusschen de volkeren zouden kunnen rijzen. Bijzonderlijk daar toe aangestelde scheidsmannen, of een internationale Hoogc Baad, zouden in het hoogste ressort uitspraak doen 3°. Het is te wensclien, dat op een niet te zeer verwijderd tijdstip, een Congres der volkeren, zamengestcld uit vertegenwoordigers, door hen geko zen, zich veicenige om een wetboek te vervaardigen, dat de betrekkingen tusschen de volkeren onderling regele. Het bestaan van zoodanig Congres en de aanneming van een wetboek, bekrachtigd door de goedkeuring van alle na- tien, zouden zekere middelen zijn, oin tot een' eerzamen vrede te komen: 4". Er bestaat reden eerbiedig de aandacht der Begeringen te vestigen op de noodzakelijkheid, om, door eeneu algemeenen en gelijktijdigcu maatregel, over te gaan tot een stelsel van ontwapening, dat, de lasten der Staten ver minderende, tcvins ophefté eene aanhoudende oorzaak van verbittering of on gerustheid. Het wederkceiig vertrouwen en bet wederzijds bewijzen van goede diensten, zijn even voordcelig voor ieder land in liet bijzonder, als voor de instandhouding van den vrede en voor de ontwikkeling van de welvaart der volkeren. Het zal volstrekt nooiig zijn, dat liet eerste dezer besluiten ten grondslage strekke voor de verhandelingen, die ter mededinging worden ingezonden; de drie overige zullen kunnen strekken tot algemeene aanduidingen, zonder dat de schrijvers verpligt zijnde maatregelendie daarin worden voorgeslagen aan te nemen of te verdedigen. De ineest mogelijke vrijheid wordt voorts aan de schrijvers gelaten bij de ontwikkeling der rationele en praktische middelenter bereiking van liet doel, door liet Congres beoogd, namelijk: De afschaffing van den oorlog tusschen de volkeren. De verhandelingen moeten in de Fransche taal geschreven zijn. Zij wor den franco gezonden aan de Permanente Commissie van liet Genootschap van den Vrede, rue Royale Neuve, N°. 43, te Brussel, en moeten uiterlijk den 1 Junij 1849 ingeleverd zjn. Elke verhandeling zal van eene spreuk zijn voorzien, welke zich insgelijks zal moeten bevinden op het opschrift van een verzegeld biljet, inhoudende des schrijvers naam en woonplaats. Een Jury tol beoordeeling der verhandelingen zal worden benoemd uiterlijk veer tien dagen vóór den termijn, bepaald tol bet inleveren derzclve. De dagbla den zullen de namen der leden van dezen Jury bekend maken. Een prijs van duizend franken wordt door de Engelsclie Amcrikaansclic genootschappen den schrijver uitge loofd, die, volgens de uitspraak van den Jury, liet best zal hebben voldaan aan de voorwaarden van het concours. De verhandeling van dezen wordt liet eigendom der Permanente Commissie te Brussel. De prijs zal worden uitge reikt in de aanstaande Zitting van bet Vredecongres op bet vaste land van Europa in 1849. Eene gelijke som van duizend franken wordt ter beschik king gesteld der Permanente Commissie, Zitting houdende te Brussel, om uitgereikt te worden indien daartoe redenen bestaanbij wegc van aanmoe diging of van schadeloosstellinj, aari de overige schrijvers.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 3