LEYDSGHE COURANT. VRIJDAG, 12 JANUARIJ. 1849. De Courant wordt Maandag, IVoensdag cn Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit 7.uturdag avond. De Prijs dor Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Bij dit Nommer worden aan de Geabonneerden gratis ge zonden, twee hoogstbelangrijke Bijvoegselsbehelzende de Staat van Bei/rootinfj voor het jaar 1849, en eene Toelichtinfj met bijgevoegde Staten. Voornoemde Begrooting en verdere Toelichting zijn af zonderlijk ter Courant-Drukkerij te bekomen a 15 Centen. Afzonderlijke Couranten met Bijvoegsels zijn niet verkrijg baar. RNN EftLAiN DSC HE HER IG T Ei^ LEYDEN, 11 Januarij. Naar ons berigt wordt is een der daders van den diefstalin den nacht van 31 December op 1 Januarij jl., onder Alphen gepleegd, gisteren door de Policie alhier ontdekt en aangehouden. In het bezit van een gedeelte van het gestolene zijnde, heeft hij dadelijk en later aan den Rrgter-Commissaris zijne schuld beleden. Naar aanleiding daarvan begaf gemelde Ambtenaar zicli met den Officier ran Justitie naar Alphen ten einde het onderzoek voort te zetten. liet dagblad de Tijd bevat de onderstaande vertaling van een adres door eenige Kalbolijkon van Nederland aan Z. 11. Pius IX gezonden: Heilige Vader! Toen de katholijke wereld kennis kreeg van de weldaden, waarmede Uwe Heiligheid niet ophield Rome en het heelal te overladen was zij verrukt van eene heilige blijdschap en van dankgevoel. Thans echter, nu zij getuige heelt moeten zijn van den grnwelijken aanslag, dien eenige ver dwaasden zich niet geschaamd hebben tegen den Stedehouder van Christus uit te voeren, barst hare smart van alle kanten los; zij werpt zich neder voor de voeten van het geëerbiedigd Hoofd der Kerk, cn haast zich, voor Uwe Heiligheid, hare trouw en onkreukbare gehechtheid te betuigen aan dien Aposlolischcn Stoelwaarop God in zijne goedertierenheid Haar heeft gelieven te plaatsen. Uwe ootmoedige kinderen in Nederland stellen er eene eer in om hunne zwakke tooncn aan 'die betuigingen van trouwe gehechtheid cn vrome dank baarheid te paren. Immers, werden zij r.iet in dubbele mate gezegend door uwe Voorgangers, heiliger en onsterfelijker gedachtenisse eerst, toen zij uit hunne gewijde banden de Apostelen dezer landen, hunne vaderen in het ge loof, de II11. Willebrordussen en Bonifaciusscn ontvingen; vervolgens, toen het geloof hunner voorouders, met uitroeijing bedreigd, in hun midden be houden werd door de talrijke en onwaardeerbare zorgen van den II. Stoel? Verlaten zij zich, eindelijk, in onze dagen, niet met een volmaakt vertrou wen op uw roemwaardig Pausschap, ten einde uit den uitzonderings staat te gerakenwaarin de harde dwang der omstandigheden hen geplaatst heeft cn over te gaan in dien toestand waarin elk volk zich verheugtdat vrije lijk zijne godsdienst uitoefent En hoe zouden dan de Katholijken van Ne derland onverschillig kunnen blijven hij die betuigingen van kinderlijke liefde en van eeuwige dankbaarheid welke de katholijke wereld zich beijvert aan de voeten van uwe Heiligheid neder te leggen? O mogt slechts de eenstem mige uitdrukking dier gevoelens ecnigen troost storten in het hart van haren teederbeiriinden Vader! En verhoore ouk te gelijkertijd de Allerhoogste de algemeene bede welke opstijgt tot Zijnen Troon. Zij zijn wel rampzalig, die verdwaasden, die uwe weldaden vergetende, en miskennende de rrgten van het wereldlijk Opperge zag des Pausdorns, zoowel als de onnoemelijke zegeningen die daar uit voorl- vloeijeneene heiligschennige hand hebben durven slaan aan het erfdeel van den II. Petrus, dat door de eeuwen is gegrondvest, die, alzoo, niet hebben teruggebeefd voor liet goddelooze plan om de banden te verbreken, die, zoo roemrijk als noodzakelijk, het Opperste Priesterschap met het gewijde Opper gezag onafscheidelijk verbinden, zoodanig dat de onafhankelijkheid en luister van het geestelijk Oppergezag volmaakt gewaarborgd zijn cn niets te vreezen hebben van de aardsche Magten. Zij zijn wel rampzalig die verdwaasden! Nogtans smeeken wij den God der barmhartigheid dat Hij die ondankbare en in de misdaad verharde gemoederen door Zijne genade treffe, opdat zij in zich zclven keeren, de zwartheid hunner boosaardige plannen inzien, en vervuld van een opregt berouw uwe Heiligheid bezweren de waarachtige betuigin gen van hun berouw en van hunne hernieuwde trouw te ontvangen. Dan zal der Kerk, de Bruid van Christus, wederom rust cn veiligheid geschonken worden; en is zij teruggekeerd op de roemrijke haan, waarop zij, geleid door Uwe vaderhand voortschreed dan zullen weder heil en vrede voor hare voe ten hloeijen. Ziedaar onze liede. Gave God dat zij verhoord worde Doch zoo het an- anders warezoo het Gode behagen mogt deze dagen van benaauwdheid cn beproeving nog te verlengeno Heilige Vader aan U dan onze harten aan U al wat wij bezitten, al wat wij zijn. Spreek! Niêrlands Katholijken luis teren inct diepen eerbied; gelukkig, indien zij geroppen mogten worden, om op eenigcrlei wijze mede te werken tot de bevestiging der onafhankelijbeid van het geestelijk gezag, waarvan zij met de volmaakste onderwerping on middellijk en nog meer regtstrceks dan eenig ander volk van Europa hunne afhankelijkheid erkennen. Het Handelsblad deelt het volgend overzigt mede van het aantal rei zigers en van de ontvangsten op den Hollandsohen IJzeren Spoorweg, sedert de opening van dien weg: Jaren. Aantal Reizigers. Ontvangsten. O 1839 77,763 41,765.19 1840 349,994 D 168,833.30 1841 292,556 136,698.61 1842 364,081 210,574.34 1843 466,498 335,898.90 1844 632,568 589,230.42 1845 626,316 643,935.58 1846 608,676 624,290.33* 1847 814,164 825,664.37 1848 876,671 907,539.13 5,109,287 ƒ4 ,484,460.17* 'sGRAVENIJAGE, 10 Januarij. Z. M. heeft benoemd tot Ridder der Militaire Willemsorde 4<le klasse, J. 11. Adriaans, Wachtmeester bij bet 2dc reg. lancicrstot Ridder der Orde van den Neilerl. Leeuw, den Majoor W. J. Fischer, den Rid meister J. C. Eundter, den Kapitein A. U. Mooscr, den Kapitein P. Nooten den lsten Luitenant A. C. T. Eymael; cn tot Commandeur der Orde van de Eikenkroon, deu Gene raai-Majoor H. A. de Hart. Z. M. heeft benoemd tot Ontvanger der Registratie te IJssclmonde, den Heer R. GrolIthans te Woubrugge; het kantoor der registratie aldaar wordt met 1°. Maart opgeheven en met dat van Alphen vercenigd. Ingevolge besluit van Z. M. den Koning van 19 December II., betref fende het benoemen van eene speciale commissie voor bet nader onderzoek van de herhaalde aanvrage, om vergunning lot het indijken van het Wijker- meer, het zoogenaamde Houtrak en andere gedeelten van het ij, heeft de Minister van binnenlandsche zaken bepaald dat deze commissie zal bestaan uit de llceren Pi. de Kruyff, lloofd-lngenieur van den Waterstaat in Noord- Holland L. J. van der Kun, fungerend Hoofd-Ingenieur in algemeene dienst; l.uit.-Koloncl KraayenholT, eerst aanwezend Ingenieur te Amsterdam A. II. van W. Croinmelinlid van hel lloog-lleemraadschap van Rijnland, cn M. G. Beyerincklid van de Commissie voor het droogmaken van het Haar lemmermeer; met last om de middelen te beramen, ten einde, bij de inrigting der ontwerpen voor de verlangde indijking, de uitweiking daarvan op het IJ zooveel mogelijk onschadelijk te makencn daarvan aan het departement van binnenlandsche zaken verslag in te zenden. De Gouverncuis der provinciën, hebbenop last des Ministers van bin nenlandsche zaken, de militie-commissarissen aangeschreven, om ter gele genheid van de in Maart aanslaande te houden loting, de belanghebbenden op de meest nadrukkelijke wijze te waarschuwen, dat ten aanzien van ben, die zich, na den daartoe gestelden tijd te hebben laten voorbijgaan, ter be koming van speciale vergunning tol remplacement mogten aanmelden, gccne toegevendheid zal worden gebruikt, cn die verzoeken, slechts in zeer weinige en zeer buitengewone cn dringende gevallen, uit een gunstig oogpunt zul len worden beschouwd. Gisteren in den laten avond is alhier overleden de E. H. A. H. Mr. C. R. Vaillant, in den ouderdom van ongeveer 68 jaren, in leven lid van den Iloogen Raad, vroeger Gouverneur der West-Indiën en Raadsheer in het Ilooggeregtshof van 's Gravenhage.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1