ten van algemeen bestuur, reorganisation plaats gehad, terwijl er nog andere 1 worden te gemoet gezien. Onder anderen verneemt mendat bij het Minis terie van Koloniën eervol zijn ontslagen, met toekenning van pensioen, de Hoold-Commiesende Heeren Mr. P, Chantepie de la Saussaye en YV. van Rijnberk, en de Commies, de Heer H. de Brnyn. Daarentegen zijn benoemd: tot Hooid-Commies, de Heer N. C. Mulder, thans Commies; en tot Commiesen de Heeren J. C. Jansen H. T. Krabbe en J. YV. F. van Hoornthans Ad- junct-Commiesen hij het opgemelde ministerie. Naar men thans verneemt, zijn lieden door het geheele Rijk de ca";"* risten, die aangewezen zijn, om voortaan dienst te doen als mar"''-"ussecs naar de voor hen bestemde plaatsen vertrokken. ROTTERDAM, 1 Jannarij. In 1848 zijn in de Maas en Goeroe binnen-'Korasn cn 2,316 schepen, behalve de vischhoekersharingbuizen en schepen die van Rotterdam, Dordrecht, Schiedam ,anl!s de Z''euwsche Stroomen zijn ingekomen of uitgezeild, of die »'"nen door lanKs de Wadden, van Ham burg, Bremen enz. aangekoi*~n derwaarts vertrokken zijn. In 1847 ingekoiner2,4/5. In 184/ uitgezeild 2,618. J848 2,126. 1848 2,316. Dus in minder ingek. 349. Dus in 1848 minder uitgez. 302. TIEL, 30 December. De rogge is op zulk een lagen prijs, dat vele landlieden die in de plaats stellen van aardappelen, tot vetmesting van slagtvce. Zij mengen er wor telen onder, die dit jaar overvloedig zijn, cn zeergeschikt tot voedsel voor deze dieren, voor paarden en voor het vee. (T. N.) FRANEKER 30 December. In bet 5de district alhier, is bij herstemming verkozen tot Lid van de Tweede Kamer Mr. J. Dirks, met 393 van de 696 stemmen, de overige waren nitgebragt op Mr. A. F. Jongstra. Te Sneek is met 354 stemmen de Heer P. J. Costerus, Rector der La- tijnsche schoolbenoemd tot Lid der Tweede Kamer de lieer Vegclin van Claerbergen verkreeg 322 stemmen. BUITEJNLAPJDSCHE BERIGTEJN. FRANKRIJK. PARIJS, 30 December. In de Zitting der Nationale Vergadering van heden bemerkte men den in vloed van het herstellen eener geregelde regering: haar aanzien was veel kalmer dan den vorigen dag. Na de eindelooze redevoeringen omtrent het drukken der verslagen hunner werkzaamhedenzijn de verschillende benoe mingen, van 1 Mei tot 11 November hij het leger gedaan, en na eenige aan merkingen goedgekeurd. De Heer Bac heeft eindelijk nog verzochtdat de voorstellen hetrekkelijk de weggezondene oproerlingen van Junij, voor YY'oens- da<r aan de orde van den dag zouden gebragt worden. De Minister Odilou- Barrot heeft de voordragt met kracht van taal en overreding bestreden. Hij heeft verzekerddat bet Kabinet niet de minste der beloften van zijn pro gramma onvervuld zoude laten, maar tijd moest hebben. De in hechtenis genornenen van Junij kunnen niet eer bevrijd worden, dan wanneer de rege ring de overtuiging bezit, dat zij aan het vaderland geen oproermakers, maar mannen van vrede terug geeft. Toen de bergpartij op het liooren dezer woorden in lievig en dreigpnd gemor losbrak, voegde de Minister haar met strengheid toe: »Hoe, gij vraagt ver- gilFenis voor hen die Parijs met het edelst bloed bevlekt hebben en gebruikt daartoe bedreiging! Het is duidelijk dat de amnestie slechts het gevolg zijn kan der overtuiging dat zij die oorlog gemaakt hebben thans vrede willen. Wij gelooven niet dat de orde op straat verstoord zal worden maar dat dan ook uwe handelwijs met die kalmte in overeenstemming zij. Gij zoudt ons doen vreezendat deze bedreigingen de voorboden zijn van nieuwe rampen." Eene volkomene zegeviering was liet gevolg dezer redevoering; liet verzoek van den Heer Bacis van de hand gewezen en men is tot de orde van den dag overgegaan. Onder de leiding van den Heer Montalembert worden in geheel liet land giften ingezameld voor den Paus; de meeste liooge geestelijken ondersteunen dit liefdewerk. Reeds twee der Ministers, de Heeren de Maleville cn Bixio, zijn afge treden, en men vreesde dat het gansche kabinet in duigen zou vallen; doch liet is gisteren wederom voltallig gemaakt. De Heer Leon FauclierMinister van publieke werken, heeft dit departement tegen de portefeuille van hinnen- landsche zaken verwisseld, de Heer Lacrosse, Vice-President der nationale vergadering, is tot Minister van Openbare Werken benoemd en de lieer Buffet, volksvertegenwoordiger en lid van de verceniging der straat Poitiers, tot Minister van landbouw en koophandel. De laatstgenoemde staat als een uitstekend staathuishoudkundige hekend, die in zijne verslagen van de bu reaux meermalen zijne talenten heeft doen uitblinken. Hoewel nu de Ministers lieden zijn van erkende bekwaamhedenzal dit wel niet baten om de veelvuldige stormen te weêrstaan, die zich al dadelijk tegen hen zullen zameripakken. Reeds den eersten dag van het gewijzigde Ministerie, waren er verschillende geruchten over nieuwe wijzigingen, ja over geheele verandering in omloop. De ware reden van het aftreden van den tlecr Maleville, is niet met zeker heid te meldende geruchten zijn deswege zeer uiteenloopend cn overdreven. ,,/lLIE, .«OME, 21 December. werd de burgerwacht bijeengeroepen, om zich te vcr- Gisteren namidd- J r else hen van het volk om eene wetgevende vergadering te zetten tegen 8, V boude verklaarde zich voor de bijeenroepirigwaarop de Minister <5,eri-' de instelling der Junta heeft toegegeven, zonderevenwel de verant- jordelijkheid er van op zich te nemen, en tevens herigt, dat het ministerie de vreemdelingen als rustverstoorders uit de stad zou doen verwijderen. Het driemanschap heeft eene bekendmaking afgekondigdwaarbij ver klaard wordt dat hoewel zij zich ongeschikt gevoelen, voor de hooge waar digheid en den last, welke de Kamers haar hebben opgedragen, zij echter om des vaderlandswille hieraan meenden te moeten toegeven. Dat zij trach ten zullen, orn de rust te handhaven, de vrije instellingen te voltooijen, de welvaart te herstellen, doch alleen voorloopig tot dat eene constituerende vergadering, die zij binnen den kortst mogelijken tijd zullen trachten hijeen te roepen, nader over hunne betrekking zal hebben beslist, en inmiddels aangedrongen op de eensgezindheid en zorg des volks, om de orde even als de rust en de gehoorzaamheid aan de wetten ongestoord te bewaren. Het eerste comité der groote vereeniging in Italië, om alhier de bijeenroepirig van eene [taliaansclie constituerende vergadering voor te bereiden, heeft de vreemde punten aangenomen, die door het Toscaansclie ministerie waren voorgesteld 1°. De nat. Souvereinileitwerkelijk cn regtens in geheel Italië gevestigd, is gegrond op het goddelijk regt als grondslag van elk bestuur; 2°. Men zal de Italiaansclie Constituerende vergadering bijeen roepenom vóór alles in de behoefte van een onafhankelijken oorlog te kunnen voorzien. 3°. De afgevaardigden voor die vergadering zullen door algemeene stemmen worden verkozen 4°. Alle vraagstukken over inwendige schikkingen zullen worden uitgesteld tot dat de vreemden uit Italië zullen verdreven zijn zonder dat echter aan de vergadering verboden is, om de grondslagen tot eene inwendige schikking intusschen geieed te maken. 5°. Het centrale comité zal voorloopig te Florence zetel houden, doch Rome zal de residentie zijn van liet definitief centraal comité. PKUISSEiK. BERLIJN, 28 December. Het regeringsblad deelt eene circulaire vari den Minister van Binnenlandschc Zaken von Manleuffel aari de Regeririgs-Presidenten in de provinciën mede waarin hoofdzakelijk wordt gezegd dat de door den Koning verleende staats regeling do-t verwachten dat rle Kamers, die grondslagen als een dierbaar pand voor de welvaart des lands zullen bewaren. Dat de Regering inmiddels verpligt is die staatsregeling te beschermen tegen de partijvoor welke de mate van volksvrijheid niet genoeg kan wezen, wijl zij bet bestaan eener krachtige constitutionneel-monarcliale regering als grondbeginsel bestrijdt; dat wel door de staatsregeling, volgens haren gansclien vrijzinnigen inhoud met kracht en onverdeelde regtvaardigheid in uitvoering te brengen, de overlie den, aan elke vijandige poging zelfs het voorwendsel ontnemen; maar dat de taak der overlieden daarmede niet is afgedaan; dat de ambtenaren bij de aanstaande verkiezingen en den invloed, welken die vijandelijke partij daarop zoekt te verkrijgeneene stelling moeten innemen welke de aanhan gers van den constitutionncel-monarclialen regeringsvorm met achting cn vertrouwen vervult, en den vri nden van orde en ware vrijheid den moed schenkt, oin liet politieke strijdperk te betreden, ten einde liet bestaan der staatsregeling, door de verkiezing van mannen van irxzigt en vaderlandsliefde te verzekeren. Dat de ambtenaren, verre verwijderd van op de verkiezingen eenen regt- streeksclien invloed uit te oefenenof wel door onwettige middelen eenen verkeerden ijver te doen blijken, elke vreesaanjagingiedere verleiding hij de verkiezingen streng bchooren te weren elk onzedelijk middelallo soort van omkooping cn al wat daarmede in vorm cn wezen gelijk slaat, te gen te gaan, al konde daardoor ook tijdelijk een gunstige uilslag verkregen worden. De regering rnoet in liet belang der rust. tot herstel der diep ge schokte welvaart, daarvoor waken, dat in de aanstaande verkiezingen de volkswil wezenlijk moge worden uitgedrukt. Dat het in liet belang is van de regering en van liet landdat ieder stem- geregtigde en ieder kiezer de groote gevolgen van zijne roeping juist inzie, en de gevaren die in eene verkeerde keuze gelegen zijnwete te waarderen waarom de overlieden verpligt zijn. met alle wettig geoorloofde middelen daarop te werken, dat de vrijheid om zijne meening omtrent de verkiezingen en de candidaten te uiten niet onwettig beperkt worde; iedere poging om de openbare meening op den dwaalweg te leiden, verijdeld worde, ieder bedrog, elke valsche voorstelling of lastering in geschriften of redevoeringen, hare we derlegging, en waar de strafwet bet veroorlooft, hare nadrukkelijke bestraf fing vindenen in het hijzonder te verhinderendat omtrent die eigenschap pen van eenen kiezer en afgevaardigde, welke voor eene waardige en nuttige vervulling van zijn ambt lot heil des vaderlands nniisbaar zijn, valsche voorstellingen veld winnenzij moeten de overtuiging algemeenen ingang doen vinden dat voorbarige, doorgaans niet te vervullen beloften der can didaten ten behoeve van persoonlijke wenschen der kiezers of plaatselijke belangen, nimmer liet gebrek aan boogere politieke inzigten, aan zuiverheid van bedoeling en vaderlandlievende toewijding 4an bet algemeene welzijn kan nen vervangen.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 2