LEYDSCHE col li VNT.' 1849. WOENSDAG, 3 JANUARIJ. B1NNENLANDSCHE BER1GTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. O I -■X c. 1 -'C I De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; dü afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen ^f^egcvcn. LEYDEN, 2 Januarij. In den nacht van 31 Dcc. 1848 op 1 Januarij 1849, is aan den Rijndijk onder de gemeente Alplien, door middel van uil- en inwendige braak, uit eene bewoonde huizing ontvreemd: ongeveer ƒ100 aan geld, 24 stuks Spaan- scbe Coupons, en twee gouden Dames-llorologiën. Het schijnt dat de dieven nog van de laatste «ogenblikken dat rij minder kans hadden om onverhoeds overvallen te worden, gebruik hebben willen maken; want zoo wij vernemen, worden met Januarij in de gemeente van Alphen en die van Noordwijk, een korporaal en drie manschappen van bel regiment Lancicrs gestationneerdten einde onder de bevelen van den Heer Officier van Justitie alhier, de dienst van Marechaussés of Slrikruilers te vcrrigtcn. Sedert onze laatste opgave zijn alhier bijgekomen 2 Cholera-lijders, overleden 2, hersteld 3. Totaal 358, overleden 173, beisteld 122, in be handeling 63. De kerkvoogden der Hervormde gemeente te Wateringen zullen den 12<ten aanbesteden; den opbouw van eene nienwe pastorie, met de bijlevering van al het daartoe benoodigde. De Koninklijk- fiederlandsche Maatschappij tot aanmoediging van den Tuinbouw heeft haar Jaarboek over 1848 uitgegeven. Uit het daarin voorkomende Verslag van den slaat dier Maatschappijsedert de Algemcene Vergadering van den 29 Januarij 11., blijkt, dat zij thans lelt 773 leden, ■waarvan 25 eereleden in Nederland en de Overzeesche Bezittingen22 hui- tenlandsche eereleden; 41 binnen- cn 39 buitenlandsche corresponderende leden; 353 binnen- en 76 buitenlandsche contribuerende leden, en 217 leden in Neêrlands Indië. Bij voortduring erlangde de Maatschappij blijken van bijzondere belang stelling. De gehoudene tentoonstellingen te 's Gravenhage en te Rotterdam hebben ten blijke mogen strekken, dat dit middel tot verlevendiging van smaak voor de voortbrengselen der natuur, tot opbeuring van handel, tot aanwak kering van de zucht voor en tot uitbreiding van den tuinbouw hier te lande, goede en rijke vruchten beeft gedragen. Door bet bestuur zijn ontvangen eenige zaden van den Upasboom of Antiaris toxicaria BI., ingezonden door het corresponderend lid, Dr. Epp, te Batavia. De zaden waren in goeden toestand, lieten met grond hunne kieming verwachten, en werden in 4 potten uitgeplant, waarvan twee 8 stuks en twee 9 stuks zaden bevallen. Zij werden onder verschillende leden verdeeld en het is gebleken dat verscheidene ontkiemd waren. Het Jaarboek bevat voorts o.) Een belangrijk opstel van den Hoogleeraar W. A. de Vriese: de Pal men van Suriname, beschouwd in betrekking tot dcrzelver kruidkundige ken merken, kweeking en nut voor nijverheid en handel. b.) Bijdragen tot de geschiedenis, verspreiding en kweeking der Pioenen in China en Japan, uit oorspronkelijke bronnen, door Dr. J. Hoffman voor welken voortreffelijken arbeid, de maatschappij aan dien geleerde ccnen afslag van hare medaille, ten blijke van erkentelijkheid en hulde aan zijne ver dienste heeft aangeboden. c.) Eztrait du catalogue et dn prix-courant des plantes du Japon et des Indes-Orientales et Occidentals Neêrlandaisescultivces dans l'étahlissemcnt de von Siebold et Comp.a Lcide. Terwijl eindelijk dit Jaarboek versierd is met eene fraaije afbeelding in klenren der Chaenomeles Japonica Far, Umbilicata Sieb. <f de Friese waarvan de beschrijving op hlz. 18 en 19 gevonden wordt. 's GRAVENHAGE1 Januarij. Bij besluit van 22 December jl. heeft Z. M. de retributien ten behoeve van de algemcene burgerlijke begraafplaatsenvoor lijkenwelke niet op dezelve, maar elders ter aarde besteld worden, afgeschaft. De bepalingen van dit besluit luiden als volgt: Hebben goedgevonden en verstaan, met intrekking van de tot dnsverre ten dezen bestaan hebbende algemcene voorschriftente bepalen 1°. Geene vordering van retributien zal voortaan mogen pt<*>ts hebben ten behoeve van de algemcene burgerlijke begraafplaatsen, voor lijken, welke niet op dezelve, maar elders worden ter aarde besteld 2°. De met het bovenstaande strijdige bepalingen, welke in de provinciale cn plaatselijke verordeningen op het begraven van lijken, en in de reeds door Ons goedgekeurde tariven van hpgrafi-nisregten voorkomenmoeten in den zin van dit besluit, zoodra mogelijk, worden herzien, en, voor zooveel de provinciale verordeningen en de tariven der begrafenisregten betreftaan Onze goedkeuring worden onderworpen 3". Voor zooverre de kosten der burgerlijke begraafplaatsen, tengevolge van het hierboven onder nommer 1 bepaalde of van de reeds werkelijk hier en daar plaats gehad hebbende afschaffing der bedoelde retributien niet uit de opbrengst der begrafenisregten kunnen worden gevonden, kunnen de plaat selijke besturen voor dat tekort de noodige uitgaaf op de plaatselijke begroo- lingen brengen. Bij besluit van 23 Dcc., heeft Z. M. tot Commandeur der orde van den Nederl. Leeuw benoemd den Heer Jhr. Mr. H. L. Wichers, in Commissie in Nederlandsch-Indië en President der heide Geregtshoven aldaar. Bij besluit van 29 Dec., heeft Z. M. tot Ridder der orde tan den Nederl. Leeuw benoemd den Heer Mr. A. Vernede, Secictaris der stad Schiedam. Bij besluit van 21 Dec. jl., heeft Z. M.gelijk dezer dagen gemeld is, de Commissie tot herziening en omwerking der militaire wetboeken (ingesteld bij Kon. besluit van 2 Oct. 1841) ontbonden en opgeheven. Uit den inhoud van dat besluit blijkt, dat Jhr. Mf. M. W. de Jonge van Campens Nteuw- land verzocht heeft, als lid en Voorzitter dier Commissie te worden ontsla gen dat de Commissie reeds vroeger een verslag van hare werkzaamheden cn de door haar aanvankelijk reeds vervaardigde wels-ontwerpcn van militaire organisatie en regtspleging heeft ingediend, en dat de taak, aan die Com missie opgedragenonder de tegenwoordige omstandigheden als geëindigd be schouwd is. Z. M. heeft aan Peregrinus Petrus van Kalkenafgetreden pastoor der Oud Bisschoppelijke Klerezy hij de gem. Klarcnburg te Utrecht, een pensioen verleend ten bedrage van 600. Men verneemt, dat Z. M. de Koning uit zijne bijzondere fondsen eene bijdrage van vijf honderd gulden, en 11. K. H. Mevrouw de Prinses Albert van Pruiseneene bijdrage van honderd gulden beeft doen toekomenaan de commissie uit de algemcene arinen-vergadering te dezer stede, belast met het verschaffen van arbeid aan behoeftigen. Prins Frederik beeft ƒ50 doen toekomen aan de Schereningsche vis- schers, wier vaartuig in October onder den Engelschen wal is overzeild. Gisteren avond en heden morgen zijn er in de kapel op zijner Majesteit» paleis dank- en bedestonden gehouden. Hunne Majesteiten de Koning en Koningin, benevens al de Leden der Koninklijke familie, alsmede de Leden van het Corps Diplomatique, de Ministers en vele aanzienlijkenwelke daar toe uifgenoodigd waren, woonden de/e godsdienstoefening bij. De VVel-Eerw. Heer Ds. Ruitenschild vervulde ter dezer gelegrnheid het heilig godsdienslwerk. Hij sprak op den laatsten avond des jaars over de blijde verlossing van de vreeze des doods door onzen Heer Jezus Christus, naar aanleiding van llebr. II. vs. 15. En verlossen zoude al degenendie met vreeze des doods door al hun leven der dienstbaarheid onderworpen waren. Uit het hoogst be langrijk onderwerp werd opwekking, bestuur en bemoediging afgeleid en daarbij vooral herdacht aan bet laatste sterfgeval in bet Vorstenhuis, in het nu afgeloopen jaar voorgevallen. De plegtige zamenkomst is gesloten met een ootmoedig en God verheerlijkend gebed. Vooraf werd gezongen Ps. 68, vs. 10; daarna Gez. 182, vs. 1; de nazang was Gez. 160, vs. 6. Heden morgen werd de toespraak ontleend uit het Woord des Heeren, Et. Joh. XIV, vs. la. Uw hart worde niet ontroerd. Het hoven alles verheven Christelijk ge loof werd voorgesteld als de eenige ook thans genoegzame bron van rust en moed, waaraan opwekking, leering en heilwcnschende toespraak naar tijdsge legenheid zijn verbonden. Plegtige dankzeggingen en gebeden werden Gode opgedragen, waarhij de heiligste belangen van den Koning en zijn Huis, en Volk bedacht werden. De vergadering heeft gezongen uit Ps. 103, vs. 1, Gez. 22, vs. 1 3 en daarna Gez. 27. Er hebben met het begin van het nienwe jaar bij sommige deparlemen-

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1