LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG, 27 DECEMBER. N°. IK# B INN EN LAN DSC IJK BE R J GT EN BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Ue Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Jiie van Maandag komt uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven ~^<u. LEYDEN, 26 December. De Hoogl. Tliorbecke lieeft voor de benoeming tot Lid der Tweede Kamer in het kiesdistrict Zutphen bedankt. Wij achten het niet ondienstig te herinneren, dat sedert den lsten dezer bij de Nederlandsche Bank te Amsterdamworden ingewisseld de muntbiljetten van 10 en 5; terwijl, met 1°. Januarij 1849, die biljetten zullen ophouden wettig betaalmiddel te zijn en niemand kan worden ge noodzaakt, ze in betaling aan te nemen. Ten gerijve van het algemeen, zullen zij echter tot 31 Maart 1849 bij alle betalingen aan de schatkist worden aangenomen. Sedert ouze laatste opgave zijn alhier bijgekomen 6 Cholera-lijders, overleden 3, hersteld 14. Totaal 352, overleden 168, hersteld 108, in behandeling 76. 's GRAVENHAGF,24 December. Naar men verneemt zullen de Kamers der nog bestaande Staten Generaal, welke in de laatste dagen nog cenige zittingen hebben gehouden vooreerst nog niet op de gebruikelijke wijze gesloten worden maar zal dit eerst plaats hebben kort voor de bijeenroeping der nieuwe Kamers. Inmiddels is men ijverig bezig met de inrigting van de voormalige vergaderplaats der Provin ciale Staten tot lokaal voor de openbare zittingen der nieuwe Eerste Kamer. Naar men verneemt, zou hel plan bij het Ministerie in bewerking zijn, om het tekort over de dienstjaren 1848 en 1849 (het tekort moet bedragen over 1848 10 millioen gulden, veroorzaakt, deels door de huilengewone voor zieningen tegen en ter gelegenheid van huitenlandschc omwentelingen, deels door de mindere opbrengst van ruim 6 millioen gulden van de koloniale producten; over 1849 worden deze producten berekend een tekort van plus minus 5 millioen te zullen opleveren, hetwelk dus een tekort geeft over de dienstjaar 1848/1849 van ongeveer 15 millioen), te dekken door de helling ccncr belasting gedurende twee jaren, op de volgende onderwerpen: a. 5 pCt. op de renten van alle fondsen; voor hinnenlanrlsehe negotiation hij inhou ding; voor buitenlandsche, naar opgave der houders; b. 5 pCt. op het zuiver kadastraal inkomen van alle vaste goederen c. 5 pCt. van alle tractemenlen en pensioenen, naar men verneemt hoven de 1000; d. eene klimmende en dalende verhooging op het patentregt, ten einde handel en nijverheid van opgaven nopens hunne inkomsten te vrijwaren. Eenige tot dusverre vrijgestelde beroepen, zoo als dat van advocaat, worden bij dit plan aan het patentregt onderworpen. Verdere bijzonderheden zijn nog te onvolkomen bekend om er eenige opgave van te doen. HAARLEM, 25 December. Naar wij vernemen zijn heden vier personen nit deze stad, bij Sparendam door het ijs van bet Sparen gevallen, en drie daarvan verdronken. Ook wordt ons verzekerd, dat heden bij het Haarlemmer-Meer vier personen verdronken zijn. HARDERWIJK, 24 December. Bij de stemming voor een Lid der Tweede Kamer in dit district, verkreeg Mr. G. Groen van Prinsterer 262, Mr. M. J. de Man 255, E. B. van den Bosch 12, Mr. C. L. Vitringa 10, Mr. G. A. de Meester 2, W. H. Dullert 2, Mr. J. L. de Man 1en J. H. van Zuylen 1. Aldus zal er overgestemd moeten worden tusschen Mr. Groen van Prinsterer en Mr. M. J. de Man. ITALIË, ROME, 12 December. De slaat van zaken is hier nog dezelfde. In de provinciën verlangt men den Paus terug. Men zegt dat de H. Vader tot den Raad van State van Na pels, die hem te Gaëta bezocht, gezegd heelt: j> Velen, het is waar, spreken van onafhankelijkheid; maar, al waren er tien millioen menschen die deze zelfde gedachte hadden, wij zijn zeker, dat wij er geen twee zonden vinden, die het eens waren over de middelen om die onafhankelijkheid te erlangen. Wij kunnen in waarheid Italië vergelijken met eene zieke, die door de koorts is aangetast en zich aanhoudend van de eene zijde naar de andere omwendt om de rust te vinden welke hem ontvliedt. God alleen kan, in zijne goeder tierenheid zoo vele kwalen verligtcn." FRA.NH.RIJK. PARIJS, 24 December. De Republiek is nu gevestigd. De keuze van Ministers wordt vrij algemeen gelukkig genoemd. Odilon Barrot, Minister van Justitie, sedert 18 jaren het hoofd der oppositiepartijis als een bekwaam redenaar en tevens regt- schapen man bekend, wiens begaafdheden hem allczins waardig maken om als hoofd van het Ministerie op te treden. Maleville, voor Binnenl. Zaken, die lang als plaatsvervanger van Thiers genoemd werdwas steeds als scherp zinnig en geestig tegenstander van Guizot bekend, en geniet vooral hij de regterzijde der nationale vergadering hooge achting. Drouyn de Lhuys heeft in langdurige dienst, zijne bekwaamheden voor het beheer der buitenlandsche zaken bewezen. In zijnen rondgaanden brief aan de Mogendheden, geeft bij de verzekering dat de regering der republiek eene vredelievende zal zijn. Falloux, een nog jong maar zeer bekwaam man, aan 't hoofd van eeredienst en onderwijsis als aanhanger van de partij der geestelijkheid en voorstander van de onbeperkte vrijheid van onderwijs bekend. Bixio pas sedert Fehruarij 'bekend, is voor landbouw op zijne plaats', en Faucher heeft in talrijke kleine geschriften de beoelening der staathuishoudkunde en de handelsvrijheid bij het volk, ingang trachten te doen vinden. Van Passy de eenige Minister die geen lid is der nationale vergadering, zijn de ondervinding en bekwaam heid in het beheer der geldmiddelen bekendterwijl de benoemingen van Rulhière en de Tracy, schoon minder bekend, voor oorlog en marine, geene reden tot aanmerking geven. Was de vestiging der republiek te midden van oproer en regeringloosheid, hoogst bezwaarlijk, hare handhaving zal 't wel niet minder zijn. De weder geboorte der vrijheid, gelijkheid en broederschap heeft hare pijnlijke naweeën. De begrooting voor 1848 onder de oude regering, van 1544 millioen fr. in uitgaaf en 1575 millioen in ontvang, bood een overschot aan van 31 millioen. Thans is de uitgaaf geraamd op 1803 millioen en de inkomsten, in weerwil van nog 160 millioen door de 45 opcenten verkregen op slechts 1487 mil lioen, waardoor er dus dit jaar 273 millioen te kort komt; terwijl men voor 1849 bij een uitgaaf van 1639 millioen de inkomsten niet hooger dan 1547 millioen heeft kunnen ramen dat derhalve reeds een te kort van 91 mill, oplevert. En terwijl aldus aan den eenen kant een te kort van millioenen drukt loert ter andere zijde, een bandelooze godvergeten hoop roode repu blikeinen op het leven der republieken zou wel evenmin voor pogingen van sluipmoord van een Voorzitter, als vroeger van een Koning terug deinzen zoo een kroon zwaar weegteen troon zoo ligt in het niet verzinkthoe spoedig kan dit voorzitterschap een ontorschbare last wordende voorzitters- zetel niet vaster staan dan de troon. Nogtans heerscht er voor het tegenwoordige niet alleen rust en orde in de stad, maar begint de vorige levendigheid en bedrijvigheid weder te ontlui ken, en daarmede het algemeen vertronwen te herleven, zoodat als de rus- telooze kwaadwilligheid op den duur Ie beteugelen is, Parijs thans weder op gang komt, om zich van de slagen die hel hebben getroflen, aanvankelijk eenigermate te herstellen. A© VliKTENTIEN. lieden beviel voorspoedig van eene Dochter, F. C. S. van 'T HOOFT, geliefde Echtgenoot van J. GARRERApotheker. LEIDEN, 25 December 1848. Eenige Kennisgeving. Mijne geliefde Echtgenoot CUNIRA GOUDFROOl overleed heden morgen, na eene zinking-ziekte van weinige dagen zij mogt den leeftijd van ruim 66 jaren bereiken waarvan ik meer dan een en veertig jaren met haar ge lukkig mogt verrenigd zijn. Haar gemis treft mij zwaar de hoop des wederziens beure mij op en schenke mij troost in dezen bitteren rouw. Letden, 21 December 1848. D. WEYERS. Voor de vele bewijzen van deelneming wegens het overlijden van onze geliefde Zuster te Middelburgbetuigen wij bij deze aan vrienden en beken den onze hartelijke dankzegging. U. J. HOFSTEDE. J. HOFSTEDE, Smaasen.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1