BUITEJNLAjNDSCHE BERIGTEIN. HOORN, 14 December. In liet 8ste district alhier is tot Lid voor de Tweede Kamer verkozen de Heer E. F. Scheltinga Winterberg, met 561 tegen 477 stemmen, welke de Heer J. C. Pilaar verkreeg. ARNHEM, 14 December. In liet lste district alhier is tot tweeden Candidaat der Eerste Kamer ver - kozen, de Heer G. II. Andres, met 363 tegen 258 stemmen, welke de Heer Raron Brantsen van de Zyp bekwam. HARDERWIJK14 December. In het 2<le district alhier is tot tweeden Candidaat voor de Eerste Kamer verkozen, de lieer Mr. H. F. van Menrs, met 285 tegen 207| stemmen, welke de Heer E. J. W. Baron van Lynden van Hemmen verkreeg. ZUTPIIEN, 14 December. In het 3de district alhier is bij herstemming, tot Lid voor de Tweede Ka mer verkozen, Mr. J. U. Thorbecke, met 450 tegen 247 stemmen, welke op den Heer Mr. R. W. Tadama werden vercenigd. KAMPEN, 14 December. In het 2Je district alhier is tot tweeden Candidaat voor de Eerste Kamer verkozenMr. J. A. van Roijenmet cene groote meerderheid. LEEUWARDEN, 13 December. Den 7Jcn dezer beeft te Hecg een verschrikkelijk voorval plaatsgehad, waaruit men al weder kan zien, hoe voorzigtig men met vuur en licht, en in het algemeen met brandbare stoffen moet omgaan. De 16-jarige dochter van den Heer A. A. Visser, eene lamp met het zoogenaamde Hallo-gaz willende vullen schijnt ecnige droppels daarvan op een bij haar staand komfoor met vuur te hebben laten vallen, hetwelk de ontvlamming van dat gaz en van eene hoeveelheid, die zich in eene kruik of kan bevond, schijnt te hebben veroorzaakt, met het droevig gevolg, dat èn de dochter èn de dienstmeid van genoemden Heer, deerlijk gebrand, het leven hebben verloren; zijnde de meid terstond en de dochter na een folterend lijden van vijf uren overleden. APPINGEDAM, 13 December. In het 3de district alhier is bij herstemming, wegens het bedanken van den Heer Mr. Wichers, voor de vroeger op hem uilgebragte keuze, tot Lid voor de Tweede Kamer gekozende fleer J. F. Zylker met 530 van de 821 stemmen. Tot tweeden Candidaat voor dc Eerste Kamer de Heer J. Q. Cle- veringa, met groote meerderheid. STEEN WIJK, 13 December. In 't Erfgenamen-heideveld nabij de Baars onder Steenwijkcrwoldis dezer dagen een steen opgegraven, die zoo als hij zich in den kuil vertoont, ruim 20 voet lang, 12 voet breed en 11 voet dik is; hij wordt door ervaren steen- delvers geschat op eene zwaarte van 36,000 Ned. en is, zegt men door de vinders, zoo als hij in den kuil ligt, verkocht voor ƒ30. ENGELAND. LONDEN, 13 December. 'Onderscheiden wapenen met diamanten bezet, welke aan den Hertog van Aumale, tijdens zijn verblijf in Afrika, door onderscheiden inlandsehc Op perhoofden ten geschenke zijn gegevenzijn dezer dagen aan de gewezen Koninklijke Fransche familie toegezonden. Veel meer personen dan in eenig jaar te voren, zijn dit jaar zoowel naar de Vcrcenigde Staten als naar Kanada en Australië verhuisdhetgeen in verband staat met het meerder bedrag der geboorten boven dat der sterf gevallen over de geheele bevolking. Gisteren stond de Teems weder zoo hoog, dat men in sommige straten de inwoners met booten naar hunne woningen moest doen brengen. Ook ver schillende werven en markten werden door het water overstroomd. Vooral de zuidelijke oever der rivier heeft aanmerkelijke schade geleden. Sedert eenigen tijd wordt in Engeland eene aanzienlijke hoeveelheid opium verbruikt, zoodat er alleen in de maand October 8000 fÈ van zijn ingevoerd; er zijn wel maanden geweest, dat er 32,000 ffi zijn ingevoerd. Brieven van de Kaap van den 7(lcn October meldendat de Boeren van de Oranje-rivier zich volkomen rustig hielden. De Gouverneur was den 28stCD September te Graaf-Rcinct aangekomenhij zou zich naar Grahamstad en van daar naar Port Elizabeth begeven. BELG1E. BRUSSEL, 14 December. De Hertog van Arcmberg heeft den polder van Saflingenin Staats-Vlaan deren van het Nedcrlandsch domeinbestuur gekocht voor 330,700. FRANKRIJK. PARIJS, 14 December. De Nationale Vergadering heeft 2 millioen frs. beschikbaar gesteld voor het herstel der zalen in de Louvre. Zij heeft de geheele gewijzigde be grooting aangenomen de gewone en buitengewone uitgaven zijn daarbij ge raamd op bijna 1,818 millioen en de inkomsten op ruim 1,487 millioen frs. De ontvangsten en uitgaven voor bijzondere diensten zijn bepaald op ruim 24 millioen. De Commissie der Vergadering, belast om te voorzien in de werkzaam- heden van den Staatsraad, tot dat deze wettig zal zijn georganiseerd, heeft tol Voorzitter benoemd den 81-jarigen Dupont de l'Eure, en tot Onder-Voor zitters Lamartinc en Arago. De Minister van Openbaar Onderwijs, Freslondie naar Marseille ver trokken was om den Paus te ontvangen, is van daar hier teruggekeerd. Lodewijk Napoleon heeft 1. 1. Zondag bij den Heer Thiers het middag maal gebruikt. Men kan thans berekenen dat Lodewijk Napoleon thans bijna drie vierde der stemmen als Voorzitter der Republiek op zich vereenigt. Het is zeker dat hij reeds meer dan 2 millioen stemmen heeft, die als het minimum vcreischt worden, om te worden verkozen; het is bijna zeker dat hij er ten minste 5 millioen zal krijgen. Dc laatste berigten geven nu reeds een uitkomst van 2,004,570 stemmen voor Lodewijk Napoleon Bonaparte en 503,187 voor Cavaignac. Omstreeks 800 leden der Nationale Vergadering hebben in eene afzon derlijke bus hunne stemmen uitgebragt voor den Voorzitter. De Generaal Cavaignac heeft 642 stemmen hekomen; Ledru Rollin 137; Raspail 45 L. Napoleon 47, enz. Eéne slem is uitgebragt op Abdcl-Kader. Men meent, dat de bekende legitimist de Laroehe Jacquelein zulks heeft gedaan, omdat hij niet heeft willen stemmen voor een der beide candidatendie de meeste kans hadden. De Heer Marrast is gisteren herkozen als Voorzitter der Nationale Ver gadering. Alhier is de wet tegen de zamenscholingcn van Regeringswege afge kondigd en alom aangeplakt. De eigenaar van het blad le Représentant du Peupleis door het Hof van Assises veroordeeld tot 8 maanden gevangenis en 2000 fr. boete, wegens oprnijing der burgers tot onderlingen haat en aanval op het beginsel van eigendom. Gisteren hebben de werklieden een aanvang gemaakt met het ter bewo ning inrigten van het paleis Elysée National (voormaals Elysée Bourbon). De President der Republiek zal aldaar zijn verblijf houden. Vroeger werd dit gebouw bewoond door Koningin Hortensedaarop nam Josephinede geschei den echtgenoot van Napoleon, er haren intrek en ontving er in 1314 een bezoek van Keizer Alexander. Eindelijk vertoefde er nog Napoleon, alvorens hij aan Engeland eene schuilplaats vroeg, die hem niet verleend werd. Jl. Zaturdag avond is in de Rue de Nemours, in de voorstad van den tempeleen moord bedreven. Voorbijgangers vonden des avonds tusschcn 6 en 7 ure iemand op straat liggen, van 50-jarigen ouderdom. Hij had op bet hoofd en in de borst verscheidene wondenen overleed in den morgen ten 5 ure, zonder eenige aanwijzing te kunnen geven. In zijne zakken vond men papieren, waaruit bleek, dat bij Naille heette, grondeigenaar was en in de Rue Ménilmontant woonde; hij had ook eenig geld en andere voorwerpen bij zich. De Heer Naille voerde sedert langen tijd een zeer zonderling levensge drag. Hij had geen huisgezin of betrekkingen en bezat drie huizenin een van welke hij een armoedig vertrek bewoonde, soms ging hij in slecht ge waad als een bedelaar tegen een muur staan en ontving aalmoezen. Eenigen tijd geleden had hij zijne bezittingen bij gedeelten aan vijf of zes personen verkocht, tegen een lijfrente van 15 a 16,000 francs 'sjaars; die hem sedert geregeld betaald werd. Daar men niets wist van vijanden die hij zou hebben zijn de meeste dier verkoopers voorloopig in hechtenis genomen doch allen beweren hunne onschuld. SPANJE. MADRID, 6 December. De Koningin wil nit hare eigene fondsen den spoorweg laten vollooijcn van hier naar Aranjuez. Het werk zal 2,400,000 kosten en in 15 maanden voltooid moeten zijn. Bij Koninklijke ordonnantie is de ligting van 25,000 man bevolen op liet contingent van 1849, waarvan het grootste gedeelte reeds in Januarij in Katalonië zal gebruikt worden. De opening der Cortes zou tot den 28sten verschoven zijn. De naam van den Hertog van VVellington werd dezer dagen genoemd in een proces, dat gevoerd is voor de regthank te Grenada. Dc Hertog, of liever zijn Intendant, was beschuldigd de Spaansche schatkist te kort gedaan te hebben, door, ter ontduiking van belasting, de ware opbrengst te ver zwijgen van het rijke domein dat aan den Hertog in de omstreken van Gre nada geschonken is, na den veldslag bij Yittoria. De Hertog is, overeenkom stig dc wet van 1 Mei 1830, veroordeeld om aan dc schatkist het vijfdubbele te betalen van hetgeen haar onthouden was. Generaal Manuel de la Concha rukte dezer dagen met een vrij aanzien lijke magt in Katalonië op. Onverwachts bevond hij zich tegenover den Cahecilla Posas en diens bendedie zich echter zonder slag of stoot overgaf. De politie heeft hier eene club van Montemolinisten overvallen, juist toen er in beraadslaagd werd, om naar de bergen van Toledo te trekken en aldaar de vaan des oproers te planten. ITALIË, ROME, 6 December. Den 3(len dezer beeft de Kamer van Afgevaardigden een begin gemaakt met hare beraadslagingen over het bijeenroepen van eene Constitueerende Verga dering voor geheel Italië. In die zitting heeft zij de regtbanken voor bij zondere standen afgeschaft.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2