in zijne Staten te komen, en Jatindien liij zulks weigerde, een voorloopig Bewind benoemd zon worden. Bologna blijft in zijnen tegenstand volharden. Eene voorloopige Rege ring is ingesteld, bestaande uit den Generaal Zucchi, den Heer Spada en den Heer Mastaï, broeder van Pius IX, en weigert de bevelen van bet Ministerie te gehoorzamen. Men verwacht hier de afgevaardigden der verschillende volks-cluhs in den Kerkelijken Staatwanneer deze aangekomen zouden zijn zou men over de te nemen maatregelen met opzigt tot de regering beraadslagenen men meende, dat binnen weinige dagen eene bepaalde regering gevestigd zon zijn. De Minister van oorlog zond voortdurend troepen naar de Napelsche grenzen, terwijl er losse geruchten in omloop waren omtrent een inval van de zijde van den Koning van Napels. Te Mantuatusschcn Milaan en Venetië gelegenworden verscheiden Oostenrijksche Veldheeren verwacht, tot het houden cencr beraadslaging over de belangen van Oostenrijk en Italië. Ileeds is de Aartshertog van Oostenrijk Reinicr aangekomen en wordt de komst van den Maarschalk Radelzky te ge- moet gezien. Te Rome heeft de Minister van Buitenlandsche Zaken hij de Kamer der Afgevaardigden vrijheid verzochtter belegging van eene algemeene vergade ring voor geheel Italiëom door die vergadering een algemeen Statcnverbond te doen ontwerpen, waarvan de hoofdbedoeling zou zijn, om met behoud van eiken bijzonderen regeringsvorm en grondwet, door gemeenschappelijke za- inenwerking de vrijheid en onafhankelijkheid van gansch Italië te handhaven. De verschillende Staten zouden ieder een gelijk getal afgevaardigden naar hunne keuze afzenden en men zou dan onverwijld een voorloopig verbond trachten te sluiten, aan hetwelk terstond uitvoering zou worden gegeven. Het laat zich echter niet aanzien, dat bij de onrust en het gebrek aan eensgezindheid tusschen de verschillende gedeelten van Italië, zulk eer, ver bond ligtclijk tot stand zal kunnen komen. De steden Ferrara en Ancona hebben zich aan de nieuwe regering aan gesloten. De bevelhebber der Zwitsers die in Pauselijke dienst stondenheeft niet willen voldoen aan de last van het Ministerie, om naar Foligno op te rukkenverklarende dat hij den Paus moest gehoorzamenmaar geen bestuur dat zich tegen den U. Vader had opgeworpen. PftVI§SEX. BERLIJN, 11 December. De Koning heeft bij besluit van den 8slen al de zegelreglen op de binnen- cn buitenlandsche dagbladen afgeschaft, te beginnen met 1°. Januarij. De uiterste linkerzijde der Pruissische Nationale Vergaderingdie zich nog weinige dagen geleden tegen het aannemen der geoctrooieerde Staats regeling verklaarde, is nu, blijkens het dagblad dat haar tot orgaan strekt, van taktick veranderd, en raadt nu die aanneming aan. Verscheiden afgevaardigden van de uiterste linkerzijde zijn nog alhier aan wezig, en zouden zich gaarne daar tijdelijk vestigen, om voor de verkiezingen en voor de zaak der Democratie te werken; maar dit zal hun, indien zij geene andere redenen voor hun verblijf aldaar kunnen opgeven, denkelijk niet vergund worden. De paleizen der Koninklijke Prinsen zijn alle weder in orde gebragt, zoodat zij onverwijld kunnen betrokken worden. De Prins van Pruissen zal denkelijk de eerste zijn die met zijne familie naar Berlijn terugkeert, en zal dan spoe dig de wintersalons openen. Namens de stad Breslau heeft eene deputatie aan Z. M. een dankadres ingediend wegens de verleende Staatsregeling. Uit onderscheidene andere plaat sen komen desgelijks adressen in, onder anderen uit Koblcntz met meer dan 1000 onderteekeningen. Ook de stedelijke regering van Berlijn heeft met 50 tegen 38 stemmen tot een dankadres besloten. De Rector en Akademische Senaat van Breslau hebben kennis gegeven dat op bevel van de Regering de Studentencorpsen ontbondenen de wape nen binnen 3 dagen moeten ingeleverd worden. Te Bremen hbeben eergisteren weder ongeregeldheden plaats gehad; bij eenigc officieren van de burgerweer zijn de glazen ingeworpen. De mili taire magt en de nationale garde hebben de zamenscholingen uiteengedreven. De Dusseldorfer Zeitung is gedurende den staat van beleg van Dussel- dorp onder censuur gesteld de uitgever van dat dagblad zal wegens onder scheiden beleedigende artikelen tegen de hooge autoriteitenvervolgd worden. Hij zal zich over dien maatregel bij het Duitsch Parlement te Frankfort be klagen, omdat de geoctroijeerde staatsregeling van Pruissen vrijheid van druk pers verleent. LIXEMBlTRCi. 9 December. Het nieuwe Ministerie is werkelijk den 7dcn in de Kamer der Afgevaardigden verschenen. Het is daarbij geblekendat de nieuw benoemden grootendccls niet dan voorloopig met hunne portefeuilles belast zijn, als de Heer Willmar, Buitenlandsche Zaken, Justitie, Eeredienst en voorloopig Openbare Werken; Ulvcling, Gemeentezaken, en N. Metz, Finantien en voorloopig de Militaire Zaken. De Heer Willmar heeft, als Voorzitter, het programma van den Raad voorgelezendat echter niet veel bijzonders inhield. OOSTENRIJK. WEENEN 8 December. Het Gemeentebestuur dezer stad heeft aan den Keizer een adres aangeboden ter gclukwenscbing, verklaring van haren eerbied en gehechtheid, en van hare hoop en overtuiging dat de Keizer het door zijnen oom begonnen werk der staatshervorming, in vereeniging met de volksvertegenwoordiging zal vollooijen, en Oostenrijk, eensgezind, sterk en geschikt voor een ongeschonden en lang durig bestaan moge te voorschijn treden. Groot," zegt dit bestuur nis de taak, heerlijk de roem, welke dit werk zal hekroonen onvergankelijk de dankbaarheid, welke de gelukkig gemaakte volken hunnen weldoener zullen toedragen. Ook in haren engen kring tot dit verhevene doel mede te werken is de heiligste pligt van elke gemeente in den Slaat. Wij zullen er steeds naar streven, om dezen pligt naar ons geweten te vervullen. Moge Uwe Maj. met liefde op hare zwaar beproefde hoofdstad nederzien en overtuigd zijn dat zij met standvastige trouw en verkleefdheid aan haren Keizer gehecht zal blijven. God bescherme en behoede Uwe M., tot heil en geluk voor ons dier baar Vaderland." Het ministerie voor den landbouw en bergwerken heeft, bij een uit gebreide aanschrijving aan verschillende landbouwkundige vereenigirigenop den landbouw gewezen als een hoofdbron van volkswelvaart, en verklaard, dat de regering den landbouw onder hare bijzondere zorg steltdat zij ten dien einde scholen voor landbouwkundig onderwijs zal oprigten nieuwe vercenigingen voor den landbouw zal doen stichtendat zij geene verordeningen ten opzigte van den landbouw zal maken, zonder landbouw kundigen te hebhen geraadpleegd; en noodigt daarenboven de beslaande verecnigiugen uit, om de regering in die zaken door mcdedeelingen voor te lichten. Gisteren werd alhier weder een Hongaar in de stadsgracht gefusileerd alleen omdat hij wapenen en ammunitie verborgen had gehouden. Kossuth heelt een brief aan den Heer Styles, Minister der Vereenigde Staten alhier, gerigt, om hem te verzoeken zijne goede diensten hij Vorst Windischgratz, tot verwerving van een wapenstilstand voor drie maanden, aan te wenden. De Heer Styles heeft dien brief den Vorst toegezonden. Intusschen heeft de Kamer der Representanten te Pesth op het vernemen der troonbestijging des nieuwen Keizers, den troon voor ledig en het Huis Ilabsburg de regering onwaardig verklaard. FRANKFORT. 11 December. Het grootste gedeelte der hier en in den omtrek liggende Rijkstrocpen zal in den loop dezer week naar de vroegere k wartieren terugkecrenen hier eene bezetting van 5000 man met eenige artillerie en ruiterij blijven; boven dien zullen 1000 man Beijersche troepen, die nu nog te Offenbach liggen, ingekwartierd worden in het zoogenaamde Duitsche huis, eene bezitting der Duitsche Orde in dc voorstad Sachsenhausen. LANDBOUW. In den Iaatsten tij l hebben geachte Engelsche en Fransche tijdschriften 't volgende medegedeeld. J. T. Osborne, te Demerary, heeft op nieuw eene poging gedaan om de stoomkracht bij den ploeg aan te wenden. Hij neemt 2 stoommachines en 2 ploegen voor eiken gang. Elke machine is met 2 trommen voorzien, onv welke kettingen loopen zoodat beide ploegen tegelijk in tegengestelde rigtin- gen werken. De stoommachines gelijken naar eene locomotief, en loopen over tijdelijk neergelegde sporendie regthoekig staan op de rigting der ploegvorcn. De machines trekken dus de ploegen heen en weer en schuiven zich telkens naar evenredigheid voorwaarts. Dit plan kan op uitvoerbaarheid aanspraak makendaar hier de machine stationair is en de ploeg zijne gewone inrigting behoudt. Zoo aan weerskanten van het te bearbeiden veld ruime sluoten zijn, dan kan men de stoommachine in een plat vaartuig zetten. Barbal, zegt men, heeft het raadsel opgelost van den sloom te doen die nen om den aardbodem te openenen voor den dampkring en andere uitwendige invloeden toegankelijk te maken. Zijne machine verrigt het omspitten; 't omspitten met de spade was voor een machinalen vorm te moeijelijk, en daarom nam hij de zeer eenvoudige werking van 't houweel tot model. Men verbeelde zich eene kleine locomotief inet schommelenden cylin der, rustende op 4 zeer breede ijzeren raden, die door tandraden voor- en achterwaarts en in elke rigting gedraaid kunnen worden. Het toestel heeft verder op eenige hoogte een raam, waarin een as rust met 12 a 16 twee- tands houwcelen, er aangehecht door een 3 voet langen houten steel. De stoomzuigerstang werkt op een excentriekdat de duimen van genoemde as vatwelke al de houwcelen opligt en snel laat vallen in den bodem. Wan neer de houwcelen opgeligt en neergevallen zijn, gaat de locomotief achteruit, een strook gronds wordt door de houweelen inedegcrukt en overgeworperi in de sleuf van eene voorafgaande werking. De houweelen worden dan weer opgeligt, de locomotief schuift voorwaarts; maar de as der houweelen is met de dubbele ruimte vooruitgekomen; zij vallen op nieuw neer; een nieuwe strook gronds wordt losgerukt enz. De machine gelijkt eene gewone locomo tief, met dit onderscheid, dat zij in alle riglingen bewogen kan worden. De machine is evenwel slechts op effenen bodem te gebruikenstroomest diepgaande wortelgewassen hinderen niet. In 't park van Bercy zijn proe ven genomen, die wel voldeden; de machine is van 3| k 4 paardenkracht, maakt 32 a 40 slagen in de minunt. Na eiken slag gaat zij 4 a 5 palmen vjorwaarts over eene breedte van 2 Ned. cl; in de minuut kunnen dan 10 vierk. cl worden bewerkt tot 1 palm diepte. Drentsche Cour.) AKADË1HIE-NIEI1WS. PROMOTIE AAN DE LEYDSCHE HOOGESCHOOL. Den 13llen December dc Heer A. P. Wcssclman van Helmond, van Helmond, in cle Regtenmet Theses.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 3