Eergisteren zijn aan het hureao van Politie in Marlborough-slrcet ccnige lieden verhoord, welke beschuldigd werden ongeveer 20,000 aan juweelen cn schilderijen uit het kasteel van Neuilly gestolen, in hun bezit te hebben. Voor den gewezen Koning verscheen de Advokaat Bodkin. De beschuldigden waien Eugène de Sanlier, ook wel Itaron de Saulier ge naamd en Marie Deloricezich ook Baronnes Richmond de Bassain latende noemen. De Heer Bodkin zeide, dat de beide beschuldigden in zeker hotel in Ley- cester-street te dezer stede zijn gevat en vele goederen van waarde bij zich hadden; doch niet zeker halssnoer, dat alleen 10,000 waard was. Een derde beschuldigde, welke ongesteld was, is onder toezigt der politie, in dit hotel achtergelaten. De Generaal Alfred de Chabannes erkende de goede renals die, welke vroeger het eigendom van Lodewijk Philips of zijne fa milie geweest waren. De Heer Wontner, Advocaat der beschuldigden zeide, dat de thans ongestelde persoon, de zoogenaamde gestolen juweelen van de voornaamste juweliers van Parijs had gekocht. Overigens beweerde bij, dat men bewijzen moest, dat de bewuste artikelen den gewezen Koning van Frankrijk of eenig lid zijner familie hadden toebehoord. Na een repliek daarop van den Heer Bodkinwerden de beide beschuldigden onder borgtogt op vrije voeten gesteld, en zal deze zaak aanstaanden Zaturdag weder behandeld worden. Uit de officiële opgaven blijktdat zich thans nog50,000 man troe pen in Ierland bevindende gewapende policie-beambten er onder gerekend. In de fabrickdistrictcn heerscht tegenwoordig vrij wat bedrijvigheid hetgeen in verband staat met de meer gunstige handelsberigten uit Oost-Indië. BELGlE. BRUSSEL, 12 December. De Kamer van Vertegenwoordigers heeft op de begrooting van Marine eene bezuiniging gemaakt van 136,930 fr., daar een brik en twee kanonneerbootcn zullen onttakeld en ontwapend worden. Het Hof van Appel heeft de Regering in gelijk gesteld, die beweerd had, dat de zoogenaamde zevenkinderen-wet als afgeschaft moest worden aan gemerkt. FRANKRIJK. PARIJS, 11 December. De Nationale Vergadering heelt aan den Heer Guenon, den ontdekker van de kenmerken waaraan men zien kan of de koeijen goed melk geven, een jaarlijksch pensioen van 3,000 fr. toegelegd. In den avond van gisteren hebben twee groote zamenscholingen de rust verstoord; de eene trok van de poort St. Martin, de Boulevard langs, het plein Vendóme over, de straat St. llonoré door, de kaden langs, het plein Maubert rond en keerde door de straat St. Martin naar haar eerste ver zamelplaats terug. Onderweg deed zij moordkreeten tegen den Generaal Cavaignac honren en schreeuwde: weg met de mobile garde! weg met de Aristocraten! naarmate zij mobile of nationale gardes ontmoette. De andere volkshoop trok naar de rue du Foin, alwaar een bataillon mobile garde, dat vroeger in de rue des Carmcs zich bevond, gekazerneerd is, en wilde de kazerne in brand steken. De mobile garde is verpligt geweest een krachtig gebruik van hare wapenen te maken cn cenige personen in hechtenis te ne men. De oproerlingen zijn van plan heden avond hunnen aanslag op eene grootere schaal te hervatten. De linictroependoor de leiders der menigte behcndiglijk gevleid, zijn meer en meer verbitterd tegen de jeugdige mobile garde, die thans voor hetgeen zij in Junij verrigtte, moeten boeten. Intusschcn bestaan die zamenscholingen grootendeels uit straatjongens van 15 tot 20 jaren, vooral uit die wijken, waar de grootste zedeloosheid heerscht. Te middernacht zijn aan de barrière du Tröne op een bal in den Jardin des Dëlices, cenige mobile gardes en soldaten met hunne sabels handgemeen ge worden; velen zijn gekwetst en naar het hospitaal vervoerd gelukkig is nog eene patrouille nationale garde bij tijds tusschen beide gekomen om erger te verhoeden. Men vreest voor den avond. De burgers zijn zoowel als de soldaten tegen de mobile garde. Intnsschen is het voor de regering evenzeer gevaarlijk deze laatste uit Parijs te verwijderenals haar aldaar te doen blijven. De uitslag der verkiezingen wordt als nagenoeg zeker beschouwd. De opening der stembriefjes is te Parijs nog niet begonnen, maar de algemeene indruk is ten gunste van bodewijk Bonaparte. Men verwacht dat hij eene zeer aanzienlijke volstrekte meerderheid zal hebben, zelfs te Parijs, en wel in al de arrondissementen behalve misschien in het derdealwaar de Generaal Cavaignac de meeste vrienden telt. De tijdingen uit de Departementen van de Sommc, het Pas-de-Calais de Bcneden-Seine, de Aisne, de Seine et Marne, zijn van denzelfden aard. Overal vertoont zich voor de verkiezingendie door het schoonste weder be gunstigd worden, groote belangstelling. Het leger trekt grootendeels partij voor Lodewijk Napoleongeheele regimenten hebben voor hem gestemd. De Regering schijnt maatregelen te hebben genomen, om aan de werk lieden ruimere gelegenheid tot arbeid te verschaffen. Eergisteren onder ande ren heeft de maire van het 12de arrondissement bij de 1800 aardwerkers aangenomen, om aan nationale wegen te arbeiden, en in afwachting dat die arbeid taaks- of stuksgewijs verrigt kan worden, is aan het werkvolk 2 frs. per hoofd uitgedeeld. De Regering heeft bij alle geweermakers en wapenverkoopers doen nazien of wel, overeenkomstig de bestaande verordeningen, de sloten van de schiet geweren welke zij in hun bezit hebbenweggenomen en in veiligheid ge- bragt zijnnaar men zegt hadden velen zulks niet gedaan. Aan policie-beambten is opgedragen om bijzonderlijk voor de veiligheid van verscheiden vertegenwoordigers, vooral van de regter zijde der Kamer, te wakendie aanhoudend in naamlooze brieven inet levensgevaar bedreigd werden. Eergisteren avond is er nog te Montinartre een banket van Socialistische democraten gehouden, onder voorzitting van den Heer d'Allon-Shee. De gasten waren ongeveer 500 in getal; de inschrijvingsprijs was lj franc. Ook dames waren toegelatenmaar zij waren er niet talrijk. Verscheiden verte genwoordigersaan welke men inschrijvingskaartjes gezonden had, zijn niet verschenen. De flotille, die nog in de haven van Marseille ten anker ligt, beeft reeds den 6dcD dezer voor het Presidentschap gestemd: Louis Napoleon heeft 1064 en Cavaignac 914 stemmen gekregen de overige waren tusschen La- martino en Ledru-Rollin verdeeld. Dienzelfden dag was de Commandant Jarras, een Adjudant van den Gene raal Cavaignac, te Marseille aangekomen, en na met den Minister van On derwijs, die nog altijd te Marseille is, een onderhoud gehad te hebben, terstond scheep gegaan op de stoomboot l'Avernedie kort daarop naar Gaëta vertrokken is. Deze omstandigheid versterkt bij sommigen nog altijd de hoop dat de Paus naar Frankrijk komen zal. Den 7deD dezer hebben te Lyon weder eenige onlusten plaats gehad, daar bet volk de herstelling van eenige fortificatiën, die na Fehruarij waren weggebroken, niet wilde toelaten; ofschoon de troepen de onlusten hebben onderdrukt, heeft het volk echter eerst nog de steilaadje voor de fortificatiën in brand gestoken. Het straatvuil van Parijs is voor 509,500 fr. verpacht, en bragt den pachter, nadat het in de zoogenaamde rotplaatscn gelegen heeft, en nu tegen 3 a 5 fr. de teerlings-el verkocht wordt, 3,600,000 fr. op. In 1823 trok de stad uit de verpachting van dit vuil slechts 75,000 fr.in 1831 166,000, en het is sedert 1845 dat de prijs zoo hoog gestegen is, als wij hoven opgaven. Van de winst, tvelke de pachter nu nog geniet, moe ten echter de kosten van het schoonhondcn der stratendat voor zijne reke ning komten zijne overige uitgaven afgetrokken worden. Er zijn vele blijkendat er tusschen Pezenas cn la Begudein het departement van de Herauet, eene talrijke bende struikroovers bestaat. Reeds herhaalde malen zijn er rijtuigen aangehouden en beroofd; laatstelijk nog weder drie diligences en verscheiden voerlieden. De roovers zijn met geweren gewapend. Kort nadat de laatste diligence beroofd waskwam ook de postkar dien weg, en bad niet minder dan 1,500,000 aan bankpapier bij zich; doch gelukkig bij tijds verwiltigd, heeft de conducteur in een naburig dorp een gewapend geleide kunnen nemen. De Graaf de Mostuéjouls en zijn zoon, zijn als verdacht van aan die straat- rooverijen deel te hebben, op hun kasteel gevangen genomen cn naar Mont- pellier overgebragt. 12 December. De rust is niet verder gestoord en de stemming gaat geregeld haren gang. De tot hier toe bekende uitkomsten leveren voor Lodewijk Bonaparte wel het dubbel op van het getal stemmendat de anderen te zaïncn bekomen zoodat men nu al zeggen kan dal hij zeker de Voorzitter der Republiek zal zijn. Men zegt dat de Fransche Gezant order heeft gekregen, om te Gaëta bij den Paus zijn verblijf te honden, cn dat twee schepen derwaarts zullen worden gezonden om in tijd van nood ter zijner beschikking te blijven. Er liggen thans 3,300 verzoekschriften op het stadhuis om verminde ring van belastingen. SPANJE. .MADRID, 5 December. De Senatoren en Afgevaardigden komen in grooten getale hier ter stede aan om de opening der Cortes bij te wonen. De Regering had niet zoodra de tijding ontvangen, dat de H. Vader Rome verlaten hadof zij beval dat in alle kerken des koningrijks gebeden zouden gebonden worden, in de Gaceta komen de besluiten dienaangaande voor. Thans wordt tusschen Spanje en Portugal beraamdwelke maatregelen in deze omstandigheden te nemen zijn. Men spreekt van het plan om Z. H. weder op den wereldlijken troon te plaatsen. ITALIË, ROME, 4 December. Algemeen gelooft men dat de Paus zich naar Napels zal begevenwerwaarts reeds onderscheiden Kardinalen vertrokken zijn. Gisteren heeft het corps diplomatique eene protestatie van den Paus ontvangen, waarbij het verklaarde nooit bet Ministerie erkend te hebben, dat hem den 16deB November was opgedrongen, en eene Commissie benoemde, bestaande uit den Kardinaal Castracani, den Generaal Zucchi, den Vorst Bar berini, den Hertog van Sorriano, den Markies Ferriden Markies Bevilaqua en anderen, om het land gedurende zijne afwezigheid te besturen, en ver klaarde al het door het bedoelde Ministerie verrigte als nietig. Naauwclijks hadden de Ministers kennis daarvan bekomen of zij riepen de Kamer van Af gevaardigden tot eene buitengewone zitting bijeen, die van tien ure 'savonds tot drie ure in den morgen van heden geduurd heeft. De Kamer heeft be slist dat het protest, hetwelk van 27 November gedagteekend was, als geenerlei officieel karakter hebbende, daar het aan geen lid van de tegenwoor dige Regering was toegezonden, als onwettig cn van geene kracht moest wor den beschouwd dat dienvolgens eene Commissie benoemd zou worden die zich naar den Paus zou begeventen einde hem uit te noodigen om weder

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2