bruarij daaraanvolgende, tot verkiezing der leden van de Tweede Kamer. Zij die stemgeregtigd zijn bij de verkiezingen van leden voor de Eerste Kamer, zullen de kiezers daarvoor benoemen op den 29S*CD Januarij des toekomenden jaars, terwijl de laatsten op den 12dcn Februarij daaraanvolgende de leden der Eerste Kamer verkiezen zullen. Ofschoon het onmogelijk is, uit hoofde der vele voorafgaande werkzaamheden, dc Kamers eerder bijeen te roepenbelooft de Koning om inmiddels onder voorbehoud van nadere goedkeuring der Kamers, nog onderscheidene wetten ter bevordering der welvaart van de plattelandsbevolking te zullen uitvaar digen. De nieuwe door den Koning uitgevaardigde Staatsregeling bevat hoofd zakelijk het volgende: In den eersten titel wordt gehandeld van het staatsgebied der monarchie, Welks grenzen niet dan bij ccne wet veranderd zullen mogen worden. De tweede titel houdt bepalingen in omtrent de regten der Pruissen. Alle zijn gelijk voor de wet, en even bevoegd tot openbare ambten; de persoon lijke vrijheid wordt gewaarborgdbuitengewone regtbanken zijn verboden de eigendom is onschendbaar, tegen vooraf te bepalen schadeloosstelling; vrijheid van landverhuizing; van godsdienstoefeningvan verkeer der gods dienstige gezindheden met hare hoofdenzonder beperkingafschaffing van het aan den Staat toebehoorende regt van voordragtkeuze of approbatie van kerkelijke betrekkingen; de vrijheid van onderwijs, met bepaling dat de Staat zal zorgen voor een voldoend aantal inrigtingen van openbaar volks onderwijs-, en onder voorbehoud van het toezigt van den Staat, wat betreft de zedelijkheid en bekwaamheid der onderwijzers, terwijl de betrokken gods dienstige gezindheden over het godsdienstig onderwijs op de volksscholen wa ken zullenhet onderhoud der openbare volksscholen door de gemeenten en bij onvermogen van deze door den Staat, inet bepaling dat op die scholen kosteloos onderwijs zal gegeven wordencn dc Staat aan de onderwijzers een behoorlijk inkomen verzekeren zalde regeling van alle takken van onderwijs bij de wet; vrijheid van drukpers, onder bepaling van verantwoordelijkheid der schrijvers volgens de wetvrijheid van vergadering zonder wapenen in besloten plaatsenterwijl eene voorafgaande aangifte bij de politie gevorderd wordt wanneer het vergaderingen onder den bloolen heinel geldtvrijheid van verecniging, waarvan de uitoefening bij de wet geregeld zal worden; de bevoegdheid tot bet indienen van petitiën nadere regeling der militaire dienstpligligheidbepaling omtrent de regten en pligten der gewapende magt. cn afschaffing van leenen en adelijke voorregten. In den derden titel wordt aan den Koning toegekend: onschendbaarheid van zijn persoon, bij verantwoordelijke Ministers; uitoefening van dc uitvoe rende magt, benoeming en ontslag zijner Ministers; opperbevel over het leger cn de aanstelling der officieren cn andere staatsdienaren, voor zoover de wet niet anders bepaalt; het regt van oorlog en vrede, enz.; bet muntregt, vol gens de wet; het regt van bijeenroeping, sluiting cn ontbinding der Kamers, onder bepaling dat de nieuwe Kamer binnen 60 dagen na de ontbinding bijeen zal komen; voorts dat van verdaging, eenmaal gedurende elke zitting, voor den tijd van niet meer dan 30 dagen. VerJer komt in dezen titel voor een artikel waarbij de bepalingen omtrent dc troonsopvolging gehand haafd worden. De vierde titel handelt over de Ministers. De vijfde titel beeft de 2 Kamers ten onderwerp, omtrent welke wij hier de voornaamste bepalingen laten volgen, uit de op heden uitgevaardigde voor- loopige kieswetten De Eerste Kamer bestaat uit 180 leden; ieder Pruis, die 30 jaren ten volle bereikt heeft, 8 daalders belasting betaalt, of een inkomen van 500 i daalders bezit, is stemgeregtigd in die gemeente, waarin hij sedert 6 maan den woont. Elke 100 kiesgeregtigden kiezen een kiezer; de leden der Eerste Kamer worden door de kiezers met volstrekte meerderheid gekozen. Tot lid der Eerste Kamer is elke Pruis verkiesbaar, die 10 jaren oud is. De Tweede Kamer bestaat uit 350 leden. Voor die Kamer is ieder Pruis, en die geene ondersleuning van armen-inrigtingen ontvangt, stemgeregtigd. Op elke 250 zielen der bevolking kiezen deze een kiezer, die op hunne beurt de leden voor de Tweede Kamer verkiezen. Tot lid dezer Kamer is ieder Pruis verkiesbaar, die 30 jaren ten volle bereikt beeft. De zesde titel handelt van de regterlijke magt, die in naam des Konings wordt uitgeoefend. De Reglers worden door den Koning voor hun leven be noemd zij kunnen alleen in de bij dc wet voorziene gevallen ontslagen, ge schorst tegen hunnen wil verplaatst of gepensionneerd worden. De regter lijke organisatie wordt aan de wet overgelaten. In den zevenden titel wordt ten aanzien der staats-ambtenaren bepaald dat er eene wet gemaakt zal worden die ben tegen willekeurige ontzetting van bun ambt of van hun inkomen beschermt. De achtste titel handelt van de finanticn. Jaarlijks wordt er eene raming van staatsinkomsten en eene begrooting van staatsuitgaven vastgesteld. Be lastingen kunnen alleen krachtens de wet geheven worden, en alle privilegiën zijn verboden. Deze wetgeving zal worden herzien. Ook het sluiten van lee ningen of bet brengen van waarborgen ten laste van den Slaat kan alleen krachtens dc wet geschieden. De staatsrekeningen zullen door eene Opper- Rekenkamer, welker inrigting cn bevoegdheid bij de wet zal worden geregeld, onderzocht en vastgesteld wordencn de algemeene rekening over elk dienst jaar door deze ter ontlasting van de Regering aan de Kamers voorgelegd. In den negenden titel wordt gehandeld over de verdeeling in provinciën enz. Hierop volgen ecnige algemeene bepalingenvan welke vooral opmerking verdient die, volgens welke in de staatsregeling veranderingen gebragt kannen worden, op dezelfde wijze als waarop de wetten worden vastgesteld, alsmede die, volgens welke de voorschriften der staatsregeling betreffende de persoon lijke en drukpersvrijheid cn bet regt van vergadering, in geval van oorlog of oproer, tijdelijk en districtsgewijze, overeenkomstig eene nader vast te stel len wet, geschorst kunnen worden. Het staatsstuk besluit met een tweetal overgangsbepalingen. Bij de eerste daarvan geeft de Koning te kennen, dat hij de veranderingen, die door de nog vast te stellen staatsregeling voor Duitsch- land in de tegenwoordige staatswet noodig mogten worden later aan de Ka mers zal voordragen; in dc laatste wordt bepaald dat de tegenwoordige staats regeling onmiddellijk nadat de Kamers bijeengekomen zullen zijnaan eene herziening onderworpen zal worden. Daarna zal de Koning en dc beide Kamers en alle Staatsbeambten den eed op de staatsregeling afleggen. Voorts behelst de Staats-Courant een Koninklijk besluit, waarbij nog eenige wijzigingen in bet Ministerie worden vastgesteld. OOSTENRIJK. WEENEN 3 December. De in onze vorige medegedeelde tijding dat Keizer Ferdinand, ten behoeve van zijnen Neef, Frans Joseph, van de Kroon heeft afstand gedaan, beeft zich bevestigd. In de zitting van den Rijksdag te Kremsir heeft de Voorzitter van den Raad, von Schwarzenberg, daarvan officiéél kennis gegeven cn bet protocol voorgelezen, volgens hetwelk Keizer Ferdinand I, in de kroonings- zaal te Olmulz, in tegenwoordigheid van de aanwezige leden van het Keizer lijk buis, den Veldmaarschalk von AVindiscbgratz en den Banus van Croatië, den ministerraad verzameld, en vergezeld van Zr. Majs. Gemalin, in dien Raad is verschenen en kenbaar gemaakt beeft, dat gewigtige gronden hem bewegen tot dezen stap over te gaan, nadat zijn neef meerderjarig is ver klaard, en diens Vader Frans Karei, ten behoeve van zijnen zoon, van alle erfregten afstand gedaan had. Z. M. gaf voorts nog schriftelijk te kennen dat de drang der omstandighe den, de onmiskenbare en onbetwistbare behoefte aan eene groote, omvattende hervorming in bet staatkundige, waaraan hij in Maart jl. had willen voldoen, en waaraan bij den eersten stoot had gegevenhem bad overtuigd dat er jongere krachten noodig zijn, om bet groote werk te bevorderen en lot een gewcnscht einde te brengen. 's Keizers Neef, Frans Joseph I, beeft bij een manifest, even als de acte van afstand door den Prins von Schwarzenberg mede onderlcekend, den troon plegtig aanvaarden onder anderen daarbij gezegd Ter wijl Wij de behoefte en de hooge waarde van vrije en met den tijd strookende instellingen uit eigene overtuiging erkennen, betreden Wij met vertrouwen dc baanwelke ons tot eene heilzame hervorming en tot ver jonging van de ganscbe monarchie zal leiden. »Op de grondslagen van de ware vrijheid, op de grondslagen van gelijke bevoegdheid van alle volken des Rijks, en gelijkheid van alle staatsburgers voor de wet, zoo mede van deelneming van de Volksafgevaardigden aan de wetgeving, zal het Vaderland op nieuw ontluiken tot zijne oude grootheid, met jeugdige kracht, onwankelbaar staande in de stormen van den tijd, ter rnime woning voor de stammen van verschillenden tongval, welke onder den scepter onzer vaderen sedert ecuwen door één broederband omslingerd werden. »Vast besloten, den glans der Kroon onbezoedeld en de gczamcntlijkc monarchie onverkort te behouden maar bereidonze regten inet de Afge vaardigden van onze volken te deelen rekenen wij er op, dat het met Gods bijstand en in overeenstemming met de volkeren gelukken zal, alle landen en stammen der monarchie tot één groot staatsligchaain te vereenigen." Voorts wordt gezegd, dat alle maatregelen zijn genomen om den burgcr- krijg, welke nog in een deel des Rijks bcerscht, te dempen, en om dc re gering van orde en wet allerwege in den Staat te herstellen: daartoe rekent de nieuwe Keizer op zijn volk, zijne raadslieden cn zijn leger. Het ministerie is door Frans Joseph bevestigd. Eene bezending is uit den Rijksdag afgezondenom den Keizer met zijne troonsbestijging geluk te wenschen. De afgetreden Keizer, die in 1835 den troon beklom, is nu 55 jaren ond. Zijn broeder, de Aartshertog Frans, is 46 jaren, en diens oudste zoon, Frans Joseph Karei, die thans zijnen oom opvolgt, heeft eerst den leeftijd van 18 jaren bereikt. FRANKFORT. 6 December. In de vergadering van bet Duitsch Parlement van beden is onder anderen bet 2de artjkel van de nader herziene grondregten aldus gewijzigd aange nomen dat de adel als stand afgeschaft wordthet voorstel tot afschaffing van titels en ordetcekenen is verworpen. STADS BERIGTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN, brengen mits deze ter kennisse van de belanghebbenden, dat van den Heer Controleur der Directe Belastingen is ontvangen twee aanvullings Kohieren voor de Belasting op het Personeel, dienst 1848 en 1849, welke op den 2den dezer maand is executoir verklaard, en op heden aan den Heer Ontvanger verzonden. DU RIEU, Ley den., 8 November 1848. Ter ordonnantie van dezelve, y. PUTTKAMMER.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2