LEYDSCHE COURANT. 1% 1848. MAANDAG, II DECEMBER. N°. 148e nr\>K>LAmsciiË rerjgten. BUITENLANDSCHE BERiGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt V; -*i* 5| V IK De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 9 December. lieden middernacht is er brand ontstaan in ecne labrick aan de over zijde der Mare aebter de R. C. Kerk, door het smeulen van wol die men te droogen had gelegd. De lofwaardige orde en spoed waarmede alles, wat op de brandblussching betrekking heeft, hier ter stede is geregeld en wordt uitgevoerd, inogt thans weder grooter onheil voorkomendaar men weldra den brand meester was die zich lol eenigc schade binnen het gebonw heeft bepaald. Eene aanmerking is dikwijls herhaald, dat de klapperlieden alleen brand roepen zonder zeiven te weten waar de brand is, zoo als heden weder het geval was. Indien de klapperlieden naast bij den brandde plaats cr bij uitriepen, dan konden de anderen dat hooren en van elkander overnemen, zoo ware het spoedig algemeen bekend; iels waarbij toe.b ieder belang heeft. In de vergadering van den Raad dezer Stad op heden is tot Lid van de Prov. Stalen herkozen de Hooglecraar Mp. 11. Cock. Uit de nieuwspapieren blijktdat op Woensdag den 6den 11. te Am sterdam eene buitengewone Algemeene Vergadering is gehouden van het Ko ninklijk Nederlandsche Instituut van wetenschappen, letterkunde en schoone kunsten, over eene zinsnede, voorkomende in het bekende verslag van den Raad van Ministers, betreffende de wenschelijke en noodige bezuinigingen. Wij vertrouwen dat het resultaat van de gehouden vergadering wel in zijn geheel zal bekend worden doch vermits de berigten luiden dat met alge meene stemmen is besloten tot het indienen van een adres aan den Koning, meenen wij te moeten mededeelen dat zoo wij wel onderrigt zijn, van de talrijke leden welke het Instituut in onze Akademie-stad telt, slechts drie ter vergadering zijn verschenen, terwijl het getal van de uit Utrecht opge- komene leden niet grooter moet zijn geweest. Zou men hieruit niet mogen opmaken, dat óf de dag der bijeenroeping, dat is midden in de week als de Akademische lessen worden gehouden, niet gelukkig was gekozen, óf dat de vele leden in onze beide Akademie-steden hel zelfs niet der moeite waardig hebben geacht om te compareren, Hen einde mede eene poging aan te wenden om zoo mogelijk, het zinkend instituut te behouden? Volgens onze laatste opgave zijn alhier 10 cholera-Hjdcrs bijgekomen, overleden 4, hersteld 2. Totaal 251, overleden 123, hersteld 49, in be handeling 79. 's GR A VEN H AGE, 9 December. Z. M. heeft benoemd tot Ridders der Orde van den Ncderl. LeeuwMr. L. A. J. W. Baron Sloet tot Oldhuis Griffier der Staten van de Provincie Gel derland en W. J. E. Baron van Lijnden van Hemmen, Districtscommissaris van Nymcgen. In het Gdc district alhier zijn bij nadere stemming gekozen tot Candida- ten voor de Eerste Kamer, E. van der Oudermeulen met 270 en Mr. J. A. Pliilipse met 346 stemmen Eergisteren middag hebben de Ministers een langdurigen raad gehouden en zijn des avonds weder vergaderd geweest. Die raad beeft ongeveer 3 uren geduurd. Men verzekert dat deze drukke bijeenkomsten in verband staan met de voordiagten, die bij de hervatting van de zittingen der Staten-Gene- raal aan de Kamers zullen worden aangeboden en die alleen betrekking zou den hebben lot wettelijke regeling van cenige spoed vereischende onderwerpen. Eergisteren is de Ridderschap van Z.-Holland, naar aanleiding der addi tionele artikelen van de Grondwet, nog vergaderd geweest, tot vervulling der vier vacatures, in bet collegie der Provinciale Staten van deze provincie, ontslaan door de benoeming der Heeren van Hogcndorp, Caan en van de Wall, tot leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in dubbelen getale, en door het overlijden van den Baron van Wcstrcenen van Ticllant, met dat gevolg, dat de drie ecrstgemelde Heeren op nieuw zijn gekozen, en in plaats van de laatst genoemde benoemd is Jhr. W. M. de Brauw. ROTTERDAM, 8 December. Een groot aantal kiezers der beide kiesdistricten alhier, beeft aan den Heer Mr. A. Veder een prachtig stuk zilver, voorzien van een toepasselijk opschriftaangeboden, als een blijk van hunne erkentelijkheid voor de voor treffelijke en onpartijdige wijze, waarop hij de eerste kiesvergaderingen alhier geleid heeft. GRONINGEN7 December. Het schijnt dat de cholerawelke alhier ongeveer twee maanden ge- heerscht heelt, onze stad en provincie thans heeft verlaten, want sedert onze laatste opgave, loopende tot 11. Maandag middag, zijn hier gcene perso nen door de cholera aangetast4 hersteld en is 1 aan die ziekte overleden. Sedert hel ontstaan der ziekte zijn derhalve alhier 239 door de cholera aan getast, waarvan 122 overleden, 95 hersteld en nog 22 onder behandeling zijn. FRANKRIJK. PARIJS, 7 December. In de zitting van gisteren heeft de maandelijke verkiezing der nieuwe Onder-Voorzitters en Secretarissen plaats gehadwaarbij de Leden van de clul» Poitiers geheel de nederlaag hebben gekregen. Voorts heeft de Mi nister Dul'aure het wetsontwerp van 19 September, waarbij nationale beloo- ningen waren voorgesteld, ingetrokken. Daar men echter niet geschroomd had bij de voordragt lijsten te voegen, waarop de namen der betrekkingen van Koningsmoorders als van Fiechi en meer anderen voorkwamen, heeft zulks in de zitting van heden tot vele personaliteiten aanleiding gegeven. De Generaal Cavaignac heeft zich weder zeer welsprekend verdedigd, hoewel zijn voorname grond was dat hij er niet van geweten badwelke verontschuldi ging zwak genoeg is voor het hoofd van het,bewind, en het is der vergade ring naauwelijks gelukt om door tot de orde van den dag over te gaan, de zaak aan verder wettig onderzoek te onttrekken. Men meent dat deze zaak en het niet aankomen van den Paus in Frankrijk, Cavaignac bier wel 50,000 stemmen voor het aanstaande voorzitterschap kan kosten. Voorts spreekt men nog steeds van de afzetting van de Generaal Changar- nier, die echter een hoogen toon aanneemt en verklaard heeft dat hij het wel acht dagen in de Tuileriën kon uithouden, die de Maarschalk Bugcaud noodig had om aan het hoofd der troepen der departementen te komen. PR F IS SEN. BERLIJN, 5 December. De Staats-Courant beval twee hoogst gewigtige stukken", het eene de ont binding der nationale vergadering, het andere de uitvaardiging cencr Staats regeling door den Koning zeiven henevens een verslag van de Ministers aan den Koning, waarin gezegd wordt: dat, toen de Koning van zijn regt vermeend had gebruik te moeten maken, om de vergadering te verleggen, de meerder heid der vergadering open t lij It tegenover den Koning een standpunt had aange nomen waardoor eene rustige afdoening der Staatsregeling onmogelijk werd. Z. M. gaf echter de hoop niet op, dat de vergadering, door de stem des lands voorgelicht en door vaderlandsliefde geleid hare werkzaamheden zou hervat ten. Doch de laatste zitting der Vergadering heeft bewezen, dat de meer derheid, in haar eens genomen standpunt blijft volharden, hetwelk naar de pligtmatige overtuiging der Ministers, de mogelijkheid eener overeenstemming met de kroon uitsluit; terwijl eene voortzetting der beraadslaging over de Staatsregelingnaar de meening der Ministers, niet langer met. de waardig heid der kroon kan overeengebragt worden. De Ministers stellen Z. M. dus voor, de vergadering te ontbinden, hoe zeer lot hun leedwezen eene voor zes maanden genomen proeve, tot het ontwerpen eener staatsregeling door den kroon en de vertegenwoordigers des volks, daardoor wordt verijdeld. Wezenlijk ver derfelijk zou het echter zijnwanneer alzoo de natie in het geheel van eene Staatsregeling zou verstoken blijven en de Ministers stellen Z. M. dus voor zelf eene staatsregeling uit te vaardigen welke evenwel later zou onder worpen worden aan de herziening der nieuwe bijeen te roepen kamers. De ministers verklarenbij die Staatsregeling zich gestreng gehouden te hebben aan de door den Koning gedane toezeggingen, alsmede aan de bereids genomen besluiten der Duitsche nationale vergadering. Het patent, houdende de afkondiging dier Staatsregeling, alsmede het be sluit tot ontbinding der vergadering, zijn gedagteekend van heden. Er is daarbij bepaald om de Kamers bijeen te roepen op den 26iteD Februarij 1849 I binnen Berlijn. Tot welk einde op den 22slen Januatij aanstaande de geza- L inentlijkc sterngeregtigden in den ganschen Staat zullen bijeenkomen terhenoc- I ming der kiezers, terwijl de laatste zich zullen vorernigen op den 5dcD Fe-

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1