van roerende of onroerende goederentot welke do Oostcnrijkschc Regering 111 Lombardve of in liet Vcnetiaansch gebied zou willen overgaan. Gisteren was hier een geweldige oploop op liet plein Castcllo, die onder de kreten van OorlogOorlog! Weg met hel Ministerie Revel! de Hotels der verschillende Ministcriën bedreigde. De krijgsmagt is, het oproer meester geworden. Men zegt dat cr eenige gekwetsten zijn. ITALIË, ROME, 16 November. Het Toskaanschc dagblad Alha deelt van daar het volgende mede: Meden morgen ten elf nrc, is er op het plein Del Popoio ceric groote vcr- ceniging gehouden van de geheele burgerwacht, de linie-troepende karabi- niers en het volk. Ten twaalf ure vertrokken meer dan 30,000 man van dit plein en begaven zich naar de Kamer van Afgevaardigdenom haar uit te noodigen aan den Paus een democratisch Ministerie te vragen en hem te verzoeken de volgende concession, die zij op een breed stuk papier gedrukt met zich droegen, in te willigen: 1°. Erkenning van de Italiaanschc na tionaliteit 2°. Bijeenroeping der constituante en behandeling van een vcr- bonds-ontwerp3°. Voortzetting der deliberatiën bij de Kamer van Afgevaar digden over den oorlog der onafhankelijkheid 4°. Algehccle goedkeuring van het programma van Mamiani van 5 Junij. De door het volk aangewezen Ministers zijn: Mamiani, Sterbini, Campcllo, Saticeti, Fusconi, LimariSerini en Galetti. De Afgevaardigden die zich aan den stoet aanslotenhebben zich naar den Paus begevendie door den Kardinaal Soglio deed zeggen, dat hij er over zoude nadenken. Het volk, biermede weinig te vrede, zond nieuwe Afgevaardigden, aan wien de Paus alsnu zelf antwoordde, dat hij niet konde toestaan, wat men hem met ge weld afvroeg. Intusschen begonnen de Zwitsers van de Pauselijke wacht plotseling het volk terug te drijvenwaarop de woedende menigte te wa pen snelde. Ten drie are sloeg menden gcneralcn marsch de linie-troepen en de burger wacht vcrccnigdcn zichde eerste pelotons bezetten de voorposten rondom het Quirinal, alsook den toren van San Carlino, en onderhielden tot 5 ure eenc fusillade met de Zwitsers, die uit de vensters schoten. Zes ure. Het Quirinal is geheel bezet: 6000 burgerwachten en 3000 linie- soldaten staan strijdvaardig voor het palcis, met de kanonnen tegen den voor- naamstcn ingang gcrigt. Zij voeren wagensladderstouwenenz.ent. met zichtot het opwerpen van barrikades. Op nieuw wordt eene deputatie met een ultimatum naar den Paus gezon den en hem één uur toegestaan om tot het verlangen van het volk toe te treden. Weigert hij, dan zal het paleis stormenderhand genomen en al de personendie men er vindtgevat worden. Den Paus alleen zal men het le ven sparen. Deze deed toen den Advokaat Galctti ontbiedengaf grootcndeels toe in de benoeming van het opgegeven Ministerie en zou wat de overige vra gen betrof, zich aan de beslissing van den Raad onderwerpen. De Corrierre Mercantile voegt er nog bij dat de fusillade drie uren heeft geduurd en Mgr. Palma, Secretaris van den Paus, door eenen kogel aan het voorhoofd is getroffen en gesneuveld. Men zegt dat ook cenige Zwitsers om gekomen zijn, doch van het volk slechts vier personen gewond. De reden van dit gering verlies zou zijndat de soldaten door de barika- dencn de Zwitsers door de muren van het paleis beschermd werden. De Piemontesche Courant bevat nog eenige bijzonderheden van den 17<lcn November. De Paus had, naar 't schijnt op de hulp der bevolking van Transtcvère en Monti gerekend, doch deze wilde geen burgeroorlog ontsteken. Zoo de Paus niet had toegegeven, zouden de deuren van het paleis door 't ge schut zijn geopend. Men had brandstoffen aangevoerd om het in brand te steken. Een kogel is in 's Pausen vertrek doorgedrongen. De Kardinaal Lambruschini is in dragonders uniform ontvlugt. De Paus is in het Quirinaal verlaten gebleven. Noch de staf van de troepen noch de adel, noch de kerkvoogden hebben hem door eenig eerbewijs trachten te troosten. Alleen het Corps Diplomatique is bij hem geweest, en heeft hem alleen gevonden met de kardinalen Antonelli en Soglio. De Paus, zegt men, zou om alle bloedvergieten te voorkomen, zich vooreerst geheel aan de regering ontrekken, doch ook vorderen dat men in niets op zijnen naam handele. PRUIS SER. BERLIJN, 25 November. De Universiteit alhier heeft eene memorie bekend gemaakt, geteekend door 62 Hooglecrarcnonder welke 7 in de regtsgeleerdbcid, waarin zij zich voor het regt der Kroon verklarenom de Nationale Vergadering naar elders te kunnen verplaatsen. De bemiddeling der uit Frankfort herwaarts overgezonden beide Rijks commissarissen Simson en Hergerhahn is tot dus verre volkomen mislukt, cn ten gevolge daarvan is Simson naar Frankfort tcrnggekcerd Ier bekoming van nieuwe mstrucliën, maar nog heden wordt hij terug verwacht. De Staatsraad Sette heeft de aanklagt van hoog verraadwelke door de Nationale Vergadering tegen het Ministerie was opgemaakt, van de hand ge wezen. Men denkt dat het Ministerie Camphausen weder zal aankomen. OOiTEIRIJ K. WEENEN 22 November. Er hebben hier nog gedurig gevangennemingen plaats, doch vele personen worden weder op vrije voeten gesteld; andere, die ter dood veroordeeld wa ren, ontvangen genade. Ifct Akadcinisch legioen is ook tc Griitz ontbonden. Er is een nieuw Ministerie tot stand gekomen, aan welks hoofd Vorst Schwarlzenburg slaat. Heeft ieder, nu hij het regt verkregen heeft om zelf vrijelijk te kiezen, ook te gelijker tijd daartoe het verstand ontvangen, of gevoelt menigeen zich op dit oogenblik nog wat zwak en in kennis te weinig ontwikkeldom dat naar eigen inzien te doen Ik geloof dat de meesten het tweede gedeelte der vraag zullen moeten beamen. Toch rnst er nu eene groote verantwoor delijkheid op hen. Was het vroeger gemakkelijk, gedane keuzen te misbiliij- ken, handelingen van Vertegenwoordigers af te keuren en in één woord stuur lui aan den vasten wal tc zijnnu hangt de uilkomst van de kiczcnden af en de zware verpligting weegt op hunne schoudersom zich dat alles eigen te maken wat noodig is om eenen helderen blik te slaan in de huishouding van den Staat. De wetenschap der Staatshuishoudkunde is behoefte geworden, en het is nu de vraag, hoe die het beste tc vervullen. Door werken, tc lezen cn te overdenken die over die wetenschap geschreven zijnzal men het verre brengen... Maar, antwoorden velen hierop: ons ontbreekt daartoe de tijd,onze dagelijksche bezigheden verhinderen ons daarin, en al lezen wij er wat over, we begrijpen dat zoo niet; konden wij eene mondelinge voordragt er over hooren, dat zou beter gaan. En vraagt men ons gevoelenwij gelooven dat zulk eene mondeligen voor dragt in 't algemeen de beste vruchten zal opleveren. Mogt derhalve een der Hoogleeraren, wier bijzondere studie de Staatshoudkundc uitmaakt, ons dezen winter cenige avonden met dio belangrijke wetenschap bezig houden. Menige dwaling cn vooroordeel zoude daardoor worden verdrevende burgers zouden meer uit eigen oogen lecren zien en meer ontwikkeld en beter voor bereid worden voor de taak welke men van hen verwacht. Met de plaatsing dezer weinige regels, die, zoo wij hopen, eenc gunstige uilwerking zullen hebbenverpligt gij zeer. Uwen Dienaar X. Bij de Sub-Commissie voor de Cholera zijn sedert hare opgave in de Courant van den 24sten November 1848 ontvangen bij de IIH. Dr. van lloorn, een mans katoenen hemd en eene katoenen deken gemerkt P. F. A. F. bij van Stirum, een pakje onder de letter M. bij Dr. Plaat f 10.en bij Hazenberg 11 paren klom pen en 11 paren sokken gemerkt BI. C. en BI. I. L. Onder de in onze vorige opgave vermelde pakjes aan de Timmerwerf ont vangen is mede begrepen geweest een pakje met 2 hemden bij l)r. Plaat onder de letter W. S. den 22,tcu bezorgd. Heden is de Rijksdag voor het eerst te Kremsir bijeengekomen cn is met meerderheid van stemmen de vorige President Smolka weder tot President benoemd. Er waren 248 leden tegenwoordig. FRASIFOBTi 25 November. In de zitting der Rijks-Vergadering van eergisteren is de zaak van Limburg wc-der ter tafel gebragt. De Afgevaardigde Zacharia heeft verslag gedaan omtrent een voorstel deswegens, strekkende tot vcrceniging van Limburg met het Duitsche Rijk, van den Afgevaardigde Höfkcn. Bij dit verslag wordt ten slotte voorgsteld om het volgende besluit te nemen De Duitsche Rijks-Vergadering, herzien, het den 19Jcn Julij 11., ten op- zigte van het Hertogdom Limburg genomen besluit, cn in overweging geno men dat het invoeren van de nieuwe Nederlandsche staatsregelingin dat onafscheidelijk met Dnitschland verbonden land, met genoemd besluit in openlijke tegenspraak zou staan: besluit: 1°. Het centraal bestuur wordt opgevorderd, tegen het ten uitvoer leggen van de nieuwe Nederlandsche staatsregeling in het Hertogdom Liraburg te protesteren, en het op iedere andere gepaste wijze te keer te gaan. 2°. Voor zoo veel tot het ten uitvoer leggen van het besluit van den lïl<len Julij een gemeenschappelijk overleg of eene beraadslaging met de Herto gelijk Lirnburgscheof Koninklijk-Nederlandsche Regering gevorderd mogt worden, die zonder vertraging te doen plaats hebben, en in het belang van evcngcmcld besluit zoo spoedig mogelijk ten einde te brengen. Er werd besloten om dit voorstel den volgenden dag in overweging to nemen. Daarop heelt de Lirnburgsche Afgevaardigde van Scherpenzecl Hcusch in de zitting van gisteren eene redevoering doen lezen(zich versc.hoonende van 't zelf te doenomdat hijNB. de voorstander der vereeniging met het Duitsche Rijk, de Duitsche taal niet genoeg magtig was!) In dit stuk werd de zaak beschouwd 1°. uit het oogpunt van Nederland 2°. van Limburg, en 3°. van het Duitsche Rijk, en ten slotte gedreigd met de zending van Rijks-Commissarissen in Limburg, als de diplomatic zich nog langer tegen een volk van 45 millioenen zielen (dat is cigentlijk, tegen dc drijvers dier vcrceniging, die misschien wel één ziel per milliocn uitmaken) wilde verzetten. De Rijks-Vergadering heeft na korte beraadslaging, met bijna algemeene stemmende twee punten van bovengemeld voorstel aangenomen. KERKNIEUWS. Z. M. heeft goedgekeurd de door de Kerkeraden van de Herv. Gemeenten te Leeuwarden, en tc Warns en Scharl uitgebraglc beroepen op Ds. J. F. Blaauw, te Rcnswoude, en BV. Zegcrs Jz., Candidaat. Mijnheer de Redacteur.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 3