COURANT. LEYDSCHE De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommcrs worden tegen 10 Centen afgegeven. De Courant wordt MaandagWoensdag en uïfzLtTfZZd ')ie 3I"and"S WOENSDAG, 29 NOVEMBER. BINN EN L A N DSC HE BERiGTEN. LEYDEN, 28 November. De dag der verkiezingen is nabij. Er is in de laatste dagen bij de vele redeneringen en ingezondene stukken in de Dagbla denneg al aanleiding geweest tot het maken van opmerkingen, omtrent de gunstige of ongunstige zijde der directe verkiezingen, en welke zonderlinge, meer openbare of meer geheime, wereldlijke of geestelijke bemoeijingen en kunstenarijen er al hebben plaats gehaden hoe onkundige landlieden hier en daar als schapen door een herder zijn opgedreven om namen te schrijven, die ze soms met hun twintigen nog niet eens behoorlijk konden spellen. En zien wij nu op onze stad; ook hier is, helaas! bij het werk der verkiezingenwat getuigenis draagt van oneeniglieid en partijschap. Wie zal het bedroevende en verderfelijke er van ontkennenvooral wanneer dat ook ten deele voortspruit uit bijzondere omstandighedendie met die verkiezingen in geen het minste verband staan of behoorden gebragt te worden, en die verdeeldheid hebben te weeg gebragt, waar eenheid, zelfs door degenen die zich verdeeld haddenwenschelijk en nuttig wordt geoordeeld. Slogtal is eenheid niet mogelijkalthans bij niemand onver schilligheid heerschen. Men vergete niet dat partijschap harlstogt is, en hartstogt een vuur dat de gemoederen in een vlam zet van gloeijenden ijver, die alles in beweging brengt om alles te winnen, terwijl de bedaarde koele beschouwer op al dat gewoel, naar zijn aard mede brengt, met medelijden, verachting of bespotting neerziendezoo ligt geneigd is tot het besluitom er zich niet mede in te laten. Dat niemand toch zulk een besluit neme; dat niemand zich onttrekke aan hetgene de omstandigheden hem tot een pligt hebben gemaaktopdat niemandals de verkiezing tegen zijn bedoeling mogt uitvallen, zich te verwijten hebbe: mijne slem had beslissend kunnen zijn Wij vernemen dat de schilderij van zekere Kicsvergadcring in het Dis trict Leyderdorp, in onze vorige in een ingezonden stuk opgehangen, door sommigen is opgevat als te Leyderdorp te zijn voorgevallen. De achtingswaar dige Predikant en even achtenswaardige Burgemeester leveren de zedelijke onmogelijkheid op, dat het daar zou kunnen gebeurd zijn; en buitendien zijn er in dat District nog 2G dorpen. De Gouverneur van Zuid-Holland zal op Donderdag den 14don December aan het locaal van het Gouvernement aanbesteden: liet zesjaiig onderhoud van albenevens de vereischtc vernieuwingen aan de Provinciale Waterstaats werken in Zuid-Holland van 1 Jan. 1849 tot 31 Dec. 1854, onder anderen van de Gouwesluis onder Alphen, met het vernieuwen van Brugvallen, Be schoeiingen. AVij vestigen de aandacht onzer Stadgenooten op den tweeden Jaargang van liet Jaar- en Adresboekje uitgegeven bij den Boekhandelaar C. A. van Jmmerseel Mounicr, hetwelk eene belangrijke uitbreiding heeft ondergaan, zoowel door het opgeven der SuccessieregtenTarieven van vrachten voor koopmansgoederen enz. van den Hollandschen SpoorwegZieken- en Begra fenisfondsenBi and waarborgmaatschappijen en Levensverzekeringen, als door een Mengelwerk getiteld de Omstreken van Legden. AA'ij schromen niet om hetzelve aan te bevelen. Sedert onze laatste opgave zijn alhier 30 Choleralijders bijgekomen waarvan 8 overleden, 1 hersteld. Totaal 139, overleden 07, hersteld 18, in behandeling 54. Zijnde van 727 November in het Cholera-Hospi taal 41 Choleralijders opgenomen, waarvan 23 overleden, 6 hersteld en ont slagen 7 hersteld doch nog in het Hospitaal zich bevindende en 5 in be handeling, totaal 41. Omtrent de op den 23slen dezer gehouden Jaarlijksehe Algemeene Vergade ring der Maatschappij voor Toonkunst alhier, kunnen wij liet volgende rncdcdcelen. De Vergadering werd gehouden in den Schouwburg, cri door een talrijke schaar van toehoorders, Leden der Maatscbajipij met hunne Dames, door afgevaardigden uit de Plaatselijke Schoolcommissie en de Mnzijkgczclschappen Musis Sacrum en Sempre Crescendoen door den lieer Kommandarit van liet alhier garnizoen houdende Butaillon van het 8e Regiin. Infanterie bijge woond. De Commissaris A'oorzitter opende de Vergadering met cenc korte toespraak en wees daarbij op het voorregt van zich biet rustig aan de beoefe ning der fraaije kunsten te kunnen wijden terwijl in zoo vele andere landen tweedragt, woeling en onrust de gemoederen in eene stemming bragt of hield, die niet dan nadcelig op den bloei van kunst en wetenschap werken kan. Uit het verslag nopens den staat der Maatschappij gedurende het laatst afgeloopen Maatschapjielijke jaar, geëindigd met uit0. Julij 1843, bleek, dat de rekening over dat jaar met een batig slot van ƒ83,14 gesloten was, en du Maatschappij, behalve hare bibliotheek, muzijkinstrumenten en meubeleneen kapitaal bezit van 1727,89, waarvan een bedrag van ƒ1044,75 gebruikt was tot het aaukoopen van Certificaten Nedcrl. AA'erk. renteg. Schuld zijnde niettegenstaande de vele ongunstige omstandigheden, en verhoogde uitgaven, het Maalschajjpclijke kapitaal toch nog ccnigzins vermeerderd. Aan leden telde de Maatschappij 1 Donateur, en 105 gewone, te zamen 100 leden, leverende dit getal, vergeleken hij het vorige jaar, eene verminde ringvan 7 leden;eene omstandigheid die ook gedeeltelijk daaraan te wijten is, dat meer en meer de deelneming aan de Maatschappij zich bepaalt tot ouders of voogden, die hunne kinderen het onderwijs der Muzijkschooldoen bijwonen. Het aantal leerlingen beliep in het laatste quartanl 92 voor zang en on- deisr.heidene instrumenten, dat der kwcekelingen op de beide Normaalklassen 40, te zamen 138, zijnde 12 leerlingen en 14 kwcekelingen minder dan een jaar vroeger. Dit verminderd aantal, voor zoover bet de leerlingen betreft, was voornamelijk toe te schrijven aan de mindere lust voor of geringere be hoefte aan zangonderwijs voor meer gevorderden. Omtrent de Normaal klassenvan welke de hoogcre aan de leiding van den Directeur der Muzijkschoolde lagere aan die van den Heer Lancel is toever trouwdvernam men, dat ook door die inrigting, bet beoogde hoofddoel, de opleiding namelijk van bekwame onderwijzers voor de min gegoede volks klasse, uitnemend bereikt wordt. Bij bet eindigen van den eersten ander- halfjarigcn leercursus der lagere Normaalklasse, werden na een streng, naauw- keurig onderzoekgehouden ten overstaan ook van dc Plaatselijke Schoolcom missie en de HH. Kommandanten der hier garnizoen houdende Bataillons van het 5e en het 8e Regcm. Infanterie, 17 kwcekelingen tot de hoogcre Normaal- Klasse bevorderd, en aan elk hunner een dijiloma uitgereikt, waarbij zij be voegd verklaard werden tot het geven van stelselmatig onderrigt in dc begin selen der toonkunst en bepaald van zang op de volksscholen. Bij den nieuw geopenden leercursus iu Februarij hadden zich onderscheidene kwcekelingen doen inschrijven. De Zangvoreeniging had hare gewone bijeenkomsten gehouden maar gcene gelegenheid gehad omeven als in vorige jarende leden der Maatschappij op de uitvoering van een zangstuk te vergasten; voor zulk eene uitvoering waren hare middelen niet toereikend geweestterwijl de belangen van de kas der Maatschappij niet toelieten in het ontbrekende tot eene juiste uitvoering, voor zooverre dit het geldelijke betrof, te voorzien. Aan de leden der Maatschappij werd de gcdegengcid aangeboden om op Dingsdag den 19 Decemher, des avonds van 78 ure in het Schoolhuis de rekeningen en daartoe behoorende bescheiden, over het laatste Maatschappelijke jaar te komen inzien. Na mededeeling van het verslag werden de volgende muzijkstukken door de leerlingen der Muzijkschool voorgedragen. Eerste Afdeeling. Var. voor Piano a 4/in. van II. Herzuitgevoerd door A. J. en AV. van Trotsenburg. Var. op een tliema van de Somnambule voor Viool, van Jansa, uitgevoerd door B. van Danlzig. Romance voor 2 stemmen, door de 4e Zanyklasse, en Lied aan de vreugde, door A. M. C. Koek. Var. voor Violoncel, van J. B. Hiittner, door J. Beijerinck. Romance van Masini, door A. M. van der Chijs. Polonaise voor Fluit, van T. Boelun door A. L. F. Hazenberg.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1