LEYDSCHE COURANT,,- MAANDAG, 27 NOVEMBER. S dfii v|| BINNENLANDSE HE BE BIGT EN. BUITENLANDSCHE DERiGTEN Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag avond 9. 9 i'jf VST' v De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; do afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 25 November. Door plaatsgebrek zijn wij genoodzaakt een uitgebreid verslag van de Prijs- uitdceling bij de Muziekschool op 11. Donderdag, tot een volgend nommer uit te stellen. In ccne vcreeniging van kiesgeregtigden, gehouden den 24stcn dezer, onder hel bestuur van de Ileercn Bake, van der Boon Mescli en Hnyser, zijn door de aanwezigen voor de benoeming van twee Candidaten voor de Eerste Kamer uitgebragt: GG stemmen op den Keer P. H. Baron Taels van Ame- rongen23 op 7.. K. 11. Prins Fiederik der Nederlanden23 op den Heer C Leembruggen, 22 op den Heer Dr. C. XV. 11. van Kaalhoven en 13 op den lieer Jhr. Mr. J. L. van den Berch van Heemstede. In de vergadering van kiesgeregtigden lieden 25 Nov. in de Stadsge hoorzaal gehouden is besloten om zonder tot ecne nadere stemming over te gaan, als Candidaten voor deze vergadering tot het Lidmaatschap der Tweede Kamer van dn Staten-Generaal aan te nemen, diegenen welke in de vorige vergadering de meeste stemmen hebben verkregen zijnde de Ileercn Mp. J. R. Thorbecke en Jonkhr. Mr. D. T. Gevers van Endegeest, en zijn vervolgens uit de opgegeven personen voor het Candidaatschap der Eerste Kamer van de Staten-Generaal aangewezen, de Hceren II. van Berkel van Delft met 77, Mp. G. P. van Outeren rnct 46, A. Ilartevelt Jz. met 20 en G. II. Ysselsteyn met 1G stemmen, nadat besloten was om als zoodanig te beschouwendie genen op welken de meeste stemmen zouden worden uitgebragt. Sedert onze laatste opgave zijn alhier 21 Cholera-lijders bijgekomen, waarvan 9 overleden en 4 hersteld. Totaal 109, overleden 54, hersteld 15, in behandeling 40. Sedert den 18(,en dezer zijn er te Katwijk nog slechts 3 herendingen haiing ter gezamenlijke hoeveelheid van ruim 200,000 stuks aangebragt, en is het gebleken, dat gedurende ruim 8 dagen, in het beste van het saizocn, door het onstuimige weder van den jongstverloopen tijd, de visschcrij niet is kunnen uitgeoefend worden, weshalve niet wel anders dan een ongunstige afloop te verwachten is. De Amst. Coulant deelt mede de volgende lijst der door de Kiesgereg tigden opgegeven Candidaten voor de Tweede Kamer: Mr. F. A. van Hall, 110; Mr. M. II. Goilcfioy, 7GMr. j. S. v. Naainen, 4G J. Heemskerk Bz., 34; J. Boelen, 34; Mr. C'. Bakker, 28; Mr. VV. J. C. van Hasselt, 27; Mr. J. Teding van Berkhout, 18; Mi. J. de Bosch Kemper, 16; Mr. J. J. Uit werf Sterling, 16; D. D. Bue.hler, 1G J. F. Broms12; Mr. M. Wiardi Beekman, 11 P. Bruyning, 8; 11. Beijerman6; G. L. Baud, 6; Mr. A. Porticljc, 6; C. Lc Chevalier, G; Mr. J. R. Thorbecke, 5; M. Heems kerk, 5; 11. v. Becck Vollenhovcn, 5; en nog 5 candidaten die 2 en 18 die ééne stem hadden bekomen. En voor de Eerste Kamer: P. Huidekoper, 295; A. IV. van Briencn van de Groote Lindt, 97; A. van der Hoop, 83; A. Vooinberg, 38; A. F. In- singcr35; C. Diemont, 34; D. Borski, 34; Mr. J. XV. van Romunde, 32. B. A. Baron van Verschucr, 34; E. J. Koeh, 30; W. Willink Jr., 27; A. Willink, 21; J. van Eyk, 19; G. C. Crommclin19; D. J. van Lon- nep, 19; G. Groen van Prinstërer, 16; J. Corver lloolt, 15; II. J. Koenen, 15; F. Bendorp, 13; C. D. Crommelin, 13; R. Le Chevalier, 13; W. C. van Vollcnhoven10; F. van der Oudermeulen9 J. B. Stoop8Mr. D. Rutgers van Rozenburg, 7; Jhr. Mr. F. L. 11. J. Bosch van Drakcnstein 5; Z. K. II. Prins Frcdcrik der Nederlanden, 5; Walraven van Hcukeloin5; J. Leembruggen, 4; E. I,. van Tuyl van Serooskerkcn, 4; Mr. L. D. Storm, 4; Mr. F. A. van Hall, 3, en nog 11 candidaten die 2, en 19 die ééne stem hadden bekomen. 'sGRAVENtlAGE, 25 November. Gisteren avond is er weder ecne vergadering gehouden van de Roomsch- Katholijkc vcreeniging de Toekomst alhier. Alstoen zijn door haar voor het Vlplc kiesdistrict tot Candidaten gekozen: voor de Tweede Kamer, de Heer Mr. P. C. Scbooneveld en voor de Eerste Kamer, de Hceren Steengracht van Duivenvoorde en T. Polak Daniels. Deze vergadering heeft zich door de incest gewcnschte eenstemmigheid on derscheiden. De II. K. vcreeniging de Toekomst heeft inderdaad een groot voorbeeld van vrijzinnigheid gegeven, door in Nederland de eerste te zijn die een Candidaat voor de Eerste Kamer voorstaatwelke de Israëlitische godsdienst belijdt. Wij hopen, dat dit voorbeeld van verdraagzaamheid navolging zal vinden en daardoor de banden lusschen burgers van onderscheidene gezindheden naauwer zullen worden toegehaald. DELFT, 25 November. De stemmen der Kiesgeregtigden in de Onderkiesdistricten en onder Delft bchoorende gemeenten, bepalen zich, naar het schijnt, meer en meer op Mr. W. Winlgens, Advocaat te 'sGravenhagcen Mr. II. van Berkel, Advo caat te Delit. In eene vergadering van invloedhebbende Kiezers, op 20 No vember te 's Gravenhagc gehouden, tot het verkrijgen van eenheid in de stemmingis ecrstgemelde met eene groote meerderheid als Candidaat aan genomen. ROTTERDAM, 24 November. Burgemeester en Wethouders dezer stad zullen den 7l,en December verhol pen, 45 erven op den onbebouwden grond, vóór het eerste nieuwe werk aan de rivier de Maas, bijzonder goed gelegen tot den aanbouw van nieuwe woon huizen, enz. DORDRECHT, 23 November. In eene op gisteren alhier gehouden tweede Vergadering van kiesgeregtigden uit het S"10 hoofdkiesdistrict Dordrecht en onderdistrictcnonder voorzitting van den Heer J. Schouten, waarhij tegenwoordig waren 112 personen, is uit het vroeger vermelde zestal kandidaten voor de Tweede Kamer, het volgende drietal gevormd, bestaande uit de IleerenMr. I. do Bosch Kemper, Adv. Generaal van het Prov. Gcregtshof van Noord-Holland, met G5 stemmen; Mr. J. R. Thorbecke, Hoogleeraar te Leydcn, met 52 stemmen, en Mr. J. S. LotsyAdvokaat te Dordrecht, met 50 stemmen. Van de drie overige kan- ditaten hadden de Hceren Mr. P. Blussé van Oud-Alblas, Zeereeder te Dord recht, 43. Mr. J. CransLid van het Prov. Gcregtshof van Z.-Holland, 34, en Ackersdijk, Hoogleeraar te Utrecht, 23 stemmen op zich vercenigd. Ver volgens overgegaan zijnde tot de stemming over een tweetal kandidaten voor de Eerste Kamer, is uit eene bevorens geformeerd gros liet volgende viertal gekozen te weten Z. K. 11. Prins Frcdcrik der Nederlanden met 85 stem men de Heer A. Vos, Koopman te Dordrecht, met 82 stemmen; Jhr. Jant- zon van ErlTrentcn van Capclle, Burgemeester der stad Dordrecht, met 33 stemmen; de lieer C. Smit, Zeerceder te Alhlasserdam met 18 stemmen. MAASTRICHT, 22 November. Men meldt dat de R. K. Geestelijkheid van ons gewest besloten heeft, zich niet met de verkiezing te bomoeijen, noch voor zoo ver hare leden daartoe regt hebben, daaraan deel te nemen, en zulks ten einde alle verwijt van kuiperij en inmenging van staatszaken voor te komen. FKANHUWÏi. PARIJS, 23 November. De Aartsbisschop van Reims zal, in navolging van den Aartsbisschop van Parijs, zich onzijdig houden in den strijd over de verkiezing van den Pre sident. Ook de Aartsbisschop van Bordeaux en de Bisschoppen van Mans, Angoulême, Fréjus, Gap en Sainte-Claude hebben denzelfdcn weg ingeslagen. Door de dagbladen is medegedeeld dat de Heer Coquerel geweigerd had de Kandidatuur van den Generaal Cavaignac bij de Protest an tsche geestelijk heid aan te bevelen. De Heer Coquerel maakt dienaangaande het volgende bekend: »Dit bcrigt wordt in alle opzigten onwaar bevonden. Hoewel ik, even als een groot aantal aanzienlijke leden der Kalholijke geestelijkheid, de gewigtige diensten niet vergeet welke de Generaal aan Frankrijk heeft bewe zen heb ik niet behoeven te weigeren wal mij niet gevraagd is. Aan mijne ambtgenooten te schrijven om eene staatkundige Kandidatuur aan te hevelen zou het verrigtcn zijn van Bisschoppelijke handelingen, welke even veruit mijne gedachte als in strijd met mijne Protestantsche beginselen zijn." Ten gevolge der oproeping van afwezige afgevaardigden komen cr reeds velen terug om de bewuste beraadslagingen op overmorgen bij te wonen. 1 Men zegt dat de Heer Lamertiue nog morgen avond zal terug zijn. Er is buitengewoon veel aanvraag voor loegangkaarljes voor die zitting een Eng lseh- ij man heeft er 20 guinjes voor één geboden.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1