LEYDSCHE COURANT. lTZ!!rï717ónd. ,H0 vau Maa)ld"S k0mt WOENSDAG, 22 NOVEMBER. B INN EN L A N DSC HE BE RIG TEN BUITENLANDSCHE BERiGTEN De Courant wordt MaandagWoensdag en De Prijs der Courant is ƒ12 in liet jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 21 November, in cene vereeniging van kiesgeregtigdengehouden deu 20sleD dezer, onder liet bestuur van de Heeren Bake, van der Boon Mesch en lluyscr, zijn dooi de aanwezigen, voor de benoeming van lid voor de Tweede Kamer uitgebragt 8C stemmen op den Heer I). T. Gevers van Endegcesl7 op den Heer J. R. Thorbecke, 2 op den Heer A. Hartcvelt Jz.1 op den Meer J. 11. van der Sande en 1 op den tlecr J. L. Cremer van den Bereli van Heemstede. Gisteren avond hield de Vereeniging tol heil der Armen door cenige Predikanten en medewerkers uit de Hervormde gemeente alhier opgerigtcene openbare vergadering, bij gelegenheid van haar 10-jarig bestaan; in welke bijeenkomst de Hooglceraar v. Oordt cene toespraak hield, waarin hij, na dankzegging aan God voor den zegen die de Vereeniging in vele opziglen op baar pogen had mogen ondervindenhet doelde middelen en de vruchten dier Vereeniging ontwikkelde. Hoe het doel was, de opheffing van den arme uit zijne zedelijke ellende, door bevordering van godsdienstige kennis en ge loof. Hoe onder de middelen het bezoeken der armen en vertrouwelijke om gang met hen op den voorgrond stond, hetwelk door verscheidene andere pogingen tot godsdienstig onderwijs en opleiding werd ondersteund. Hoe de vruchten daarvan drieledig waren: voorde bezoekers zelve, door menigerlei ondervinding, bevorderlijk tot zelfkennis en verootmoediging; voor de armen, hij wélke de heilzame invloed uit verscheidene treffende voorbeelden werd aangetoond; en voor de gemeente, aan wie het niet onverschillig mogt zijn, of zij leden telde die in diep gezonken godsdienstigen toestand haar tot schan de waren, of door geloof en wandel tot heil en cere strekten. De Spreker besloot met opwekking ter belangstelling in en ondersteuning van het doel der Vereeniging. Sedert onze laatste opgave zijn er 13 Cholcra-lijders bijgekomen, waarvan C overleden. Totaal 75, overleden 40, hersteld 6, in behandeling 29. Eergisteren middag ten 4 ure is de buskruidmolen te Huiden, waarin veel kruid aanwezig was, met ontzettend gedruisch gesprongen en heeft veel schade aan de naburige gebouwen toegebragt. Als door een wonder is het daarnaast slaande kruidmagazijnwaarin zich eene veel grootere hoeveelheid kruid bevond, bewaard gebleven. ROTTERDAM 20 November. In eene bijeenkomst van 217 kiesgeregtigden alhier zijn bij stemming voor Candidalcn tot de Tweede Kamer, incest in aanmerking gekomen de volgende Heeren: A. van Rijekevorsel Hz., inet 138, E. P. de Jlonchy, met 92, W. T. Gevers Deynootmet 57, M. O. F. 11. Hoffman, met 45, J. 11. C'. van der Kun, met 40, J. R. Thorbecke, met 31, J. C. Baud, met 15 stemmen. De eerstgenoemde was dus daarop tot eersten Candidaat verkozen. Bij cene tweede vrije stemming over een' tweeden Candidaat, door 161 tegeriwoordigen, bekwamen de Heeren de Monchy 79, Gevers Deynoot40, van der Kun 24, Hoffman 11 Thorbecke 5 en Baud 2 stemmen; waarop, daar vele zich ver wijderden, de stemming tusschen de twee cerstgenoemdcn werd bepaald op aanstaanden Zaturdag. DORDRECHT, 18 November. De vergadering van kiezers uit het 5lle district, op den 16'len dezer alhier bijeengeroepenheeft voor de Eerste Kamer aangewezen Z. K. II. prins Fre- derik der Nederlanden, en den fleer A. Vos, koopman te Dordrecht, en tot candidaat voor de Tweede Kamer den Heer J. R. Thorbecke, hoogleeraar te Leyden. Z K. II. prins Frcderik der Nederlanden vcreenigde als candidaat voor de Eerste Kamer al dadelijk cene groote meerderheid op zich. De overige stem men waren aanvankelijk verdeeld tusschen de Heeren A. Vos, O. B. 't Hooft en Mr. R. A. Mees en enkele anderen zulks heeft aanleiding gegeven tot cene herstemming tusschen de drie genoemde Heeren, waardoor bij volstrekte meer derheid de Heer A. Vos tot tweeden candidaat is benoemd. Bij eene vrije stemming over den candidaat voor de Tweede Kamer, ver deelden zich de slemmen al dadelijk tusschen de Heeren Thorbecke en Mr. P. Blussc van Oud Al bias. De Heer Blussé heeft daarop het woord gevraagd en openlijk verklaard dat hij zich zeer vereerd gevoelde door liet vertrouwen, hetwelk zoo vele kie zers in zijn persoon toonden te stellen, en dat, wanneer de kiesgeregtigden hem algemeen de eervolle taak opdroegen om mede te werken tot de hervor ming aan ons staatsbestuur, hij het zich ten pligt zoude gerekend hebben aan de stem zijner medeburgers gehoor te geven. Zijn Ed. verklaarde echter tevens, dat het hem ten einde verbrokkeling van stemmen te voorkomen, nog aangenamer zoude zijn indien de kiezers, welke hunne stemmen op zijn persoon hadden uitgebragt, die wilden overbrengen op den lieer Thorbecke, wien hij met warmte zijneu leermeester noemde en aan wiens hooge cn on miskenbare verdiensten hij niet aarzelde eene regtrnatige hulde te brengen. Deze toespraak van den Heer Blussé, welke door allen werd toegejuicht, bleet niet zonder gevolg. Bij de beslissende stemming verkreeg de Heer Thor becke eene groote meerderheid. De vereeniging heeft de daartoe benoemde commissie opgedragen om de kiezers uit te noodigen hunne stemmen op de aangewezene candidaten te willen uitbrengen. BERGEN OP ZOOM, 13 November. In de algcineene vergadering van kiezers, in dit kiesdistrict gehouden, op gisteren, waar 184 kiezers tegenwoordig waren, zijn, ingevolge eene eerste stemming tot voorloopige candidaten gekozen, voor de Tweede Kamer der Statcn-Generaalde Heeren Mr. L. Storm, Mr. D. Meeuwsen te Breda, en Mr. Thorbecke. ENGELAND. LONDEN, 18 November. Het Zendelinggenootschap heeft in de vorige week zijn vijftigjarig beslaan gevierd. Het beeft thans zijne afdeelingen over geheel het land uitgebreid heeft een inkomen van ruim 100,000 zendt zijne zendelingen naar Afrika, Oost-Indië en Australië, ten getale van meer dan 300, bij welke nog 2,000 Afrikanen en Asiaters als dienaren der zendelingen gevoegd zijn. De NederJandsche bark I.aurens Koster, Kapitein D. R. Kleve, van Rotterdam naar Batavia, aan boord hebbende 123 soldaten der infanterie is den 16lten door de stoomboot Robert Bruce in de haven van Sheerness gesleepthebbende vele zieken aan boord. Zes soldaten zouden na 6 tol 48 uren lijdens aan de cholera bezweken zijnen 27 anderenwaaronder manschappen der equipage, ziek liggen, waarvan 20 aan gewone ongesteld heden en 7 aan de eholera. Het schip is naar de Nore gezonden tot afwach ting van bevelen uit Londen, werwaarts de gezagvoerder zich begeven heeft, ten einde verlof te verkrijgen om de troepen aan boord van een ander vaar tuig over te schepen en aldus beter de ramp te bestrijden. 58 E L, »1 E. BRUSSEL, 9 November. De Heer Mr. J. B. Cannaert, beroemd Schrijver en Rcgtsgelecrdc, is te Gcnd in den ouderdom van 80 jaren overleden. Zijne laatste betrekking was Raads heer in het Hoog Geregtshof, sedert de gebeurtenissen van 1830 had hij zich aan openbare hedieningen onttrokken. Van den jarc 1837 af was hij Lid der Maatschappij van Letterkunde te Leyden. FRANKRIJK. PARIJS, 19 November. De Nationale Vergadering houdt zich nog altijd bezig met de behandeling van de veranderde hegrooling over dit jaar. De voorgestelde bezuinigingen worden bijna alle verworpen als nadeelig of weinig afdoendezoodat de repu- blikcinsche regeringsvorm, die aan het land reeds zoo veel niillioenen gekost heeftgeene verligting aan den burger zal aanbrengen. Hoe nader men komt tol den 10Jen December, den dag op welken de verkiezing van den President der Republiek moet plaats grijpen, des te heviger wordt de strijd tusschen de partijen; de beide Candidaten, de Generaal Ca- vaignac en Prins Louis Napoleon, stellen alles in het werk om hunne verkie zing te doen zegevieren. Door den Bisschop van Orleans is aan de Katholieken van Frankrijk bekend gemaakt, dat de Generaal Cavaignac de Candidaat is van al de geestelijken welke zitting hebben in de Nationale Vergadering, en hun derhalve aangeraden ook voor hem te stemmen. Tegen deze verklaring

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1