van Rijsscl en Valenciennes gegevenis het wederten gevolge van de uit bundigste toasten voor de roode republiek, zeer onstuimig toegegaan, en hebben de gasten, boven op de tafels geklommen, met nadruk geprotesteerd tegen de hoogst oproerige denkbeelden die door de officieren der Parijsche artillerie waren geuit. De Hertogin van Orleans heeft, ten gevolge van bet besluit der Nationale Vergadering, omtrent de teruggaaf der goederen van het Koninklijk huis, te kennen gegevendat zij voor haar aandeel afstand doet van eene douairie van 300,000 fr., daar zij genoeg heeft om te leven aan eene rente van 52.000 fr. die zij in vroegeren tijd heeft overgespaard. Zoo de Regering dat aanbod niet meent te moeten aannemen, verlangt zij dat de som jaarlijks onder behoefli- gen of arbeiders zonder werk besteed worde. PRUIS SEX. BERLIJN, 12 November. Ook nog heden is in weerwil van den Zondag, de Nationale Vergadering bijeengekomen weliigt voor het laatstwant de Koning heeft een besluit doen afkondigen, dat de stad en twee oren in den omtrek, in staat van beleg wordt gesteld omdat het burgerlijk gezag te kort schiet in de hand having der wetten. De Generaal von Wrangel heeft dien ten gevolge gelast, om alle staatkundige bijeenkomsten te sluiten, geene dagbladen ot aankondi gingen zonder verlof der politie uit te gevenalle vreemdelingen die geen re den van hun verblijf kunnen geven te doen vertrekken, en het dragen van wapenen alsmede openbare vereenigingen van meer dan 20 personen bij dag of meer dan 10 des nachts verboden. De sterkte der in de stad en haren omtrek gelegerde troepen wordt op 70,000 man geschatvoorzien van ruim 150 stukken geschut. Er zijn ook sterke wachten bij de stations der spoorwegen en op de wegen zelve geplaatst. Reeds in den morgenstond is de Heer Grabow, na in den nacht met de Hceren Unruh en Waldeck eene bijeenkomst te hebben gehad, naar Potsdam vertrokken, om den Koning het intrekken van het besluit waarbij de bur gerwacht wordt ontwapend en de aftreding van bet Ministerie onder Graaf von Brandenburg, als bet verlangen der Nationale Vergadering te vragen. De Koning moet den Heer Grabow niet hebben willen toelaten, en naar den Graaf van Brandenburg hebben verwezen. Er is echter een verlenging van 24 uren toegestaan tot het inleveren van wapenen. 's Namiddags is de Vergadering tot tweemalen toe bijeengekomen en beeft op nieuw den Voorzitter von Unruh in zijne waardigheid bevestigd en tevens bepaald dat er den volgenden dagMaandagte elf ure zitting zou worden gehouden. Vele leden van de burgerwacht weigeren de afgifte der wapenen; de bevel hebbers hebben bun ontslag ingediend en zich onmiddelijk door hunne ondcr- hoorigeu doen aanstellen, om zich vrij te maken van hunne verpligling jegens liooger gezag. Wel 4,000 handwerkslieden zouden zonder de wapenen die in hun bezit zijn, aan te wenden, den troepen het geschut afnemen; hoe zulks zou geschie den is vrij duister. De spanning tusschcn den Koning en de Nationale Vergadering is hevig, en zoo er niet spoedig van beide kanten wordt toegegevengaat men waarschijn, lijk de losbarsting van een staatsstorm te gemoet. die te Herlijn op stroomen bloed en tranen en vernielde welvaart kan te staan komen. Daar het Ministerie de bezoldiging der leden van de Nationale Vergade ring heeft ingetrokken, hebben sommige bankiers alhier een onbepaald crediet voor de leden geopend. In de meeste steden zijn volksvergaderingen gehoudenwaarin besloten is deputatiën of adressen aan de Nationale Vergadering te Berlijn te zenden om haar geluk te wenschen met de wijze waarop zij heeft gehandeld en haar aan te moedigen, daarin vol te houden. De gemeenteraad te Keulen heeft ziek met 12 tegen 11 stemmen ver- cenigd met het adres door de volksvergadering aan de Nationale Vergadering te Berlijn te zenden. 13 November. Heden middag is de zitting hervat. De Commissie die belast was met het onderzoek naar de gebeurtenissen der laatste dagen, brengt een verslag uit, waarbij zij verklaart te mecnen dat er geen regterlijke magt was, voor welke men de Ministers in staat van regtsvervolging kon stellen. Deze Memorie zal inmiddels aan den Heer Proc.-Generaal worden verzonden. De Vergadering nu door den Koning onwettig verklaard zijnde, ontvangt geen geldelijke toelage meer. Van Breslau is daarop 6,000 thalers aan de Vergadering gezonden en den leden gemeld dat zij het hunne bij den Voorzitter kunnen ontvangen. Men zegt dat de Koning aarzelt. De ontwapening isschoon het reeds avond is, nog niet begonnen, 's Avonds te half zeven ure, een uur nadat de Vergadering was uiteengegaanis eene compagnie soldaten de Vergaderzaal komen bezetten, van welk feit de Heer Pioennis een der Onder-Voorzitters, die omdat de Vergadering zich permanent had verklaard, tegenwoordig was, procesverbaal heeft doen opmaken. Men blijft eene uitbarsting te gemoet zien. MAAGDENBURG,. 7 November. Bijna iederen nacht komen thans met den van Berlijn naar Keulen door gaanden spoortrein belangrijke bezendingen goud- en zilvergeld in vaatjes hier aan, en worden naar onze citadel gebragt, om daar in bijzonder tot dat einde vervaardigden ijzeren kisten te worden bewaard. Naar men verneemt is dit de geldvoorraad uit de Koninkl. banken van Berlijn en Breslau, die binnen onze zware vestingmuren beter in veiligheid zijn dan ergens elders. OOSTENRIJK. W'EENEN 10 November. De Keizer heeft een manifest aan zijn leger in Italië uitgevaardigd, waarin hij het verklaart als den krachtigsten steun van zijnen constitutionelen troon, en het vermaant om bet oor niet te leenen aan eene partij wie het gelukt is tweedragt te zaaijen tusschen natiën, die sedert eeuwen in broederlijke eendragt hadden geleefd. De afgevaardigde bij bet Üuitsch parlement te Frankfort, Robert Bluin uit Leipzig, welke zich hierheen bad begeven, om de Weencrs aan te sporen tot volharding in hnnnen opstand, is den 9den dezer doodgeschoten; ook de bevelhebber van de nationale garde Messerhauser heeft den volgenden dag hetzelfde lot ondergaan en ook de Generaal Bern zou hetzelfde vonnis te wach ten hebben. Graaf Franz Stadion heeft deze stad verlaten en zich naar Ollmutz begeven; het oogmerk van zijne reis hierheen was, om met Windischgratz maatregelen voor hel vervolg te beramen en hem gematigdheid aan te be velen. De Keizer heeft de zamenstelling van een nieuw Ministerie aan den Graaf Stadion opgedragen. De Rijksdag zal den 15dcn dezer te Kremsir nog niet kunnen geopend worden omdat er dien dag nog te weinig leden zullen tegenwoordig zijn. De Keizer heeft aan de deputatie te Praag, welke zich naar Z. M. had begeven, om ten voordeelc van AVcenen te spreken, verklaard, dat die stad niet aan de krijgswet zal onderworpen blijven, en zoodra de rust hersteld is, de gewone burgerlijke overheden hare werkzaamheden zullen hervatten. Volgens bevel des Keizers zullen zij die in den laatsten opstand gewik keld zijn, voor de gewone criminele regtbanken teregt staan. Op het glacis der stad alleen zouden 600 soldaten gesneuveld zijn het geheel verlies der troepen wordt op ongeveer 1500 man geschal. Een groot deel van het leger is tegen de Hongaren opgetrokken. Ook uit Moravië, Stiermarken en de Oostenrijksche grenzen duurt de marsch van troepen naar Hongarijë voort. Het bevestigt zichdat de opstand te Lemberg eene onherstelbare schade heeft berokkend, en dat niet alleen de universiteit met bare biblio theek, zoo rijk aan manuscripten, verbrand en het raadhuis verwoest is, maar dat ook een gedeelte van de krakausche straat, de oude schouwburg en de munt, niets als een puinhoop zijn; alle acten en regerings archiven zijn vernield. Men spreekt van een aantal van niet minder dan 200 dooderi. De schade wordt op eenige millioenen begroot. FBANKF0ST. 13 November. Het Duitsch Parlement heeft eergisteren zijne beraadslagingen voortgezet over de Duitsche Staatsregeling en daarbij de artt. 1220 aangenomen waarbij bepaald wordt dat de geheele gewapende magt van Dnitschland ter beschikking staat van bet Rijksbestuur, dat haar getal bepaalt, de Generaals, op voordragt der bijzondere Regeringen benoemt en de vestingen tot Rijks vestingen kan verklaren, welke dan op rijks kosten moeten onderhouden wor den. Ook de zeemagl behoort uitsluitend aan het Rijksbestuur, en geen af zonderlijke Slaat mag eene vloot hebben of kaperbrieven uitgeven. Gisteren is aan het Duitsch Parlement door den Afgevaardigde Höfkcn op nieuw een voorstel ingediend, betrekkelijk Limburg, door 14 leden getce- kend waarin hij voornamelijk het volgende aanvoert: dat het antwoord van het Rijks-ministerie op de vroeger omtrent Limburg verlangde inlichtin gen het bewijs oplevertdat het voornemens is deze zaak langs den diploma- tieken weg te behandelen, in strijd met het besluit van 20 Julij, volgens hetwelk slechts onderhandelingen mogteu worden aangeknoopt, omtrent het regelen der schuld; dat het Rijksbestuur verder, met betrekking tot de nieuwe Grondwet, welke in Limburg op den 3de» November is afgekondigd en volgens welke ook aldaar de verkiezingen voor de Staten-Generaal zul len plaats hebbeninsgelijks heeft verklaard in onderhandeling te zullen treden dat bet ten uitvoer leggen van deze voor Limburg niet verbin dende Grondwet voor de rust en het vertrouwen der ingezetenen van dat Her togdom hoogst nadeelig, en dat alsnu eene spoedige afscheiding van dat Her togdom van Nederland noodzakelijk is. Op deze gronden wordt het Duitsche Parlement bij dit voorstel uitgenoodigdom het besluit van 10 Julij ten spoedigste te doen ten uitvoer te leggen, en onmiddelijk de noodige maatre gelen te nemen ten einde de tenuitvoerlegging van de nieuwe Nederlandsche Grondwet in Limburg zooveel mogelijk te verhinderen, en zelfs des noodig het Rijksbestuur te gelasten de Duitsche Staatsregeling aldaar in te voeren. In ,de zitting van de Nationale Vergadering van heden heeft de Minis ter van Binnenlandsche Zaken het volgende te kennen gegeven Geen Duilscher zal het groote gewigt der jongste gebeurtenissen in Pruissen lochenen. Het Rijks-Ministerie heeft er zich onmiddelijk mede beziggehouden en reeds gisteren avond aan den Onder-Staatssecretaris Basscrmann, instruc tion gezonden die daarop wijzenzoowel de regten der Pruissische kroon als van de volksvertegenwoordigers krachtig te handhaven. Het schijnt mij on doelmatig toe, de daarop betrekking hebbende papieren nu reeds aan de hooge vergadering voor te leggendaar zij nog niet de plaats hunner bestem ming zullen bereikt hebben. Daarna meldt de President dat hij vijf voorstellen ontvangen heeft, daarop betrekking hebbende, dat bet Parlement wake voor de veiligheid en volle vrij heid der beraadslagingen in de Pruissische Nat. Vergadering. Er is eene Com missie benoemd die binnen 24 uren over die adressen haar advies inoet uitbrengen.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2