LEYDSGHE COURAN/W 18 IS. MAANDAG, 13 NOVEMBER. N°. S30/-vAV B»C BINNENLANDSCHE BER1GTEN. BUITENLANDSCHE BERIGTEN l)e Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven vit Zatvrdag avond Die van Maandag komt V V X^' t;i'ü£ De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 11 November. Sedert de laatste opgave zijn alhier 9 Cholera-lijders bijgekomen, waarvan 1 overleden. Totaal 23, overleden 11, in behandeling 12. Vernemende dat onze verdienstelijke Stadgenoot de Heer Froschhart voor nemens is, in den loop dezer maand te dezer stede een groot Concert te geven, op hetwelk zich de alom met roem bekende Pianist Lyltolf zal laten hoeren, zoo meenen wij dit den lief hebbers der muziek hiermede te moeten bekend maken, en wenschcn dat zich op dit Concert een niet minder talrijk gezelschap moge verzamelendan op hetgeen door den Heer Froschhart voor leden jaar werd gegeven, en op hetwelk men de gelegenheid had den ver maarden Thalberg te bewonderen. •s GR A VEN II AGE, 11 November. Z. M. heeft benoemd lot Ridders der Orde van de Nederl. Leeuw den Colonel J. Voigt, Plaatselijk Commandant te 's HertogenboschJhr. 11. J. E. van Bevervoorde, Majoor en Adjudant van het Prov. Cominandcment van Noord-Braband Jhr. R. J. A. van Grootenhuis, Majoor van het lsle regem. Dragonders, Garnizoens-Commaridant te Roermonde, en J. W. Kröller en J. Schocrnaker, ls,c Luitenants bij het corps Kon. Marechausée. Z. M. wordt morgen middag tegen het diner, van Tilburg in deze re sidentie terug verwacht. Gisteren avond en lieden is de Raad van Ministers vergaderd geweest en heeft zich, naar men verzekert, bezig gehouden met de onderwerpen, dezer dagen gemeld en waarvan men den uitslag algemeen met belangstelling te gemoet ziet. Aanstaanden Maandag zal de Baad andermaal bijeenkomen. Er hebben zich in de laatste dagen in deze residentie een paar enkele cholcra-gevallen opgedaan. ROTTERDAM, 10 November. Gisteren avond, ten ongeveer half tien ure, barstte hier een hevige brand uit, in een buis op den noord-hoek van den Terwcnakkcraan het einde der Leuvehaventoebehoorende aan en grootendeels bewoond door den Heer A. van Ameyden van Duym, terwijl op de eerste verdieping het kantoor der Hoeren Collings en Maingy gehouden werd. In weerwil der van alle kanten toege snelde hulp, is het huis nagenoeg uitgebrand. Ten half twaalf ure was men den brand geheel meester. De belendende panden hebben geene belangrijke schade geleden, en persoonlijke ongelukken heeft men niet te betreuren. ZIERIKZEE, 7 November. In de voormiddag-godsdienstoefening van jl. Zondag, werd het orgel in de Nieuwe Kerk der Herv. Gemeente voor de eerste maal bespeeld, welk orgel aan de vervaardigers, de Hoeren Kam en van der Meuten te Rotterdam allc- zins tot eer verstrekt, en tevens de gemeente tot vergoeding voor het orgel in de afgebrande St. Lievens-Monsterkerk. Mogt dit vroeger speeltuig de be wondering van geheel het Vaderland hebben verworvenals nagenoeg eenig in zijne soort, niet minder zal het thans voltooide zulks ondervinden, als zijnde volgens eene geheel nieuwe constructie zamengestcld, terwijl het kracht volle geluid weinig van het vroegere verschilt. De vervaardiging is bij aanbe steding aangenomen voor eene som van ƒ13,600. FRANKRIJK. PARIJS, 9 November. De Generaal G'avaignac heeft eene Commissie benoemd, om het besluit der Regering, ten opzigte van de Junij-veroordeelden ten uitvoer te brengen. Er zijn reeds 991 personen aangewezen, die in vrijheid kunnen gesteld worden. In de Zitting der Nationale Vergadering van den 8sten dezer heeft de Minister van Oorlog aangekondigd, dat 55,000 man, welker diensttijd met het begin van 1849 eerst verstreken is, nu reeds kunnen ontslagen worden, omdat de regering geen vrees had, dat de rust zou gestoord worden, cn dus die manschap niet vereischt werd. De club in de straat Poicliers wil op haar besluit terugkomen, om geen candidaat voor het Voorzitterschap aan te wijzen daar Cavaignac aan die vereeniging zon aangeboden hebben, om, indien men hem koos, den Heer Thiers als Vice-Prosident voor te stellen. Niettegenstaande de Moniteur eenen gunstigen slaat van den finantiëlen toestand van hel land heeft gegeven, zoo boezemt echter die toestand voor hen die er goed mede bekend zijn, de grootste bekommering in en geeft aanleiding tot eene stremming van den handel ter beurze, die allcrnadeeligst op de fond sen werkt. De Vicaris van Dalbade werd 11. Vrijdag bij eene zieken geroepen, om hem Godsdienstige hulp te verleencn. Terwijl hij over het bed van den zieke gebogen lag, vatte deze plotseling een mes en doorstak den geestelijke en vervolgens zich zelvcn. Men schrijft deze daad aan zinsverbijstering toe. SARDINIË. TURYN, 4 November. Het Italiaansch Congres heeft het ontwerp eener overeenkomst bekend gemaakt, oin eene confederatie van geheel Italië tot stand te brengen. Er zou eene constituerende vergadering moeten bijeenkomen, waartoe de onder scheiden Staten 300 Afgevaardigden zouden leveren. Oostenrijk zou vau alle gezag op Italië worden uitgesloten. Elke Staat zou zijne eigene wetten cn verordeningen behouden. PRITISSEN. BERLIJN, 7 November. De Graaf von Brandenburg is er eindelijk in geslaagd een Ministerie te vormen. Bij Koninklijk besluit van den 6Jcn, is genoemde Graaf tot Presi dent van den Ministerraadde Heer von Ladenberg tot Minister van Onder wijs, Eercdienst en Geneeskundige dienst, de Heer von Mantcuffe! tot Minister van Binnenlandsche Zaken en tijdelijken Minister van Landbouw cn de Gc- neraal-Majoor von Strotha tot Minister van Oorlog benoemd. De Heer Kisker blijft voorloopig Minister van Justitie, terwijl de Graaf von Brandenburg tij delijk met het Ministerie van Buitenlandsche Zaken en de Directeur-Generaal der Belastingen Kühne met dat van Finantiën belast is; eindelijk is aan den geheimen Opper-Finantieraad in werkelijke dienst von Pommer-Esche voor loopig de waarneming van het Ministerie van Handel, Nijverheid en Openbare Werken opgedragen. Men verzekerde voorts dat de Regering besloten had de Nationale vergade ring van hier naar Brandenburg te verplaatsen, en hare zittingen gedurende 14 dagen te schorsen, ten einde voor die verplaatsing het noodige voor te be reiden. Men was voortdurend zeer beducht voor het uitbarsten van onlusten. Ruim 45,000 man troepen zijn in de dorpen rondom Berlijn ingekwar tierd naar men zegt is ieder der infanteristen behalve van zijne overige wapenen, van een bijl voorzien, met het doel om des noods in de stad, met vermijding der barrikaden, de muren der huizen door te hakken, gelijk zulks te Weenen met gewenscht gevolg is gedaan. Er heeft zich alhier, ten gevolg der voortdurende onrust, die zoo velen van bestaan dreigt te berooven, eene commissie van landverhuizing gevormd, met het doel om Duitsche landverhuizers op een bepaald punt in een ander werelddeel te verccnigen, waar zij eene met het Moederland in bestendig ver band staande kolonie vormen zullen. De berigten uit de Duitsche Staten van Silezië worden gedurig ver schrikkelijker, daar de overheden en ambtenaren er in levensgevaar verkeercu en hel landvolk hen gedurig met den dood bedreigt, zoo zij geen geld geven. De troepen die gezonden zijn, om hen te beteugelen, hebben hen tot hiertoe nog niet kunnen onderwerpen. OOSTENRIJK. WEENEN 5 November. De Gencraal-Majoor von Cordon heeft de volgende proclamatie uitgevaardigd: De centrale commissie, die door Z. Doorl. den Keizerlijken Veldmaarschalk, Vorst Windisch-Gralz, voor zoo lang de slaat van beleg duurt, onder mijne leiding ingesteld, heeft den 2den dezer hare functiën aanvaard. De hand having van rust, orde en veiligheid in deze gedurende gcruimen tijd door regeringloosheid geschokte hoofdstad heeft het noodig doen achten, cenige

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1