•wacht bezet waren. De beraadslagingen werdep bij tasschenpoozen door het •woeste geschreeuw der menigte gestoord. Volgens de laatste tijdingen van lieden middag een uur heeft de burgerwacht dc orde weder herstelden er is slechts één persoon belangrijk gekwetst. LUXEMBURG. De Rhein. Volks-Ilalle bevat eene correspondentie uit Luxemburg, waarin de bewering van de Echo du Luxembourgdezer dagen ook door het Bundelsblad medegedeeld, dat de Pauselijke breve aan Mgr. Laurent valsch was, wordt gelogenstraft. De Pauselijke breve is volgens eerstgenoemd blad onmiddclijk aan den Pausclijkcn Gevolmagtigde te 's Hage en door dezen aan Mgr. Laurent te Aken gezonden. (Men zal zich herinneren dat wij ettelijke weken geleden dien brief, uit het oorspronkelijk Latijn vertaald, hebben medegedeeld, even als het ant woord van den Koning aan dc Luxetnburgsche deputatie, luidende: «dat Z. M. met de afzetting of terugroeping van den Bisschop niets te maken had, en dat zij zich deswegens bij Mgr. Zwijsen moest vervoegen.") (De Tijd). OOiTËNKIJfi. WEENEN29 October. Gisteren is de strijd voornamelijk gevoerd aan de zuid- en aan de oostzijde. In den avond had de Banus de voorsteden Landstrasse en Erdbcrg geheel in genomen en stond aan den ingang der Leopoldstadzoodat zijne batterijen dc Jagerzeil bestrijken konden; ook had hij het nieuwe douanen-gebouw bezet, dat volgens vroegere geruchten door den Generaal Bern tot het hoofdpunt der verdediging bestemd was. Het Gloggnitzer station, hoewel levendig ver dedigd werd den 28sten dezer door de troepen ingenomeneven als de buiten-linicn aan de zuid- en oostzijde en de voorstad Wiedennaar men zcidc, een der hoofdzetels van de opstandelingen. In dc voorsteden Landstrasse en Lcrchcnfeld werden de troepen, door de inwoners zeiven bijgestaan en bij het binnentrekken door de vrouwen met hloerucn bestrooid. Vele nationale gardes moeten dc wapens weggeworpen hebben en een groot aantal wapens moet in het kanaal gevonden zijn de werklieden legden daarentegen groote dapperheid aan den dag. Men wil dat zich geene studenten vertoond hebben, en sommigen leggen dit aldus uit, dat zij hunne bijzondere kenmerken af gelegd hebben om niet herkend te worden. Er waren slechts zeer weinige bommen in dc stad geworpenmaar cenige granaten en vuurpijlen hadden vooral in de voorstad Wieden brand veroorzaakt. Ook zag men de groote machinen-fahriek bij bet Gloggnitzer station in brand staan. In den nacht op den 29stcn hoorde men slechts enkele schoten. In dien nacht werd het Belvedere en het Schwarzenbergschc lustslot, benevens de ge- heele Jagerzeil en Leopoldstad, door de Keizerlijke troepen, naar liet schijnt, zonder tegenstand bezet, zoodat dc stedelingen aan dc zuid- en oostzijde byna tot binnen de stad teruggedrongen waren. In den morgen van den 29sten vertrok cene deputatie van parlementairen naar het hoofdkwartier. Er werd verhaalddat de Generaal Bern en de studenten verklaard haddenzich tot het uiterste te zullen verdedigen. Uit Ollmütz wordt van deri 28sten October gemeld: De deputatie van den Weener Rijksdag is hij den Keizer toegelaten. Men zegt dat zij op haar protest tegen de verdaging van den Rijksdag een afwij zend antwoord en met opzigt tot de verplaatsing naar Krcmsir eene belofte van nadere overweging had hekomen. Zoo even vernemen wij, dat heden middag 20 aramunitic-wagensvan Praag naar Florisdorf bestemdbij Oll mütz gepasseerd zijnen dat de Minister van Finantien Krans zich heden middag met een afzonderlijken trein naar Weenen tcrugbegeven zou. Volgens geloofwaardige berigten, is in Oostenrijksch Silezic, bij Zuekmantel, de land storm ten gunste van Weenen opgestaan. 30 October. De stad heeft zich onderworpen. De gemeenteraad heeft de volgende be kendmaking uitgevaardigd Nadat de opperbevelhebber zoo even aan den gemeenteraad het bcrigt heeft overgebragt, dat de mobile en niet-mobile nationale garde en het academisch legioen besloten hebbende wapenen neder te leggen en zich aan de door Vorst Windisch-Griilz gestelde voorwaarden te onderwerpen, is terstond eene uit leden van den gemeenteraad en uit leden van de gezamenlijke gewapende magt bestaande deputatie naar den Vorst vertrokken om hein hiervan rncdc- deeling te doen. Den 29slel1 des morgens had cene deputatie van den gemeenteraad den Veldmaarschalk willen bewegenom van dc voorwaarde dat de staat van be leg na de onderwerping der stad zou voortdurenaf te zien de Vorst had dit algeslagen en was op cene onvoorwaardelijke onderwerping blijven staan echter beloofde hij om dien dag niet meer op de stad te zullen laten schie ten ten einde zij tot den 30sten tijd zoude hebben om zich te beraden. Ten half drie ure des namiddags was uit enkele gedeelten der stad weder een kanonvuur geopend, doch dit werd spoedig gestaakt. Ten gevolge van het antwoord van den Vorst vergaderde de gemeenteraad gisteren avond en riep den Opperbevelhebber en alle Hoofdlieden der natio nale garde in zijn middenten einde te beraadslagen of eene langere verde- dediging der stad mogelijk en geraden zou zijn. De Heer Mcssenhauser ver klaarde zich wel bereidmaar achtte eene krachtdadige verdediging der stad onmogelijk, waarop men tot onderwerping besloot. Nog in den nacht vertrok eene deputatie naar den Vorst, om de onderwerping aan te kondigen en te verzoeken dat de Keizerlijke troepen aan dc stedelijke overheden bij de ont wapening de behulpzame hand zouden bieden. Dc Veldmaarschalk heeft heden het glacis bezel. Reeds den 29steli moeten 27 eoinpagnien nationale garde in de voorstad Wieden de wapenen overgegeven hebben. Uit de stad vernam men nog, dat de nationale garde met goed gevolg aan vallen van werklieden tegen bet Keizerlijk slot afgeslagen haden dat Ge neraal Bern gewond was. Omtrent de Hongaren wist men in de naaste omstreken van Weenen niets zekers. Aangaande de op den 28s,en October alhier voorgevallen gebeurtenissen worden zijn nog de volgende bijzonderheden bekend De bewoners der eigenlijke of binnenstad moeten, naar men zegt, reeds gisteren avond de witte vredesvaan opgestoken hebbendie echter weder door de werklieden werd naar beneden gehaald. In de stad heeft de Opperbevel hebber der nationale garde, Messenhauser, de krijgswet doen afkondigen, en ieder met den dood bedreigd, die zijn huis niet open liet staan. Vorst Win- disch-Gratz heeft daarentegen een ieder met hetzelfde lot bedreigddie zijne zijne deuren en vensters niet gesloten houdt. De Vorst heeft alles in het werk gesteld om de stad te sparen, maar zijne tegenstanders schenen in hun fanatismus de uitgestrektheid van het onheil dat de stad treft, niet in te zien. Het was vooral de gewezen Poolsche Generaal Bern, die, in gemeenschap met andere Polen de verdediging der stad bestuurde. FRANKFORT. 1 November. In dc zitting van het Duitsch Parlement van gisteren, stelde de Heer Ilöfker, uit Hattingen aan het Rijks-ministerie de vraag voor, welke stap pen er gedaan warenom het reeds voor maanden genomen besluit der Rijks vergadering betrekkelijk Limburg nit te voerenopdat de verecniging van dat Hertogdom met het Koningrijk Holland, tot een integrerend deel, niet duurzaam ware, alsook opdat het door elk Duitsch land over te nemen ge deelte der staatsschuld slechts door het voorloopig centraal bestuur geordend wierd verder hoe het Rijks-ministerie dacht te handelen om de volkomenc inlijving van Limhurg bij het Ilollandsch grondgebied, ten gevolge der pro clamatie van de nieuwe Grondwet van de zijde der Hollandsche Regering, met alle magt te verhinderen, en welke maatregelen tot bescherming der Duit- sehe belangen in Limburg reeds genomen waren of genomen zonden worden. Het ministerie zal later op deze interpellatie antwoorden. ZWEREN. STOKHOLM, 25 October. Gisteren heeft de Koning den Rijksdag gesloten met eene rede, waarin hij het geluk van Zweden roemde, hetwelk te midden der stormen, orde en rust heeft weten te bewaren. Hij bedankte de Stenden voor de bereidwilligheid, waarmede zij de noodige middelen voor de krijgstoerustingen hadden toege staan en drukte de hoop uit dat de onder bemiddeling van Zweden gesloten wapenstilstand tot een billijken en duurzamen vrede zou mogen leiden. Ook verklaarde Z. M. dat hij een voorstel gedaan had tot belangrijke uitbreiding van het kiesregf. Hij hoopte dat de Stenden in hunne volgende bijeen komst deze aangelegenheid met ijver in overweging nemen en tot beslissing komen zouden. ONZE TIJD IN BETREKKING TOT DE UIT BREIDING ONZER NIJYERHEID. Onder dit opschrift deelen wij hier twee stukken mede. Het eerste overge nomen uit dc N. Rott. Cour. betrelfende eene alhier opgerigte fabriek het andere met eenige verkorting uit het belangrijke Tijdschrift voor Staatshuis houdkunde door Mr. B. W. A. E. Sloet tot Oldhuis, te Zwolle, over het geen er nog voor de uitbreiding onzer nijverheid door het vervaardigen van sommige artikelen zou te doen zijn. I. In het Handelsblad van den 18Jen February jl. lazen wij een opstel met het opschrift Werkzaamheiddat in groote mate,ouze aandacht lot zich trok, wijl daarin aan het slot gezegd wordt, dat door een inwoner van Lcyden cene fabriek opgerigt was ter verwerking ecner nieuwe grondstof uit onze Oost- Indische koloniënwelke nog weinige jaren geleden in geene aanmerking kwam. Wij bedoelden de fabriek der Heeren Meerburg en C°. van alle soorten van zeildoek tot sehcepsgebruik uit de Raméplant, een allerbelangrijkst voort brengsel onzer Oost-Indische bezittingen, waarvan de vezelstof in deugdelijk heid de beste hennepsoorten overtreft. Met veel belangstelling hebben wij ons onlangs in gemelde fabriek van de voortreffelijkheid van het daar uit geslagen zeildoek overtuigd, dat niet alleen het beste uit hennep evenaart, maar zich vooral door leenigheid onderscheidt, zonder aan kerving onderhevig te zijn. Evenzeer is het daaruit vervaardigde touwwerk sterker dan uit elke andere soort van hennep, en daar de grondstof bijna niet door verrotting wordt aangedaanis het als eene groote aanwinst voor de visseherij te beschouwen. Buitendien laat zich deze plant tot linnen en nagenoeg alle andere fijnere stollen verwerkenen hebben wij er tafel goed van gezien, dat voor eene eerste proefneming inderdaad fraai mag hee- ten. liet opnemen van dit voortbrengsel in den kring onzer nijverheid is der halve van onberekenbaar gewigt. Onze koloniën zien daardoor een nieuwe bron van voorspoed geopend, die aan handel en scheepvaart nieuwe levendigheid bijzetten en veel tot de welvaart hier te lande bijdragen zal. De Hoeren Meer burg en O. zijn dan ook voornemens grootere uitbreiding aan hunne fabriek te gevendie aan vele handen werk zal verschaffen en de armoede zal helpen leenigen. De verdiensten van het welslagen hunner onderneming schrijven zij geheel toe aan de kunde, den ijver cn dc volharding van den Hooggeleerden

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2