LEYDSCIIE COURANT VRIJDAG, 3 NOVEMBER. BJNNEN L A NDSC HE BERG TEN De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zuturdasr avond. Do Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN2 November. Volgens besluit van Zijne Majesteit den Koning, omtrent de afkondiging der gewijzigde Grondwet, zullen morgen Vrijdag den derden November, 's middags ten twaalf ure, ook alhier in ecne plegtige openbare zitting van de Arrondissemcnts Rogtbankin hare Vergaderzaal op het Raadhuis, door den Heer Griffier worden voorgelezen en alzoo pleglig afgekondigd de twaalf wet ten, welke de wijzigingen bevatten die in de Grondwet zijn gemaakt; welke zitting een half uur te voren door het luiden der klokken zal worden aange kondigd. J)e Heer S. Rijnbende te Schiedam heeft zich als Candidaat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer in dat kiesdistrict opgedaan. In bet kiesdistrict Zutphen is de Majoor v. Lö bensels aan de kiesgereg- tigden als Candidaat voor de Tweede Kamer voorgesteld. De Heer J. D. Kruseman, Oud-Directenr-Generaal van Finanticn in Neer- lands-Indie, beeft zich aan de kiezers van Amsterdam als Candidaat voorgesteld. Aan de sedert eenige jaren te Breda gevestigde Handcl-Socictcit is tot haren Candidaat voor die Kamer aangewezen de Heer Mr. L. D. Storm, 'sGRAVENUAGE, 2 November. Z. M. beeft benoemd tot Ridder der orde van de Eikenkroon den Hoofd ingenieur der Marine, Tromp, te Vlissingcn, bij gelegenheid der laatste steenlegging aan de bevloering der groote maritime zeedoksluis aldaar, Za- turdag 1. 1. Z. M. heeft den lieer C. J. Ancmaat, Onder-Secretaris van wijlen Z. K. H. Prins Alexander, benoemd tot Intendant in dienst van H. M. de Koningin, van het buitenverblijf Boschlust. Gisteren avond zijn HH. Excc. de Ministers van 7 tot ongeveer 11 ure vergaderd geweest. In sommige dagbladen is aangekondigddat de Heer Boreel van Hoge- landen zich als Candidaat heeft gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer van de Stalcn-Gcncraalen wel bij de benoemingen, welke hier ter stede moeten plaats hebben. Men verneemt dat deze verklaring derwijze moet worden verstaan, dat Z. Ed. aan eenige stemgeregtigdendie wenschtcn te welen, of hij, op nieuw tot deze betrekking geroepen wordende, dezelve zoude aanvaarden, te kennen heeft gegeven, dut hij zich in dergelijk geval daar niet aan zoude onttrekken. Van den 23stcn tot den 31slcn October zijn te Sehcveningen weder aan- gebragt door 5 schepen 207.000 stuks stcurharingen. De visschers klaagden steeds over het groot getal haaijendat zich op de Engelsche kust bevond en veel nadeel aan de vangst toebragt. Een berigt uit Kopenhagen van den 16llcn October houdt in, dat de prijzen der granen, welke aldaar, sedert bet begin der jongst vcrloopcn maandten gevolge van vrees voor eencn niet ruimen oogst en vernieuwde aardappelenziekte in verscheidene landen merkbaar waren gerezenlater wederom veel zijn gedaald. (Staats-Cour.) ROTTERDAM, 1 November. Heden is bet stationsgebouw voor den llollandsclien spoorweg ten gebruikc van het publick geopend. De Pi. Roti. Cour. zegt onder anderen van dit ge bouw bet volgende: Onder de vele gewrochten van bouwkunst, waarop bet vaderland trotsch mag zijn, en die het te danken beeft aan het bestaan van de Ilollandschc Spoorweg-Maatschappij, behoort voorzeker in de eerste plaats genoemd te worden bel station te dezer stede. Al dadelijk valt de gunstig gekozene ligging van liet gebouw in het oog. Treilend schoon en schilderach tig tevens is de groep welke het met deszell's omgeving vormt. Wat het ge' bouw zelf aangaat, daarover kunnen wij in geenc beoordeeling treden, en laten het aan kundiger pen over, om bet publiek met de schoonheden van dit meesterwerk bekend te maken. Wij gelooven hier te mogen herbalen, wat reeds door anderen is gezegd dat dit gebouw een der schoonste voort brcngselen van houwkunst is, welke in Europa in de laatste jaren zijn tot stand gchragt. Eerc aan den architect, den fleer C. Outshoorn, die liet heeft gebouwd en genis zijn land tot roein strekt! F.orc aan de kundige mannen en werkbazen, die hein in dat stoute werk hebben bijgestaan! Maar vooral eerc aan de Maatschappij die zulke werken sticht; die baar doel tracht te bereiken door middelen, welke het vaderland tol eer en der kunst tot roem verstrekken. Wij vernemen, dat dezer dagen door den Heer Roest, oud Colonel van den generalen staf van bet Oost-Indisch legernamens de Officieren van dat leger aan Z. Exc. den Luit.-Gcneraal Cochius is aangeboden een prachtige cercdcgcn versierd met edelgesteenten, als een bewijs van limine erkente lijkheid en hoogschatting van Z. Exc. militaire en maatschappelijke deugden, als Commandant van bet Indisch leger aan den dag gelegd. Deze degen, die als een wezenlijk kunststuk moet worden beschouwd en cenc «aarde van f 11.000 bezit, is vervaardigd in de werkplaatsen van de Ileercn Fiirstcnhaupt en Dammerval te Amsterdam. DORDRECHT, 29 October. Vrijdag jongstl. heelt de afdeeling der Hollandsche Maatschappij van I,and- bouw alhier cene vergadering gehouden, ter behandeling der vragen: »Wat kan er gedaan worden ter bevordering der veeteelt en: Wat vermag de landbouwende stand tot wering der armoede?" Eene talrijke opkomst ge tuigde van de belangstelling in deze, met bet welzijn der ganscbe maatschappij zoo naauw zamenhangendevraagstukken. Vele landlieden waren ter verga dering opgekomen, cn hebben vooral medegewerkt om de denkbeelden der af deeling over deze punten te vestigen. Men heeft erkend dat zoowel pligt als liet juist begrepen belang vorderen, dat men op bet land meer laat arbei den, en de werkzaamheden daartoe geschikt, zijn bepaaldelijk aangewezen. Tevens beeft men besproken het nut dat de landlieden zouden kunnen stich ten, indien zij zich meer met den zedelijken toestand hunner arbeiders inlieten, cn zich niet vergenoegden met bun alleen loon te laten verdienenmaar zieli ook toelegden om door hcuschc vermaning hunne harten te winnen. Er is besloten bet verhandelde tot een geregeld geheel te doen vormen cn dit zoo veel mogelijk tc verspreiden tot voorlichting en opwekking van anderen. Deze eerste vergadering heeft bet bewijs opgeleverd, dat de verwachting van de medewerking der landlieden tot liet doel der Hollandsche Maatschappij niet te hoog gespannen was, cn geeft hoop dat, op dezen weg voortgaande, en bij verdere uitbreiding, de Holl. Maatschappij van Landbouw nuttige diensten zal kunnen bewijzen aan het Vaderland. Mogt bet toeb nog meer begrepen wor- dpndat door verspreiding van juiste denkbeelden, omtrent het maatschap pelijk welzijn bij dc burgers, meer kan uitgerigt worden dan door wetten en verordeningen. Dat ieder, die daartoe het vermogen heeftzijnen steun geve aan de pogingen welke daartoe strekken. DordrCour.) AMSTERDAM1 November. De Wel Eerw. Heer Dr. Millies, benoemd tot Hoogleeraar in de Godgeleerd heid aan liet Luthersch seminarium alhier ter stede, zal aanstaanden Maan dag, ten 1 ure, in de groote gehoorzaal van het Athenaeum, eene Latijnsche rede houden, ter aanvaarding zijner bovengemelde betrekking. De Nedei'landsche Handelmaatschappij lieefl bevracht 10 schepenals: 4 voor Amsterdam en 6 voor Rotterdam. DEN HELDER 31 October. Wij vernemen dat door den ondcr-equipagiemeestcr van Willemsoord, van Amsterdam naar bier wordt overgebragt bet fregat van dc 2de klasse Prins Hendrik, van 33 stukken, dat spoedig opgevolgd zal worden* door de korvet van Speykvan 2G stukken. De drie Nederlandsclie koopvaardijscliepen Sara Johanna. Jcannette Philip pine en de Japan, liggen met troepen voor liet Indische leger aan boord, om met den eersten gunstigen wind naar zee te zeilen. 's HERTOGENBOSCH 30 October. Heden morgen vreesde men alhier voor ernstige ongeregeldhedendaar een groot gedeelte van liet werkvolk, dat ten getale van omstreeks 400 aan den grooten weg van hier op Utrecht werkzaam is, zijne bezigheden staakte en weigerde verder te werken indien de betaling door de aannemers niet booger werd gesteld. 250 verlieten, op ontvangen weigering van ban verlangen, liet werk, cn eenige belhamels begonnen reeds tot onwettige daden op te zetten, toen door de krachtige tusschenkomst van de justitie, (tot welke men zich om bijstand had gewend) tot nog toe althans, alle pogingen tot wanorde, boe ook genaamd, werden gefnuikt. Een gedeelte der onwilligcu beeft dc werkzaamheden hervat toen liet bemerkte dat door dwang geen

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1