li I! iTEN L A N DSC HE BE li 1G TEN verschillende provinciën of districten mogen gevormd hebben of zich alsnog mogtcn vormende gelegenheid aan te biedenom met deze algemeene Com missie in overleg te treden. Uit Zwolle wordt van den 29stc" berigt, dat er Zatnrdag eene bijeen komst is gehouden in het Odéon van een zeer groot getal stemgeregtigden uit het lslc hoofddistrict Zwolle, die op verzoek, onder de leiding van den Heer Dr. de Gaay Fortmanis aangevangen eD gevolgd door een daarna be noemd bestuur van 3 leden, t. w. de HH. Fortman, Mr. J. A. van Royen en D. J. van Wer Jr. De Heer Mr. A. J. Vos de WaelBurgemeester dezer stad werd als eerste Camlidaat en de lleer Mr. J. A. van Royen als tweede Candidaat voor liet lidmaatschap der Eerste Kamer voorgesteld. De Heer llr. B. W. A. E. Sloet tot Oldhuis, werd als de waardige volks-verlcgenwoordiger genoemd, die als lid der Tweede Kamer moest verkozen worden. Aanstaanden Zaturdag, des avonds 8 ure, is wederom ccnc andere bijeen komst opgeroepen, ten huize van den Heer H. G. Breyinckin het Café Bel- levue, welke dezelfde strekking heeft. Buiten de stad zullen dergelijke ver- eenigingen ook plaats hebben, en men verwacht evenzeer, dat op bovenge- noemdeu de meeste stemmen zullen vereenigd worden. Ook te Leeuwarden heeft zich den 25slen dezer, reeds eene vereeniging gevormd, onder de leiding van de Hecren Mrs. J. H. Boelens, J. van der Veen en B. van der Haer (daartoe bij meerderheid van stemmen door de aan wezige stemgeregtigden verkozen), tot het heramen van algemeene maatrege len ten einde bij de aanstaande verkiezingen zoo veel mogelijk eene liberale toepassing van de in de Grondwet aangenomene beginselen te bevorderen. 'sGRAVENHAGE, 30 October. Z. M. heeft benoemd tot Ridder der Orde van den Ned. Leeuw den Heer J. de Veer, Gezaghebber van St. Eustatius; tot Commandeur der Orde van de Eikenkroon, den lieer C. Eckert, en tot Ridder dier orde, den Heer A. Clavareau welke laatste de woorden van de Opera: Guillaume d'Orange ou l'Union d'Utrecht heeft vervaardigd, en de eerste die woorden op muziek heeft gebragt. De Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft in hare zitting van heden aangenomen de volgende drie wets-ontwerpenals: 1". tot regeling van het fonds der consignation over 18411847; 2". tot voorziening in het te kort over den jare 1848 en 3°. tot overschrijving van de fondsen tot herstel van het Nederlandsch muntwezen van de begrooting van 1848 op 1849. Na de aanneming dezer drie voordragten is ook deze Kamer tot nadere bijeenroeping gescheiden. Men houdt bet er voor, dat, zonder bijzondere omstandigheden, de werkzaamheden van de tegenwoordige Kamers der Staten-Generaal zijn geëindigd. Naar aanleiding van eene missive van den tijdelijken Minister van Bin- nenlandsche Zaken, van den 10dcn Augustus 1848, n°. 14G (5° afd.) heeft de Gouverneur der Provincie Zuid-Holland, bij circulaire van den 26slen No vember jl.ter kennis gebragt van de plaatselijke besturen, dat, volgens eene thans meer en meer veldwinnende overtuiging onder de deskundigen, de ziekte, bekend onder den naam van Aziatische Cholera, niet onder de con- tagicusemaar onder de epidemische ziekten moet gerangschikt worden en dat mitsdien onder de voorzieningenwelke, bij eene onverhoopte uitbreiding van die ziekte, zullen behooren genomen te worden, geene afsluitings-maat- regelen moet worden voorgeschreven. Intusschen heeft de Gouverneur het wcnschelijk geacht de aandacht van de besturen te vestigen op eenige maatre gelen strekkende tot vermindering der oorzaken welke tot die ziekte voor beschikken alsmede op maatregelenstrekkende om aan den cholera-Iijdcr eene spoedige en doelmatige hulp te kunnen verleencn. Onder verwijzing naar de voorschriftenvervat in het dezerzijdsch besluit van den 4dc" Mei 1832, heeft de Gouverneur derhalve de eer te herinneren, dat als maatregelen tot vermindering der oorzaken, welke tot de ziekte voor beschikken, in de eerste plaats behooren te worden aanbevolen: matigheid, vooral ten aanzien van het gebruik van sterken drank, de zorg voor het rei nigen van stratengrachtenmarkten en andere openbare plaatsenhet on derhouden van de zuiverheid der lucht in de publieke gebouwen, als kerken, scholen, gevangenissen, werkhuizen, enz.; voorts een bijzonder toczigt op de deugdzaamheid van de ter markt gebragte levensmiddelen alsmede van hel drinkwater in de openbare bronnen en pompen. Inzonderheid zijn de bestu ren verzocht, om bij tijds te voorzien in hetgeen zou kunnen strekken, oin aan de lijders, vooral uit de behoeftige klasse, eene doelmatige verzorging te verschaffen, waartoe noodig is het in gereedheid brengen van geschikte loca len tot opneming van cholera-lijders, het voorzien van die localen met de vcr- eischlc bedden en fournituren en het beramen van maatregelen voor eene spoedige en behoorlijke geneeskundige hulp. Onder inededeeling van bet bo venstaande, moet de Gouverneur aan de besturen nog aanbevelen, om alles zoo veel mogelijk te vermijden, hetgeen ongerustheid of vrees onder de ingeze tenen zou veroorzaken en overigens omvolgens de bestaande voorschriften, aan hem en aan de provinciale commissie van geneeskundig onderzoek en toe- voor/igtonder welke hunne gemeente ressorteert, dadelijk kennis te geven van het ontstaan van ziektegevallen binnen hunne gemeente. (Iet Provinciaalblad van Zuid-Holland bevat eene resolutie van den 20stcn October 1843, waarbij aan Burgemeesteren en Wethouders der steden en Burgemeesters en Assessoren der gemeenten ten platten lande, in deze pro vincie, te kennen gegeven wordt, dat Z. M. in eene aan zijne uitspraak on derworpene zaak bij besluit van den 30,tcn September 11. heeft beslistdat de bepalingen van art. 7 der wet van den 28slcn November 1818, houdende dat het domicilie van onderstand van getrouwde vrouwen, weduwen en min derjarigen is dat van hnnnc mannen en vaders, medebrengen, dat indien aan deze laatstcn, krachtens de wet, geen zoodanig domicilie kan worden aangewezen, dit ook niet kan plaats hebben met opzigt tot hunne vrouwen, weduwen en minderjarige kinderen, zoo lang niet, na het overlijden der mannen en vaders, de weduwen, zoo voor zich zeiven als voor hare minder jarige kinderen, overeenkomstig het 2de lid van gemeld artikel, een nieuw domicilie van onderstand hebben verkregen, waaruit volgt, dat er geene ter men zijn tot verdere handhaving van het meermalen toegepast beginsel na melijkdat in het ondersteld geval: 1°. zoodanige vrouwen en weduwen domicilie van onderstand zouden hebben daar, waar zij dit badden vóór hun huwelijk met den man, die zulk een domicilie niet beeft; en 2°. de min derjarige kinderen in hunne geboorteplaats domicilie van onderstand zonden hebben. Ter Algemeene Rekenkamer is weder overgebragt voor 1,900,000 aan ingetrokken muntbiljetten van ƒ100, ƒ10 en ƒ5, zoodat er thans te zamen voor ƒ24,189,000 is ingetrokken. Men verneemt dat den 3den November, bij gelegenheid van de plegtige afkondiging der gewijzigde Grondwet, in deze residentie, deze merkwaardige dag zal gevierd wordenbehalve door het bespelen van het klokkenspel en het uitsteken der vlaggen van alle publieke gebouwenook door het van wege Z. M. den Koning doen illumineren van het Gothieke gedeelte van zijn Paleis, in het Noordeinde uitkomende, en het daarbij uitvoeren van muziek stukken door het corps muziekanten van het regement grenadiers en jagers, in een' der Gothieke torens; alsmede door hel van stadswege verlichten van het plein van Willem I, en het mede uitvoeren van muziekstukken aldaar door het corps muziekanten der dienstdoende schutterij, daartoe uitgenoodigd. AMSTERDAM, 30 October. Dezer dagen wordt te Londen eene vergadering gehouden van leden van het Congres voor den vredeom een adres op te maken in den geest der te Brussel genomen besluiten, welk adres vervolgens door eene deputatie onder anderen naar Parijs en Frankfort zal worden gebragt; als lid dier deputatie wordt de Heer Suringar van hier genoemd. Het Nederlandsche Bijbelgenootschap heeft in 1847 verspreid 24,485 bijbels. De inkomsten bedroegen ruim 48,000, de uitgaven omstreeks ƒ46,500. Het N. T. is in het Javaansch afgedrukt en voor 15 te verkrij gen. De zending van de Heeren Guericke, Matthes en Neubronner van der Tuuk naar Indië, om den bijbel in de Indische talen over te zetten, kost het genootschap jaarlijks ƒ17,000, Volgens een overzigt door de Staatscourant medegedeeldomtrent den handel en scheepvaart der kolonie Suriname in 1847 heeft de geheele invoer bedragen eene waarde van ƒ1,514,879.13, en de uitvoer 3,271,147.97. Onder deze in- en uitvoeren zijn begrepen die, welke voor rekening van de Regering zijn geschied, ten bedrage van 146,207.34 en 14,826.85. In gemeld jaar zijn aldaar ingeklaard 143 schepen, metende 10,997} lasten, en uitgeklaard 154 schepen melende 11,929 Jasten. MONTFOORT, 30 October. In de vorige week had alhier de eerste jaarlijksche vergadering plaats van bestuurdcren van bet Protestantscb gesticht voor verwaarloosde kinderen. Het verslag bij die gelegenheid gelezenzal door den druk bekend worden gemaakt, en bevat hoogst belangrijke bijzender heden. De staat van het ge sticht, in aanmerking genomen den korten tijd van deszclfs bestaan en de betrekkelijk geringe middelen, waarmede het lot stand is gekomen, bleek allczins voldoende te zijneen onderzoek naar de vorderingen der kinderen leverde zeer verblijdende uitkomsten op; omtrent het gedrag der verpleegden kwamen zeer gunstige berigten inen niet het minst wekte het aller verba zing, welke belangrijke uitbreiding aan de gebouwen, door mensehen, van wier kracht misschien anders geen het minst gebruik zou zijn gemaakt, in korten tijd gegeven is. Zoo hebben zij, behalve een ruime slaapzaal, een stal voor 26 koeijen gebouwd. Het bestuur heeft besloten de liefdadigheid der Protestanten in Nederland tot verdere uitbreiding dezer hoogst belang rijke en weldadig stichting in te roepen. De penningen tot dat einde in te zamelen, zullen uitsluitend dienen om verwaarloosde kinderen op te nemen, zoo als die nu meerendeels of door hunne betrekkingen, of door welgezinden aldaar zijn besteed. Het bestuur van dit fonds is opgedragen aan de Heeren Provinciale Commissarissendie tot thesaurier hebben benoemd den Hoog Welgeboren Heer Baron de Geer. Wij zien met belangstelling het verslag te gomoet, en twijfelen niet of genoemd gesticht zal niet alleen een belangrijke aanwinst zijn voor Montfoort, maar ook ten rijken zegen voor vele diep ongelukkigen verstrekken, en een sieraad' worden voor ons vaderlandwaarbij de vele inrigtingen van lief dadigheid tot hiertoe juist eene zoodanige ontbrak. (if. R. C.) MCELAN», LONDEN, 28 October. In een Kabinetsraad is bepaald, dat de in Ierland wegens hoog verraad ver oordeelden Smith O'Brien Meagher en anderen kwijtschelding van de dood straf zullen erlangen. - De Lords der Schatkist hebben bepaalddat bij voorkomende vacaturen in al de departementen van hun beheer, vóór de vervulling moet onderzocht worden, of die wel noodzakelijk is.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2