PR IT IS SEN. BERLIJN, 17 October. Gisteren is bier weder oproer uitgebroken, waarbij andermaal bloed vergoten is. Ten gevolge van bet moedwillig vernielen van een stoomwerktuigbeeft men een aantal arbeiders, welke aan het kanaal op bet Köpnicker veld werk ten, ontslagen, en daar deze maatregel op gisteren zou worden ten uitvoer ge legdzoo had men, vermoedende dat bij die gelegenheid krachtdadige we derstand zou worden geboden in het naburig exercitie-gebouw cene afdeeling konstabels en een hataillon van de burgerwacht post doen vatten. Tegen balt' elf ure trok cene bende werklieden, door een persoon met cene roole vlag voorafgegaan, onder luid geschreeuw voorwaarts en wilde zich naar de stad begeven. Zij werden in de uitvoering van dit hun plan verhinderd door eene compagnie der burgerwacht, welke het exercitie-gebouw verlaten en de naar de stad leidende wegen bezet had. De arbeiders rukten daarop voor en ge deeltelijk in dat gebouw en eischten dat de burgerwacht zich verwijderen zon. Toen de burgerwacht dit weigerde deden de arbeiders bedreigingen hoorenbegonnen de glazen in te slaan, en trachtten met geweld in te breken, waarop de bnrgerwacht eerst vergeefs met los kruid schoot en toen met scherp. Nu kende de volkswoede geen grenzen meer. Men maakte zich van de wapenen meester die men in de omgelegen huizen kon vinden rigt- ten versperringen op cn de toevloed van oproerlingen wies gedurig aan. Het gelukte nogtans de burgerwacht stormenderhand eenige versperringen te ver overen, terwijl voorts sommige ingezetenen door toespraak het opgewonden volk tot bedaren poogde te brengen. Des avonds ten 6 ure scheen men het oproer meester te zijn; doch een uur later ving de strijd op nieuw aan, bij eene versperring in de Jacobsstraatdie men eerst na een uur vechtens mees- Ier werd. De nacht en ook den volgenden dag is toen verder rustig afge- loopen. Dit oproer beeft zoo ver men weet weder elf menschen het leven gekost. Twee officieren van de burgerwacht zijn gevaarlijk gewond. Voorts melden de berigten dat er in Berlijn zelve thans weinig bezetting ligt, maar een aanzienlijke magt in den omtrek gelegerd is, zoo voetvolk als ruiterij, en 45 batterijen, die te zamen 360 stukken voeren. De constitueerende Vergadering heeft in de zitting van den 16deD, met 248 tegen 43 stemmen beslist, dat de nieuwe staatsregeling, in gemeen over leg met do Kroonals verbindend moet verklaard worden met 216 tegen 210 stemmen was het voorstel verworpen dat de Koning de staatsregeling zou moeten laten afkondigen, zoo als zij door de volksvertegenwoordigers was goedgekeurd. I'rins Adelbert, de reeds sinds lang bekende groote voorstander van eene Duitscbe marineis naar Frankfort geroepen om zich aan het hoofd van het algemeen Duitsch zeewezen te stellen. Van den kant van het rijksgezag zijn voerloopig drie millioen ten behoeve der vloot aangewezen. OOSTENRIJK. AVEENEN 14 October. De Generaals Auersperg en Jellachich hebben zich vercenigd en hunne troe pen omsingelen op cenigen afstand de hoofdstad aan de zuid- en oostzijde zonder voor alsnog vijandelijke bedoelingen te laten blijkenofschoon er hier en daar voorpost-gevechten waren voorgevallen. Van de noordzijde was A'oist AVindisch-Griitz met Bohcemsche en Poolsrhe regementcn tegen AVeenen in aaritogt. Ilongaarsche troepen zijn er nog niet. Terwijl het zoo buiten de stad geschapen slaat, worden van binnen de toe rustingen tot verdediging en aanval met verdubbelden ijver voortgezet. Bui ten het vrijcorps der Polenhebben de Italianen en Stiermarkers heden wederom twee nieuwe corpsen opgerigt. Een artillerie-corps eindelijk, uit uitgediende artilleristen beslaande, wordt in het universiteits-gebouw gevormd. De gemeente heeft zich met de bezoldiging der troepen, de wapening, de levering der krijgsbehoefte en verpleging belast. Alles wordt met ernst en kracht doorgezet. Ook heeft men reeds hospitalen ingerigt. De Keizer had op zijnen togt naar Ollmiilz te Herzogenhurg den 8sten Oc tober de volgende proclamatie uitgevaardigd: Aan de volken van mijne Duilsche erflanden Te gelijk met mijne afreize van Schönbrunn heb ik een manifest ter contrasignering en openbaarmaking naar AVeenen gezonden waarin ik mijne innige bekommering cn droefheid over de treurige en gruwzame gebeurtenissen te kennen gaf, welke door de misdadige ondernemingen eener alle vrijheid onderdrukkende, wel is waar kleine, maar ongemeen werkzame partij, aldaar onlangs plaats hadden, of schoon ik besloten had, zonder anderen waarborg, dan de liefde der inwo ners, derwaarts terug te keeren. Tevens heb ik daarin het voorname doel mijner reize blootgesteld namelijk mij naar een voor de tegenwoordige om standigheden meer geschikt standpunt in de monarchie te begeven, van waar ik de constitutionnelc vrijheid, als een waarachtig en duurzaam en voor al len even weldadig werkend goedkon grondvestenzonder aan de voordce len die ik reeds bekrachtigd had cenigermate te kort te doen. Daar door de in AVeenen hcerse.hende verwarring dit manifest welligt niet tot zijne be stemming is gekomen, cn daardoor ook niet tot de kennis van het algemeen kon geraken, heb ik het tegenwoordige aan die provinciën, en in het bijzon der aan die streken welke ik doortrek, ter geruststelling willen afkondigen. Te Ollmülz had Vorst AVindisch Gratz den 11den de volgende procla matie uitgevaardigd: De laatste gebeurtenissen in AVeenen duiden, helaas! eenen toestand van gisting aan, die, uit kwaadwilligheid aangestookt, alle orde verstoort, zich tegen de wet aankant, cn het onmogelijk maakt, de staatsregeling en de wetten behoorlijk te ontwerpen cn den eigendom te verzekeren. Deze toe stand vordert, in het belang van ieder staatsburger, een spoedig einde, het welk slechts door krachtige maatregelen verkregen kan worden. De tot dit doel genomene militaire maatregelen zullen derhalve geenszins de door Z. M. onzen allergenadigsten Keizer verleende regten verkorten of verstoren, maar integendeel ieder afzonderlijk in het genot daarvan handhaven en den Staat voor regeringloosheid beschermen. Ik noodig derhalve alle weidenkenden uit, alle wantrouwen dat ten deze zoo ongegrond is, te laten varen, en door cene rustige houding te zorgen dat de maatregelen niet gestoord wordendie tot. bevordering van het algemeen welzijn onmisbaar nootlig zijn. De Rijksdag heeft den 13dc" een nieuw adres aan den Keizer vastge steld waarin hij verzocht wordt om, ten einde aan den burgeroorlog een perk te stellente AVeenen een congres van afgevaardigden uit alle Staten der monarchie, de Ilaliaansche niet uitgezonderd, bijeen te roepen, ten einde, onder medewerking eener Commissie uit den Tiijksdag, een verbond tot stand te brengen, ter verceniging van aller belangen. Eene deputatie was in den morgen van den 14dcu vertrokken om dit adres aan den Keizer over te brengen. De Kamer van Afgevaardigden te Pesth heeft den Aartshertog Stepha- nus, Stedehouder des Keizers in Hongarye, van die betrekking vervallen verklaard. e FRANKFORT. 18 October. Gisteren is door de stemgeregtigde burgers met cene meerderheid van 2-312 tegen 547 stemmen, het artikel van de Frankforter staatsregeling vervallen verklaardw aarhij de Joden onbevoegd verklaard werden tot het bekleeden van sommige posten en bedieningen. Zij kunnen nu even als hunne Christe lijke medeburgers tot alle posten en ambten benoemd worden. TURKTE. CONSTANTINOPEL26 September. De Porte heeft een manifest aan de vertegenwoordigers der Groote Mogend heden doen ter band stellen, waarin zij verklaart de zaken, betrekkelijk de Donau-Vorstendom menop den ouden voet te herstellen. Er zal een nieuwe Vorst worden aangesteld, doch Bibesco, die zijn ontslag heeft ingediend, zal niet meer in aanmerking mogen kornen. AVegens de zware brandenwelke hier gedurig zoo vele verwoestingen aannglenheeft de Porte hel houwen van houten huizen verboden. imwii'in STARS BERIGTEN. BROODZETTING. Ingaande Maandag den 23sten September 1848. Maximum van den prijs, waar niet bovenmaar wel heneden zal mogen worden verkocht, ingevolge Koninklijk besluit van den 25sten Januarij 1826, [Staatsblad N°. 5) en de dispositie van H. II. Gedeputeerde Staten van Zuid- Ilolland, van den 5dcn December 1828, [Provinciaalblad N°. 161.) Het Roggebrood, van zuivere Rogge gebakken, wegende drie Nederlandscbe ponden, op 31 Cents. Een pond vijf oneen, op15 J Het Tarwebrood, beste soort, wegende een Nederl. pond, op 31 Vijf oneen, op15J. Het Franschbrood van een Nederl. pond, op31 Vijf oneen, op15J Het Huisbak, wegende een Nederl. pond, op27 h Vijf oneen, op13J Het minste soort of zoogenaamd krop uit de zakvan een Nederl. pond, op22 Vijf oneen, op11 Alles gebakken overeenkomstig art. 2 van het Reglement op het bakken en verkoopen van brood, gearresteerd den 5deD September 1846. Burgemeester en Wethouders der stad Ley den, DU RIEü. Leyden19 October 1848. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMEIi. De BURGEMEESTER der Stad LEYDEN brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat ingevolge art. 3 van het voorloopig Kiesreglement, van lieden af. ter Secretarie dezer Stadvoor het Publiek ter inzage zal liggen de Lijst van Kiesgeregtigden tot de benoeming van Leden voor de nieuwe Tweede Kamer en van Candidaten voor de Eerste Kamer der Statcn- Generaal, terwijl binnen acht dagen, en alzoo vóór den 28sten dezer maand de Ingezetenen hunne bezwaren in geschrifte, vrij van zegel, aan het Plaat selijk Bestuur kunnen indienen. De Burgemeester voornoemd Leyden19 October 1848. DU R1EU. BURGEMEESTER en AVETHOUDERS der Stad LEYDEN, gezien het besluit van den Heer Gouverneur van de Provincie Zuid-Hollandvan den 18dc" September jl.A, N°. 9788 (3de Afd.) Provinciaalblad N°. 71- herinneren bij deze de Ingezetenen dezer Stad, aan de hun bij art. 42 in verhand met art. 27 der AA'et van den 29stcn Maart 1833 [Staatsblad N°. 4) opgelegde verpligting tot het doen van Suppletoire aangiftenzoo betreffende het in gebruik komen betrekken of meuheleren der pandenwelke op den 15dcn Mei dezes jaars buiten gebruik waren, als wegens de vermeerdering, uitbreiding, verwisseling of aanschaffing van Deuren cn Vensiers, Haardste den Dienst- cn AVerkhoden of Paarden, wanneer zij in dc termen van het

Leydse Courant | 1848 | | pagina 3