O O i i: K I.I k WEENEN, 13 October. In de zitting van den Rijksdag van gisteren deelde de Voorzitter bet berigt mede, dat er een Hongaarsch leger aanrukte, dat Generaal Auersperg zijne sterke stelling voor de stad had verlaten, en die door de nationale garde bezet was. In die zitting werd ook een brief voorgelezen van den Minister Doblhoif, dat hij zijn ontslag nam wegens den ongunstigen staat zijner gezondheid. De berigten van deze dagteekening melden, dat men nog altijd in het onzekere is, omtnent de stellingen van Jcllachich en Auersperg; er liep een gerucht, dal zij zich vereenigd hadden. De Rijksdag heeft bepaald dat hij geene besluiten van zich elders vestigende vergaderingen zou erkennen. Het Handelsblad heeft een bijzonderen brief van den 14llenmeldende dat in den stand van zaken geene verandering gekomen en Jellachicli zijn hoofdkwartier te Schönbrunn had gevestigd. HOX»AR¥E. PESTH, 9 October. In het Huis der Vertegenwoordigers werd gisteren te gelijk met het berigt van den opstand te Weenen, de tijding medegedeeld van het gevangen nemen der Generaals Roth en Filippovics, met 7,500 soldaten. Deze zoowel als de gevangen manschaphebben gezworen niet meer tegen Hongarije de wapenen te zullen opvatten. Men kan zich een denkbeeld maken van de geestdrift, die deze beide gebeurtenissen in onze stad hebben opgewekt, vooral toen men later vernam, dat de te Raab staande Hongaarsche Generaal, zondereenig bevel af te wachten, Jellachich dadelijk achterna gesneld was. In de verga dering der Afgevaardigden betrad Kossuth de tribune, hield daar eene schit terende redevoeringen zeide onder anderenNu de bewoners van Wcenen de zaak der Magyaren bevorderd hebbenmag ook Hongarije Wecnen niet verlaten tegen geen prijs kan men meer met de Camerilla onderhandelen maar met opoffering van alles moet men het volk van Weenen bijstaan." De regering wordt aan het comité van lands-verdediging opgedragen, Kossuth tot President benoemd en besloten, dat nog dienzelfden dag gewapende manschap pen naar Weenen zouden optrekken. FRANKFORT. 16 October. Volgens bepaling van den Rijksbestuurder zullen Luxemburg en I.imberg elk 23,933 th. moeten betalen voor het uitrusten eener Duitsche vloot. De Rijksbestuurder heeft in de vergadering van heden verklaard, dat er nog geene troepen naar Oostenrijk waren afgezonden. De verjaardag van den Koning van Pruissen is hier gisteren niet ge vierd, wegens de bedenkelijke omstandigheden van het oogenblik. Er is zelfs geene parade gehouden doch de Pruissische soldaten hebben eene buitenge wone geldelijke bijdrage ontvangen. De Nederlandsche Staatsraad von Seherff heeft eergisteren aan den Rijksbestuurder in een afzonderlijk gehoorden brief van den Koning der Nederlanden overhandigd, welke hem aanstelt tot Buitengewoon Gezanten Gevolmagtigd Minister bij den Rijksbestuurder. STADS BERIGT. ARNHEM, 17 October. Volgens brieven uit Batavia heeft de gemeente van Batavia aan D'. van Hoëvelldie thans naar Nederland onder weg isvereerd een' gouden beker ter waarde van ƒ2000, met het opschrift aan de eene zijde: Aan Ds. van hoëvellde gemeente te Bataviaen aan de andere zijde: De trouwe Herder stelt het leven voor zijne schapen. Nog is er eene inschrijving geopend, om Zijn Eerw. de eerste jaren in het moederland een onbezorgd bestaan te verschallen. ArnhCour.) BUITEJNLAJNDSCHE BEKIGTEJN. ENGELAND. LONDEN, 16 October. De Koningin van België is naar haar Rijk teruggekeerd. De R. K. Bisschoppen hebben den ll<len eene Synode te Dublin gehou den waarin zij zich uitdrukkelijk verklaard hebben tegen het voornemen der Regering om hen te bezoldigenopdat zij vrij zouden blijven van eenige aanmatiging van de Regering, die door hen te bezoldigen ecnig regt op hen zou verkrijgen. Zoo zoeken ook om dezelfde redende Wesleyanen eene toelage van 1000 door de Regering hun verleend, af te schaffen. Volgens eenen brief van den Kapt. van het Rijksvaartuig Daedalus, aan den Times gezondenw as door de officieren en manschap van dien bodem den 6den Augustus .ten 5 ure op 24° 44' Z. B. en 9° 22' O. L. eene vreese- lijk groote slang in zee gezien welke nabij de kop ongeveer 15 a 16 duim in diameter dik, en minstens 60 voet lang was. Zij was van een donker bruine kleur en aan de strot geelachtig wit, had geene vinnen, maar iets, naar paardenhaar of zeewier gelijkende op den rug. Onmiddelijknadat men de slang gezien had, was er een schets van gemaakt, welke binnen kort aan de admiraliteit zou worden opgezonden. Hoewel in den laatsten tijd de invoer van buitenlandsch vee vermin derd is, zijn echter gedurende de laatste week nog 656 stuks rundvee en 3037 schapen uit Nederland, België en Duitschland ingevoerd. Een fregat, te Portsmouth uit de Zuidzee aangekomen, heeft eene la ding edelgesteenten, edele metalen in baren, alsmede specie medegebragt, ter waardenaar men berekentvan 760,000. Het grootste gedeelte dezer lading is voor particuliere rekening. BELGIE. BRUSSEL, 17 October. Volgens Koninklijk besluit zullen kinderen, beneden de 16 jaar welke ter zake van misdrijven veroordeeld worden, bij landlieden, werkbazen, of in daartoe geschikte gestichten geplaatst worden om een ambacht te leeren. De bevolking van ons land is sedert 1847 eenigzins verminderd, be staande nu uit 4,337,048 zielen. FRANKRIJK. PARIJS, 17 October. De Nationale Vergadering heeft, nadat het nieuwe Ministerie zijn pro gramma had medegedeeld, met 570 tegen 155 stemmen, het gevraagde vo tum van vertrouwen gegeven. Uit officiële staten blijkt, dat de indirecte belastingen hier te lande ge durende de laatste negen maanden, 102 mill, minder hebben opgebragt dan de vorige. Wij gelooven niet, zegt bet Journal des Dëbatsdat van een dergelijke stoornis in eene tak van inkomsten in de geschiedenis der geld middelen van cenig volk, eenig spoor is te vinden. Dat men, zoo men kan, berekenewat al achteruitgang in den algemeenen rijkdom wat al onder gang van persoonlijke welvaart, wat al vertraging in de nijverheid, wat al gesloten werkplaatsen, wat al werkloon voor de werklieden, wat al ellenden van allerlei aard, dit verlies van 102 millioen voorstelt. Ziedaar onder het wachten naar de vervulling der belofte van de republiek, naar die welvaart en overvloed die ze over het land zou uitstorteneen der vruchten van de omwenteling van Februarij. De buitengewone uitgaven vermeerderen daarentegen schromelijkreeds zijn zij tot het geweldige cijfer van 647 millioen geklommen. Er bieden zich zoo vele personen aan om als kolonisten naar Algerië te vertrekken, dat de Commissie met den overvoer belast, besloten heeft weke lijks twee bezendingen kolonisten er te laten heenvoeren. Frankrijk heeft aan de bezittingen in Algerië van 1830 af lot Augustus 11., reeds ruim 925 millioen ten koste gelegd. Daarentegen heeft Algerië aan Frankrijk slechts opgeleverd 56 millioen aan koloniale producten en 49 mil lioen aan belastingen. Het water der Seine is sedert meer dan eene eeuw niet zoo laag geweest als tegenwoordig, daar het verscheiden strepen beneden 0 staat op de schaal aan de brug van la Tournelle, welke 0 de laagste waterstand is sedert 1719. Dezer dagen is een 88-jarige bedelaardie gewoonlijk in het portaal van de kerk Notre Dame stond, op zijn dakkamertje dood gevonden. In eenige oude lompen had hij 3,120 fr. aan goud- en zilvergeld verborgen. In den Moniteur leest men het volgende: Zekere bladen verklaren, dat de opheffing van den staat van beleg en de aanbieding van een decreet, bepalende de overbrenging der Junij-opstandelingendie tot transportatie naar Algerie veroordeeld zijn, de voorwaarden zijn, welke door de nieuwe Mi nisters bij de aanvaarding hunner bedieningen gesteld zijn. Deze maatregelen waren reeds vastgesteld vóór de stemming over het voorstel van den Heer Durrieu. Overigens hebben zij de goedkeuring van het gehcele Ministerie er langd. De BURGEMEESTER deh Stad LEYDEH brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat ingevolge art. 3 van het voorloopig Kiesreglement, van heden af, ter Secretarie dezer Stadvoor het Publiek ter inzage zal liggen de Lijst van Kiesgeregtigden tot de benoeming van Leden voor de nieuwe Tweede Kamer en van Candidaten voor de Eerste Kamer der Staten- Generaalterwijl binnen acht dagen, en alzoo vóór den 28sten dezer maand de Ingezetenen hunne bezwaren in geschrifte, vrij van zegel, aan het Plaat selijk Bestuur kunnen indienen. LegdenDe Burgemeester voornoemd 19 October 1848. DU R1EU. De Hollandsche Maatschappij van fraaije Kunsten en Wetenschappen hield den 16deD September 1848 hare Jaarlijksche Algemeenc Vergadering te Am sterdam onder voorzitting van den Heer Dr. B. Ter Haar, die eene Openings rede hield over Hollands Bloei in schoone Kunsten en Wetenschappenbij het sluiten van den Munslerschen Vrede in 1648met eenen Blik op den tegenwoordigen tijd en in de toekomst. Hierop deed de Algemeene Secretaris Verslag van de voornaamste hande lingen en voorvallen sedert de laatste Algemeenc Vergadering, den 18Jcn September 1847 te Legden gehouden, en van haren tegenwoordigen staat. Vervolgens zijn de volgende vragen aangenomen, ter beantwoording vóór of op den lsten January 1850: 1°. In het algemeen schijnt de meening te heerschen, dat de Gothische Bouwstijl daarom zulk een rijkdom van vormen toelietomdat hijaan zeer weinig regelen gebondenaan de verbeelding en den smaak der bouwmeesters meer speelruimte liet dan eenige an dere. Men vraagt daarom: a. Hebben de bouwmeesters in de middeleeuwen zich bij het ma ken hunner Gothische ontwerpenteat den vorm betreftwei nig om vaste regelen bekreund? b. Indien het omgekeerde waar is, welke zijn dan in hel alge meen de vormregelen, die men in de echt Gothische Architec tuur gewoon was te volgen

Leydse Courant | 1848 | | pagina 3