borgten niet de Monarchie alleenmaar de Monarchie in het geëerbie digde Huis van Oranje. Vaderland en Oranje, dat was de leus onzer vaderen, dat is ook nog de onze. Vrijheid en Orde! Ook deze waarborgt onze nieuwe Grondwet. De vrij heid kennen wij sedert eeuwen, zij is oud in ons Vaderland. Maar juist omdat wij de vrijheid kennendaarom weten wij hetdat zij onbestaanbaar is zonder ordedaarom weten wij hetdat wanorde de dood is van alle ware vrijheid. Elders schijnt men te meenen, dat het mogelijk is vrij te zijn en te gelijk het gezag met voeten te tredendat de vrijheid van allen beschermen moet. Nederland voedt die dwaze meening niet. Bevordering van welvaartvooral door opheffing zoo veel mogelijk van de belemmeringendie haar in den weg staan. Vereenvoudiging en bezuiniging in de huishouding van den Staat waar die slechts eenigzins mogelijk zijn. En ze zijn mogelijkLandge- nootenl niet in die mate, als sommigen u, om welkeredenen dan ook voorspiegelen maar bij ernstigen wil en rusteloos streven van Regering en Vertegenwoordiging zijn ze mogelijk in eene mate, die in onzen financiëlen toestand belangrijk mag genoemd worden. Ziet daar eenige der hoofdbeginselen, die, naar onze meening, de aan staande Nederlandsche volksvertegenwoordiger zal moeten voorstaan. Maar hoe tot de keuze van zoodanige vertegenwoordigers te geraken Wij roepen u toe: weesl wakker en werkzaam! Medeburgers! nog eens: de Grondwet, die ons de regtstreeksche keuze onzer vertegenwoordigers op droeg, stelde de toekomst des vaderlands in onze handen. Wij hebben dus niet alleen regten uit te oefenen maar heilige pligten te vervullen. Het is de pligt van ieder onzer, den invloed, dien hij mogt hebben, ten nutte des Vaderlands uit te oefenen, en God beware ons voor de verantwoordelijkheid, dat wij door onze daden, of zelfs door onze laauwheid en achteloosheid, eene verkeerde rigting dezer gewigtige zaak zouden bevorderen. Wij roepen u toe: handelt met oordeel! Niet allen, die steeds den mond vol hebben van vrijheid, vrijzinnigheid, liberaliteit, vooruitgang, bezuini ging, vermindering van lasten, enz., enz.; niet allen, die de driften des volks vleijenzijn daarom altijd de ware vrienden des volks. Neen I een waarachtig vriend zegt somtijds harde waarheden. Tracht ook hier waarheid van schijn, zucht voor het algemeen welzijn van zelf bejag te onderscheiden. Wij roepen u eindelijk toe: vergeet u zeivenvergeet uwe vriendenwaar het belang des vaderlands die opoffering vordert! Zonder dat de welgezinde zich onderling verstaan en vereenigenis aan geen goeden uitslag der verkie zingen te denken. Mogt gij er voor dezen of genen uwer vrienden of voor u zeiven prijs op stellen, om eenige der stemmen van uwe medeburgers op hen of op te vereenigenweet van die eer voor uwe vrienden of voor u zeiven afstand te doenwanneer gij ziet dat vele anderen zich in hunne keus ver eenigen op een mandie ook uwe beginselen is toegedaanaan wien ook gij uw vertrouwen kunt schenken. Vereenigt uwant eendragt maakt magt verdeeldheid verzwakt. Wij wenden ons dus tot umedeburgers in ieder kiesdistrict van hel Va derland die deze beginselen aankleeftWij noodigen u uitom met elkan der in overleg te tredenen mede te werken om eene en dezelfde rigting aan de uit te brengen stemmen te gevenen wij waarschuwen uvoorloopig aan niemand ligtvaardig die slem toe te zeggen. Zoo moge de toekomst bewijzen, dat de vrees overdreven was van hen, die meenden, dat Nederlands burgerij nog niet rijp was, om zelve regtstreeks hare vertegenwoordigers te kiezen De Rotterdamsche Couranten behelzen eene aankondiging van de plaatse lijke commissie van geneeskundig toevoorzigt, waarin deze bekend maakt, dat zijbij scheikundig onderzoek der zoogenaamde Rolloway Pillendaarin bestanddeelen gevonden heeft, die niet alleen voor de gezondheid nadeelig, maar zelfs in sommige ziekten voor het leven gevaarlijk kunnen zijn, zoo als zich daarvan in de laatste dagen een voorbeeld heeft opgedaan, 'twclk ter kennis van de commissie is gekomen. Tevens herhaalt de commissie hare reeds vroeger hij openbare kennisgeving gedane waarschuwing tegen het ge bruik van geheime geneesmiddelenen zulks thans met te meer aandrang, omdat, bij het naderen der Aziatische cholera, het aanwenden van genees middelen, welker zamenstelling onbekend is, aanleiding tot doodelijke gevol- ding zou geven. 's GRAVENHAGE, 19 October. Z. M. heeft den Heer J. Beugels, Landdeken en Pastoor te Helmond, in Noord-Brabanden den Heer D. Vecgens, Griffier van de Tweede Kamer der Staten-Generaalbenoemd tot Ridders der Orde van den Nederlandschen Leeuw. Bij Koninklijk besluit van den 12dcn dezer is aan Jhr. J. A. Ridder van der Heim tan Duyvendijke, afgetreden Minister van Binncnlandsche Zaken, verleend een pensioen ten bedrage van ƒ3,457 'sjaars, op grond van de wet op de burgerlijke pensioenen van den 9den Mei 184B. De tijdelijke Minister van Finantiën heeft aangekondigddat op den 14dcn dezer is uitgegeven een kapitaal van 4,111,500 aan schatkistbiljetten, daargesteld krachtens de wet van 20 December 1840. De Heeren Graat' van der Duijn van Maasdam, Baron van Heeckeren van EnghuizenF. van der OudcrrneulenA. J. Vos de Wael, Graaf van Lim burg StirutriMr. P. G. Sevenstern en Graaf van Bijlandt, onlangs door den Koning tot leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal benoemdheb ben verklaard afstand te doen van de reis- en verblijfkosten, waarop zij in die betrekking aanspraak zouden hebben. In de Zitting van gisteren heeft de Commissie, belust geweest met het overbrengen aan Z. M. van de lijst der drie Kandidaten voor het Voorzitter schapbij monde van den Heer üytwerf Sterling, rapport uitgebragt. De Commissie is op de gebruikelijke wijze hij den Koning toegelaten. Z. M. zou zich oniniddelijk met het doen eener keuze bezig houden. Aangenomen voor kennisgeving. De Commissie wordt voor_de door haar volbragte taak bedankt. Is ingekomen een Koninklijk besluit van heden gedagteekendwaarhij Jhr. W. Boreel van Hogelanden benoemd wordt tot Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal gedurende de tegenwoordige vergadering. Die Heer heeft het hem op nieuw opgedragen voorzitterschap met de navolgende rede aanvaard Edel Mogende Heeren! Ten derden male door U Edel Mogenden tot Voorzitter dezer vergadering ge kozen, en door den Koning daartoe benoemd, vrees ik, niet naar waarheid te kunnen uitdrukken mijn gevoel van erkentelijkheid voor dit zoo herhaald en zoo vleijend blijk van uw vertrouwen, van uwe welwillendheid! Ik schat dit te hooger, Edel Mogende Heeren, omdat ik meen daarin te vens te mogen zien een bewijs van goedkeuring van mijne handelingen als Voorzitter dier gewigtige vergadering, zoo onlangs nog hier vereenigdom, door hare bekrachtiging, wijzigingen in onze staatsregeling tot stand te hel pen brengen. Die veranderde instellingen zullen niet zonder invloed op het toekomstig lot van Nederland zijn. Onder Gods zegen kunnen zij tot heil van het vaderland strekken, in dien ieder staatsburger hst vaste voornemen opvat, om met ijver en belang stelling tot de goede werking der nieuwe instellingen het zijne toe te brengen en wel te gedenkendat het algemeen belang dit van hem als burgerpligt vordert. Edel Mogende Heerenwij weten dat de bestemming dezer Vergadering gedurende de pas geopende Zitting van voorhijgaanden aard is; haar werkkring zal waarschijnlijk zeer beperkt zijn maar wierd zij echter geroepen tot eeni- gen gewigtigen maatregel mede te werken, dan zal zij ook deze hare taak met dien ijver, met die naauwgezetheid vervullen, die haren moeijelijkcn en veelvuldigen arbeid in de laatste Zitting steeds gekenmerkt hebben, en wan neer wij dan ook na die volbragt te hebbendeze plaats aan onze opvolgers zullen inruimen dan zullen wij het doen met het vertrouwen dat ook zij bezield zullen zijn met die vaderlandsliefde, met die gehechtheid aan troon en wet, met die zocht tot handhaving van ware vrijheid en orde, die in Neder land, bij eiken stand der maatschappij, in ruime mate gevonden wordt, en zonder welke, de geschiedenis leert het eiken dag, geen volksgeluk denkbaar is. Edel Mogende Heerenik verklaar het voorzitterschap te aanvaarden. Wordt besloten die aanspraak te doen drukken. Is ingekomen eene Koninklijke boodschap, ten geleide van een ontwerp van wet tot regeling van het fonds van geregtelijke en vrijwillige consignatiën over 18411847. Verzending aan de afdeelingen. Nog is ingekomen cene Koninklijke boodschap ten geleide van het verslag der werkzaamheden van de Algem. Rekenkamer over 1847. In handen gesteld eener commissie om daarover verslag te doen; zij bestaat uit de Hee ren: Mutsaersde Man, de Monchy, van Goltstein en van Becck Vollen- hoven. Is ontvangen eene missive van den Minister van Finantiën, ten geleide der afgeslotene rekening van het Pensioenfonds voor Burgerlijke Ambtenaren over de tweede helft van het jaar 1846. Verzending van eene Commissie, be staande uit de Heeren: de Jong, Verwey Mejan, Hooft, Borski en Hiddema Jongsma. Door den Voorzitter wordt benoemd eene commissie voor de verzoekschriften gedurende deze zitting. Zij bestaat uit de Heeren: Storm van 's Gravesande Op ten NoortSlicher, Alberda en Geradts. Vervolgens worden de afdeelingen zaïnengestcld. Tot Voorzitters en tweede Voorzitters worden benoemd de Heeren: l5le afdeeling Uytwerf Sterling en Duymaer van Twist; 2de afd. van Goltstein en Faber aan Riemsdijk; 3de afd. Verwey Méjan en de Man; 4de afd. van Dam van Isselt en Schooneveld, en 5de afd. van Rosenthal en van Heioma. Door de afdeelingen worden benoemd tot leden der commissie tot opstelling van een ontwerp van adres in antwoord op de Troonrede, de Heeren: v. Beeck Vollenhoven, Faber van Riemsdijk, de Man van Dam van Isselt en van Ro senthal. Op voorstel van den Heer üytwerf Sterling wordt besloten de aftredende leden der huishoudelijke Commissie, zijnde de Heeren: Verwey Méjan en Ge vers, uit te noodigen, zich ook gedurende deze zitting met die taak te be lasten. Daarna wordt de zitting opgeheven. Reeds is de Commissie van de Tweede Kamer, heiast met het opstellen van een ontwerp van adres, in antwoord op de Troonrede, vergaderd geweest en heeft zij een ontwerp in gereedheid gebragt. Dat ontwerp zal heden in eene zitting der Kamer, die tegen een ure belegd is, aan de vergadering worden aangeboden; het zal ter overweging aan de afdeelingen worden toege zonden en onmiddelijk het onderwerp van hare overwegingen uitmaken. Ook zullen alsdan de afdeelingen bijeenkomen over het gisteren ingekomen wets ontwerp tot regeling van het fonds voor de consignatiën. In de Zitting van heden wordt de Heer Oudeman, wiens geloofsbrieven in orde zijn bevonden beëedigd en neemt Zitting. Verder worden de boven genoemde ontwerpen ter tafel gebragt. Men verzekert dat de leden der Kamer, na afloop der behandeling van het adres, omstreeks veertien dagen huiswaarts zouden keeren.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2