Tliéatre Francais a Leidc. O ft ST KV KIJK. AVEENEN, 11 October. Berigten van fleze dagteekening over Berlijn ontvangen, melden, dat de Keizer met 4.000 man ruiterij te Ollmutz is aangekomen en Windischgraz AVessenberg en Jellachich aldaar bij zich heeft doen ontbieden. Na de aan komst van dezen zou besloten zijn, de troepen uit de onderscheiden pro vinciën naar Weenen te doen oprukken. Men verwachtte dat die troepen den 13den voor de stad zou komen opdagen voorts sprak men van eene overeenkomst met Rusland, houdende, dat, in gevalle er in Gallicië, nadat de Gallici9che regementen het verlaten zullen hebben, onlusten mogten ont staan, Russische troepen, op aanzoek van de Oostenrijksche regering, over de grenzen zouden trekken en zich onder de orders van eenen Oosteurijkschen Generaal stellen. Het inwendig aanzien der stad is allertreurigst, de winkels zijn gesloten, de straten zijn ledig, want de meeste ingezetenen, die iets te verliezen heb ben, zijn gevlugt, en van de geblevenen is al wat de wapenen kan voeren in de voorsteden en op de loopplaatsen. Men zegt dat de magt van Jellachich post gevat heeft aan den AVeenerberg, het beste punt om de stad te beschieten. Een dagblad van AVeenen van den 1 lden bevat het volgendeDe afge- loopen nacht was de onrustigste, welken de stad sedert het bombardement door Napoleon in het jaar 1809 beleefd heeft. In de straten zag men tol het aanbreken van den dag slechts gewapende lieden, welke deels afzonderlijk deels in kleine ongeregelde benden, deels in geregelde afdeelingen voortrukten. Nu en dan hoorde men hier en daar schoten vallen, welke de oplettendheid van allen tot zich trokken. Bij de versperringen waren even als gisteren ge wapende in kielen geklccde personen om wachtvuren gelegerden tusschen hen dwaalde eene menigte vrouwen rond. Op de wallen en bastions der stad hecrschle in bet bijzonder eene groote drukte. A'erscheidene wachtvuren wa ren aldaar ontstoken, alle omgeven door gewapend landvolk en nationale garden. Boven de poorten waren kanonnen geplaatstwelke de naar de stad leidende wegen bestreken, en door burgers, overgeloopen soldaten, studenten en werklieden bediend werden. In de nabijheid legerden zich gansche com- pagnien krijgslieden van allerlei wapens, welke patrouilles uitzonden. Op die wijze waren 8 a 10,000 manschappen langs de wallen verdeeld. Ondertusschcn blijven de rijksdag, de gemeenteraad het centraal comité van de democratische vereeniging, het universiteits-comité en de opperbevel hebbers der nationale garde permanent bijeen. De aandacht van allen is op twee hoofdpunten gevestigd op het leger hij het Belvedère onder bevel van den Generaal Auersperg, van welke zijde men eenen aanval op of overrompe ling van de stad vreesten op Jellachich met zijne krijgsmagt, of liever met zijne verstrooide troepen. Met betrekking tot deze beide punten zijn nog de tegenstrijdigste geruchten in omloop. Het leger, hetwelk zich in de nabijheid der stad bevindt, is in de laatste uren aanzienlijk vermeerderd, het telt ongeveer 15 a 20,000 man, en heeft eene sterke stelling ingenomen, welke echter op den duur niet houdbaar is. De troepen liggen zarnengedrongen tusschen de hooge muren van het huiten- goed van Schwarzenberg en van het Belvedère; zij zijn afgesneden van de stad en door vijandelijk gezinde voorsteden omgeven, en het is te vreezen dat er, bij het opkomende slechte weder, wanorde onder de manschappen zal ontstaan. Door voorposten en enkele patrouilles van deze troepen zijn de schande lijkste buitensporigheden begaan reeds gisteren avond waren zes gevallen he kend dat rustig voorbijgaandedeels gewapendedeels ongewapende burgers en studenten door de wachtposten en soldaten doodgeschoten waren. Heden morgen werden uit het kanaal bij de AA'ieden verscheidene lijken opgehaald, welke meerendeels verminkt, naakt en uitgeschud waren. De rijksdag heeft reeds herhaaldelijk parlementairs naar den Generaal Auersperg gezonden die echter steeds ontwijkende antwoorden gaf en beweerde de daadzaken niet te kennen en onmogelijk voor de handelingen van enkele soldaten onder de te genwoordige omstandigheden verantwoordelijk te kunnen zijn. Men ziet hier uit dat zijne troepen reeds gedemoraliseerd beginnen te worden. Ook hooren wijdat de officieren zoowel als manschappen over den Generaal Auersperg en het door dezen gehouden gedrag ontevreden zijnen den vorst Felix Schwarzenberg in zijne plaats aanstellen willen. Jellachich was reeds gisteren met 2000 man in Schwandorf binnengerukt, hetwelk slechts 3 of 4 mijlen van AVeenen gelegen is. De rijksdag zond den afgevaardigde Prado als parlementair naar hern afom hem te vragenmet welk voornemen hij AVeenen naderde. De afgevaardigde overhandigde hem den brief, welken hij bedaard en naauwkeurig doorlas, en bekwam tot antwoord, dat hij geenszins met een vijandelijk oogmerk de hoofdstad naderde, maar dat zijn plan was, »den Keizer te beschermen en zijne bevelen te ontvangen." De afgevaardigde berigttc te gelijker tijd, dat de troepen van den Banus hoogstens 2000 man sterk, in den erbarmelijksten toestand, uit allerlei corpsen zamengesteld en bijna geheel zonder krijgsvoorraad waren. Heden morgen heeft de rijksdag op nieuw een koerier afgezonden welke omstreeks 7 ure des avonds terug zal zijn en in bepaalde termen van den Banus de uitnoodiging overbrengt, om of te verklaren dat hij uit Hongarije vlugten- de, met een vredelievend oogmerk de grenzen heeft overschreden, alsdan dadelijk zijnen terngtogt door Stiermarken zal moeten aannemenof dat hij zich als vijand behandeld zal zien. Van het antwoord hangt het af, of de rijksdag de overschrijding der grenzen door de aanrukkende Hongaren goed keuren en wcnschen zal of niet. Daarentegen meent men in de stad dat de Hongaren hij AVieselburg de grenzen reeds zijn overgetrokken andere geloof waardige herigten meldendat in Pesth een aantal stoomschepen gewapend worden en ten deele reeds op weg herwaarts zijn. Do rijksdag heelt, in dezen zoo moeijelijken staat van zaken, tot eene algemeene wapening des volks besloten en den gemeenteraad opgedragen daarvoor te zorgen. Tevens zijn studenten naar het platte land gesneld en heelt het democratisch centraal comité door boden en plakkaten den landstorm opgeroepenmet welk gevolg is nog onzeker. Eene deputatie uit Brünn in Moravie hragt de tijding, dat de gansche nationale garde dier plaats bereid was de hoofdstad te hulp te snellen. Eene deputatie uit Praag verklaarde goed en bloed voor de verdediging der vrijheid veil te hebben. Verder wordt nog uit Praag van den lldcn gemelddat de Generaal Mes saros, Jellachich met een leger van 30,000 man Hongaren vervolgde. Aan den rijksdag is door den Minister Hornbostl, welke in deputatie naar den Keizer was, geschreven, dat hij zijn ontslag indiende, omdat hij zich niet verantwoordelijk stelde voor de reeds genomen en nog te nemen maatregelen. FRANKFORT. 14 October. Het Rijksministerie heeft besloten tot beveiliging van de wettige orde een rijksleger naar de Duitsche Staten van Oostenrijk te zenden. Er is reeds een bevel uitgevaardigd, dat zich dadelijk 60,000 man Pruissische en 20,000 man Beijersche troepen op marsch zullen begeven. De Rijksbestuurders heeft een besluit genomenwaarbij van de Duit sche Staten 5 millioen florenen gevorderd wordt, tot voorloopige bijdrage voor een Duitsche Marine. Oostenrijk en Pruissen zullen daarvan elk ruim ander half millioen moeten opbrengen. Twee leden van het Parlement zijn als Rijks-Commissarissen naar AVee nen gezonden, om, in naam van het Parlement, naar de omstandigheden het voorschrijven, te handelen. AKADERIE-NIEÜWg. PROMOTIE AAW DE LEYDSCHE IIOOGESCHOOL. Den 17den October de Heer AV. II. s'Jacob, van 'sGravenhagein de Reg- ten, na Openbare verdediging van zijn Specimen: de Historia Juris Gratiae in Hollandiainde a Carolo V". KERKNIEUWS. LEEUAVARDEN, 12 October. De Kerkeraad der AVaalsche Hervormde Gemeente alhier heeft, ter vervulling der aanstaande vacature in die Gemeente, het volgende drietal gevormd, alphabetisch gesteld: A. Diemont, Th. Doel. en Predikant bij de Nederduitsche Hervormde Gemeente te Langerak, vroeger Candidaat onder het ressort der AVaalsche Commissie; J. H. de Greef en C. J. Brutel de la Rivière, Carididaten tot de H. dienst. ADVERTENTIES. Heden beviel voorspoedig van eenen ZOON, de Hoog AVelgeb. Vrouwe JEANNE AUGUSTINE RAMMEI,MAN ELSEVIER, Geb. Baronnesse van Heeckeren van Brandsenbürg. Leiden, 15 October 1848. Heden overleed mijn geliefde Echtgenoot GERARDUS van der KAAY, in den ouderdom van bijna 58 jaren. Leiden, J. van der KAAY, 13 October 1848. Geb. van Sïeleing-werff. NB. De Kaar den-Fahriekdoor den Overledene uitgeoefendzal door mijmet medeiverking van mijnen jongsten Zoonop denzelfden voet worden voortgezet. Direction de Mr. F AUG EREa la demande générale. Jeudi 19 Mctnlire 1S4§. Seconde et Dernière Représentation de Mademoiselle HÉJAZETT, Premier Sujet du Théatre des Vat iétés d Paris. Les Premières JLrmes de PichelieuComédie Vaude ville en deux Actes, de Mr. Bayard et Dumanoir. M"e. Déjazet remplira le röle de Richelieu. Mp. Mutëe celui du Baron de Belle Chasse. 2°. La Fiole de Cagliostro Commédie Vaudeville en nn Acte. M,le. Déjazet remplira le röle de la Baronne de Murville, qu'elle a créée a Paris, Mr. Mutëe celui de Champrigaux, et 3°. Quand VAmour S'en va, Commedie Vaudeville en un Acte. On commencera a SIX heures et demie. De Directie van het JVederlandsch Itijhelgenoot- schapAfdeeling Legden, maakt aan hare Stadgenooten bekend, dat de Jaarlijkscfte Algemeene Vergadering van de Leden dier Af deeling, op aanstaanden Donderdag den 19den Octoberdes avonds ten 6 ure in de AValsche Kerk alhier, weder zal worden voorafgegaan door eene OPENBARE GODSDIENSTOEFENING, waarin van de werkzaamheden des Genoolschaps Verslag zal gedaan worden, en tot welker bijwoning zij allen uitnoodigt, die in de goede zaak der Bijbelverspreiding belang stellen. Namens de Directie voornoemd A. DOVER Tz., Secretaris.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 3