BÜ1TEJNLAINÜSCHE BEIÜGTEIN. der wetgeving gevorderd zoo ruim aan den dag gelegd en zoo standvastig tot heden bewaard. En zoo is danEdel Mog. lleerenons staatsgebouw op dezelfde grond slagen gevestigd gebleven, maar zijne inrigting gewijzigd naar de behoefte van den tijden zoodanig zamengestelddat de verbeteringen die de toekomst mogt vorderenzonder schokken znllen kunnen worden aangebragt. Vóór de intrede in dit nieuwe tijdperk, zal Ik de verdere medewerking van Uw Ed. Mog. nog behoeven, en het is deze die Ik thans met vol vertrou wen, tot heil des Vaderlands, van Uw Ed. Mog. kom inroepen. Zal het Nederland op de nienwgeopende baan wel gaandan behoort elk inwoner van dit gezegend Land vervuld te zijn van het besef zijner dure verpliglingen en bezield met eene geestdrift voor het Vaderlanddie geene oflers te groot acht. Het voorleden, Ed. Mog. Heeren! doet Mij de beste verwachtingen te dien opzigle voor de toekomst koesteren. Eischen de omstandigheden, in spijt der pogingen tot vermindering der uitgaven van Staat, nieuwe bijdragen tot bestrijding der behoeften van het oogenblik, zoo zal Ik dezelve met gerustheid van Uw Ed. Mog. vragen. Hangen ons ook nog beproevingen boven het hoofd ik boud mij verzekerd, dat allen moedig zullen trachten die, onder Gods hulp, te boven te komen. Onrast, wanorde, verdeeldheid, van welken aard ook, zullen wij van den Nederlandschen bodem weten te weren, en het ons toevertrouwd pand onge schonden aan de nakomelingschap overleveren. Daartoe geve de Almagtige Zijnen zegen De Minister van Marine en Koloniën zal den 20sten geen gehoor ver- leenen. In de Zitting van heden zijn de geloofsbrieven van nienw verkozen le den in orde bevonden en die leden toegelatende Heer Oudeman was nog niet tegenwoordig en de Heer Geradts had den eed nog niet afgelegd in han den des Konings. De Heer Luyben neemt tijdelijk het Voorzitterschap waar. Bij de verkiezing van een drietal voor de keuze van een Voorzitter in de Zitting van de Tweede Kamer is tot ls,en Candidaat verkozen Jhr. Boreel van Hogelanden tot 2denMr. de Man en tot 3den Mr. Verwey-Mejan. De Commissie belast met het aanbieden van dit drietal aan Z. M. zal mor gen worden toegelaten. Verder niets meer aan de orde van dag zijnde wordt de Zitting opgeheven. ROTTERDAM, 1G October. Aan de Sociëteit der Navigatie op de Zuid-Willemsvaart, is naar men verneemt concessie verleend tot het in dienst brengen van eene schroef-stoom- boot op genoemd kanaal tusschen 's Hertogenbosch en Maastricht, vice versa in dagelijkschc diensteene der booten is reeds klaar en zal waarschijnlijk dit jaar nog dienst doen. ENKHUIZEN, 14 October. Dezer dagen is door den Heer Mr. P. Buijskes, Raadsheer in het Provinciaal Geregtshof van Znid-Hollandop minzame wijze aan Burgemeester en Wet- houderen dezer stad aangeboden, het als zoodanig algemeen en geschiedkundig bekende zwaard van den Graaf Maximiliaan van Bossulaatstelijk afkomstig uit de roemrijke familie der Semeynenaan welke de edele gever vermaag schapt is van moeders zijde. Dat zegeteeken uit den tachtigjarigen strijd en vrijheidskamp, waaraan Enkhuizen een zoo belangrijk en in zeker opzigt beslissend deel heeft genomenis door Burgemeesteren en AVelhouderen dank baar aangenomen en wordt alsnn op het raadhuis bewaard ten einde door belangstellenden steeds bezigtigd te kunnen worden. UTRECHT, 14 October. Ten gevolge der door Z. M. verleende magtiging zijn door den Minister van Oorlog bevelen uitgevaardigd: 1. Om de miliciens der ligting van 1846, die in de maand Maart van dit jaar, bij de verschillende corpsen van het leger onder de wapenen zijn opgeroepen, naar gelang van de bijzondere behoeften van de dienst, bij het wapen waartoe zij behooren, ten spoedigste, op de gewone wijze, en met inachtneming van de daaromtrent bestaande verordeningen, met groot verlof naar hunne haardsteden terug te zenden 2. Om daarentegen de miliciens-plaatsvervangers der ligting van 1847 die zich bij sommige corpsen in het genot van onbepaald verlof bevinden onverwijld op den gebruikelijken voet, door tusschenkomst van de Gouver neurs der Provinciën, in werkelijke dienst, op te roepen, en 3. Om de miliciens der ligting van 1847, die zich thans bij de dépöt- bataillons der regementen infanterie, onder de wapenen bevinden, op de veldbataillons dier corpsen te dirigeren. Op den 18dcn zal van Harderwijk vertrekken, een detachement, sterk 140 onderofficieren en manschappen onder bevel van den Kapitein J. C. J. Smits. Den 22stcB naar Hellevoetsluis 140 onderofficieren en manschappen, onder bevel van den 2den Luitenant der infanterie Peltzer. Den 26sten naar het Nieuwe Diep 100 onderofficieren en manschappenonder bevel van den 2den Luitenant van de cavallerie J. P. Thibout van het Oost-Indisch leger; en nog op den 26s,en mede naar het Nieuwe Diep 100 onderofficieren en man schappenonder bevel van den 2den Luitenant Pippenghegen. De schepen Sara Johanna, Laurens Koster, Jeannette Philippine en Japan zullen deze troepen naar Oost-Indie overvoeren. Thans zijn te Harderwijk van de regimenten aangekomen p. nr. 1000 man schappenbestemd voor de Oost-Indië. (Utr. Cour.) ASSEN, 12 October. De ontwerpers van den spoorweg, waarvan is melding gemaakt, hebben zich tot de betrokken Regeringen gewend en maatregelen genomen om zich te verzekeren van de concessie voor den spoorweg van de Noordzee tot de Oostzee, zullende loopen met dubbel spoor van Bremen over Oldenburg, Leer, Nieuwe SchansGroningenLeeuwarden tot Harlingcnen met een zijtak (voorloopig van enkel spoor) van Groningen over Assen en Zwol op Utrecht. Zij begrooten de jaarlijksche zuivere ophrengst van 't vervoer op omstieeks oj pCt. van het tot den aanleg benoodigde kapitaal. De ontwerpers zeggenvoor de grootheid der onderneming niet terug te deinzen en door den druk der tijden zich niet te laten weerhoudenin de overtuiging dat wat waarlijk goed en voordeelig is, ten laatste altijd tot stand komt. FRANKRIJK, PARIJS, 15 October. In de Zitting van den 13dcn heeft de President in de keus der vergadering gegeven, of zij eene Commissie wilde benoemen, om inlichting te ontvangen, waarom de staat van beleg zoo lang heeft voortgeduurd, dan of hij die op helderingen aan de geheele vergadering zou geven. Er is tot het eerste besloten. Deze Commissie, na den Generaal Cavaignac gehoord te hebben, zou beslo ten hebben den staat van beleg te handhaven. Door de Nationale Vergadering zijn wederom onderscheidene artikelen der staatsregeling aangenomen, onder anderen deze: dat de President, aan welken de magt wordt verleend om de Ministers aan te stellen en te ont slaan, op kosten van de Republiek zal worden gehuisvest en 600,000 fr. in komen genieten. De bureaux der vergadering hebben de aanvraag van 9 millioen voor bedeeling der behoeftigen in de hoofdstad gedurende den winter, goedgekeurd. De ellende is nog altijd boven beschrijving groot; meer dan 300,000 perso nen ontvangen onderstand. Het nieuwe Ministerie is tot stand gekomen; de Heeren Sénard, Rccurt en Vaulabelle zijn vervangen door de Heeren DufaureVivien en Frcslon; zoodat het Kabinet nu zaamgesteld is als volgt: Marie, Minister van Justitie; Bastide, Buiten!. Zaken; Lamoricière, Oorlog; Verninhac, Marine en Kolonie; Dufaure, Binnenl. Zaken; Fourret, Landbouw en Koophandel; Freslon Openbaar Onderwijs en EercdienstGoudcliaux, Finantic'nen Vivien, Pu blieke Werken. De gevoelens over het nieuwe Ministerie zijn zeer ui leen loopenddoch het vindt hij de gematigden veel bijval. Op een geuit verlangen van de zoo genaamde Republikeinen van den vorigen dag, omtrent inlichting wegens de keus der nieuwe Ministers, heeft de Generaal Cavaignac in de Nationale Ver gadering van den 14deD zich dus geuit Men heeft gevraagd welke de reden was der aftreding van de vorige Minis ters. Indien onze geëerde ambtgenooten op deze vraag willen antwoorden, dan hebben zij het regt daartoemaar de vergadering begrijpt dat ik mij niet heb te verklaren omtrent de handelingen van mannen, die niet meer tot het ka binet behooren. Wat betreft degenen die aangebleven zijn en degenen die zich aan hem hebben aangesloten verklaar ikdat ik reeds vóór de zoo even vernomen interpellatiënvast besloten had aanstaanden Maandag aan de ver gadering verklaringen te geven en haar te vragen om op eene formele wijze te doen kennen of zij hare goedkeuring aan die verklaringen hecht. Na het or gaan van het nieuwe kabinet aangehoord te hebbenzal de vergadering onge twijfeld ook die leden aanhooren die hadden opgehouden een deel van het ka binet uit te maken. Wanneer de vergadering na het ontvangen dezer ver klaringen meent de nieuwe regering te moeten ondersteunendan zal ik haar verzoeken om daarvan een klaar en duidelijk bewijs te geven, zoodat er gce- nerlei twijfel in de gemoederen kunne overblijven. Het is geen toevallig votum van vertrouwen, dat wij u na deze plegtige, ten aanhoore van het ganschc land gegeven inlichtingen zullen vragen. Wij zullen van de vergadering eene verklaring vragen, waarbij zij erkennen zal dat zij door het ministerie wèl vertegenwoordigd wordt. Indien onze inlich tingen de vergadering niet voldoen, dan zal zij op die wijze in de gelegenheid zijn om van haar gevoelen te doen blijken. Van de beslissing der vergadering zal het afbangen of het Kabinetde Ministers en de President van hetzelve aan het bewind zullen blijven of gezamenlijk zullen aftreden. In de meubelfabrieken in de voorstad St. Antoine wordt nog altijd niet gewerkt. Een groot aantal arbeiders is voor Engelsche en Amerikaansche rekening aangenomen. PRUISSEX. BERLIJN, 14 October. Ter bevordering en verlevendiging van den handel en de fabrieken zul len, volgens koninklijke goedkeuring, in die gedeelten van het land welke daaraan behoefte hebben, banken worden opgerigt, welke tot 7 millioen thl. aan rentelooze banknoten zullen mogen uitgeven en wissels, effecten en goe deren disconteren cn belecnen. De constituerende vergadering heeft bepaald dat in den aanhef der staatsregeling: wij Frcderik Wilhelm, door Gods genade Koning van Pruissen enz.de woordendoor Gods yenodezouden wegvallen.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2