LEYDSCHE COURAN MAANDAG, 16 OCTOBER 1848. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. STATE1V-CE1ÏERAAL. YEREENIGDE ZITTING DER REIDE KAMERS- Opening van liet Zittingjaar 1848. 'sGRAVENHAGE, 16 October. Nadat de leden der beide Kamers zich hebben verzameld in de Vergaderzaal van de Tweede Kamer, wordt tegen half één ure de Vergadering door den Heer Jhr. H. R. Trip geopend, die door den Griffier der Eerste Kamer een besluit van Z. M. den Koning doet voorlezen, waarbij hij, Jhr. H. R. Trip, benoemd wordt tot Voorzitter der Eerste Kamer gedurende de aanstaande Zitting der Staten-Generaal. De Voorzitter alzoo met het beleid der Vergade ring in de tegenwoordige vereenigde Zitting belast zijndebenoemt eene Commissie van 18 leden der beide Kamers, om Zijne Majesteit den Koning bij Iloogstdcszelfs aankomst aan het paleis der Staten-Generaal te ontvangen en in- en uitgeleide te doen. Ten een ure vervoegen zich HH. Exc. de Ministers, alsmede de leden van den Raad van State, in de Vergaderzaal. Na een kort tijdsverloop wordt de nadering van Zijne Majesteit den Koning aangekondigddie zich met HU. KK. IIH. den Prins van Oranje en Prins Hendrik der Nederlandenop de wijze in het programma omschrevennaar het gebouw der Staten-Generaal begeven heeft. De Koning ter Vergaderzaal binnengeleid, plaatst zich op den Troon en houdt, terwijl HH. KK. HII. de Prinsen naast Hoogstdcnzelven gezeten zijn, de navolgende openingsrede: »Edei Mogende Heeren! Het zal Uwe goedkeuring wegdragendat Ik mij bij de opening dezer Zit ting onthoude van het gebruik te volgenomals tot inleiding der werk zaamheden een overzigt te geven van den toestand des landsen van de voornaamste wetsontwerpen, welke zullen worden aangeboden. De bestemming toch dezer Vergadering is van meer bijzonderen aarden deze beide Kamers der Staten-Generaal zullen eerlang worden vervangen door anderezamengesteld en gekozen volgens de voorschriften die bij de herziening der Grondwet in de naauwelijks afgeloopen Zitting tot stand gebragt, in die wet zijn opgenomen cn weldra pleglig zullen worden afgekondigd. DesnietteminEd. Mog. Heerenkan Ik mij niet weerhoudenbij deze gelegenheid de overtuiging uit te sprekendat er zich in den algemeenen toestand des Vaderlands, in aanmerking genomen het zorgvolle der tijdsom standigheden onderscheidene gunstige kenteekenen openbaren. Hetzij Ik acht sla op onze betrekkingen met andere Mogendheden, of het oog vestige op onze Rezittingen in andere werelddeelcnof op de belangen van Handel, Scheepvaart, Landbouw en de overige bronnen van volksbestaan overal ontmoet Ikbij veel dat bekommering wektook zeer veeldat op beurt en bemoedigt. Niet het minst waardeer Ik, onder dit laatste, de voorbeeldige wijze, waarop het groot en gewigtig werk der herziening van de Grondwet is aan gevangen voortgezet en voleindigd. Terwijl vele Staten van Europa, door geweldige beroeringen tot in hunne diepste grondvesten worden geschokt en het burgerbloed daar de Staten verwt, mogt dit land van de hitte der burgertwisten cn de rampen van wanorde en regeringloosheid blijven bewaard; ja, werd door dit land het voorregt genotendat de Wetgevende Magt zonder stoornismet volkomene onafhankelijkheid, en in den meest eendragtigen zin, ook daar waar ver schil van gevoelens beerschtc, hare uitgebreide, voor het lot des lands zoo beslissende taak, rustig volbragt. Voor dezen zoo gelukkigen afloop der altijd hagchelijke onderneming cencr algemeene herziening der hoogste Staatswet, liet Ik mijne erkentelijkheid bij het sluiten der jongste Zitting betuigenaan die Kamers der Staten-Gene raal, die daartoe hunne ijverige medewerking leenden; voor Mij-zelven, en voor dit plegtig oogenblik heb Ik het bewaard alle mijne beminde landgc- nooten dank te zeggen voor hunne gematigdheid, voor hun vertrouwen, en voor hunne gehechtheid aan wet cn orde, zoowel als voor hunne verkleefdheid aan Mij en mijn Huis gedurende de vele maanden, voor dat gewigtige werk der wetgeving gevorderd, zoo ruim aan den dag gelegd en zoo standvastig tot heden bewaard. En zoo is danEdel Mog. Heerenons staatsgebouw op dezelfde grond slagen gevestigd geblevenmaar zijne inrigting gewijzigd naar de behoefte van den tijd, en zoodanig zamengesteld, dat de verbeteringen die de toekomst mogt vorderen, zonder schokken zullen kunnen worden aangebragt. Vóór de intrede in dit nieuwe tijdperk, zal Ik de verdere medewerking van Uw Ed. Mog. nog behoeven, en het is deze die Ik thans met vol vertrou wen, tot heil des Vaderlands, van Uw Ed. Mog. kom inroepen. Zal het Nederland op de nieuwgeopende baan wel gaandan behoort elk inwoner van dit gezegend Land vervuld te zijn van het besef zijner dure verpligtingen en bezield met eene geestdrift voor het Vaderlanddie geene oilers te groot acht. Het voorleden, Ed. Mog. Heeren! doet Mij de beste verwachtingen te dien opzigte voor de toekomst koesleren. Eischen de omstandighedenin spijt der pogingen tot vermindering der uitgaven van Staat, nieuwe bijdragen tot bestrijding der behoeften van het oogenblikzoo zal Ik dezelve met gerustheid van Uw Ed. Mog. vragen. Hangen ons ook nog beproevingen boven het hoofdik houd mij verzekerd, dat allen moedig zullen trachten die, onder Gods hulp, te boven te komen. Onrust, wanorde, verdeeldheid, van welken aard ook, zullen wij van den Nederlandschen bodem welen te weren, en het ons toevertrouwd pand onge schonden aan de nakomelingschap overleveren. Daartoe geve de Almagtige Zijnen zegen!" Na het uitspreken dezer troonrede verlaten Z. M. de Koning cn IIH. KK. HII. de Prinsen de vergaderzaal, om op de vastgestelde statelijke wijze naar het Koninklijk Paleis terug te keeren. Daarna wordt de vereenigde Zitting der Kamers gesloten en gaat de Verga dering uiteen. Eene zeer talrijke menigte bevond zich op den weg, langs welken de Ko ning zich in statigen optogt naar het hotel der Staten-Generaal begeven heeft, en later van daar naar Iloogstdcszelfs paleis teruggekeerd is. Ook in de vergaderzaal zelve waren alle loges en tribunes zeer bezet. Overal werd bet geëerbiedigd Hoofd van den Staat met levendige blijken van gehechtheid cn liefde ontvangen cn begroet, die op nieuw getuigden van den innigen band die tusschen Nederland en Oranje bestaat. Het getal bewoners van andere steden, dat zich ter bijwoning dezer opening herwaarts begeven hadwas ditmaal bijzonder groot. Ruitengcwoon was dan ook de drukte, die op dezen dag in de residentie heerschte. De plegtigheid is in de meest geregelde orde afgeloopen. Heden morgen ten elf ure hebben de nieuwbenoemde leden der Staten- Generaal, aan Z. M. paleis in het Noordeinde, in handen des Konings, de ge vorderde eeden afgelegd. In deze residentie zijn aangekomen, en aan het Hotel de l'Europe af gestapt, Sir Edward RlacburnAttaché aan het Ministerie van Ruitenlandsche Zaken bij het hof van* Engeland, komende van Londen, en de Clacssens Moris, van Brussel, beiden, zoo men verzekert, belast met het overbrengen van depêches voor onze regering; alsmede de Heer Poittevin, voornaam zeeschilder. En in het Hötel La Cour de Rcrlin, de Heeren Mangcot, Ottoz cn Ncuman, alle leden der Nationale garde, komende van Parijs, die zich in hunnen uni form ook gisteren in het 's Gravenhaagsche Bosch vertoonden, cn die zich dadelijk na hunne aankomst hebben vervoegd bij den Minister van het Fransche gemeenebest, die onmiddelijk zijn rijtuig ter hunner beschikking heeft gesteld. Tc Leyclen ter Boekdrukkerij van J. Cl. LA LAU.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1