LEYDSCHE COURANT. iM x f N\ 124 MAANDAG, 16 OCTOBER. 818. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zuturdag avond. ft De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. B1NNENLANDSCHE BERE O TEW LEYDEtY14 October. Men verneemt dal de leden van den lirecden Kcrkeraad der Ned. Ilerv. Gemeente alhier, die vroeger klagt indienden wegens de gewelddadige uit zetting uit het Hiiiszittcnhuis op den 3dcD Junij 11., na de beslissing van het Provinciaal Geregtshof van Zuid-Hollanddat in den tegenwoordigen stand der zaak geen genoegzame gionden aanwezig zijnom aan de klagt gevolg ie kunnen gevenen eenige vervolging tot straf te beve lenzich tot den E. A. H. Officier bij de Arrondissements liegtbank te dezer stede gewend hebben met eene Memorie, bij welke nadere aanwijzing is gedaan, ten aanzien van ieder lid der omschrijving van de bijzondere daden van geweld, welke zij meenden jegens hen gepleegd te zijn; en dat zij alzoo hebben verzocht de voortzetting van het onderzoek omtrent hunne klagt, ten einde de waarheid in het helderste licht Ie doen stellen. Tc gelijk is door de Adressanten verzocht, dat voor zoo ver tegen iemand hunner door Burgemeester en Wethouders klagte mogt zijn ingedienddoch aan welke tot hiertoe geen gevolg is gegeven, zij in de gelegenheid mogen gesteld wordendoor een vergelijkend verhoor zich openlijk van allen blaam te zuiveren en alzoo blijkedal zij noch misdaad, noch wanbedrijf, noch overtreding gepleegd hebben. 'sGRAVENUAGE, 14 October. Naar men verneemt is dezer dagen van wege Z. K. II. Prins Frcdeiik, bij het bestuur der verecniging tot bevordering van ambachten onder de Israëlilen te 's Gravenhagewederom eene bijdrage ingekomen tot ondersleu ning dier nuttige inrigting. De Commissie uit bet Provinciaal Geregtshof in Zuid-IIolland, tot het afnemen van het examen der aspiranten voor het Notaris-ambt, zal bare zit ting houden den 23stcn November aanstaande. De Commissie is zamengesteld uit de Raadshecren Elout en de Bordes. Heden morgen ten tien ure hebben IIH. Exc. de Ministers wederom een Ministersraad gehouden die tot elf ure heeft geduurddaarna is er een Kabinetsraad 'gehouden. Heden is de vergadering der Staten-GeneraalZittingjaar 18471848, door Z. Exe. den tijdelijken Minister van Builenlandsche Zaken, op last des Konings, met de volgende aanspraak gesloten: Edel Mogende Heeren Z. M. onze geëeibiedigde Koning heeft mij den vereerenden last opgedragen, om de Zitting der Staten-Generaal van het jaar 1847 op 1848 te sluiten. Daartoe in uw midden verschenen, mag ik, met het oog op hetgeen die Zitting heeft opgeleverd, haar als hoogst merkwaardig en gewigtig noemen, en UKd. Mog. gclukwenschen met de heilhelovende uitkomsten van uwen moeijelijken en langdurigen arbeid. Bij de plcgtige opening van dezen werkkring lachte een helder verschiet van alle kanten toe, en er scheen grond te bestaan om groole verwachtingen te koesteren. Maar slechts weinig tijds daarna werd dat verschiet beneveld, pakten zich donkere wolken te zamenen dreigde een onweder, dat van rondsom val en verwoesting braakte, ook onzen vaderlijken bodem jammer lijk te teisteren. En echter mogen wij thans, den eindpaal dezer zitting genaderd, als slot som opmakendat al die aangrijnzende gevaren gelukkig zijn afgewendde verwachtingen, ten voordeele onzer stoffelijke belangen gevormd, zijn verij deld doch de andere zijn verre overtroffen. Waarlijk I de geschiedenis dezer Zitting levert een tafereel opeenig in de geschiedenis der wereld; eenig vooral in onze dagen, in liet midden der beroeringen van Europa. Elders stonden de volkeren tegen hunne Vorsten op, om hen te miskennen cn te verdrijven hier trad de Vorst, ofschoon door huiselijken rouw diep gegriefd, zijn volk vertrouwend te gemoet, en beideu verbonden zich, inniger en vaster dan ooit, aan elkander. Elders werden grondwetten geschonden, verscheurd: hier werd de grond wet geëerbiedigd, gezuiverd. Elders werd het Koninklijk gezag verbannen: hier werd bet op betere grondslagen gevestigd. Elders worden de partijen en de partijschappen met den dag talrijker en stouter, en bedreigen elkander met krijg en moord: hier is de stof tot ver deeldheid voorzigtig opgeruimd en reiken alle ingezetenen elkander eendragtig de broederband toe. Ik zet deze vergelijking niet voort, maar zeg alleen: het onwederdat elders eiken ontwortelde en puinhoopen stichtteheeft in ons Vaderland alleen den dampkring gezuiverdcn in uwe zitting hebben Vorst en Volkvoor hel oog der wereldop eene waardige wijzehet tweede eeuwfeest van den Hlunslerschen vrede gevierd. Dat is het volk van Nederland aan de wijsheid en welwillendheid van zijnen Koning, maar, naast hem, aan het doorzigt en aan de vaderlandsliefde var. U. E. M. verschuldigd. Dat te beramen, dat te voltooijen, beeft, de geschiedenis uwer zitting leert het, aan beide zijden opofferingen gekost; maar juist daardoor wint de herziene Grondwet in waarde; juist daarin vindt zij ecnen vasten steun voor hare duurzaamheid en weldadigheid in werking; want zij is de uitdruk king van zuivere inecnsmelting van inzigt en bedoeling van Vorst en Volk; bier bestaat werkelijk overeenkomst; hier waarderen wij de vrucht van wel beraden overleg. Voor deze bezadigde medewerking betuigt de Koning U. E. M., door mijnen mond zijnen welgemcenden dank. Met opregt welgevallen ziet Z. M. op het werk dezer zitting terug: met opregle liefde wenscht Z, M. zijn volk daarmede geluk. De dank der Natie, hare achting en vereering mogen daarvoor uw deel, het zalige bewustzijn van wèl te hebben gehandeld uwe belooning zijn. Deze uwe merkwaardige zitting, moeder eencr ruime Grondwetsherziening, worde door den latercn geschiedschrijver des vaderlands aangeduid als de eer ste van een gelukkig staatkundig tijdvak, en de Grondwet, door u verbeterd, gewaardeerd als de milde bron van eendragtverdraagzaamheid, volksgeluk. De weldadige Wereldregeerder bekroone daartoe uwen arbeid met zijnen besten zegen! Met deze bede sluit ik, in naam des Konings, deze zitting der Staten- Generaal." Daarna gaat de Vergadering uiteen. Het StaatsbladN°. 5970, behelst de wetten van 11 October jl., houdende de herziening van de twaalf hoofdstukken der Grondwet. Alle die wetten zijn gecontrasigneerd door alle de acht tegenwoordige Ministers. Voorts zijn zij voor de uitgifte, die den 14<len October plaats beeft, onderleekcnd door den Directeur van het Kabinet des Konings, den Heer A. G. A. van Rappard. Zij zullen den 3'lcn November worden afgekondigd. ROTTERDAM, 13 October. De onderstaande brief is door de Heeren C. Balguerie cn Zoongezonden aan den Heci Voorhoeve, Secretaris van het Matigheids-Genootschap alhier: Wei-Edele Heer! Rotterdam, 9 October 1848. Ons schip de Woltcmade, gevoerd door Kapt. Guyt Jr., onlangs van Oost- Indiën teruggekomen zijnde, hebben wij het genoegen u te kunnen zeggen, dat de proef met dezen bodem genomenom geen sterken drank aan zijne equipage uit te deel enuitmuntend is geslaagd. De bemanning is daaronder zeer te vreden en gezond geblevenzelfs hebben wij geene zieken, noch op de reis, noch gedurende het verblijf in Indië ge had, zoodat wij geen cent aan hospitaal- of doctors-kosten betaald hebben. Bij het binnenvallen alhier, heeft het volk zich zeer behoorlijk gedragen en met ijver zijn werk gedaan, hetgeen niet altijd het geval met binnenkomende schepen is. Gedurende het verblijf in Indië beeft Kapt. Guyt van tijd tot tijd eenige uitdcelingen rooden wijn laten doen. Uit bet bovenstaande blijkt 1°. Dat er geen bezwaar bestaat om eene goede bemanning te verkrijgen, met onthouding van sterken drank 2°. Dat de onthouding van sterken drank niet nadeclig maar gunstig op de gezondheid werkt 3". Dat de onthouding van sterken drank eveneens gunstig werkt op liet gedrag, en de discipline aan boord in de hand werkt. Eindelijk kunnen wij u nog melden, dat de weinige jeneverwelke voor onvoorziene gevallen was aan boord gedaan onaangeroerd is teruggekomen. Hoogachtend, enz. (N. Holt. Cour.)

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1