PUBLICATIE. over de instelling van hypothecaire beleening aan de orde van don dag. De lieer Thiers heeft hij die gelegenheid een redevoering uitgesproken, die het stelsel van papierengeld in al zijne verderfelijkheid openlegt en met veel toe juiching is ontvangen. Een hevige uitval die het dagblad la Presse zich tegen den Generaal Cavaignac had veroorloofd, heeft de daarvan verwachte uitwerking niet gemist. De dagbladen le National en la Réfortne trekken onder anderen met bijzondere heftigheid partij voor dien Bewindsman. Hel laatstgemelde orgaan't welk meer en meer overhelt tot de staatkundige denkbeelden der voormalige Jacobij- rien,neemt echter deze gelegenheid waar om de overige Bewindslieden aan te vallen over hunne zorgeloosheid, nadat aan hunne verregaande eerzucht is voldaan. Het dagblad la Presse beeft dezer dagen verzekerd dat de betrekking van Russisch Gezant alhier niet, gelijk is gemeld, doer den Graaf Pahlen, maar door den Baron van Kisseleff zal worden bekleed. Prins Lodewijk Napoleon heeft sedert zijne komst alhier, bezoeken afge legd bij een aantal aanzienlijke personen. Hij schijnt vooral met onderschei ding te worden ontvangen ten huize van de Russische Prinses van hieven. De viaduct van de Indre op den spoorweg tusschen Orleans en Bordeaux die thans voltooid is, overspant in cene lengte van 751 Ned. ellen, de vallei van de Indre en heeft 59 hogen elk van bijna 10 ellen wijdte. Er is bijna twee en een half jaar aan gewerkt. Het groot banket te Rijssel, onder anderen door bijna 4,000 nationale garden van Parijs en even zoo vele duizenden uit naburige steden bijgewoond, is rustig afgeloopendoch de geest die er heerschte was ook geheel verschillend van dien der banketten te Chatcl en Toulouze, daar de Roode Republiek er geheel afwezig was. PRCI89EX. BRESLAUG October. Bij den aanvang der wolmarkt alhier den 5deu dezer, werden door fabrie kanten. voornamelijk voor Poolsche wol iets hoogere prijzen besteed, doch naderhand hij de geringe concurrentie kocht men deze soorten eenige daalders lager. De hoeveelheid der aan de markt gestelde wol bedroeg bijna 24,000 centenaars in October 1847 bestond die uit bijna 28,000 cent. De voor naamste handel had plaats in Poolsche, Gallicische, Posenschc cn Hongaarsche soorten men betaalde voor die soorten 30 a 60 rd. n. kw. Van Zomer- wol waren dit jaar slechts 500 cent. aangevoerd, zijnde 500 cent. minder dan in 1847. Er bevonden zich slechts twee Engclschc koopers op de plaats, alsmede slechts even zoo veel uit de Nederlanden de inl. fabriekanten waren de voornaamste koopers. De hoeveelheid der tot heden onverkocht gebleven wol beloopt bijna 16 a 18,000 centenaars, doch daar nog alle verkoopers en vele fabriekanten aanwezig zijn, zoo kan onze voorraad nog sterk verminderen. LUXEMBURG. 7 October. In de Zitting der Kamer van Afgevaardigden van eergisteren heeft de Voorzitter van het Bestuur de begrooting en onderscheidene andere wetsont werpen aangeboden. In de bij die gelegenheid gehouden aanspraak heelt hij te kennen gegeven, dat de Koning-Groothertog, aan wien de Raad, namens het landden wensch te kennen gegeven haddat Hij de gewone zitting van 1848 zou openen, Zijn innig leedwezen heeft betuigd, dat de omstandigheden Hem niet toelieten zich op dit oogenblik naar het Groothertogdom te begeven. Dat besluithetwelk Z. M. genoodzaakt is geweest te nemenheeft ook be let, dat de zitting geopend werd met cene aanspraak, waarbij de inzigten der Regering van den Koning-Groothertog zouden uitgedrukt zijn, waardoor de Kamer in de gelegenheid zou geweest zijn hare meening te uiten nopens de zamenstclling of het programma van den Raad. Om intusschen het con stitutioneel beginsel te huldigen en den staat van zaken jaist bloot te leggen, heeft de Raad de aanbieding der begrootingswetten te baat genomenom zijn programma hekend te maken. De Raad denkt openlijk cn rondborstig den nieuwen constitutionelen weg te bewandelen. Hij wil de strikte toepassing der vrijzinnige instellingen. Hij zal trachten, zoo veel in zijne magt is, de verwachting nopens de nieuwe orde van zaken te verwezenlijkende nood zakelijke hervormingen in de wetgeving van 1841 bestuderenzonder zich daarom verpligt te achten die geheel te vernietigen. Zijn stelsel zal zijn die der nuttige verbeteringen, overeenkomstig de nieuwe staatkundige beginsels, zonder geest van reactie. Het vraagstuk der verbetering van het lot der armen en der arbeidende klassenzal het onderwerp zijner aanhoudende zorg zijnen bij het onderzoek nopens cene herziening van het belastingstelsel waarmede de constitutie den Raad belastzal deze bijzonder op het oog heb ben de verligting van deze klassen der maatschappij. De Raad omhelst op- regtelijk het beginsel van het bestuur der gemeente, door de gemeente zelve. Hij zal trachten alle bezuinigingen in te voeren, welke overeen te brengen zijn met den geregelden gang der diensten, met de billijkheid, met het wel begrepen belang van het land, met den vooruitgang. De Raad geheel tot het grootsche vrijzinnige en behoudende denkbeeld behoorendezal in de betrekkingen der Kerk met den Staatde heilige regten cn belangen van de godsdienst eerbiedigen. Hij zal hare bedienaars eerbiedigen, maar ook waken, dat geen inbreuk gemaakt worde op de regten en de onafhankelijkheid van het burgerlijk gezag. Hij zal bij het bestuur nimmer anders dan het alge- meene belang op het oog hebbenhet land moet nooit eenige partij dienen. Hij zal, de banden eerbiedigende welke het Groothertogdom aan de groote Duitschc Natie verbindt, de verantwoordelijkheid niet op zich nemen van maatregelenwelke deze banden hinderlijk zouden kunnen zijn cn groote mocijel ijk lieden voor het Vaderland doen ontstaan, doch hij zal nimmer mis kennen de regten en de belangen der f.uxembargsche nationaliteit, nnch het voorbehoud van zijn inwendig Slaatsregt. OOSTENRIJK. WEENEN 7 October. Gisteren is ten gevolge van eenen vcrschrikkelijken opstand de stad door het garnizoen ontruimd, het Ministerie ontbondeneen der leden vermoord, het Keizerlijk gezin van Schonbrunri naar den kant van Lintz gevlugthet volk meester van de stad gebleven en door den Rijksdag cene commissie als voorloopig bewind ingesteld. De Prètiss. St. Ans. deelt de gebeurtenis in dezer voege mede: Twee zich te Weenen bevindende grenadiers-bataillons hadden bevel om naar Hongarye te marcheren, maar een gedeelte betoonde zich weigerachtig, daar om gisteren morgen (den 6den) ten 5j ure, door een regement kurassiers geëscorteerd, werden zij aan de Donaubrug door gewapend landvolk ontvangen dat hen niet verder wilde laten trekken, zich met de grenadiers vcreeuigde en de bruggen begon al te breken. Er kwamen eenige nationale gardes toeschie ten die partij voor de militairen kozen. De kurassiers zich den weg over de de bruggen afgesneden ziende, moesten terugdeinzen; nu ontstond een gevecht tusschen de grenadiers, de nationale garde en bet volk aan de cene, een fu- seliers-hataillon van het Poolsche regement Nassau en eenige andere, deels van Praag gekomen troepen ter andere zijde. De strijd heeft tot op den middag in de Leopoldstad voortgeduurd, als wanneer hij ook in de stad zelve begon nen is, terwijl een gedeelte der nationale gaide met een ander gedeelte er van en de studenten en het landvolk handgemeen geraakte. Tusschen 4 en 5 ure werd het ministerie van oorlog, waar zich nog maar slechts eene bezet ting bevond van 30 soldatendie geenen weerstand konden bieden, overwel digd en doorzocht, bij welke gelegenheid de Oorlogsminister Latour, met ste ken, trappen cn hamerslagen op het hoofd, op de gruwelijkste wijze vermoord werd, waarna zijn lijk aan eenen lantaarnpaal op het plein werd opgehangen, om den moordenaren tot een doel om naar te schieten te dienen. Het tuig huis is den geheelen nacht door militairen en een gedeelte der nationale garde verdedigd geworden maar tegen den morgen van den 7'len is het in handen van het volk, dat zich inmiddels met geweren gewapend had, gevallen. Den ganschen dag van den 6den cn den ganschen daarop volgenden nacht heeft het kanongebulder en het pelotonvuur, alsmede het klokkengelui in de stad en in de omliggende dorpen onophoudelijk doorgeduurd. De moordenaren van Graaf I.alour riepen gestadig dat zij alle met hem ccnsdcnkenden op gelijke wijze behandelen zouden. Intusschen heeft de Rijks dag zich gisteren avond parmanent verklaard cn eene deputatie naar den Keizer te Schonbrunn afgevaardigd om een Ministerie overeenkomstig den volksgeest en het intrekken der benoeming van den Banus tot Koninklijken Commis saris voor Hongarije te verlangen. liet Ministerie is ontbonden, de Minister van Justitie zou op zijne vlugt ge vangen genomen zijn en zich op de Aula bevinden; de overige Ministers, behalve Doblholf en Ilornbosl, houden zich schuil. AI de militairen hebben de stad verlaten en heden (den 7deD) namiddags heeft alle vechten opgehouden. Het landvolk stroomt gewapend van alle kanten toe. De geheele Keizerlijke familie heeft heden morgen ten 8 ure Schonbrunn ver laten den weg naar Lintz nemende. Al de troepen die te Schonbrunn in gar nizoen lagenzijn het Keizerlijk gezin gevolgd en de goederen nagezonden bet slot is thans geheel onbewaakt. Geheel Weenen is onder de wapenen en eenige nog overgeblevene gisting daargelatenvoor het tegenwoordige rustig. De beurs is beide de dagen gesloten geweest. Voorts heeft de Rijksdag zich permanent verklaardeene commissie als voorloopig bewind benoemd, besloten den Keizer om een nieuw Ministerie le verzoeken cn voorts onderscheidene bekendmakingen ter handhaving der rust en orde uitgevaardigd. STADS BERIGT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYOEN geven bij deze kennis aan de Ingezetenen derzelve Stad, dat op den 4dcD October II., door de Kiezers-Vergadering, ter vervulling der openstaande Raadsplaatsen, tot Leden van den Ed. Achtb. Raad dezer Stad zijn gekozen, de Heeren Prof. JAN BAKE. Prof. JAN van der HOEVEN. JAN van HEUKELOM, Junior. Dr. THEODOOR MULLER MASSIS. cn dat gemelde Heeren op hedenin de Vergadering van den Raadden vereisebten eed hebben afgelegd en geïnstalleerd zijn. Aldus gedaan en gepubliceerd op den 12de* October 1848. DU RIEU. Ter ordonnantie van dezelve V. PUTTKAMMER. 206de K01MKLIJKE KEDERLAKDSCHB LOTERIJ. Trekking der Tweede Klasse. 3de Trekking. N°. 15626 een prijs van ƒ1,250. N°'. 11931 en 13280 ieder een prijs van 1000. 4d,i N°, 10647 een prijs van ƒ1000.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 3