BUITEJNLAjNDSCHE BEIUGTEJN. Aanstaanden Zaturdag des middags ten één ure, zal de gewone Zitting der Staten-Generaalzitting-jaar 1847—1848, door den Minister van Binncn- landsche Zaken, worden gesloten. SCHIEDAM, 9 October. Den 5dcD October, omstreeks half één ure, begaf zich de meesterknecht der branderij, toebehoorende aan den tleer D. Meyer, alhier, in het zoo genaamde beste vat, om het schoon te maken. Door de vreeselijke stik lucht bevangen, trachtte hij er uit te klimmen, doch den bovenkant naau- welijks bereikt hebbende, viel hij bewusteloos in het vat terug. Oogenblik- kelijk schoot de onderknecht toe om hem te redden, doch ook deze onderging hetzelfde lot. Door verschillende der aanwezigen werd beurtelings beproefd de lijken, zoo men meende, er uit te halen, doch niemand kon het in het vat uithouden, reeds was men bezig met scheepshakentoen de verdienstelijke Willem de Bruin, met gevaar van zijn leven, zich aanbood om het te beproe ven. Moedig met een touw om het ligchaamdaalt hij in het vat neder, heeft het geluk den onderknecht aan een medegenomen touw te bindenwaar door deze gelukkig boven gehaald werd, ten tweede male daalt hij neder, doch kan, zelf bijna gestikt, niet anders dan de becnen van den meester knecht grijpen en binden, doch deze een eind opgehaald, viel, door het los gaan van het bindsel, weer neder, ten derde male begeeft zich de Bruin in hét vat en heeft het onuitsprekelijk genoegen ook den tweede er uit te zien halen. De geneeskundigen hebben alle pogingen aangewend om de bewuste- loozen bij te doen komen hetgeen hun eindelijk is mogen gelukken. D. C. UTRECHT, 10 October. Wij gelooven onzen lezers geene ondienst te doendoor hier op te ne men het antwoord van den Minister van Eeredicnst op het adres van de godsdienstige bijeenkomst der Gereformeerden, den 18den Augustus 11. te Am sterdam gehoudenwaaruit blijkt, hoe afkeering de Regering er van is, zich in zaken van godsdienst en kerkbestuur te mengen «Ontvangen 'sKonings beschikking van den lstcn dezer, N°» 1 omtrent een adres van O. G. Heldring c. s., zich noemende leeraars en leden van de Nedcrlandsche Hervormde kerk en van het Hervormd Kerkgenootschap, gedag- toekend uit Amsterdam, den 18den Augustus 11., daarbij kopijelijk mededee- lende een door hen aan dc algemeene Hervormde Synode ingezonden adres en bijgevoegde verklaring, strekkende om hunne eensgezindheid in dc waardering en handhaving van de hoofdzaak en het wezen der schriftuurlijke kerkleer en kerkvorm te openbaren; en van Z. M. verzoekende, niet als wettig te erken nen een enkeldoor overleg van het kerkbestuur, zonder voorafgaande en behoorlijke kennisneming der gemeenten tot stand gekomen algemeen regle ment, veel min op het voetspoor van hetgeen vroeger heeft plaats gehad, zelve oene]'organisatie aan de Hervormde kerk te gevenof zoodanige organi satie te erkennen, waarin op nieuw aan het wereldlijk bestuur regten over de Kerk zouden worden toegekend, met de vrijheid en onafhankelijkheid der kerk onbestaanbaar. «Geeft aan de adressanten te kennen, dat even als de herziening der Grond wet van den Staat, waarvan zij in hun adres gewagen, tot stand wordt ge- hragt langs den weg door de Grondwet zelve aangewezen zóó ook de kerke lijke organisatie, vervat in het algemeen reglement op het Bestuur der Ne- derlandsclie Hervormde kerk, niet kan worden veranderd of herzien, dan op de wijze, bij dat reglement vastgesteldspeciaal bij art. 15, zoodanig dit art. in het jaar 1848 is veranderd; dat het overigens het stellig voornemen der Regering is, om de grenzen tusschen staatsgezag en kerkgebied naauw- gezet in acht te nemen, en zich door geenerlei aandrang, van welke zijde ookte laten bewegen tot bemoeijenis met hetgeen moet worden geacht tot het Jus in sacra te behoorenin welk opzigt zij zich gedragen kan aan den inhoud van het op last des Konings uitgevaardigd ministerieel rescript van den lsten Julij 1842, N°. 15, behelzende, dat, wel is waar, de bestaande inrigting der Hervormde kerk in dc maand Januarij van het jaar 1816, naar aanleiding van de toenmalige geheel bijzondere omstandighedentot stand is gekomen door overleg van de Hooge Regering van dien tijd met de kerk maar dat, door deze buitengewone tusschenkomst van den Staat hel Her vormd kerkbestuur eenmaal gevestigd, en sedert ecne reeks van jaren erkend zijnde, geene handeling van dien aard meer kan te pas komen «dat het noch met de bepalingen der Ncderlandsche Grondwet, noch met de bedoelingen der Regering zou overeenkomen, dat zij zich eenig^'zzi in sacra zoude aanmatigen noch eenig jus in sacra uitoefenen, buiten de be staande reglementaire verordeningen en de algemeene bevoegdheid en vcr- pligting der Regering om te waken voor de goede orde en veiligheid van den Staat «en dat mitsdien alle veranderingen in de bestaande kerkorde voortaan alleen van de kerk kunnen uitgaanen dus dcrzclver hoogste vergadering uitsluitend bevoegd isomindien zulks noodig mogt bevonden worden volgens de bestaande reglementen de vereischte maatregelen te nemen, of ook, wanneer het belang der kerk verandering dier reglementen vordert, daartoe, na rijp beraad en wettig kerkelijk overleg, te besluiteu, buiten eenigen invloed der Hooge Regeringdie, wanneer hare bekrachtiging daarop vervolgens gevorderd wordt, alleen heeft toe te ziendal daarbij niets toegelaten wordestrijdig met de Grondwet of met de rust en vei ligheid van den Staat." Utr. Cour. ASSEN, 9 Octoher. Er is weer sprake van het aanleggen van een spoorweg door deze streken. Het plan is van Engclsche ondernemers, en strekt om van llarlingen naar de Nieuwe- of I.ange-Akkcrschans, op de grenzen tusschen Groningen en Oost- Friesland, met een zijtak door Drenthe naar Utrecht, een spoorweg aan te leggendie in verhand gebragt met reeds bestaande Duitsche spoorwegen tot ecne verbinding der Noordzee met de Middellandsehe Zee en daardoor, on der andere voordeelen ook tot bespoediging van den Indischen Overlandpost zon leiden. De ontwerpers verzekeren de tot aanleg van dien spoorweg be- noodigde fondsengeraamd op ƒ40 millioen te zullen kunnen bijeenkrijgen, en hebben reeds stappen tot verkrijging der concessie gedaan en met autori teiten alhier zich in betrekking gesteld. Op de jaarmarkt, den 26sten Sept. te Roden gehouden, waren aange- bragt 1881 paarden voor rijtuigen, 664 losse paarden, 195 veulens, 445 runderen, 1213 schapen, 138 varkens, 170 bindel Drentsch en 140 bindel Vriesch vlas. Over het algemeen waren de paardenrunderenschapen en varkens zeer hoog in prijs, vooral de jonge paarden, de runderen en de var kens; het bindel Drentsch vlas gold ƒ1.50 a ƒ2.25, en het bindcl Vriesch vlas ƒ1.10 a ƒ1.40. MAASTRICHT, 9 October. Tot Leeraar in de Grieksche en Latijnsche taal aan het Kon. Athenaeum alhier, is ad interim benoemd Dr. P. J. Uylenbroekvan Eeyden, ter ver vanging van Dr. J. B. Loman, die door voortdurige ongesteldheid verhinderd wordt die betrekking waar te nemen ENGELAN». LONDEN, 9 October. Alhier zijn 200,000 werklieden, van welke een derde gedurig werk heeft, een derde bij afwisseling, en een derde van liefdegiften moet leven. Zij hebben een genootschap opgcrigt van kolonisatiewaarvoor iedere week 9 stuivers betaald en om de 3 maanden met het lot beslist wordt, wie naar cene kolonie zal verhuizen. Zij kunnen er jaarlijks minstens 25 heenzenden. Van het geheele kapitaal, groot 148,400,000 dat de spoorwegen hier te lande gekost hebben, wordt van 40,810,000 niet de minste rente betaald. BELG1E, BRUSSEL, 10 October. Ilicr te lande bestaan 2,800 bierbrouwerijen, die gewoonlijk 20 millioen Ned. gerst gebruiken; van de overblijfsels worden 15,000 runderen des winters gevoed. Het aantal branderijen is over dc 1000; er worden jaarlijks 260,000 kannen jenever gestookt. FRANKRIJK. PARIJS, 10 October. De Nationale Vergadering heeft den 9dcn dezer hare beraadslagingen over de artikelen der constitutie betrekkelijk de benoeming van den President voort gezet. Artikel 43volgens hetwelk de President bij geheime stemming en volstrekte meerderheid regtstreeks door de gezamenlijke kicsgcrcgtigden in Frankrijk en Algerie zal benoemd worden, is met 627 tegen 130 stemmen aangenomen. Evenzoo werden ook aangenomen de volgende artikelenwaarbij bepaald wordt dat ingeval geen Candidaat de volstrekte meerderheid mogt erlangen, de benoeming door de vergadering zal geschieden uit de vijf Can- didaten die de meeste stemmen verkregen hebben, en dat de President gebo ren Franschman zijn, den ouderdom van 30 jaren bereikt en de hoedanigheid van Fransch burger nooit verloren moet hebben. Bij het laatstgemekle artikel zijn onderscheiden amendementen voorgesteldstrekkende om zoowel Gene raals, als leden van de familien die in Frankrijk geregeerd hebben, uit te sluiten. Lodewijk Bonaparte heeft zich voor het eerst op het spreekgestoelte vertoond en gezegd «Ik kom het amendement niet bestrijden. In het onverwachte herkrijgen mijner burgerregten heb ik belooning genoeg gevondenom geene andere eer zucht te koesteren. Ik wil ook niet in mijn eigen naam opkomen tegen de te mijnen aanzien verspreide lasteringen en tegen den naam van pretendent; maar het is in naam der 300,000 kiezers, die mij tot driemaal toe herwaarts gezonden hebben, dat ik met den nieestcn nadruk opkom tegen den naam van pretendentwaarmede men mij onophoudelijk vervolgt." Deze weinige woorden stotterend en met Zwitserschen tongval uitgesproken, hebben doen zien, dat het niet genoeg is een beroemden naam te voeren. Zijne middel matigheid hehben hem in de algemeene schatting in het niet doen terugzin ken waar uit die naam, zoo hij door eenige talenten ware ondersteund, hem met glans zou kunnen te voorschijn roepen. De Algevaardigde Thouret, die de uitsluiting van leden van eenig geregeerd hebbend Huis had voorgesteld heeft dan ook terstond het volgende scherpe gezegd geuitNa de zeer korte woorden die gij gehoord hebtbegrijp ik de nutteloosheid van mijn amendement en trek het in. Diepe en langdurige stilte in de Vergadering). Ten slotte werd het art. 45 der Commissie aangenomenhoudende dat de President voor vier jaren benoemd wordt, en eerst na een tusschentijd van vier jaren andermaal verkiesbaar is. Het gerucht was den 9den te Parijs in omloop dat het Ministerieten ge volge van dezen uitslag der beraadslagingen, zijn ontslag zou nemen. De Commissie voor de staatsregeling heeft bepaald, dat ingevolge het verlangen van Generaal Cavaignac die zijn ontslag wil nemen der verkiezing van een Voorzitter der Republiek terstond na de aanneming der staatsregeling zal plaats hebben. In de Kamer der Afgevaardigden zijn dc beraadslagingen

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2