bet stelsel van een Voorzitter niets meer of minder was dan de monarchic in de Repnblick. De tweede partij, die der gematigde Republikeinen van den vorigen dag, is van gevoelendat de Voorzitter door de Nationale Vergadering moet wor den gekozen. De Afgevaardigde Pariendie voor hel eerst het woord heeft gevoerd, en wiens redevoering veel indruk heeft gemaakt, was van gevoelen dat de wetgevende magt de vereeniging is van alle krachten des lands; dat van haar alle gezag moet uitgaan, en mitsdien in de eerste plaats de man die geroepen is oin hare besluiten ten uitvoer te leggen. Hij heeft alle ware Republikeinen vermaand om hunne bijzondere gevoelens ten offer te brengen, ten einde het beginsel der Republiek ongeschonden te handhaven. De derde partij, wier tolk in de zitting de Heer Toequeville is geweest, wil dat de Voorzitter bij algemeene regtslreeksehe verkiezing moet worden benoemd. Dez? partij bestaat grootendecls uit de Republikeinen van den vol genden dag, dc Legitimisten en uit personen die bepaald tegen de Republiek zijn gestemdof hare instelling als een onvermijdelijk gevolg der omstandig heden beschouwen. De Generaal Cavaignac en de overige leden van het ka binet hebben zich, doch na lange aarzeling, aan die partij aangesloten. In de zitting van gisteren is de bepaling der benoeming van een Voor zitter door de Nationale Vergadering met 602 tegen 211 stemmen verworpen. Dus zal in de staatsregeling worden bepaald dat de Voorzitter bij algemeene verkiezing zal worden benoemd. Doch nu zal de vraag zijn of deze verkiezing regtstreeks of met een trapbij volstrekte of bij betrekkelijke meerderheid zal plaats hebben, en of bij staking van stemmen de Vergadering cene keuze uit de betrekkelijke meerderheid zal doen. De uitslag om de keuze van een' Voorzitter aan de algemeene verkiezing en niet aan de Vergadering over te laten, schrijft men voornamelijk toe aan den invloed eener redevoering van den Heer Lamartine, die zich bij de staat kundige vereeniging in de straat Poitiers of de Republikeinen van den vol genden dag, heeft gevoegd. Zijn hoofddenkbeeld was, dat als de Nationale Vergadering den Voorzitter henoemde, de Kamer alles zou zijn en de Minis ters slechts werktuigen dat de zieke Republiek de uitverkorene van liet volken niet de gunsteling van een Parlement moet zijn, en dat er geen vreeze kon bestaan voor pretendenten van een vroeger regerend Huis. De Ministers hebben bekend gemaakt dat zij de Vergadering zouden uit- noodigen om, zoodra het beginsel der verkiezing geregeld zou zijn, den dag te bepalen waarop de verkiezing van een Voorzitter zou plaats hebben. Het gerucht dat Oostenrijk de Fransche bemiddeling in Italië zou van de hand gewezen hebbenwordt door den Moniteur tegengesproken. - Heden morgen zijn 200 huisgezinnenuitmakende omstreeks 800 per sonen naar Algerië als kolonisten ingescheept. De Minister van Oorlog, La- moricière, heeft lien toegesproken en hun een vaandel met de nationale kleuren overhandigd. Er zullen in het geheel 10,000 kolonisten naar Algeiie gezonden worden. In den omtrek der barrières verloonen zich weder kenmerken van on - rust. Er scholen werklieden te zamenonder het zingen van staalkundige liederen. Ook in de kazerne der straat Neuilly doen zich oproerige bewegin gen opdaar men aan de soldaten roggebrood in plaats van wittebrood gaf. Tc Lyon hadden den 4<Ien weer onlusten plaats, onderscheiden nationale garden waren er in gemengd en namen eene vijandige houding tegen de troe pen aan men rigtte versperringen op. Volgens de laatste berigten zijn de onlusten wederom gestild. Van de belasting van 45 cent, bedragende 191 inillioen is, tot hiertoe slechts 96 millioen ingekomen. Zes personen die zich bij Frankfort aan den moord der Afgevaardigden Auerswald en Lycknowsky hadden schuldig gemaakt, zijn te Straatsburg ge vangen genomen en zullen uitgeleverd worden. ITALIË, De Gazetta di Millano van den 29stcn September berigtdat de wa penstilstand tusschen Koning Karei Albert en den Maarschalk Radetzky, tot den 22sten October verlengd was. De Groothertog van Toscane heeft voor 100,000 livres zilverwerk tot geld doen slaan en aan den Staat zonder rente voorgeschoten. IIOXGARIE. PESTII, 4 October. Na den moord aan den Graaf Lamberg gepleegdover welke de Kamer der Afgevaardigden hare verontwaardiging te kennen gaf, heeft de Kamer, hij ontstentenis eener Regering, eene Commissie van zessen benoemd, met volko men en onbeperkte magt, tot eene voorloopige Regering. De Koning heeft den 4llen dezer eene verordening en rescript betreffende dit land uitgevaardigdwaarbij de Vrijheer von Recsey von Reese tot Minister President van Hongarye wordt benoemdmet last een nieuw Ministerie te vor men. Vervolgens geeft de Koning zijne verontwaardiging over den aan Graaf Lamberg gepleegden moord te kennen besluit dat de Rijksdag wordt ontbonden al deszelfs niet door hem bekrachtigde besluiten nietig worden verklaard het opperbevel over de geheele lcgermagt in Hongarye wordt op gedragen aan den Banus Jellaehich: tot op het herstel der rust en orde Hon garije aan de krijgswet wordt onderworpen de Banus Jellaehich wordt be noemd tot Koninklijken Commissaris, met volle magt, om als 'sKonings vertegenwoordiger te handelen; het vervolgen der moordenaren van Lamberg, den nieuw benoemden Commissaris ten krachtigst wordt aanbevolen en het gewoon bestuur der zaken intusschcn door ecnige bij de onderscheiden minis- teriën daartoe aangewezen beambten zal worden waargenomen. Al de winkels zijn hier gesloten. De linkervleugel van Jellaehich is te Raab binnengerukt, beeft den Weener-Ofener weg bezet en de gemeen schap tusschen deze stad en Weenen vermeesterd. De Graaf Zichy-Langh die zich voor Jellachik verklaard had, is door dc boeren opgehangen. FRASKFORT. 7 October. Het Parlement is het tooneel van groote opschudding geweest, toen eergis teren de Minister van Justitie de toestemming der vergadering verzocht tot eene criminele vervolging der Afgevaardigden Blum en Gunthcr als Redacteu ren van de Reichlags-Zeitung, als hebbende oproer gepredikt, en tot het in hechtenis nemen van de Afgevaaidigden Zitz, Simon en Schoffel. Na zeer onstuimige redevoeringen en beraadslagingen is eene Commissie benoemd oin over die aanvragen van den Minister verslag te doen. De Republiek te Sigmaringen heeft slechts 2 dagen gedunrd en is geëin digd toen de rijkstroepen uit Frankfort zijn binnengerukt; ook is dc Vorst weder teruggekeerd. WEST-IIVDIE. CURACAO, 3 Augustus. O O De slaven op de Fransche eilanden Martinique en Guadaloupe en op de Nederl. eilanden St. Martijn en St. Eustatius waren rustig. Die op St. Eu- statins zijn niet geëmancipeerd: de gezaghebber de Veer heeft die kleine be volking kunnen bedwingen en wederom aan het werk stellen. De gezagheb ber van St. Martijn vond zich echter genoopt, de slaven vrij te verklaren, omdat de slavenbevolking aldaar grooter is dan die op St. Eustatius, en hij eene Fransche kolonie digt in de nabuurschap heeft. De slaven van St. Mar tijn zouden anders allen naar het Fransche gedeelte overgeloopen zijn. 's Lands brik de Merkuur heeft een 60-tal soldaten, onder het bevel van twee Offi cieren, naar St. Martijn cn St. Eustatius overgebragt, om er de rust te handhaven. Op Martinique hebben de negers ontzettende wreedheden gepleegd. Zij hebben drie woningen, waarin te zamen een 60-tal blanken zich bevon den in brand gestoken en de bewoners in de vlammen laten omkomen. De slaven op Curagao zijn ook onrustig geworden, daar zij vernomen heb ben dat de emancipatie op alle omliggende plaatsen is doorgegaan. Zij denken dat de Koning der Nederlanden insgelijks de afkondiging hunner eman cipatie heeft bevolendoch dat de Gouverneur zulks nalaatten gelieve van de slavenhouders, (Dir. Cour.) OOST-INDIE. Naar wij uit particuliere berigten vernemen, verlangt de Generaal van der Wijck ter neer gedrukt door de mislukking der Baliesche expeditie, ont slagen te worden uit zijne betrekking in Indië en naar het vaderland terug te koeren. Dc Gouverneur van Sumatra's WestkustGeneraal Michielsbe vond zich te Batavia. Volgens dezelfde berigten is het verzoek van den Heer Ardcscliom ont slag als President van den Raad van Justitie te Batavia, niet ingewilligd. Ook zou hij, naar men wil, verschooning gevraagd hebben aan twee Heeren, die men onder het ijveren voor het gereed komen der volksvergadering en voor het teekenen van adressennaar 't schijnt had beleedigd. De Heer van den Hoëvell in tegendeelwiens vastheid van beginsel bekend is, heeft zijn ontslag gevraagd, en zulks zonder pensioen. Daar een Predi kant, na tien jaren in Indië geweest te zijn, aanspraak heeft op ƒ100 pen sioen voor ieder jaar dienst, zou zulks voor den Heer van den Hoëvell ƒ1100 bedragen hebben. Even als het gedrag van den Heer Ardesch in deze gansclic zaak algemeen wordt afgekeurdzoo zeer betreurt men het besluit van den Heer van den Hoëvell, in wien de kolonie een ijverig voorstander van al hetgeen edel cn nuttig is, verliest. AmstCour.) 's Lands stoomschip Onrust is, bij gelegenheid van de overbrenging van cene ijzeren laadboot voor den afvoer van steenkolen, de rivier van Ban- jermassing (zuidkust van Borneo) opgevaren tot voor Martapocra (6 mijlen bo ven de hoofdplaats) en heeft het anker doen vallen voor den kraton van den Sultan, die het vaartuig is komen bezigtigen en met de gebruikelijke pleg- ligheden was ontvangen. De Officieren van de Onrust hebben daarna een tegenbezoek in den kraton afgelegd. Aan boord van genoemd stoomschip zijn proeven genomen met de steenkolen van Borneo, waarvan het resultaat nog niet bekend was, doch, volgens ver zekering van den Hoofd-Ingenieur Bennett, die met die steenkolen proeven had doen nemen aan boord van den stoombaggermolen te Soerabaija, zouden zij de Engelsche in alle opzigten overtreffenzoowel door het beter branden als door het achterlaten van minder asch. HAAF DE GOEDE HOOP. 21 Julij. Het opperhoofd van eene bende boerenPraetoriushad de wapenen weder opgevat, cn de Regering had een prijs van 1000 nitgeloofd, voor denge nen die hem zou gevangen nemen. De Gouverneur had zich naar de plaats des opstands begeven er waren ook reeds troepen derwaarts gezonden. Nadere berigten loopende tot den Augustus meldendat de Majoor Warden te Bloeiri-Fontein verpligt is geweest zijnen post aan Praetorius over te geven cn over de Oranje-rivier terug te trekken. Hij had 57 soldaten en 42 burgers onder zijn bevel. De havens zijn verklaard in het bezit van vrij entrepot; de regten van Engelsche goederen te heffen, bedragen 5pCt., die van vreemde goederen 10 pCt.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 3