LEYDSCHE COURANT N°. V 18 IS. WOENSDAG, 11 OCTOBER. BINN EN L A IN DSC 11E BERIG TEN. Vrijdag ,,^s>g vit Zaturdag avond. uitgegeven. Die van Maandag komt De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 10 October. [1. K. II. Mevrouw do Prinses van Oranje heeft aan de Commissie der vereeniging van den II. Vinccnlius van Paulo alhier, heiast met de regeling ecnor loterij oor de armen, een fraai brons beeld op altaar-voclslul: tot prijs toegezonden. Slaat aanwijzende bet aantal Reizigers, benevens de opbrengsten gedu rende de maand September 1848 op den Ilollandschen Ijzeren Spoorweg. Vertrek van Aantal Reizigers. Opbrengst van Reizigers 24,724.55 - 124.20 - 8,995.73 Zantvoortschc Laan 34 - 52.00 - 544.65 - 40.45 - 469.15 552.95 - 407.85 - 7,021.20 - 407.85 m 237.90 - 16,816.24 Rijswijk - 226.00 Delft - 3,929.15 - 2,207.65 Rotterdam 16,487 - 16,831.35 - 11,492.82*. 95,041.75*. Bedrag der vorige opgaaf 605,877 623,333.06| Totaal-Generaal 695,616 718,874.82 De Pfederl. Stoompost merkt opdat de opbrengsten van reizigers en goederen op den Ilollandschen ijzeren spoorweg, gedurende de maand Septem ber 1848, in vergelijking met die van het vorige jaar, ccne meerdere op brengst heeft geleverd van ƒ10,514.38. De eerste negen maanden van dit jaar hebben opgeleverd ƒ718,374.82; die van het vorige jaar slechts 630,003.57 hetgeen dus een vermeerdering voor dit jaar van ƒ88,371.25 uitmaakt. De laatste verzending van brieven en drukwerken van hier naar Neêr- lands Oost-Indien over Southampton, is voor deze maand bepaald op Vrijdag den lo'lcn dezer. Naar men verneemt zijn de schepen, die onlangs door de Nederlandsche Handelmaatschappij zijn bevracht, bestemd tot het overvoeren van militairen naar Oost-lndic. •sGRAVENIIAGE, 9 October. Z. M. beeft aan de Wel-Eerw. Ilceren H. van I.ollum, afgetreden Pastoor der R. K. Gemeente te Amsterdam ƒ489 en J. Thyssen afgetreden Pastoor der R. K. Gemeente te Wijnbergen ƒ388pensioen verleend. Men verneemt dat het huis en tuin alhierbehoord hebbende aan Mevr. de Wed. Oostbuyse, en op den 2dt'11 dezer maand gekocht door eene zich onlangs aldaar gevestigd hebbende vereeniging van den H. Vincenlius van Paulogebezigd zal worden tot het inrigten van scholen en het bonden van oefeningen en vergaderingen dier vereeniging, welke vereeniging volstrekt in geen verband staat of in eenige aanraking is met het R. Katli. armbestuur, dat veel moeite had aangewend om gezegd pand te koopenalleen tot bet zoo nuttige doel, om het te bezigen voor een gesticht ter verpleging der arme oude mannen en vrouwen der R. K. gemeente, welke oude arme lieden in deze stad allerongelukkigst gehuisvest zijn, en wier verpleging zooveel te wen- schen overlaat, terwijl tot de verbetering van het lot dier oude lieden, ieder nienschenvricnd zoo gaarne zoude bijdragen, als men slechts een geschikt lokaal konde bekomen en zoo men wil zoude daartoe reeds een aanzienlijk aanbod gedaan zijn om bovenbedoeld pand magtig te worden, hetgeen thans door gemelde vereeniging, tot leedwezen van velen is belet. In de Zitting van Zaturdag 7 October, is nog ingekomen ecne missive van Z. Exc. den Minister van Koloniën inhoudende dat voor dc Leden der Kamer, van den 9lJen lot den 14(Icn dezer, aan hel Departement van Kolo niën ter visie zal liggen de algcmcene rekening der Koloniale aangelegenheden over 1847, met de daarbij behoorendc bijlagen. Aangenomen voor kennis geving. Z. Exc. de Minister van Binneril. Zaken heeft in de Zitting van Zaturdag, omtrent het kiesreglement nog betoogd, dat daarmede zoo goed mogelijk inde behoeften is voorzien. De zaak is inet de meeste zorg behandeld en herhaal delijk, op de aanmerkingen der gewone Kamer, gewijzigd en verbeterd. Het reglement is niet volmaakt, maar zoo goed als liet in de gegeven omstandig heden wezen kan. Na het ontwerp in dier voege te hebben toegelicht, wijst Z. Exc. op liet gewigt van den huidigen dag, den 7<ltn October 1848. Neemt men van het laatste cijfer het hoofd weg, dan verkrijgt men den 7lle" October 1840, een dag van gewigt in dc geschiedenis van Nederland. Op dien dag vaardigde Koning Willem I eene proclamatie uit, waarbij hij afstand deed van de Kroon, ten behoeve van den Prins van Oranje. Nu juist 8 jaren ge leden, misschien op hetzelfde oogenblik van den dag, onttrok zich de grijze vorst aan hét stads en staatsgewoel en begaf zich naar hel stille Loo. Daar riep hij zijn zoon tol zich en dadr gaf hij hem den scepter over. De zoon aanvaardde den scepter met ijverzijn eerbied voor den grijzen vader was zóó groot, dat hij dien scepter, zoo lang als hij kon, onveranderd in waarde hieldhij meende dit aan zijn vader en aan de natie verschuldigd te zijn. Veel is er toe noodig geweest, om hem te overtuigen, dat die scep ter niet meer volledig deugdzaam wasom hel geluk van het Nederlandsche volk te bevorderen. Thans is de uitspraak geschied; de vorst heelt zich bereid verklaard, den scepter tegen cenen anderen te verwisselen; die scepter is aan het volk onderworpen geworden; die scepter, zoo als die thans ter tafel van den Voorzitter ligtis door den Vorst goedgekeurddoor de vertegenwoordi ging aangenomenen wacht thans alleen op de volle bekrachtiging der dub bele Kamer. Thans vraagt hij, Minister, namens den Koning, die bekrachti ging, ten einde die tot geluk des volks te kunnen gebruiken. De Kamer zal op heden den 7dcn October 1848, geen ander antwoord geven de Kamer, welke de Nederlandsche natie vertegenwoordigt; en nu vraagt Z. Exc., mede als vertegenwoordiger: «laat ons als één man ons haasten, om den gelouter- den scepter in handen des Koriings te stellen in het waarachtig belang van het Nederlandsche volk." Men bedenke wel, hoe 't in-de ooren van onze landgenooten zal klinkenwanneer eene tegenovergestelde stem gehoord wierd. Het zou wezen, alsof men de uitvoering weigerde van hetgeen de natie ver langt en alsof men den Vorst den scepter weigerde. Nadat de Heer van Harencarspel nog het woord had gevraagd, doch op het algemeen geroep om tot stemming over te gaan, daarvan had afgezien, is dit laatste Hoofdstuk (gelijk het telcgraphisch berigt in onze vorige vermeldde) aangenomen met 92 tegen 21 stemmen. Tegen hebben gestemd de Heeren van Nagell, Borski, Cock, d'Ablaing van Giessenburg, Nepveu, de Wal, Opperdoes Alewijn, Scheers van Haren carspel, Kien, van Leeuwen, van Hogendorp, Nienhuis, Nap, Verwey-Méjan Begram van Jaarsveld, van Dam van Noordeloos, v. Lijnden, Doolt (N.-lloll.), van Rhede van Oudtshoorn, Op ten Noort en Bijleveld (Gelderland). De Voorzitter zegt dat de ontwerpen aan de Eerste Kamer zullen worden gezonden. Toejuichingen van de tribunes.') Is ingekomen eene missive van Z. Exc. den tijdelijke Minister van Binnenl. Zaken houdende opgave van de hoogstaangeslagenen in de directe belastingen in de prov. Limburg. Ter griffie. De Voorzitter, gebruik makende van het hem toekomende rogtdoet de openbare vergadering overgaan in Committé-Gencraal. De Dubbele Tweede Kamer heeft alzoo de haar aangebodene voordragten ter Grondwets herziening alle aangenomen en wel de onderscheidene hoofdstuk ken met de volgende meerderheid Stemmen. I Hoofdst. van met 96 tegen 17 11 van 100 14 III van 92 22 IV van de Prov. Staten en Gemeente-Besturen 100 14 V van 112 2 VI van 98 16 VII van algemeene

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1