De Uil. Ncpvcu en van Dam van Issclt verklaren zich tegen de bepaling, dat bevordering en ontslag van Officieren door een wet zal worden geregeld en de eerste tegen de ontbindbaarheid der Eerste Kamer, en vindt dat bier door op het oordeel over Ontwerp III wordt voornitgeloopcn. De Minister van Justitie zegt dat er vroeger ook eerst over Ontwerp III is gestemd; wordt besloten te beraadslagen over Ontwerp II en dan over III doch omgekeerd er over te stemmen. De HH. d'Ablaing van Gicssenbnrg, Nienhuis en Sloet van Oldhuis ontwik- len cenige bezwaren tegen de bepalingen omtrent de koloniën. Per Tclcgraaph. 5 ure. Ontwerp II, van den Koning, is aangenomen met 100 tegen 14 stemmen. Ontwerp III, van de Slaten-Generaalmet 92 stemmen tegen 22. Morgen ten 10 ure voortzetting. NIJMEGEN, 3 October. Den 22sten September heeft te Dinxperlo, door onvoorzigtigheideene ver giftiging plaats gehad van een knaapje van 6| jaar. Dit kind, sedert cenigen tijd aan de geelzucht lijdende, kreeg den raad om daartegen gema len kreeften-oogen te gebruiken, en begaf zich naar het huis van den krui denier J. VV.met een briefje, op hetwelk zijn vader met potlood had ge schreven: «Voor tien centen gestampte kreeften-oogen." Spoedig daarna kwam het jongetje terug en gebruikte van de ontvangene poeder ongeveer drie eijerlepeltjes, daartoe overgehaald door de belofte van daarna een cent te zullen ontvangen, om balletjes te koopen. Hij ontving dan ook die cent en ging het dorp in, doch viel kort daarop, onder hevige stuiptrekkingen, op den gronden overleed kort daarna. Bij gedaan onderzoek bleekdat men aan het kind in plaats van voor tien cent kreeften-oogen, eene halve once kraans-oogen had gegeven. BUrTEJNLAINDSCHE BEBÏGTEJN. ENGEIillH». LONDEN, 2 October. II. M. de Koningin is uit Schotland teruggekeerden beeft zich met baar gezin naar het eiland Wight begeven. De Koningin der Belgen is te Dover aangekomen en heeft zich naar Clarcmont begeven, om haren vader, Lodewijk Philips te bezoeken, die sedert cenige dagen in eenen lijdenden toestand moet zijn. In den afgeloopen nacht hebben hier zeven zware branden plaats ge had, door een' van welke de kapel der Methodisten in Liverpool-road in de asch is gelegd. FRANKRIJK. PARIJS3 October. De Commissie van Finantien heeft de begrooting der uitgaven over dit jaar op ruim 1777 millioen franken bepaald; de raming der inkomsten is ruim 300 millioen lager, die door de drie aangegane leeningen zullen gevonden worden. Het Departement van Oorlog is bepaald op ruim 432 millioen voor 502,715 man en 100,293 paarden. Dat van de Marine op ongeveer 152 millioen. De vraag over de Republikeinsche feestmalen wordt van groot belang. In de laatste zitting van de Nat. Vergadering hebben vele Vertegenwoordigers van de uiterste linkerzijde, te midden van de ongehoorde opschudding die de gebeurtenissen van Toulouse hebben te weeg gebragt, uitgeschreeuwd Wij zullen er overal houden! En in de daad, de dagbladen der Departe menten zijn opgevuld met verhalen of programma's van dergelijke feesten. Het Journal des Débals deelt het berigt mede, dat de Koning van Napels de bemiddeling van Frankrijk en Engeland, in de zaak van Sicilië, welke hij reeds aangenomen hadthans wederom geweigerd en bevelen heeft gegeven om de vijandelijkheden dadelijk weder te hervatten. ITALIË, ROME, 24 September. Gisteren heeft het nieuwe Ministerie zijn programma bekend gemaakt, en er ook bijzonder in verklaardte zullen trachten de iinantiën in beteren toe stand te brengen. Het bad over het algemeen veel genoegen gegeven. Het gerucht werd verspreid, dat Frankrijk tegen dit nieuw Ministerie, aan welks hoofd de Graaf Rossi staatgeprotesteerd had. PRUIS SEN. BERLIJN, 3 October. De staat van beleg van de stad Keulenis den 2Jcn dezer opgeheven. De Heer von Möller is tot Regerings-President der Rhijnprovinciën be noemd in plaats van den Heer Wittgensteindie zijn ontslag had gevraagd. In het Vorstendom Hohenzollern-Siginaringen is eene soort van opstand uitgebroken het volk heeft de Regering ongeschikt verklaard, om langer te besturen en beeft een Commité van openbare veiligheid benoemd. De Vorst heelt daarop met zijne Ministers het land verlaten en aan de centrale magt orde gegeven, om den wettigen staat van zaken te herstellen. De grootste regeringloosheid lieerschte in het landmen bedreigde met roof, brandstichting en moord, zooiiat gelicele huisgezinnen over de gienzen vlugtten. Het volk in het Vorstendom Waldeck heeft de regerende Vorstinmoe der van den nog ontnondigen Vorst weggejaagd daar zij de hervormingen door baar beloofdniet zou ingevoerd en den liuantiëlen toestand verward hebben. Ook in Weimar hebben onlusten plaats gehad, die door de gewapende magt zijn bedwongen. OOSTENRIJK. WEENEN 30 September. Het ontwerp der Grondregten werd gisteren door het Comité voor de Staats regeling aan den Rijksdag voorgedragen. Het bevat onder anderen opheffing van regten van standen en van den adel, het regt van petitie, dat van ver- eeniging, gelijkheid van godsdienstige regten voor alle gezindheden en ge lijkheid van alle nationaliteiten afschaffing der doodstraf enz. De Minister van Finantiën heeft aan den Rijksdag de hegrooting voor 1849 medegedeeld, waaruit blijkt dat daarop voor 1848 een te kort van 70 millioen guldens te dekken is, in 1849 wordt het te kort op 61 millioen begroot. Uit Pesth ontvangt men het berigt dat de Graaf Lamberg, onlangs door den Keizer tot militair Commissaris en Generalissimus over het Hongaarsch leger aangesteld, en die eerst voor een paar dagen in Hongarye was aangeko men, door een Weener vrijwilliger herkend, gewond en dadelijk door een' razenden hoop volks uit het rijtuig gehaald en op een ijselijke wijs vermoord is. De Nationale Vergadering te Pest had tegen zijne benoeming geprotes teerd. In de stad heerschte de grootste verwarring en onderscheiden burgers verlieten hun Vaderlandaan het behoud der Hongaarschc zaak wanhopende. De Pauselijke Nuntius alhier heeft instruction van zijn Hof ontvangen om namens den II. Stoel deel te nemen aan de onderhandelingen, welke tot de regeling der Italiaanschc aangelegenheden zullen worden geopend. De te Brunn in Moravië vergaderde Landdag heeft den 20s,cn den adel afgeschaft. FRANKFORT. 2 October. In de Zitting van het Duitsch Parlement van lieden, is de Heer von Gagcrn wederom tot Voorzitter gekozen met 307 van de 377 stemmen. Strnve is den 30stcn Septembervergezeld van zijne vrouw, onder sterke militaire bedekking, te Freiburg binnengebragt. Daar waren in den loop van dien dag nog 34 opstandelingen geboeid aangekomen. STARS SEKIGT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN, brengen mits deze ter kennisse van de belanghebbenden, dat van den Heer Controleur der Directe Belastingen is ontvangen een voljaars aanvullings Kohier voor de Belasting op het Personeel, dienst 1848 en 1849, welke op den 30stcn Sep tember jl. is executoir verklaard, en op heden aan den Heer Ontvanger verzonden. DU RIEU, Let/den, 5 October 1848. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN, Gehad hebbende het verzoek van Willem Reinier Piexers, Smid, wonende alhier, strekkende tot bckoming van de vcreischlc vergunning om in de hui- zingc staande en gelegen aan den Ouden Rliijn op den hoek der Vesteslraat, Wijk VI N°. 202eene bekwame Smids-Schoorsteen te doen daarstcllen. Gelet op Zr. Ms. besluit van den 31sten Januarij 1824, rakende vergun ningen ter oprigting van sommige Fabrijken en Trafijken; Brengen bij deze ter kennis van alle daarbij belanghebbenden, dat tot het hooren der Eigenaars en Bewoners van de naastbij gelegene en belendende Pan den ten opzigte der Informatiën de Commodo et Incommododoor Burge meester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Stad op Maandag den 9den October aanstaande, des middags ten twaalf ure; zul lende de belanghebbenden vcrpligt zijn, hunne bezwaren tegen opgemeld verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl bij verzuim daarvan zij ge houden zullen wordenlegen die inwilliging van hetzelve zich niet te heb ben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DU RIEU. Ley den, 5 October 1848. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. Gedurende de maand September 1848, zijn binnen de Stad Leyden over leden 81 personen, als: 16 Mannen, 31 Vrouwen, 24 Zoons en 10 Doch ters, daarenboven als levenloos aangegeven 6. In diezelfde maand zijn aldaar geboren 90 kinderen, als 53 Zoons en 37 Dochters, waarbij één paar tweelingen. KERKNIEUWS. De Kerkcraad der Rcmonstransch-IIervormdc Gemeente te Alkmaar heeft tot Predikant aldaar beroepen Ds. M. Cohen Stuart, te Zevenhuizen.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 3