BUITEJNLAINDSCHE BERiGTEJN'. Elisa Susanna, Kapt. Dykcma, naar Oost-Indië tc zeilen. Ook zullen een paar dagen laler, met liet schip Menado, nog 100 a 120 manschappen ver trekken, doch het personeel der officieren is nog onbekend. Binucn kort worden de 1,000 man uit het leger, om als buitengewoon contingent naar de Oost-Indië te vertrekken hier verwacht en er worden toe bereidselen voor de ontvangst gemaakt. ZWOLLE23 September. Door het Provinciaal Geregtshof van Overijssel is een drietal geformeerd van Candidaten voor de betrekking van Procureur, ter vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van den Heer J. J. de Boer. Dit drietal bestaat uit de Heeren Mrs. G. A. Vos de WaelE. G. van Senden en D. G. Korlcn- bout van der Sluis, Advocaten te Zwolle. LEEUWARDEN, 23 September. In een in deze Provincie gelegen dorp heeft iemand in een varkenshok eene lederen portefeuille verloren, die ongeveer 700 aan bankpapier bevatte. Men vermoedt dat genoemde portefeuille met het bankpapier door de varkens is verslonden daar nog eenige kleine stukjes papier in het hok zijn gevonden zonder dat men daarop een nummer heeft kunnen ontdekken. ENGELIK». LONDEN, 23 September. lord George Bentinck, sedert de laatste driejaren een der voornaamste hoofden van de partij der bescherming van den landbouwzoo in bet Lager huis als daar buiten, is eergisteren plotseling overleden. Des namiddags van dien dag begaf hij zich, te voet en onvergezeldvan Welbeck-Abbeyhet landhuis zijns vadersden 81-jarigen Hertog van Portlandnaar Torcsby- park, het landhuis van Lord Manvers, waar hij ter maaltijd genoodigd was. Daar men lang te vergeefs op hem wachtte, werden boden in alle rigtingen uitgezondenen het was zijn eigen bediende die hemdoor de plotselinge gevolgen eencr hartziekte, op een voetpad uitgestrekt vond liggen. Hij werd naar Welbeck-Abbey gedragen en gaf kort daarop den geest. Hij was 46 jaren oud, en de tweede der overgebleven zonen des Hertogs van Portland, nazaat van AVillem Bentinck, eerst kamerdienaar, daarna -vertrouweling van Koning Willem III, die hem, na het beklimmen van den Biilschen troon, lot het Pairschap verhief. SELG1E. BRUSSEL, 24 September. Den 21sten heeft het Congres der vrienden van den vrede eene laatste zit ting gehoudenwaarin onder anderen een voorstel ter tafel werd gebragt strekkende om een Congres van Afgevaardigden uit alle Staten bijeen te roe pen belast met het opstellen van een internationaal wetboekwaarin de wederkeerige verbindtenissen der Staten onderling worden geregeld ten einde zoo veel mogelijk voor het behoud van den vrede zorg te dragen. Vele leden hebben hierover het woord gevoerd. De fleer Ramon de la Sagra heeft zich krachtig tegen het voorstel verklaard op grond dat bij de bestaande maat schappelijke orde de oorlog niet geweerd kan wordenen omdat het bijeen roepen van een internationaal Congres, gelijk was voorgesteld, onder de her senschimmen moest worden gerangschikt. Met uitzondering van dezen, heb ben echter al de leden zich voor dit voorstel verklaard. Eindelijk is ook een ander voorstel, strekkende om bij alle Staten op eene gelijktijdige en gcheele ontwapening aan te dringen, vermits daardoor de voorspoed der Natiën groo- tclijks zou bevorderd worden, door allen, behalve voornoemde, goedgekeurd. Op eene soirée door hen gegeven, is besloten drie prijzen, van 500, 300 cn 200 fr. uit te loven voor drie verhandelingen over de vraagstukken die in het Congres behandeld zijn. Er is thans eene groole toevloed van vreemdelingen en groot gebrek aan woningen; voor 5 kamers op de tweede verdieping, voor 14 dagen, vraagt men de som van 500 fr. FRANKKIJÜ. PARIJS, 24 September. Onder de nu reeds aangenomen artikels van de nieuwe staatsregeling bc- hooren het 10l,e: alle adelijke titels, alle onderscheiding door geboorte, klasse of bijzondere caste, zijn voor eeuwig afgeschaft; het 12Jc: bet verbeurd ver klaren van goederen, kan nooit weder worden ingevoerd, en het 13de: de con stitutie waarborgt aan de burgers de vrijheid van arbeid en nijverheid. In de zitting der Nationale Vergadering van eergisterenvroeg de afge vaardigde Sauteyra den Generaal C'avaignac wal hij van den toestand van het land dacht, wat hij dacht te doen cn welke gedragslijn te volgen? De Gene raal zeidedat ook hij voornemens was geweest zich tot de vergadering te wendendoch dat hij de interpellatiën van den Heer Sauteyra niet had wil len verhinderen. Ontegenzeggelijk, zeide hijheerscht niet meer dezelfde cendragt als vroeger bij de Nationale Vergadering cn het uitvoerend bewind. Dit is een gevaar dat ons allen treften een gevaar buiten deze vergadering. Spreker zeide, dat men aan de Regering gevraagd hadwat het in geval van wanorde zoude doen; doch dat het natuurlijk zijnen pligt zou doen, onder alle omstandigheden. Hij vervolgde met te zeggendat de Regering wel de banier der verzoening had opgevatdoch steeds in de schaduw van het vaan del der Republiek gebleven was, en eindigde met te zeggen, dat, hoewel er in alle gemoederen onzekerheid heerschte, de Regering de maatregelen, welke zij nemen konvoldoende vond om de orde te bewarenen datindien de vergadering geloofde, dat, hetgeen de Regering gedaan had, goed was, zij haar verder met haar vertrouwen moest vcrceren en dat de laatste voort zou gaan dit vertrouwen te verdienen. Hierop stelde de President voor, dat de vergadering tot eene gemotiveerde orde van den dag zou overgaanhetgeen met bijna algemcene stemmen werd aangenomen. Men verneemt nog niets omtrent de aankomst van Napoleon Bonaparte. Onderwijl begint de bekommering over den uitslag der verkiezingen tot beda ren te komen, en ziet men er voorhands zoo veel gevaar niet in. Evenwel erkent men dat het bestuur dagelijks in magt cn invloed verliest en het bij een onverwachts uitbrekenden storm, moeite zou hebben zich staande te hou den. Dat de afgevaardigde uit het Dep. du Lot, Sauteyra, in de vergadering naar zaken gevraagd heeft, die haar misschien weinig ter harte gingen, schrijft men aan zijne vriendschappelijke betrekking toe met den Generaal Cavaignac, die uit hetzelfde Departement is, en die gaarne ongezocht in de gelegenheid wilde gesteld wordenom zich over een en ander te verklaren dat hij ongevraagd moeilijk doen kon. Zijn persoon schijnt intusschen lang zamerhand die verkoeling van volksgunst te ondervinden welke bijkans ieder volksleider, al handelt hij nog zoo ter goeder trouw, ten alle tijde onder vond, cn die hem, al hield de republiek zich staande, wel weder door an deren, b. v. den Heer Thiers, zou kunnen doen opvolgen. De militaire commissiën hebben eergisteren hare werkzaamheden geëin digd. Gedurende de beide maanden harer zitting hebben zij meer dan 12,000 processtukken onderzocht, heirekking hebbende op nagenoeg evenveel beschul digden. Een zeker aantal beschuldigden is onmiddelijk op vrije voeten ge steld zoodat er nog 10,838 personen te vonnissen bleven. Hiervan zijn later nog 6267 in vrijheid gesteld, 4316 tot deportatie veroordeeld en 255 perso nen naar de krijgsraden verwezen. Van de tot deportatie veroordeelden zijn thans 2700 reeds in zee cn bevinden zich nog 1600 in de forten. Gisteren avond is de achtste bezending vertrokken van staatkundige ver oordeelden hun getal bedraagt 550zij zijn naar Havre vervoerd. Eerst des avonds om 10 ure zijn zij uit de gevangenis gehaald, welke maatregel noodig werd gekeurd omdat het aantal vrouwen en kinderen die afscheid namen bij de vorige bezendingen veel verwarring veroorzaakte. Deze troost is hun dus ditmaal onthouden. ITALIË, ROME, 14 September. De Heer Rossi, gewezen Fransch gezant alhier, is door den Paus belast om een nieuw Ministerie tc vormenhij heeft zulks aangenomennadat hij reeds twee malen de dringendste cn eervolste uitnoodigingen daartoe had van de hand gewezen. §ICILIE. MESSINA, 16 September. De Napelschc Generaal Filangieri heeft den 9Jen eene proclamatie uitgevaar digd, waarbij vrij belangrijke concessien door den Koning aan de Siciliancn werden toegezegden tevens verklaarddat alleen de hoofden van den op stand vervolgd zouden worden. Het onbepaalde dier uitdrukking heeft vele personen doen vlugten. De bevelhebber van het Fransche schip 1'HcrcuIe, had daarop een onderhoud met den Napelschen Generaaldat de kalmte cn het vertrouwen bij de bevolking van Messina heeft doen terugkeeren vooral toen de Fransche Admiraal Baudin zijne bemiddelling aan den Koning aan bood met verzoek dat onmiddellijk alle vijandelijkheden gestaakt zonden wor den. Tevens had hij den Engelschen Admiraal Parker uitgenoodigdom zich aan hem aan te sluiten ten gevolge waarvan drie Fransche schepen en een Engelsch smaldeel zich naar Messina hegeven hadden, terwijl bet overige ge deelte van het Fransche eskader voor Palermo geankerd bleef. De Koning zou evenzeer als de Siciliancn met genoegen die tusschcnkomst vernomen hebben, aangezien eene voortzetting van den krijg, welke ook de uitslag mogt zijnvoor beiden hoogst nadeelig en moeijelijk kon worden. De voorwaarden der bemiddeling zouden zijn, dat Messina tot vrijhaven zou wor den verklaard dat Sicilië zijne afzonderlijke nationale vertegenwoording te Palermo zou hebben en dat het geheel bestuur Siciliaansch zou wezen men twijfelde niet of de Siciliancn zouden daarmede te vrede zijn. PftUISSEBi. BERLIJN, 23 September. Er is een nieuw ministerie gevormd de Koning heeft bij besluit van eer gisteren de volgende nieuwe Ministers benoemdtot President-Minister en Minister van Oorlog, den Generaal Pfuel; tot Minister van Binnenlandsche Zaken den Opper-President der Rhijn-provincieEichmannen tot Minister van Finantiën den Opper-President der provincie Saksenvon Bonin. Met het ministerie van Buitenlandsche Zaken is de 'Graaf von Donhoff tijdelijk belast; het ministerie van handel, nijverheid en Openbare Werken is voor- loopig aan den nieuwen Minister van Finantiën opgedragen, en met de waar neming der werkzaamheden van het ministerie van Justitie is, tot aan de benoeming van een Minister, de onder-Secretaris van Staat Miiller belast geworden. Het nieuw opgetreden Ministerie heeft het volgend programma in de vergadering voorgedragen Wij verschijnen voor deze hooge vergadering met de verzekering, dat wij, terwijl wij aan de roepstem van Zijne Majesteit den Koning gehoor gaven, en de ons aangeboden betrekkingen aanvaardden, vast besloten hebben, om op den constitutionelen weg, dien inen ingeslagen heeft, voort te gaan. Wij willen de aan het Pruissischc volk verleende vrijheden krachtdadig beschermen

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2