LEYDSCHE De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt V\ OEJNSDAG, 27 SEPTEMBER. vit Zuturdag avond. De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. ÜS\>K\EA>DSCiAE BËKIGTEjN. LEYDEN, 26 September. Den Heer P. II. Baron Tacts van Amerongen is dezer dagen op zijn, den tweeden September daartoe ingediend verzoek, eervol ontslag verleend als Lid van den Raad dezer stad. Op de laatste Tentoonstelling van Planten, Gewassen enz., door de Kon. Nedcrl. Maatschappij van Tuinbouw te Rotterdam gehouden, had onze stad genoot de Ileer W. Pottum ecne mosplant Suhtorhia Europca, ingezonden. Vernomen hebbende dat deze de bijzondere aandacht had getrokken van H. K. ïl. de Prinses van Oranje, heeft hij om de eer verzocht die plant aan II. K. tl. te mogen aanbieden; hetgern niet alleen goedgunstig is toegestaan, maar als een bewijs van ingenomenheid inel bet geschenk, heeft de lieer W. Pottum .namens H. K. II. twee prachtige onlangs uit China aangebragtc vazen van schilpad als tegengeschenk ontvangen, welke hem tot een duurzaam aan denken aan II. K. II. zullen verstrekken. Z. M. heeft goedgevonden tot Burgemeester en Secretaris der gemeente Oudshoorn, in plaats van wijlen L. Kalkoven, te benoemen, Mr. J. 11. Ver boom Baron van Rheede van Oudtshoornthans Plaatselijk Ontvanger aldaar. De te Oegstgecst gevestigde Afdeeling van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft tegen morgen den 27sten September, namiddags ten ten 1 ure, een wedstrijd in het ploegen uitgeschreven, en daarvoor zilveren voorwerpen als prijzen uitgeloofd. Al de leden der genoemde Maatschappij, mits voorzien van hun bewijs van lidmaatschap, zullen daarbij toegelaten worden. De bijeenkomst is bepaald ten 10 ure op Endegeest. 'sGRAVENIIAGE, 26 September. Z. M. heeft benoemd: bij hel wapen der cavalerie, bij het 2dc regement lansierstot llidmeestcr 2de klasse hij ancienneteitden lste Luitenant J. II. Schrcuder; tot lsten Luitenant bij ancienneteit, den 2dcl! Luitenant M. J. Wor- bert Graaf van Wassenacr, beiden van bet regement; bij het wapen der in fanterie van het leger in Oost-Indië: tot Kapitein den lstcn Luitenant J. C. J. Smits, van bet regiment grenadiers en jagers. De Luitenant ter zee lste klasse J. May, Commandant van hsLands stoomschip Phoenix, is benoemd tot Adjudant bij Z. K. II. Prins Hendrik. Bij besluit van den 19Jen dezer heeft Z. M. vastgesteld het plan eener geldleening van 500,000, uitmakende de 5'lc serie der negotialie van ƒ8,000,000 tot goedmaking der kosten van droogmaking van het Haarlem mermeer, ingevolge de wet van den 22sten Maart 1839 Staatsblad n°. 7). Bij bet berigt wordt bepaalddat de beschikking over de overblijvende ƒ500,000 lot aanvulling van voorschreven kapitaal, in het jaar 1818 niet zal plaats hebben. De interest a 5 pCt. in het jaar zal beginnen te loopen met den lslcn Julij jl. De inschrijvingen zullen geopend zijn van den 2den tot en met den 4dcl1 October aanstaande. De inschrijvers zullen gehouden zijn, vóór of op den 15den October, 10 pCt. van hunne aangenomenc in schrijvingen te stortenwaarvoor quitantiën zullen worden afgegeven, die bij bet voldoen van den laatsten termijn als contant zullen aangenomen worden. Het eerste fournissement zal geschieden vóór of op den lsten November aan staande, 50 pCt.het tweede vóór of op den 15den December aanstaande 50 pCt. Aan de gepatenteerde makelaars en commissionairs in cflrcten wordt voor provisie of courtagie pCt. toegekend. Bij Koninkl. besluit is de Heer Mr. P. S. P. Ferrand, op zijn verzoek, eervol ontslagen als Lid en Secretaris der bij het Depart, van Binncnl. Zaken bestaande, adviserende commissie voor de zaken van het Onderwijs, en is in zijne plaats benoemd de Heer Mr. II. Vollcnhoven, Referendaris bij genoemd departement. Gisteren beeft bij Z. M.aan het Paleis in het Noordeinde, een groot diner plaats gehad waaraan deel hebben genomen de Ministers en de Leden der Staten-Generaal. Morgen zal door Z. M. een tweede diner van 90 cou verts worden gegeven. Onderscheiden Ministers en een aantal gewone en bui tengewone Leden der Tweede Kamer zijn hiertoe uitgenoodigd. De maaltijd, die Woensdag in het Hotel de Oude Doelen, door den Voorzitter der Tweede Kamer van de Staten Generaal in dubbelen getale ver gaderd zou worden gegeven, is, ten gevolge van gemeld diner bij den Ko ning uitgesteld tot aanstaanden Maandag. Het zal voor 130 couverts wor den ingerigt. II. K. H. de Prinses van Oranje heeft aan de diakenen der Nederduitsch- llervormde gemeente te 's Ilertogenbosch toegezonden een zeer fraai bronzen standbeeld voor ecne loterij van verschillende voorwerpen ten behoeve der verarmde ledematen van genoemde gemeente. Z. K. H. Prins Hendrik is van het Loo in deze residentie teruggekeerd. Z. K. II. Prins George van Pruissrndie eenigen tijd alhier heeft door- gebragt, heeft dezer dagen deze residentie verlaten en zich naar Berlijn begeven. Naar men verneemt is het onderzoek in de afdeelingen van de Tweede Kamer, in dubbelen getale vergaderd, over de ontwerpen tot herziening der Grondwet, reeds ten einde geloopen. De Commissie van Rapporteurs houdt zich met den meestcn spoed met het opmaken van baar verslag bezig. Naar men verzekert zou daaruit blijken, dat de meerderheid der Kamer, over het geheel genomen, gunstig voor de aanhangige wets-ontwerpen gestemd is. De antwoorden der Regering op het verslag zullen spoedig aan de Kamer worden toegezonden. Men denkt niet, dat er alsdan een nader onderzoek in de afdeelingen over die voordragten zal worden gehouden, en ziet derhalve de beraadslagingen bij de Kamer in bet begin der aanstaande week te gemoet, en men vleit zich, dat zij nog iu den loop dier week ten einde zullen kun nen worden gebragt. In deze residentie zijn aangekomen de Hccrcn II. Fayc, Consul Gene raal in Noorwegen, en Mr. C. Breltevill, Burgemeester te Cbristiania. AMSTERDAM, 25 September. Eenigc oud-studenten aan bet Athenaeum alhier, leerlingen van den Hooglecraar Mr. J. van Hall, hebben zich vcreenigd om aan hunnen thans van hier vertrokken leermeester een blijk van hoogachting en erkentenis te geven, tot aandenken van zijn 25-jarig Professoraat. Dit geschenk, be staande in een zilveren bouilloir h la renaissance, met gedreven ornamenten is te bezigtigen bij de Heeren A. Bonebakker en Zoon alhier. Het voert tot opschriftV. Cl. Jacobo van Hall Juris Romani et Hodiemi Doctori ix, Illustri Atlienaeo Amstelod. Professori munere per XXV annos funclo grati discipuli; MDCCCXXIII—MDCCCXLVIII. Wij vernemen, dat de Commissie der donateurs reeds in de aanslaande week het geschenk zal aanbieden ofschoon de Ileer van Hall eerst half Oc tober 1823 het Hooglecraarsambt heeft aanvaard, en bet zilveren jubileum dus in de volgende maand eerst invalt. Ook vernemen wij dat de tegenwoordige studenten in de Regtsgeleerd- heid aan het Athenaeum voornemens zijn, aan Prof. J. van Hall, een bewijs van hoogachting en dankbaarheid aan te bieden bestaande in ecne pendule versierd met de statuette van Willem den Eerste, in brons vervaardigd door onzen beroemden beeldhouwer L. Royer. De commissie beslaande uit drie IIII. Studenten, zal hetzelve ter bezigtiging stellen bij de Gebr. Lurasco, in in de Kal verstraat. Naar wij vernemen is dezer dagen door een ingezeten dezer stad aan den Burgemeester ter hand gesteld eene soin van 1,431.955, zijnde liet saldo eener door hem en anderen gevoerde en thans afgeloopen administratie, onder kennisgeving dat de schenkers deze gelden gaarne besteed zouden zien tot bet een of ander nuttig doel ter beslissing van Burgemeester en Welhondercn. Deze hebben het doelmatig geoordeeld de gelden te bestemmen tot verbetering van het physisch en chemisch kabinet van bet Athenaeum Illustre dezer starl, en ze daartoe gesteld ter beschikking van UIL Curatoren dezer inrigting. UTRECHT23 September. Heden werd alhier, in bet gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, op de Mariaplaats, de veertiende tentoonstelling van bel Genootschap voor Land bouw en Kruidkunde geopend. Het getal der eigenlijk bloeijende gewassen was minder dan de vorige keer. De verschillende verzamelingen groenten en vruchten waren fraai en rijk; ook verdienen eene bijzondere vermelding on derscheidene gedeeltelijk nieuwe of bier te lande onbekende werktuigen. Op ecne algemeene vergadering werden de premiën uitgedeeld aan hen, die op den laatsten ploeg-wedstrijd liekroond waren en aan die Hoerenwier inge- zondene voorwerpen bekrooning of eervolle vermelding waren waardig gekeurd. HARDERWIJK, 23 September. Den 5dcn October vertrekken van hier 120 onder-officieren en soldaten, onder bevel van den Majoor Hegic en begeleid door de officieren Beclards van Emmighoven en Timmermans, alsmede Doctor Vrede, om inet liet schip

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1