was eclilcr veel verminderddoordien de conducteurs liet gevaar bespeurd hadden en nog in de mogelijkheid waren den voortgang te vertragen. FRANKRIJK. PARIJS, 12 September. Bij de beraadslaging in de Nationale Vergadering over de werkurenheeft de Abt Sibour verlangd dat eene wet zou worden uitgevaardigd, bepalende, dat de Zondag voortaan met meerdere naauwgezetheid zou worden gevierd en op dien dag de arbeiders niet zouden mogen werken. Het voorstel heeft een heftigen tegenstand ontmoet. Het dagblad der geestelijkheid zegtdat de geestelijke Afgevaardigden de zaak niet laten rustenmaar eerlang een nieuw voorstel, betreffende het behoorlijk vieren van den Zondag, zullen indienenen voegt er bij dat de socialisten dit voorstel met kracht zullen ondersteunen. In de Nationale Vergadering van gisteren, is na onstuimige beraadsla gingen en lievig rumoerhet voorstel van den Afgevaardigde Crcspel de Latouche, om de dagbladen aan de werking van den staat van beleg, waarin de stad nog verkeert, te onttrekken, met 457 tegen 276 stemmen verworpen. In de beraadslagingen der Nationale Vergadering is liet regt van den arbeid met meer bekwaamheid en beteren uilslag aangevallen dan verdedigd. De Heer Thiers zal er zonder twijfel den genadeslag aan gevenen de Ver gadering zal niet gedoogen dat het althans als een Stellig regt, aan het hoofd der staatsregeling worde geplaatst. Er loopen geruchten dat de Vergadering hare eigene voortduring gedurende bet gansche eerste voorzitterschap zou willen handhavenen wel gaarne zelve den Voorzitter der republiek benoemenin plaats dat zulks door algemeene stemmen geschiedde. Ten opzigte der verkiezingen op aanstaanden Zondag wordt opgemerkt dat ze veel meer de drukpers dan de bevolking in beweging brengenen dat de stemmen der thans zoo talrijke krijgsmagt in het departement van de Seine zeer waarschijnlijk ter gunste van de Candidaten der regering znllen uitloopen. Overigens schijnen voor het drietal te kiezen afgevaardigden Louis Bonaparte, Bugeaud, Iforssy, E. de GirardinCabet, Tlioré en Raspail, onder de velen tusschen welke de stemmen zich verdeelennog de meeste kans te hebben. De verkiezingen tot een algemeenen Departementsraad hebben op Gorsika aanleiding tot hevige botsingen gegevenop het dorp Orezza zouden bij een gevecht 50 menschen gesneuveld zijn. Hit Mulhauze en van andere plaatsen in den zoo fabriekrijken Elzas, uit S'. Quentin en van verscheiden andere ponten des lands blijft men melden dat arbeid en nijverheid herleven. Hier te Parijs is dit echter met de meesten zaken het geval nog niet, daar de voornaamste neringdoende kooplieden van de wijk de la Madelainc, het boulevard Jtalien en de straat de la Paix die tot de beste gedeelten van Parijs behooren dezer dagen besloten bebben om, tot besparing van licht, hunne winkelrnagazijncn ten 6 ure te sluiten. In verscheiden takken van nijverheid zijn de kooplieden tot het besluit ge komen, om loterijen van hunne waren te doen houden, ten einde hunne overkropte pakhuizen te ontledigen. Echter merkt men opdat het getal der huwelijken in de hoofdstad, dat sedert Februarij gedurig verminderd was, thans weder toeneemt. Te Lyon hebben de zoogenaamde Nationale werkplaatsen aan de stad 1,650,000 francs gekost; de waarde van het daarin vervaardigde wordt op 30,000 francs begroot Op het Kasteel Pau, waar Abdel-Kader tegenwoordig gevangen wordt gehouden, is hem den 6dcn een zoon geboren, het vierde zijner kinderen. Hendrik IV zag op datzelfde Kasteel het levenslicht. SPANJE. MADRID, 7 September. Gisteren is van het bankiershuis Rothschild 4 milloen realen in goud aange- liragtals bedrag cener geldleening tusschen de Regering en dat huis, wegens de kwikmijnen van Almaden. De Minister Mon vleit zich, dat hij weldra geld genoeg bijeen zal hebben om zijne finantiele maatregelen bekend te maken. SARDINIË. Men zegt dat de Koning thans reeds zijn leger weder op 100,000 man heeft gebragt, en dat het op het einde der maand 150.000 sterk zal zijn. De bekende AbtGioberti, de bestrijder der Jesuiten en van hunne grond stellingen heeft te Turyn een genootschap opgerigt, ter bevordering van de stichting van een algemeen Italiaanse!) verbond, onafhankelijk van cenige hui- tenlandsche Mogendheid. Het genootschap zal zich te Turyn vestigen en met de corresponderende genootschappen in Toscane, den kerkdijken Staat, Parma, Modena, Napels en Sicilië gemeenschap houden. De leden betalen een gering jaargeld en dragen de Italiaanscbe kleuren met de zinspreuk Utiitas fortis. ITALIË, ROME, 30 Augustus. In deze week, bij de viering van het tweede eeuwfeest der stichting der Godvruchtige scholenheeft de Paus in de vergadering der bestuurderen een besluit doen voorlezen, waarbij twee wonderwerken van overledene leden van de orde der Jesuiten voor waarachtig en de daarbij bedoelde personen zalig en heilig zijn verklaard, en daarop eene aanspraak gedaan, die onder anderen het volgende bevat »Het strekt ons tot niet geringe aanmoediging, dat de Heer ons mannen doet aanschouwen, welke zich gedurende zoo vele tijdperken hebben opge offerd, om der Kerk nieuwe overwinningen te verzekeren. Deze troost is te aangenamer, naarmate het bedroevend is, in den tijd dien wij beleven, te bespeuren, dat men in geheel het Katholieke Italië, en zelfs in het midden punt van de Christenheid, het Protcstantismus, niet door één, maar door duizend en tienduizend medeschuldigen zoekt in te voeren. Deze betuigen de vurigste wenschen voor de éénheid van Italië, en bezigen, om daartoe te geraken, juist een schandelijk middel, 'twelk zoude strekken om dezelve te vernietigen. Op het oogenblik dat Duitschlanddoor gelijken geest gedre venerkent, dat verschil van godsdienst het gewigtigste beletsel voor het bereiken van dit oogmerk oplevert, zoodat de Protestanten zeiven ontwerpen tot vereeniging voorbereiden, vindt men in Italië lieden, die, zonder terug te deinzen voor een ontzettend godsdienstig schandaal en een dreigend gevaar, zich er op toeleggen om het pestaardige zaad der afscheiding van de éénheid des geloofs in te voeren, ten einde de éénheid des volks te erlangen. Zoo ver gaat de verblinding der hartstogten. Laat ons den Heere biddendat. Hij deze duisternissen doe verdwijnen, en vertrouwende op de gegovene be loften, ons steeds herinneren, dat de poorten der Helle niets tegen de Kerk zullen vermogen Volgens de herigten der vrijzinnige partij zou de partij der Jesuiten en Oos- tenrijksgezinden deze beschuldigingen hebben uitgedacht om hunne tegen partij bij den Paus hatelijk te maken welke partij zich onder anderen in de Contemporaneo en de Epola krachtdadig tegen die aantijgingen verdedigt. Men spreekt van een Italiaansch Congres, in de manier van dat te Frankfort, en onder voorzitting van den Paus. Hoewel het volk den 5den nog meesterwas teLivorno, was de rust hersteld; de troepen hadden het kasteel verlaten en weder hunne kazernen betrokken. SICILIË. MESSINA3 September Uedcn morgen hebben 18 Napelsche kannonneerbooten in vereeniging niet bet kasteelhet vuur tegen de stad geopend. Van stadszijde is dit vuur zoo krachtdadig beantwoord, dat de kannoneerbooten met aanmerkelijk verlies en schade hebben moeten afhouden. Daarop hebben ze elders bij Terra Nuava een landing beproefd doch 500 Zwitsers zijn in een hinderlaag gevallen en bijna allen omgebragt. Er hebben gewapende lieden met hoofden van ver slagen Zwitsers als zegeteekenen op pieken door de stad gcloopen. Al dien tijd is tusschen de citadel en de stad een moorddadig vuur onder houden, verscheidene huizen raakten in brand. De Engelscbe en Fransche oorlogschepen hebben zich om de in hunne nabijheid springende bommen moeten verwijderen. Eene hevige oproeping aan de Siciliancn door Ruggerio Settimo, hoofd van het voorloopig Bestuur, was den 31slcn Augustus uitgevaardigd en heeft de bevolking tot een geestdrift opgewekt die haar het uiterste zal doen wagen. PRITISSEN. BERLIJN, 12 September. Nadat de Minister von Auerswald in de Nationale Vergadering van gisteren had te kennen gegeven, dat het Ministerie zich genoodzaakt had gezien zijn ontslag te nemen, is de Vergadering tot den 14Jen geschorst. Te Keulen is eene groote gistjng ontstaan door eenige baldadigheden door soldaten van het 2 75lc regiment bedreven. De burgers willen volstrekt dat dit regiment verwijderd worde, en hebben zich gewapend. FRANKFORT. 10 September. De Heer Dahlmann, de onmogelijkheid inziende om een nieuw Ministerie tot stand te brengen, .heeft de magliging daartoe aan den Aartshertog Rijks- stedehouder teruggegeven. Deze heeft alstoen den Heer Herrmann, Vice- President van hel Parlement, met de vorming van een nieuw kabinet belast; doch men twijfelde of ook deze wel daarin zoude slagen, althans zoolang de nationale vergadering geen bepaald besluit ten aanzien van de bekrachtiging van den wapenstilstand genomen bad. De beraadslagingen daarover worden tegen den 12den of 13dcn te gemoet gezien. OOSTENRIJK. WEENEN, 7 September. Alhier is weder eene bijeenkomst van ruim 3,000 Duitsch-Katholieken ge houden. Eene bezending is door den Hongaarschen Rijksdag aan Z. M. gezonden, om hem uit te noodigen, zich voor eenige dagen naar Pesth te begeven, en bij Z. M. aan te dringendat de Oostenrijkschc Regering tusschen beide kome in de geschillen met Croatië. Die bezending is echter tot den Keizer niet toegelaten. Ondertusschen hadden de Hongaarsche Afgevaardigden besloten datzoo Z. M. niet naar Pesth kwam, zich tot eene onafhankelijke Republiek te ver klaren en alle mannelijke ingezetenen te wapenen. Bijna het geheel Hongaarsch legercorps, onder hevel van den Generaal Bechthold, is gedeserteerd. Uit Agram werd van den 7den berigt, dat de Banus Jeliacbich gelast had, dat zijn leger, 50,000 man sterk, marschvaar- dig moest zijn. T URKÏE. CONSTANTINOPEL, 24 Augnstus. Door den zwaren branddie den 16d"> Augustus in het stadskwartier alhier, dat tusschen de beide over do haven leidende, bruggen ligt, gewoed

Leydse Courant | 1848 | | pagina 3