B SJ1TE jN L A jN DSC HE BERIGTEJN. beginnen reeds met de Merovingische Vorsten hierop volgen niet slechts de zeldzaamste gangbaar geweest zijnde, maar ook de allerzeldzaamste geprojec teerde munten der Bataafsche republiek en die van Koning Lodewijk Napoleon. Do Fransche munten beginnen reeds met het jaar 534. De Engelsche met A°. 900. De Pauselijke met A°. 642. Alles bijgehouden tot den laatsten tijd. Belangrijk is ook het aantal Oostersche Munten en die der bezittingen in de beide Indien. De gewone munten, die geene hoogcre waarde dan die van het metaal bezatenzijnop aanwijzing van den overledeneuit het kabinet genomen. Ook treft inen hier ook eene verzameling Mnnt-boeken aan. De catalogus wijst voorts in de voorrede nadere bijzonderheden aan omtrent het leven en karakter van den Verzamelaar zeiven, die dezen catalogus ook grootendeels zelf, met veel kennis, oordeel, aanhalingen van schrijvers enz., heeft gereed gemaakt. 'sGRAVENHAGE, 13 September. Z. M. heeft aan den gewezen Minister van Buitenlandsche ZakenGraaf van Randwyckvolgens de weteen pensioen van 2,758 toegelegd. Bij den tijdelijken Minister van Finantiën is van een onbekende, tot aanvulling van vroegere inzendingen, als eene teruggave aan 's Rijks schatkist ontvangen een conpon van een certificaat 4 pCts. Werk. Schuld, betaalbaar met negentien gulden tachtig cents. Volgens art. 2 van het voorloopig kiesreglement, hetwelk een gedeelte nitmaakt van de reeds bij de Beide Kamers der Statcn-Generaal aangenomene wets-ontwerpen tot herziening der Grondwet zullen de leden van de Tweede Kamer worden gekozen door kiezersvergaderingen, bestaande: a. uit hendie in de stedenvolgens de reglementen voor het bestuur der steden, zoo als deze op iedere plaats in werking zijn, de vereischten bezitten, om tot kiezers te worden benoemd en b. uit hen, die ten platten lande, volgens de reglementen op de zamen- stelling der Staten in de provinciënzoo als deze op iedere plaats in werking zijnstemgeregtigd zijn met dien verstande', dat het vereischte belasting bedrag wordt verhoogd voor de Provincie Zuid-Holland tot op ƒ40. Naar aanleiding hiervan en ten gevolge eener deswege van den tijdelijkeu Minister van Binnenl. Zaken ontvangene missiveheeft de Gouverneur van Zuid-Holland bij circulaire van den 6den dezer, aan Burgemeesteren en Wet houders der sleden en Burgemeesters en Assessoren der gemeenten ten platten lande uitgenoodigd 1°. Voor zoo veel de Steden betreft, om te zorgen, dat de lijsten der kies- geregtigden, waaromtrent bij de circulaire van den 23st«D Junij jl., A, n°. 6631/3, een naauwkeurig onderzoek werd voorgeschreven, ten einde de zelve in volledige orde over te brengen, alsnu ten spoedigste in gereedheid worden gebragt, ten einde de bij art. 3 van voorz. voorloopig kiesreglement bepaalde afkondiging stiptelijk op het bedoelde tijdstip (vóór den 15den dag na de afkondiging der veranderingen in de Grondwet) kunnen plaats hebben. 2°. Voor zoo veel de Gemeenten ten platte lande betreft, om onverwijld uit naar aanleiding der circulaire van den 2deD Augustus jl., A, n°. 3098/2, van de Ontvangers der Directe Belastingen ontvangene naamlijsten alsnu in volledige orde op te maken lijsten dergencn, welke in de grondlasten en verdere directe Rijks belastingen, het palentregt daaronder niet begrepen jaarlijks eene som van ten minste veertig gulden betalen, en overigens, vol gens de beslaande bepalingen, de vereischten bezitten, om voor stemgereg- tigden te worden gehouden ten einde de afkondiging dier lijsten mede op het bovenvermelde tijdstip kunne geschieden De Gouverneur acht het niet ondienstig aan de besturen hierbij mede te deelen dat door hel Departement van Finantiën de noodige voorschriften zijn gegeven, ten einde de Ontvangers der Directe belastingen, door het geven van de aan hen gevraagd wordende inlichtingen, zooveel in hun vermogen is, den goeden gang dezer zaak zonden bevorderen, weshalve de bedoelde besturen zich, zoo noodig, tot het hekomen van nadere inlichtingen aan gemelde Ont vangers zullen kunnen adresseren. ROTTERDAM, 13 September. Laatstleden Zalurdag werd alhier in de groote Gehoorzaal des Gcnoolschaps de om de twee jaren vastgestelde algeineene vergadering van het Betaafsch Genootschap der proefondervindelijke wijsbegeerte gehoudenwaartoe een aanzienlijk getal leden, zoo van hier als van elders, waren opgekomen. Tol de werkzaamheden dezer vergadering behoorde de beraadslaging over de bij het Genootschap ingekomen prijsverhandelingen, waarvan de uitslag is ge weest dat de gouden medaille is toegewezen aan den Heer J. A. Beijcrinck Ingenieur van den Waterstaat te Leydenaan Jhr. Mr. W. T. Gevers Dey- nout, alhier; aan den lieer J. A. Scholten Hz., alhier; de dubbele zilveren medaille aan den Heer M. G. Beijerinck Hoofd-Ingenicur van den Waterstaat te 's Gravenhagc. GRONINGEN, 12 September. In de gisteren alhier gehouden vergadering van de Provinciale Staten zijn tot leden der dubbele Kamer benoemd: de Hceren Mr. R. T. Mees, met 28, Mr. A. J. van Roijen, met 27, Mr. A. Moddermanmet 24, en Mr. H. Nicnhuis, met 20 van de 30 stemmen. Allen zijn bij de eerste stemming gekozen. De Provinciale Groninger Courant behelst hel volgend middel om zieke aardappelen meer gezond en smakelijk te maken: Men laat ze eerst 10 a 15 minutcD in ruim water koken, giet zc dan af en doet er weder een weinig heetliefst kokend water met wat zout op. Het eerste afgietsel is eenigzins bruin van kleur en onaangenaam van reuk en smaak. Wij twijfelen niet, of zij, die van dit eenvoudig en geheel kos teloos middel gebruik willen maken, zullen zich er wel hij bevinden. Den 6den dezer is van Vierhuizen naar Amsterdam vertrokken H. Tam- minga met zijne familiebestaande uit zes personenom zich als kolonist te vestigen op post Groningen, aan de rivier de Saramacca, in Suriname. Uit die streken is dit de eerste familie, welke het vaderland verlaat, om daar eene betere toekomst te zoeken. ZWOLLE, 12 September. In de vergadering der Provinciale Staten van gisteren zijn als leden voor de dubbele Kamer verkozen de HccreuMr. H. van Logchemmet 33, Mr. J. N. J. Hecskens, met 33, Mr. J. A. van Roijen, met 29, en Mr. B. W. A. E. Baron Sloet tot Oldhuis, met 29 van de 54 stemmen. ASSEN, 12 September. De Provinciale Staten van Drenthe hebben gisteren in hunne gehouden vergadering tot lid der dubbele Kamer verkozen, den Heer Mr. H. Vos. LEEUWARDEN, 12 September. In de vergadering van heden hebben de Staten dezer provincie als leden van de dubbele Kamer benoemd, de Heeren Jhr. Mr. B. P. J. Vegelin van Claerbergen met 30, Mr. B. Alberda, met 25, Mr. J. H. v. Boelens, met 25, Mr. J. Cats Ez., met 25, en Mr. C. J. v. d. Veen, met 23 van de 45 stemmen. MIDDELBURG12 September. In de vergadering van de Provinciale Staten van gisteren zijn tot leden van de dubbele Kamer verkozen, de Heeren Jhr. Mr. M. C. Paspoort van Grijps- kerke, met 27, Mr. J. van der Meer Mohr, met 30, en Mr. W. J. P. Kroef, met 22 stemmen. MAASTRICHT11 September. Gisteren zijn door de Provinciale Staten van dit gewest tot leden voor de dubbele Kamer gekozen, de Heeren Mr. A. J. J. II. Thissen, met 24, A. L. W. H. Bloemaerts, met 19, en Mr. J. M.Swart, met 16 van de 30 stemmen. ENGELAN LONDEN, 11 September. De Nederlandscho Gezant Graaf Schimmelpcnninck is gisteren namiddag uit 's Gravenhage alhier aangekomen. In den loop der vorige week zijn 178,000 oneen zilvergeld en 86,000 oneen in baren naar Rotterdam uitgevoerd. Binnen kort wordt eene verzameling van 100 platen uitgegeven, die door de Koningin en haren gemaal geteekend en geëtst zijn. De Poelier Bailey hier ter slede heeft eenige opgaven bekend gemaakt nopens de belangrijkheid van het poeliersvak in de hoofdstad. Daaruit blijkt, dat zeker poelier gemiddeld jaarlijks voor 100,000 aan wild en gevogelte omzet; de Heer Bailey zelf had in het afgeloopen jaar 81,000 uitgegeven, terwijl de opbrengst der jonge eenden te Aylesbury, jaarlijks op 15,000 geschat wordt. Een Hollandsch schilder, de Heer Roozenberg heeft aan het comitte te Liverpool eene groote schilderij doen toekomen, voorstellende den brand van den Ocean Monarch, om ten voordeele van de ongelukkige» verlootte worden. In bet kerspel van Sb Lukas, in de Oude Straat dezer hoofdstad, verdwenen onlangs de Heer Bacon, opzigter en Mejufvrouw Walter, school meesteres van het werkhuis aldaar. Bacon had een vcertiendaagsch verlof bekomen, onder voorwendsel van zaken op het land te moeten regelen, en weinige dagen na zijn vertrek verkreeg ook Mejufvrouw Walter toestemming om hare moeder te bezoeken, die (gelijk zij opgaf) gevaarlijk ziek lag. Doch al spoedig bleek dat beiden naar Amerika de vlugt stonden te nemen. Beide waren getrouwde personen, en hadden huisgezinnen met kinderen; Mejufvr. Walter had van de afwezigheid haars echtgenoots gebruik gemaakt, en te vens het jongste harer kinderen medegenomen. Thans hebben de wederzijd- sche betrekkingen het zeker berigt ontvangen dat het voortvlugtige paar zich had ingescheept op de Ocean Monarch (onlangs verbrand), en dat beide, met het kind der vrouw, bij die ramp zijn omgekomen. De haringvisscherij bij het eiland Man is voordeeliger dan verscheiden jaren het geval is geweestmen schat de waarde van het reeds gevangene op 8 a 10,000 Van de Kaapstad wordt van den 4deD Julij gemeld, dat de bevrediging onder de boeren voortging, en men deze grootendeels aan de pogingen van Potgieter ch J. Kok, ten behoeve van de Engelsche Regering, te danken had. Te Natal had zich eene maatschappij voor den katoen-bouw gevestigd en daartoe eene uitgestrektheid lands van 25,000 acres aangekocht. Eene vereeniging van Duitsche landverhuizers had zich met hetzelfde doel daar nedergezet. BELGIE. BRUSSEL, 12 September. Er is aan de bevelhebbers der vestingen order gezonden om ze te ontwa penen met uitzondering der citadellen. Heden is men reeds met Charleroi begonnen. Twee treinen, de een van Rijsselde ander van Duinkerken komende, zijn nabij Hazcbroek tegen elkander aangereden; de hevigheid van den schok

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2