LEYDSCHE COURANT. 1848. VRIJDAG, 15 SEPTEMBER. N° lï/ït -• BÏNjNEJNLAMDSCHE BERIGTEJM. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEY DEN, 14 September. Dc door de Provinciale Staten der onderscheiden gewesten gekozen Leden voor dc Dubbele Kamer der Staten-Generaalzijn de volgende: Zuid-Holland. Mr. Jbr. F. van llogendorp. D. Blankenbeym. Jhr. Mr. H. J. Caan. Mr. A. Boxman. Mr. J. L. Lotsy. Jhr. Mr. G. L. H. Hooit. A. van Weel Az. Mr. J. van Dam van Noordeloos. Mr. P. L. Begram van Jaarsveld. A. Kwak van Zwartewaal. Jhr. Mr. P. H. van de Wall. Prol'. II. Cock. Noord-Holiand. Jhr. Mr. C. Backer. C. J. de Bruyn Kops. Mr. W. J. C. van Hasselt. J. C. van Wcssem. Mr. A. A. Reael. Jhr. Mr. van Foreest. Mr. F. .4. van Hall. W. Kaars van Sypestyn. Jhr. Mr. de Bosch Kcmpcr. Mr. C. A. den Tcx. Utrecht. J. D. C. C. W. Baron d'Ablaing van Giessenburg. J. F. Baron v. Rccdc v. Oudtshoorn. C. Ncpveu. Gelderland. Jhr. J. L. v. Nispen v. Zevcnaar. L. A. J. W. Baron Sloet. Mr. F. C. Op ten Noort. Mr. W. Baron van Lijnden. Mr. J. W. Schiff. Mr. F. P. Bijlevcld. Overijssel. Mr. H. van Logliein. Mr. J. N. J. Ileeskens. Mr. J. A. van Boyen. Mr. B. W. A. E. Baron Sloet tol Old- huis. Vriesland. Jhr. Mr. B. P. J. Vcgelin van Claer- bergen. Mr. B. Albarda. Mr. J. H. van Boelens. Mr. J. Cats Ez. Mr. C. J. van der Veen. Groningen. Mr. R. T. Mees. Mr. A. J. van Royen. Mr. A. Modderman. Mr. 11. Nienhuis. Drenthe. Mr. 11. Vos. Zeeland. Jhr. Mr. M. C. Paspoort van Grijpskerke. Mr. J. M. van der Meer Mohr. Mr. W. J. P. Kroef. Noord-Braband. Mr. L. D. Storm. Mr. F. J. Jespers. II. A. Bijvoet. Mr. J. B. II. van de Mortel. J. C. Delhez. Mr. A. A. Ileeren. J. F. van der Heyden. Limburg. Mr. A. J. J. H. Thisscn. A. L. W. 11. Bloemaerts. Mr. J. M. Swart. In tegenstelling van de ongunstige berigten, welke omtrent de aard appelen worden medegedeeld, bevat het Handelsblad een bijzonder berigl uit Rotterdamwaarin gemeld wordtdat de aardappelen-oogst langs den Beneden- en Bovenrijn zoo overvloedig is, dat te Rotterdam door de markt meesters aan het stedelijk bestuur monsters zijn aangeboden, om te leveren tegen 0.80 a 1.10 de maller (circa Ij. mud), en dat, als het hiertoe wilde overgaan, inen in staat is binnen korten tijd 50,000 mailers ten be hoeve der minvermogenden te leveren, zoodat er minder vrees voor dure prijzen kan bestaan. Dit jaar zullen van Katwijk 38, van Scheveningen 54 en van Noord- wijk 4 bomschuiten ter bokkingvangsl vertrekken. De paardenmarkt te Valkenburg 1. I. Dingsdag was druk bezocht. Er waren ruim 400 paarden ter markt en daaronder vele die bijzonder in aanmerking verdienden te komen. Er was dan ook veel handel, vooral in twee- en driejarigen paardende prijzen waren nog al hoog en er waren verscheidene vreemde kooplieden. De Staats-Courant bevestigt het ook door ons medegedeelde berigt omtrent het uitrusten van schepen naar de Oostlndië. [zie de twee vorige nommers] en voegt er bij dat die opgaven juist zijn, en dat reeds sedert eenigen tijd in het vooruitzigt der mogelijkheid dat de Europesche gebeur tenissen ook in Indië indruk konden maken het voornemen er toe bestond en voorbereidende maatregelen daartoe zijn genomen. Het stoomschip Phoenix zal nog in deze maand derwaarts vertrekken dc twee fregatten, Prins van Oranje en Sambre, in de eerste helft der aanstaande maand, om gevolgd te worden door de korvet Boreas, stoomschip Bromo cn schooncrbrik Atnbon. Behalve de gewone troepen worden er vrijwilligers gevraagd om in Oost lndië te dienen. Zij zullen voor een gedeelte met de oorlogschepen, voor een gedeelte met koopvaarders worden uitgezonden. Het is niet zoozeer de mislukte expeditie tegen Bali, die tot deze krachts ontwikkeling aanleiding heelt gegeven; eene expeditie, welke, ofschoon met geen goeden uitslag bekroond, echter die beteekenis niet heeft, die er in de dagbladen aan toegeschreven wordt, Het is welligt het te groot vertrouwen op de dapperheid onzer troepen en geringschatting van een tienmaal sterke ren vijand, gepaard aan buitengewone omstandigheden die hier den gewonen goeden uitslag der Europesche magt hebben in den weg gestaanwant niets zou hebben belet, dat, ware de noodzakelijkheid daarvan ingezien, de expe ditie met troepen en oorlogschepen verdubheid, ja verdriedubbeld ware ge worden; daartoe is de magt, op Java aanwezig, meer dan voldoende. Doch men mag het er voor houden, dat de onzekere stand van zaken in Europa met regt in Indie de noodzakelijkheid deed bevroedenom op alle gebeurtenissen voorbereid te zijn; en bet is juist om daartoe mede te werken, dat eene zoo belangrijke versterking van oorlogschepen en Europesche troepen naar Java wordt bestemd hetwelk ten blijk kan strekken dat het oog der Nederlandsche Regering steeds met belangstelling op onze kostbare Overzeesche Bezittingen is gevestigd cn datwelke ook de verwikkelingen mogen zijn die in Nederland de aandacht boeijen het nog geenszins aan magt of wil ont breekt, om die koloniën te hulp te snellen, wanneer hare veiligheid door in- of uitwendig gevaar mogt worden bedreigd, en dat, zoo de nood bet vordert, er weldra nieuwe blijken zullen worden gegeven, dat Nederland nog schepen cn dappere mannen heeft, om onze eigendommen te beschermen en de eer van Neêrlands vlag en wapenen te handhaven in die verre gewesten, waarvan het bezit door de dapperheid onzer voorvaderen verworven is. Moge dc zegen des Allerhoogslen rusten op eene expeditie als deze, waartoe de aanleiding niet gelegen is in veroveringszucht, maar die alleen ten doel heeft beteugeling van zeerooverij, bescherming van de handelsvaart in den uitgestrekten Indischen Archipel, en bevordering van het nut en de rust der volkeren, welke met vertrouwen de oogen vestigen op de Europesche magten die, met behartiging van eigen belangen, ook de hunne niet uit het oog ver liezen. De Amst. Cour. geeft een berigt van het Penning- en Muntkabinet van wijlen den Heer H. Westhofif Jr.dat te Amsterdam, op 23 October 1848 en volgende dagen zal worden verkocht. De penningen zijn van het jaar 801 tot 1845 toe. Aanzienlijk is hier de verzameling van Noodmunten, ook die der Gildcpen- ningen, vooral van Amsterdam. De Heer Westhofif ging zoo ver in zijne geest drift voor zijne geliefkoosde studie, dal hij zelf dikwerf het plan voor eene medaille op gcwiglige gebeurtenissen of personen ontwierp, de teekening aan eenen vriend, de inscription aan een' beroemd dichter opdroegen daarna door de hand van de beide Bemme's, vader en zoon, hier te lande, cenige meest gedrevene cn ook gegraveerde Gedenkpenningen liet vervaardigen, die ner gens, dan in deze verzameling, voorkomen en alzoo waarlijk éénig zijn; bijv. A°. 1820. Op de slichting der Maatschappij van Weldadigheid in Nederland. 1823. Overlijden van Dr. Jenner, uitvinder der Koepok-lnënting. 1824. De 250ste Verjaring van het Beleg en Ontzet van Leyden. Vijftigjarig Bestaan van den Amslerdamschen Stads-Schouwburg. 1825. De Watersnood in Nederland. Op dezelfde Gebeurtenis, als hulde aan het Collegie Zeemanshoop en aan de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding-Maatschappij. Het 250-jarig Jubelfeest der Oprigting van de Hoogeschool te Leyden. 1826. De Inwijding van de herbouwde Evang. Luthersche nieuwe Koe pelkerk te Amsterdam. 1827. Overlijden van Adv. Bijnckershoek van Hoogstraten, voornaam Penningverzamelaar te Amsterdam. Wat de munten betreft, vinden wij hier alle werelddeelenrijken, staten, steden, alle muntregt bezeten hebbende geestelijke en wereldlijke personen, bijna alle tijdperken der ongewijde geschiedenis, zoowel in ruimeren zin dc middeleeuwenals dë latere tijden vertegenwoordigd. De Nederl. Munten

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1