BUITEjNLAJMDSCHE BERiGTEiN. MAASTRICHT, 9 September. Daar hier de afloop der werkzaamheden der Tweede Kamer nog niet bekend was, zoo hebben de Provinciale Staten niet tot de verkiezingen voor de dub bele Kamer kunnen overgaanmaar worden zij tot aanst. Maandag uitgesteld. Het Prov Hoi' van Limburg heeft gisteren 6 eandidaten benoemd ter vervulling van de ontstane vacature, door het overlijden van den President Batta, en werden hiertoe de volgende Heeren gekozen, Jessé, Regter; Borret, Advocaat-Generaal; van Oldenecl, Regter te Roermonde; Donker Curtius, Substituut-GriffierSwarten van Waterschoot van der Gracht, Advocaten. Te Geleen en Sittard is door allerlei dwaze geruchten dat Limburg nu binnen een week tot Duitschland zou belmoren en zonder schulden zijnde onwetende menigte andermaal tot oproer overgeslagenen heeft zich tegen 25 man marechaussées en militairen gewelddadig verzet, waarop heden onge veer 2 compagniën voetvolk en 20 ruiters derwaarts zijn gezonden, ten einde de rust te herstellen en het gezag der wetten te handhaven. BELGIË. BRUSSEL, 10 September. Als een bewijs hoezeer de handel in linnen garens en stoffen in ons land is afgenomen, blijkt, dat in 1846 nog werden uitgevoerd 2,869,256 Ned.©, en tot heden in dit jaar slechts 1,129,157 Ned. de uitvoer voor de ove rige maanden bedraagt gewoonlijk niet veel. FRANKRIJK. PARIJS, 10 September. Bij besluit van den Generaal Cavaignac, als het hoofd van het uitvoerend bewind zijn 32 hooge beambten benoemdten einde aan de beraadslagingen van den Ministerraad deel te nemen; dus cene soort van Staatsraden, die echter nu die heirekking niet door aanstelling als zoodanig bij keuze, maar uit krachte van hunne posten bekleeden. De Nationale Vergadering heeft liet vóór 3 maanden door het Bewind genomen besluit, dat er slechts 10 uren per dag in de fabrieken zou gear beid worden, weder ingetrokken, en dit, zoo als het te voren was, wederom op 12 uren bepaald. De leden der Commissie voor de Constitutie hebben geweigerd om lan ger met den lieer de Cormeuiu te arbeidenomdat deze een blaauwboekje Timon, dat veel geruchts maakt, had uitgegeven; deze Heer heeft daarom hare vergadering verlaten. De Regering heeft bepaald dat er voorlaan slechts 20 Akademiën zul len zijn, die te Algiers er onder gerekend, zoodat er 7 zullen opgeheven worden. Dit besluit verwekt vrij wat misnoegen. Er word t verzekerd dat de Ileercn CavaignacChangernierMarrast Trouvé-ChauvelDucoux en Lamoricièrc, onderling zijn overeengekomen, om het geheele bedrag hunner emolumenten te besleden aan feesten en re ceptiën. Blijkens een berigt van den Prefect van Policie begint er toch meer levendigheid in de maatschappelijke bedrijven te komen. Zoo heeft onder anderen de waarborg op gouden en zilveren werken in April opgeleverd 9000 frs.in Mei 11,000, in Junij 17,000, in Julij 19,000 en in Au gustus 36,000. Verscheidene timmerwinkels zijn weer geopend en de stad zelf gaat voort met ontworpene verbeteringen te doen uitvoeren. Men spreekt van een nieuw Republikeinsch banket, hetwelk den 21sten dezer zou worden gehouden om den verjaardag van de vestiging der eerste Republiek te vieren. In de zuidelijke departementenmet name in dat van de Beneden- Pyreneën en Charantc zijn onlusten uitgebroken, ter zake van de belasting van 45 centimes. Soldaten zijn opgerukt om de orde te herstellendoch waar schijnlijk zullen voorn, departementen door de Regering in staat van beleg worden gesteld. ITALIË, L1VORNO, 3 September. De rust is hier weder gestoorden veel erger dan de vorige keer. Eerst is de policie met het volk handgemeen geweesttoen naderden de troepen ter ondersteuning, doch ziende dat het volk in zoo grooten aantal was, heb ben zij zich er bijgevoegd. De Commissaris van den Groothertog heeft de wijk genomen in het kasteel, dat men nu met ladders bestormde. Er is een voorloopig Bewind aangesteldde eigendommen zijn geëerbiedigd. Volgens andere berigten zou het gevecht van 's avonds tot 's nachts drie uren hebben geduurd en de policie en de troepen 60 man hebben verloren en zich met den Commissaris in het kasteel hebben teruggetrokken. Het volk zou slechts 6 dooden tellen. PRUIS SEIS. BERLIJN, 10 September. Het Ministerie heeft zijn ontslag gevraagdde Koning heeft zich de nadere beslissing voorbehouden. De aanleiding tot de aftreding is dat in Augustus de Nationale Vergadering had besloten, dat de Minister van Oorlog al de offi cieren van het leger, die zich met de nieuwe orde van zaken niet mogten kunnen vereenigen zou hebhen uit te noodigen om hun ontslag te nemen. Aan dit besluit is door de Ministers geen gevolg gegevenen in de zitting van den 4dc" dezer hebben zij de redenen welke hen daartoe genoopt hadden aan de vergadering medegedeeld. Deze heeft echter daarmede geen genoegen ge nomen maar in de zitting van den 7l}cn, in weerwil van de pogingen der Ministers, om de gevaarlijke gevolgen van zulk een besluit te doen uitkomen, na zeer hevige beraadslagingen met 219 tegen 150 stemmen, een voorstel van den afgevaardigde Stcin aangenomen, houdende, dat de dringende pligt van het ministerie is om tot geruststelling van het landtot behoud van het vertrouwen en tot vermijding van cene breuk met de Nationale Vergadering het besluit van 9 Augustus alsnog onverwijld ten uitvoer te leggen. Omtrent de ministeriele veranderingen is heden niets bepaalds te zeg gen. In de Staats-Anzeiger leest men daaromtrent: Reeds gisteren hebben de gezamentlijke Ministers bij Z. M. om hun ontslag verzocht. Z. M. heeft zijn besluit ten deze zich voorbehonden. In den loop van heden voormiddag is de President der Nationale Vergadering, v. Grabow, hij Z. M. op Sans- souci ontboden." In de stad heerschte veel onrust en opgewondenheiddoch de orde is niet verbroken. LUXEMBURG'. 9 September. De Paus heeft Mgr. LaurentApostolisch Vicaris van het Groothertogdom Luxemburg, die voor eenige maanden het land verlaten heeft in liet belang der openbare rust, teruggeroepen, onder voorwaarde, dat hem een toereikend inkomen zou worden toegelegd, om behoorlijk van te kunnen bestaan. De Koning Groothertog heeft hem nu een wachtgeld toegelegd van 2,000, uit de kas van het Groothertogdom. HESSEN-DARIHSTADT MAINT'Z8 September. Gisteren middag hebben eenige burgers op eigen gezag" eene oude procla matie aangeplakt, waarbij alle soldaten en officieren werden aangemaand geen burger te beleedigen en dat arrestcassatie en doodstraf de gevolgen zouden zijn. Dadelijk daarop verschenen politie-agenten om die plakkaten af te scheu ren en waren de pleinen met soldaten gevuld. Een uur daarna brak de storm los; met verbittering werd tusschen soldaten en burgers gevochten, en op beide zijden zijn bedenkelijk gewonden gevallen, Heden is alles rns- tig maar men vreest voor den avond. OOSTENRIJK. WEENEN, 7 September. Er is wederom eene verandering in het Ministerie gekomen daar de Mi nister van Openbare werkenvon Schwetzer zijne portefeuille heeft nederge- legd welke nu zal aanvaard worden door den Heer Mayer, Afgevaardigde te Frankfort. De Minister van Binnenl. Zaken Doblhof draagt zijn Ministerie over aan den Minister van Justitie Bach, in welks plaats de President van den Rijksdag, Strobach, verkozen is. Doblhof zal een Ministerie van Binnenl. Zaken, Eeredienst en Onderwijs hekomen. De stemming onder het volk wordt dagelijks meer gespannen, en gc7 durig zijn de muren bedekt met oproer- en moordplakaten. In den Rijksdag van heden is de vraag behandeld, of een besluit dooi den Rijksdag genomen de Keizerlijke bekrachtiging behoefde of kon afge keurd worden; na hevige beraadslagingen is eindelijk met 183 tegen 119 stemmen het regt van den Keizer erkend. Volgens eene opgaaf van den Maarschalk Radetzky, zijn in den Ilaliaan- schen oorlog van 23 Julij lot 4 Augustus van het Oostenrijksche leger gesneu veld40 hoofd-offieieren 143 officieren, 2,598 soldaten en 73 paarden. De Generaal Radetzky heeft eene algemecne kwijtschelding uitgevaardigd voor alle Italiaansehe krijgsliedentot den rang van sergeantwelke zich aan desertie hebhen schuldig gemaakt. FRANKFORT. 7 September. Het is waarschijnlijk dat het Parlement op zijn besluit om de maatregelen tot uitvoering van den wapenstilstand met Denemarken geen voortgang te doen hebben, terugkomen en dien wapenstilstand alnog bekrachtigen zal daar het blijkt dat Pruissen niet zonder cene bepaalde en onvoorwaardelijk verleende volmagt tot de onderhandelingen en tot het sluiten van een wapen stilstand is overgegaan. Men acht het zeker datmet intrekking van het overijld besluit, de ratificatie des wapenstilstands de vergadering binnen wei nige dagen zal plaats hebben. Reeds is bepaald dat het eergisteren genomen besluit zonder eenig gevolg blijft. Eergisteren avond, onmiddclijk na de stemming, werd wel de Heer Dahlmann bij den Rijks-stedehouder ontboden en met de zamenstelling van een nieuw Ministerie belastmaar in den loop van gisteren verkreeg men weldra de overtuiging, dat een voorstel om den wapenstilstand te verwerpen, behalve andere nadeelen, bijv. eencn oorlog met het grootste deel van Europa, ook den onmiddelijken val van het nieuwe Ministerie ten gevolge zou hebben en reeds heden denkt niemand aan een ander Ministerie dan aan zoodanig eenhetwelk aan het afgetredene gelijk en uit dezelfde partij gekozen is. KERKNIEUWS. Z. M. heeft goedgekeurd de door den Kerkeraad der Waalsche gemeente te Lcyden, en door die der Ned. Ilerv. gemeenten te Steenderen, Kattendvke, Leeuwarden en Obergum nitgebragte beroepen op DD. Chantepie de la Saus- sayc te LeeuwardenAV. II. Linse te Vèessen G. de Bruin Tz. te Kruisland F. Modderman Az. Theol. Doet. te Oudkerken D. Cannegieter te iliaure.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 3