De Provinciale Slaten van Zuid-Holland hebben in hunne buitengewone vergadering van hedenverkozen tot buitengewone Leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaalde Ileeren I. Jhr. !Wr. F. van Hogendorp, lid der Staten van Zuid-Holland; II. D. Blankenheytnlid der Staten van Zuid-Holland, Wethouder van Rotterdam III. Jhr. Mr. H. -J. Caan lid der Staten van Zuid-Holland IV. Mr. A. Boxman, Burgemeester te Gorinchem V. Mr. J. L. LotsyAdvocaat te Dordrecht VI. Jhr. Mr. G. L. H. Hooft, Burgemeester te 's Hage. De stemming duurt voort. ROTTERDAM, 8 September. AVij ontvangen van Curagao, in dato 24 Julij, het berigtdat door den Gouverneur van Curasao is beslotenten einde eene betere en meer geregelde correspondentie met het moederland daar te stellen, den AVel-Edel Gestr. Heer E. J. Slengarde, Adjud. van Z. Exc., naar Puerto Cabello, eene haven van Ve nezuela met de zending te belastendaartoe het noodige aldaar tot stand te brengen zoodat er in de toekomst twee malen 's maands gelegenheid zal zijn ter verzending en ontvangst van brieven naar en van Nederland. (IV. R. C.) AMSTERDAM8 September. Blijkens advertentie in de Amsterdamsche Courantvan den 7Jcn Sep tember 1. 1.wordt thans gelegenheid gegeven ter bezigtiging van het Nieuwe Cellulaire Huis van Arrest en Justitie hij de I.eidschepoorten wel alle werk dagen des morgens van 9 tot 12 en des middag van 2 tot 4 ure, tegen vol doening van 25 cents de persoonten voordecle van bet Fonds voor het ver schaffen van werk aan de behoeftige arbeiders dezer stad. Men mag hopen en verwachtendat deze aan het algemeen aangebodene gelegenheid aan het edele doeldaarbij door de Directie over den bouw van het huis beoogd, zal beantwoorden en dat velen, aangespoord zoowel door de zucht tot bezigtiging van dit belangrijke gebouw, als door de belangstelling in het lot der min gegoeden, daarvan gebruik zullen maken, waardoor het voldoen aan eene betamendc nieuwsgierigheid tevens met mcnschlievendheid zal gepaard gaan. UTRECHT, 7 September. Mgr. Petrus VranckenBisschop van Colophon en Apostolisch Administra tor der Nederlandsche Oost-Indische bezittingen, schreef een brief, gedateerd 25 Junij 11. aan den Eerwaarden Heer Conrad Dunckel, R. K. Priester te Sittard in Limburgwaarin hij zijne aankomst te Batavia en het door hem aldaar verrigte in de kerkelijke zaken beschrijft, en de standplaatsen noemt, door hem aan onderscheidene geestelijken toegewezen. De lieer van der Grie ten vertrok naar Samarang, de Heer Moonen naar Soerabaya, de Heer Lynen naar Padang, terwijl de Ileeren Sanders en Claessens te Batavia bleven. Ieder Pastoor heeft een statie of districtzoo groot als geheel Belgiëzij zijn 4 a 500 uren van eikanderen verwijderd. {De Nederlander.) BUITEJNLAJNDSCHE BERIGTEJV. ENGELA». LONDEN 6 September. De zittingen van het Parlement zijn gisteren door de Koningin met dc volgende toespraken gesloten: My lords en Heeren! »Ik verblijde mij u te kunnen ontslaan van de pligten eener werkzame en langdurige zitting. »De wet tot voorkoming van misdaden in Ierland, die ik in het begin der zitting heb goedgekeurdheeft de gunstigste gevolgen gehad. Het openlijk vertoon van wapenentot misdadige oogmerken bestemd werd gestuitde loop des regts werd niet langer belemmerd, en onderscheiden afgrijselijke moordenaars, die schrik door het land verspreid hadden, werden gevat, te- regt gesteld en gevonnisd. »De ellende in Ierland, die het gevolg was van herhaalden miswas, is gelenigd door de toepassing der wet tot ondersteuning der behoeftigenen door de milde bijdragen, in andere deelen van bet Vereenigd Koningrijk bijeenverzameld. «Aan den anderen kant hebben vereenigingen die geregeld georganiseerd warenvan de bestaande ellende gebruik gemaakt om mijne noodlijdende onderdanen tot oproer aan te zetten. Dc behoeftigen trachtte men te verlei den door hun de hoop te geven op plundering en verbeurd-verklaring van goederen, terwijl aan de eerzuchtigen de ongerijmdste uitzigten werden voor gespiegeld. In die omstandigheden deed ik een beroep op uwe wijsheid en goede gezindheidten einde eene uitbreiding van magt te erlangen en door uwe onverwijld verleende medewerking werd mijne Regering in staat gesteld om binnen weinige dagen aanslagen te verijdelen, die maanden lang waren voorbereid. De geestkracht en vastberadenheid door den Lord-Luitenant in deze omstandigheden aan den dag gelegd, verdienen mijne levendigste goed keuring." Aan het slot dezer toespraak betuigt H. M. haar genoegen over eene verbe tering der wetgeving ten opzigte van verkoop van vaste goederen in Ierland en Schotlanden over maatregelen ter verbetering van de algemeenc ge zondheid genomen. Mijne Heeren van het Huis der Gemeenten »lk moet u mijnen dank zeggen voor de bereidwilligheid, waarmede gij dc vercischle gelden voor dc openbare dienst hebt toegestaan. Ik zal elke gelegenheid te baat nemen omvoor zooveel de behoeften der dienst zulks gedoogen bezuinigingen in te voeren." My lords en Heet en! »Ik heb op eene officiële wijze mijne betrekkingen met de Regering van Frankrijk hernieuwd. De goede verstandhouding tusschen de beide Staten is zonder de minste stoornis behouden gebleven. «Gebeurtenissen van hoog belang hebben de inwendige rust van vele Staten van Europa gestoord. Deze gebeurtenissen hebben geleid tot vijande lijkheden tusschen aan elkander grenzende Staten. »Ik heb, in overeenstemming met andere bevriende Mogendheden, mijne goede diensten aangebodenten einde in deze geschillen eene minnelijke schikking tot stand te brengenen ik vertrouw dat onze pogingen met een goeden uitslag zullen bekroond worden. Ik verblijde mij in de gedachte, dat een toenemend besef van de hooge waarde des vredes de hoop verlevendigt dat de volken van Europa bij voort during de zegeningen van den vrede zullen genieten. Te midden van die beroerten heb ik de voldoening gesmaakt van den vrede voor mijne eigene Stalen te kunnen bewaren en onze inwendige rust te handhaven. Dc kracht onzer instellingen is beproefd gewordenzij hebben die proef zegevierend doorgestaan. Ik heb er mij op toegelegd het aan mijne hoede toevertrouwde volk in het genot te doen blijven van die gematigde vrijheiddie het zoo juist weet te waarderen. Mijn volk, op zijne beurt, beseft te levendig de voordeelen van orde en veiligheid, om aan de voorstanders van plundering en verwarring eenige kans te laten van in hunne misdadige oogmerken te zullen slagen. »Ik erken met gevoelens van dankbaarheid de menigvuldige blijken van gehechtheid en trouw, die ik van alle klassen mijns volks ontvangen heb. Het is mijne vurige hoop dat eerbied en ontzag voor de wet, en gehoorzaam heid aan de voorschriften der godsdienstonder den zegen des Almagtigen strekken mogen tot duurzame verzekering van de vrijheden dezer natie." Bij de sluiting van het Parlement waren ook de Prins de Joinville en de Hertog van Nemours tegenwoordig zij stonden tusschen de tribune van het Corps Diplomatique en den voet van den troon. H. M. is, nadat zij het Parlement gesloten had, met baren Gemaal en kinderen te Woolwich aangekomenoin van daar te scheep naar Schotland te vertrekken. Volgens eenen aan het Parlement overgelegden staat bedroeg onder an deren de hoeveelheid in 1847 ingevoerde thee, 55,355,590 waarvan ruim 40 millioen voor binnenlandsch verbruik bestemd was. Een En» gelscb ffi weegt ruim 4*- Ned once. Uit het rapport der speciale Commissie tot overweging van middelen ter bespoediging van de Parlementaire werkzaamhedenblijkt onder anderen dat het getal petitiën in de laatste jaren zeer is toegeuomen en in de nu geëindigde zitting 18,450 heeft bedragen. Naar Frankrijk is in 1847 voor eene waarde van slechts 5 millioen doch naar Duitschland van 17 millioen M uit ons land uitgevoerd. BELGIE. BRUSSEL, 7 September. Bij nadere overweging wordt het laatste besluit nopens het stellen van plaatsvervangers voor de nationale militie, minder gunstig beoordeeld, dan bij den eersten opslag. Men oordeelt de bemoeijing, met welke de Regering zich in dezen belast, in strijd met hare waardigheid en met de constitutionele beginselen, en men acht de prijzen doorgaans veel te hoog. FKAÏVliR.E.IIi. PARIJS, 7 September. De beraadslagingen van dc nationale vergadering worden meer belangrijk. Eergisteren sprak de jonge vertegenwoordiger Fresneau, tegen de inleiding van het ontwerp en werd om zijn welsprekendheid toegejuicht. Gisteren heeft na lang verwijl de Heer Lamartine het spreekgestoelte weder beklommen en tot. aanprijzing der voorafspraak eene rede gehouden die de levendigste geestdrift in de vergadering verwekt heeft en het door den Heer Fresneau voorgestelde amendement, met de meerderheid van 491 tegen 225 stemmen, heeft doen verwerpen. De overgroote meerderheid waarmede het amendement van den Heer Fres neau verworpen werd, getuigt van den indruk, dien Lamartincs rede gemaakt had. Ündertusschen is een min of meer met het verworpene overeenkomend amendement van den tleerBoussi, tegen het einde der zitting op het punt ge weest om aangenomen te worden. De uitslag der stemming scheen twijfel achtig en sommige schrijven aan eenige partijdigheid van den president Marrast toe, dat het bureau ook dit amendement verworpen verklaarde. Ondanks het nieuwe vonnis over het socialismus uitgesproken en de al- gemeene verachting, waarin het stelsel vervallen is, moet de Heer Proudhon nog zoo weinig aan deeindelijke zegepraal der door hem voorgestane beginselen wanhopen, dat hij, naar men verzekert, onlangs, op een' door communisten gehouden maalhet aangaan eener weddingsschap heeft aangebodendat hij vóór het begin des volgenden jaars 1849 Minister van Finantien wezen zou. De Voorzitter der nationale vergadering heeft eene vermeerdering van 6000 fr. per maand op zijne bezoldiging gevraagd, omdat hij zijne uitgaven, die thans aan zijnen stand passenniet meer bestrijden kan. Het Comité van Finantiën heelt zijne aanvraag als billijk erkend en hij zal nu 10,000 fr. maandelijks genieten.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2