B ITEJN LAJNDSCI-IE BERiGTEJN het Ministerie van Binnenlandsche Zaken en die niet den eersten dezer zijne nieuwe betrekking beeft aanvaard. Z. M. heeft benoemd tot President van liet Prov. Hof in Limburg, den Heer Mr. F. B. H. Syhen thans Vice-President van dat Hof; en tot Vice- President, Mr. II. H. Geradts, thans Raadsheer in dat Hof. Z. K. II. Prins Frederik der Nederlanden heeft ten behoeve der verec- niging Orde en Vlijt, te Rampen, voor bet verschaffen van arbeid aan onbedeelden en behoefligen 100 gezonden. Men verneemt dat de Minister van Marine en Koloniën bepaald heeft, dat de fregatten Prins van Oranje en Sarnbre, de korvet Boreas en de oor logsstoomboot Phoenix, weldra naar Java zullen worden gezonden met de tachementen troepen en matrozenter versterking van bet leger in Indië. Ook met particuliere schepen zullen in deze en in de volgende maand een aantal militairen worden gezonden, terwijl de werving van vrijwilligers wordt voortgezet. De Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft heden de algemeene beraad slagingen over de ontwerpen van wet tot herziening der Grondwet voortgezet en ten einde gehragt. Een aantal ledenbenevens onderscheidene Ministers hebben langdurig het woord gevoerd. Omstreeks een ure is de Zitting voor eencn korten tijd geschorst. Na de hervatting der werkzaamheden is er be raadslaagd over het eerste ontwerp, strekkende tot herziening van het eerste hoofdstuk der Grondwet, houdende: van het Rijk en zijn inwoners. Ten half vier ure is er tot de stemming overgegaan. Er waren 26 leden tegen woordig; 20 verklaarden zich voor en 6 tegen het ontwerp, zoodat het werd aangenomenwaarvan aan den Koning en aan de Tweede Kamer, op de ge bruikelijke wijze, zal worden kennis gegeven. Tegen hebben gestemd, de Ileeren van HinlópenJunius van Ilemertvan Akerlaken, van Nes, van Rappard en Graaf Schiinmelpenninck. Morgen zullen de beraadslagingen over de verdere ontwerpen worden voort gezet en waarschijnlijk ten einde gebragt, daar tot hiertoe slechts overeen derzclve, dat is het derde, sprekers zijn ingeschreven. Indien de Eerste Kamer zich morgen met alle de wels-ontwerpen tot herziening der Grondwet mogt verenigen, dan kunnen de Provinciale Staten, die tegen Zaturdag 9 dezer zijn bijeengeroepen, alsdan overgaan tot de ver kiezing van de buitengewone leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal. Het Staatsblad N°. 39 behelst de wet van 29 Augustus jl.omtrent den verderen verkoop van domeinen. Het Staatsblad N°. 40 bevat de wet van 29 Augustus jl.houdende tijdelijke voorziening omtrent de verevening van uitgaven uit gelden, welke door de departementen van Marine en van Oorlog, ter zake van verstrekkin gen uit 's Rijks magazijnen, worden ontvangen. Heden zijn de werkzaamheden der algemeene Synode van de N'ed. Her vormde kerk alhier ten einde gebragt en is die vergadering alsnu gesloten. Per Telegraapli. 's Gravenhage 7 Augustus4 ure. De Eerste Kamer heeft heden Ontwerp II. van den Koningen Ontwerp III. van de Staten-Generaal aangenomen. De beraadslagingen duren nog voort. ROTTERDAM6 September. Dewijl binnen kort de schilderijen uit de beroemde galerij van den Hertog van Buckingham ten verkoop aangeboden zullen wordenkomt het ons niet ondienstig voorhier de hooge prijzen mede te deelen waarvoor enkele ver maarde schilderijen bij verschillende gelegenheden verkocht zijn: de IVilgen van Paul Potter, in 1822 verkocht bij den Heer Tolozan te Parijs, voor circa 14,000; de Weidevan denzelfden schilder, bij de la Peyrière te Parijs in 1825, ƒ14,450; de Verloren Zoonvan Teniersin 1776 bij den Heer Blondel te Parijs, circa 15,000de Danaè'van Correggio, bij den Heer Bonnemaison te Parijs in 1827, 15,000de II. Familievan Rubens, bij de la Peyrière te Parijs in 182532,000 de Madonnavan Correggio40,000 het net van Vulcaanin 1807 te Londen aan den Heer Clifford verkocht, ƒ62,500; de dochter van Herodes niet het hoofd van Johannes den Dooper op een1 schotelschilderstuk van Titiaanop de verkooping van Lord Radstock te Londen in 1826 toegewezen aan den bankier Baring voor 113,125 het groote Bachanaalvan Poussin vroe ger behoorende in het kabinet van Koning Lodewijk XVI van Frankrijk, en te Londen in 1805 verkocht voor ƒ187,500; en de Koevan Paul Potter, welk schilderstuk aan de Keizerin Josephine behoorde en in 1815 voor 200,000 roebels of ƒ400,000 aan Keizer Alexander van Rusland is afgestaan. (IV. Rolt. Cour.) AMSTERDAM6 September. De Raad dezer stad heeft heden als lid van de Staten van Noord-Holland benoemd den Heer Mr. C. A. den Tex, in stede van den Heer van der Ouder- menlcn, benoemd als Lid der Eerste Kamer der Staten-Generaal. DOCKUM 3 September. Heden nacht circa drie ure is hier door de nachtwachts aangehouden een wagen geladen met 25 zakken krenten, vermoedelijk gestolen van eene te Schiermonnikoog gestrande lading, waarvan het schip denkelijk gezonken zal zijn. De drie daarbij zijnde personen zijn gearresteerdnog vier andere zijn beden morgen verhoord, waaronder een, die, naar het schijnt, geld voorge schoten heeftde andere heeten de koopers te zijn. Dc justitie doet ijverige nasporing; men vermeldt, dat ook alhier reeds voor een paar dagen des Tiachts krenten binnen gebragt zijn althans de weg was er toen mede be zaaid ook werden hier gisteren reeds bij ecnige bakkers krenten te koop aan geboden, waaronder beschadigde waren. GRONINGEN, 6 September. Dc aanbouw van liet nieuw Akademiegebouw alhier wordt geregeld en met orde voortgezet. Reeds is men zoo ver gevorderd dat liet geheele gebouw hetwelk zich stout verheft en een fraai aanzien zal geven, nog voor den herfst onder dak zal zijn. Laatstleden Vrijdag heeft men het laatste kapiteel op de sierlijke kolommen gebragt, waarvan er nu zes voor het front prijken. Alle bij het gebouw wer kende arbeiders hebben op last hunner bazen aan dit laatste werk de hand geslagen en, onder uitbundig vreugdegejuich ter cere hunner meesters en opzigters, hetzelve volbragt. De kolommen zijn door den Mr. Stecnhonwer II. Korst alhier naar Ionische orde vervaardigd hebben eene lengte van ruim 12 Ned. ellen en eene zwaarte van meer dan 27.000 Ned. ieder. Om deze zware stukken zerk op hunne verhevene plaats te brengen, had men eene eenvoudige ijzeren machine gereed gemaakt, die in eene sleuf in de zerk sloot en, door middel van eenen ring aan het takelwerk bevestigd, door eene aard- winde werd in beweging gebragt. Na het bewerkstelligen hiervan, dat, tot verwondering van talrijke toeschouwers, zonder ongelukken is algeloopen ontrolde men op de beide vleugels en in het midden van het gebouw de na tionale vlaggen, waarvan er een met de woorden: Academia Groningana. Na afloop dezer werkzaamheden zijn de werklieden met hunne vrouwen in het nieuw gebouw door hunne meesters gul en mild onthaald, en is de avond door hen in gepaste vreugde doorgebragt. Thans is men werkzaam met het stellen van dn fronton op de kolommen. ENGELAXB, LONDEN4 September. Er is eene leekening door den Prins de Joinvillc vervaardigd van den brand van bet schip Ocean Monarch, en te Liverpool ten toongesteld, oin verloot te worden ten behoeve der ongelukkigen die den brand ontkomen zijn binnen weinige uren waren er honderdc loten genomen voor 2,100 De Prins had de tcekening ter hand gesteld aan den bevelhebber van het Braziliaansch fre gat, waarop hij zich juist bevond, en waarmede een groot aantal landver huizers uit den brand gered is. -Den ïgden Augustus is de Heer J. M'Kenzie bekend door zijne beoefe ning der Cclliscbe taltakken en letterkunde, in Schotland overleden. HÜ schreef of vertaalde meer dan 30 werken in het Gaelischvooral maakte hij naam door zijn Engelsch-Gaelisch woordenboek. Zaturdag is het eerste modelhuis, in Old ComptonstreetSohoge opend onder toezigt der maatschappij tot verbetering van den toestand der arbeidende klassen. Men telt er 186 slaapvertrekkenverdeeld in twee klas sende eerste betaalt 2.10de tweede 1.50 per week; iedere klasse heeft afzonderlijke ingangen en afzonderlijke koffij- en ververschingszalenbad- en waschkamers, enz. De bewoners ontvangen ook dagbladen, tijdschriften enz. en hebben het gebruik .eener bibliotheek. Caussidiere is ook te Londen aangekomenmaar woont niet met Louis Blanc. Zaturdag is de spoortrein tusschen Liverpool en Manchester uit het spoor gegaan en zijn al de rijtuigen den dijk afgestort, waardoor de meeste reizigers verwond zijn echter is niemand door dat ongeval omgekomen. BELGIE. BRUSSEL, 5 September. Er is een Koninklijk besluit afgekondigd omtrent de remplacering bij de militie; volgens hetzelve zou door den milicien in de schatkist van 1,200 tot 1,400 a 1,600 fr. gestort worden. Het doel is om het remplaceren door oude militairen te regelen, zoodat deze na het eindigen van hun diensttijd midde len van bestaan vinden. Het gestorte geld zal een fonds uitmaken waaruit men aan de militairen niet alleen de betaling van zekere som voor elke nieuwe verbindtcnismaar ook een pensioen voor bun leven, aan hen die twee maal geremplaceerd hebben, zal verzekeren. Dit pensioen van een particulier fonds zal met een pensioen van staatswege kunnen vereenigd worden, zoodat de mi litairen hierdoor in staat kunnen zijn op het einde van hunne loopbaan zekere welgesteldheid te genieten en ten minste tegen behoefte beveiligd zijn. FRANKRIJK. PARIJS, 5 September. De Regering heeft eenen Commissaris-Generaal benoemd, belast met de zorg en het opzigt over cenige departementen in het zuiden des lands, wegens legitimistische woelingen, welke zich daar geopenbaard hebben. Dc tweede zitting der Nationale Vergadering aan de beraadslagingen over de Staatsregeling toegewijd, was al niet belangrijker dan dc vorige. Men houdt het er voor dat de uitstekende redenaars zich eerst bij de bijzondere punten zullen laten booren, daar algemeene beschouwingen geenen uitslag opleveren, maar tijdverlies baren. Men heeft nu alleen gehandeld over de vraag of de Staatsregeling eene inleiding noodig hebbe, waartoe denkelijk zal worden besloten. De Heer Hamard beeft een voorstel gedaan om voor 6000 millioen hypo- theekbilletten te maken van 1000 tot 5 francs, die gedwongen omloop zou den hebben, en nadat hierdoor volgens zijn plan de staatsschuld in 1866 zou zijn ingekocht, in 1879 zouden worden ingetrokken. Men noemt den Luit.-Generaal Charon als Gouverneur van Algcrie, in welks bestuur sedert het vertrek van den Generaal Changarnier, slechts voor- loopig was voorzien.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2