Generaal van Welden up ecne nota van den Pans verklaard haddadelijk het grondgebied van den kcrkelijkcn Staat te zullen ontruimen. De Vrijcorpsen, die gevormd waren voor liet geval dat de oorlog mogt uitbarsten, zijn ontbonden; er is ook een besluit bekend gemaakt tot beteu geling der persovertredingen. De Heer La 'J'orre heeft bet portefeuille van Oorlog niet aangenomen, en nu is de Graaf Lovatelli benoemd. Radctzky beeft de inrigting van de regtcrlijke niagt in Lombardijc en in liet Venctiaanscb gebied op dien voet hersteldals die vóór den 18llCD Mei bestond; er zijn slechts cenige wijzigingen van plaatselijk belang. TOS CASTE. LIVORNO, 26 Augustus. Den 10llon was alhier zekere Pater Garazzi aangekomen, die wegens bet prediken van oproerige en revolutionaire stelsels op de publieke plaatsen uit Florence gebannen was. Op de terugreis naar Bologna, zijne vaderstad, kwam hij voorbij Livorno, waar de Regering hem het ontschepen wilde be letten; maar liet volk; aan hetwelk de zaak ter oorc was gekomen, ging hem met geweld van boord halen en voerde hem onder algeinecnc toejuichingen in triumph de stad door. Verscheidene malen heeft hij gepredikt, daarbij bet volk tot den oorlog voor de onafhankelijkheid nansporendeen is eindelijk onder bet gejuich der menigte weder vertrokken. De stad is thans aan de hevigste gisting ten prooi. Het volk beeft uit alle magt de klokken geluid; de oproerlingen hebben den Gouverneur gevangen genomenzich met geweld gewapend en het voornemen te kennen gegeven van tegen Florence op te rukken. Zij hebben de telegraaf verbrijzeld; alles ligt onderst boven de winkels zijn gesloten. Er is ecne voorloopigc Regering ingesteld uit 7 personen bestaande. Men gelooft echter dat de rust weldra zal hersteld wezen, daar ecne Commissio uit bet volk naar Florence vertrokken en door den Groothertog was ontvan gen, die beloofd bad de grieven, waarover zij zich beklaagde, te zullen weg nemen, zoodra de rust in de stad zou hersteld zijn. OOSTENRIJK. WEENEN, 29 Augustus. Radetzky heeft aan het Ministerie van Oorlog, 10 op den vijand in Italië veroverde vaandels ten geschenke gezonden. Deze zullen met de sleutels van de stad Milaan in het Keizerlijk wapenhuis ter gedachtenis bewaard worden. liet grootsle gedeelte der burgerwacht heeft verklaardniet meer de wapenen tegen de arbeiders te zullen opnemen; er zullen daarom nog 3 regimenten infanterie hier in garnizoen komen, FRANKFORT. 8 September. In de Zitting van bet Duitsch Parlement van gisteren was het Limburgscho vraagstuk aan de orde van den dag. De Minister van Buitenlandschc Zaken bad medegedeeld dat de Heer l.icber uit Brunswijk tot Gezant te 's Gra- venhage was benoemd, met last, aan de Ncderlandschc Regering kennis te geven van de besluiten der Nationale Vergadering met betrekking tot Lim burg, zoo als incdc, om op de voltrekking dcrzelvc aan te dringen. De Mi nister deelde vervolgens de correspondentie mede, die hij met den Neder - landschcn zaakgelastigde dienaangaande had gehouden, waaruit bleek, dat de Ncderlandschc Regering rnct geen ander oogmerk troepen naar Limburg zou afgezonden hebben, dan tot handhaving der openbare orde aldaar, nadat de proclamatie der Limburgschc Afgevaardigden bij het Duitschc Parlement, ecne groole gisting der gemoederen in het Limburgschc bad verwekt. De Ncder landschc Regering beweerde mededat gccne Duitschc vanen door llollandschc troepen waren afgerukt geworden en onder de voelen getreden. In een enkel oord was ecne vaan neergehaaldomdat zij tot opschrift hader worden gecne belastingen meer betaald. Deze verklaring had het. Rijksministcric niet bevredigd, zoodat het aan zijn' Gezant te 'silage gelast had een gestreng onderzoek te bewerkstelligen nopens de bezwaren der Limburgersen in ge val dat zij gegrond mogten zijn cenc bevredigende satisfactie te verlangen. Hierop werd door den Afgevaardigde Wcrnher, uit Rijnhessen ecne motie gedaanstrekkende dat de vergadering zich de hier op betrekking hebbende corrcspondcnticn zou doen voorleggen en verklarendat het Ministerie niet met den noodigen nadruk gehandeld hadhij voegde er bij dat deze aange legenheid gecne vertraging duldde; in de nieuwe Ncderlandschc constitutie was Limburg als bestanddeel van Nederland verklaard, zonder eenigc notitie te nemen van dcszclfs betrekking tot Duitschland. In een Ncderlandsch dag blad was gezegd dat de Nationale Vergadering berouw gevoelde over de door haar genomen besluiten en op derzelvcr uitvoering niet zou uandringen, enz. Het Ministerie had reeds vroeger cencn afgezant naar Holland behooren af te zenden. De Nationale Vergadering behoorde als nu een vast besluit te ne menten einde de Limburgers gerust te stellen en opdat (lolland zich zou kunnen overtuigen, dat men met Duitschland den draak niet kon steken. Het Ministerie werd vervolgens door verscheidene andere leden aangevallen en van laauwhcid beschuldigd. Eenigc leden drongen op verdaging aan maar de Ministers wilden ecne dadelijke beslissing, uithoofde ecne motie van af keuring en beschuldiging tegen hen was gedaan zij verklaardendat zij se dert den korten tijd hunner benoeming een zoo ingewikkeld vraagstuk niet hadden kunnen oplossendat de keuze van reri' Afgevaardigde naar Holland zeer moeijelijk was geweestzij hadden bet Limburgschc vraagstuk op cenc vredelievende wijze willen beslechtente méér, omdat in dc Slccswijk-llol- steinselie aangelegenheden zich meerdere mogendheden ongunstig over Duitsch land geuit hadden; overigens verklaarden zij, dut, indien dc vergadering deze afkeurende motie aannam, zij onmiddchjk hunne posten zouden ncdcrleggen. De Heer Venedij verklaarde onder anderen, dat, ingevallc ook gansch Europa zich tegen Duitschland verhief, hetzelve cellier zijn regt moest handhaven en elke interventie van buiten moest terugwijzen. Hierop werd door de Ministers geantwoord, dat de ware kracht de bezonnenheid en gematigdheid niet uit sloot. Eindelijk werd na cenc lange discussie het amendement van Sterk man, namelijk, ecne gemotiveerde orde van den dag, aangenomen, en dc af keurende motie van Wcrnher verworpen. Als Gezant naar 'sGravcnhage is thans benoemd dc Brunswijkschc Legatie-Raad Liebig, vergezeld van den Heer Bcrnhardi. Von Gagern is weder rnct grooto meerderheid tot Voorzitter van het het Parlement gekozen. HARBITRC. 2 September. Wegens dc met Denemarken gesloten wapenstilstand zullen te Allona 750 Dcenscho krijgsgevangenen tegen Duitsche worden uitgewisseld. Gisteren zijn 4,000 xnan Duitsche troepen uit Sleeswijk beginnen terug te trekken. Te Kopenhagen worden onderscheiden schepen gereed gemaakt om de Zwccdsche troepen naar bun land terug te voeren. STABS BERIGT. Gedurende de maand Augustus 1848, zijn binnen de Stad Lei/den over leden 76 personen, als: 22 Mannen, 23 Vrouwen, 15 Zoons en 16 Doch ters, daarenboven als levenloos aangegeven 6. In diezelfde maand zijn aldaar geboren 95 kinderen, als 49 Zoons en 46 Dochters. KERKNIEUWS. LEEUWARDEN, 31 Augustus. Ten gevolge van het bedanken van den Wcl-Eerw. Zeer Geleerden Heer J. BroedcletPredikant te Goudaheeft de Brccdc Kerkenraad der Ned. Ilerv. Gemeente alhier heden het navolgende twaalf tal geformeerd: DD. A. Witlcvecn, te Iluizum; Rcnnink Janssonius, te Arnhem; Blauw, te Renswoudc; Gats Wo'r, te Mijdrecht; Erdbrink, lo Zut- phen; Hamerster, te Noordbrock; van Voorst, te Almelo; Adama van Schcl- tema, te Hoorn; van Bcrkuin, te Stiensvan Koetsveld, te Schoonhoven; van der Scheer, te Baambruggc, en Kamp, te Zwartsluis. AU VERTENTIEN. Getrouwd II. W. P. L. van BEF.K Oegstgeest, en 31 Augustus 1848. A. C. C. MEERBURG. Heden overleed ons geliefd jongste Kind, MARIA GEERTRUIDAslechts twee maanden oud. A. C. LEEMBRUGGEN. Leviign C. M. LEEMBRUGGEN, 4 September 1848, Gel). PlüïGERS. AANKONDIGING. Ter voldoening aan art. 807 van het. Wetboek van Burgerlijke Rcgtsyor dcring, in verband met art. 242 van bet Burgerlijk Wetboek, wordt hij deze aangekondigd, dat bij exploit gedaan door den Deurwaarder HENDRIK I.ANDERT, te Woerdenop den lsU" September 1813, behoorlijk geregi slrecrddoor FENNI JOHANNA ,1100b, zonder beroep, Huisvrouw van GERARDUS MARINUS GROESBEEKHier brouwerwonende Ie Bodegraven tegen dcnzclven haren man een cisch lot Scheiding' vitn Goederen is ingesteld. Dc Procureur occupeerendc voor do Ei- schetesse FENNI JOHANNA I100L voornoemd. P. K. DOEFF. De Ondcrgetcckende zijne IlilttOII- en IIKSGIlKflTRJkli. li 10 RIJ overgedaan hebbende aan zijnen Zoon, bedankt bij deze gele genheid zijno Stadgenootcn, voor de gunst en het vertrouwen hem gedurende ecne reeks van jaren geschonken, en beveelt zijnen Zoon bij voortduring in hunne gunst. C. van BREDERODE Senior. Ingevolge bovenstaande advertentie neem ik de vrijheid als Opvolger in de voornoemde AFFABHSBC mij beleefdelijk in dc gunst mijner Stadgenootcn aan te bevelen, bun tevens berigtende, dat ook hij mij in het groot en klein te verkrijgen zal zijn: Tarwe- cn Roggemeel, legen civiele prijzen; belovende in alle opzigtcn ecne prompte bediening. C. van BREDERODE JoNion. Tot Betaling der COUPONS van CERTIFICATEN, 3 pCts. Werkelijke Schuldgedomicilieerd op bet Administratie-Kantoorgevestigd te Legden en verschenen primo September 1848, zal worden gevaceerd des Dingsdags van elke week, van 12 tol 2 ure namiddags, ten Kantore der Administratie op dc Hooglandsebc KerkgraehtWijk VII N". 972, 'te Lcydcn.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 3