BELGIË BRUSSEL, 31 Augustus. Het vonnis in de zaak van Risquons Tout is gisteren namiddag uitgespro ken. De President van de jury las de antwoorden voor op de 67 gestelde vragen. Daar 8 vragen met 7 tegen 5 stemmen toestemmend beantwoord waren, verwijderde zich het hof, om te beraadslagen. Een half uur later leest de President een vonnis, waarbij de in vrijheidstelling bevolen wordt van 15, en een vonnis waarbij 17 ter dood veroordeeld worden, onder welke de Advokaat Spilthoorn en de Generaal Mellinet. Op het oogenblik dat de President de woordentol de straffe des doodsuitspreekthellen al de veroordeelden den kreet aan vanLeve de Republiek De kalmte keert echter dadelijk terug, waarop de President de voorlezing van het vonnis ten einde brengt. FRANKRIJK. PARIJS, 31 Augustus. De stad schijnt sedert twee of drie dagen rustiger, en de geruchten van zamenzweringen houden allengs op. Intusschen baart de toestand der schat kist voortdurend verlegenheid, te meer daar de afdeclingcn der nationale vergadering zeer ongunstig denken over het voorstel om eene belasting op de inkomsten te heffendie eigenlijk maar eene verhooging der personele belasting zou zijn en de benoemingen der commissarissen draagt ook de blijken van die ongunstige stemming. De moeijelijkheid ter voorziening in de behoeften der schatkist is te grooter bij de onzekerheid omtrent de Italiaanschc zaken. De geruchten van een naderenden oorlog waren gisteren zoo algemeenen vonden zooveel geloof, dat zij ter beurze ccnen aanmerkelijkcn invloed hebben uitgeoefend. Uit eene olïicicle opgaaf omtrent den toestand dezer stad blijkt, dat in de 6 laatste dagen voor 255,666 fr. in de banken van leening geplaatst en 240,607 fr. terugbetaald wasin de spaarbanken was voor 23,781 fr. gehragt, en teruggevorderd 43,645 het aantal werklieden met vaste woon plaatsen bedroeg 31,480, waarvan 9,887 zonder werk; den 26sten Augustus bedroeg het getal der gewone beschuldigden in de gevangenissen 3,273het welk in Junij 6,444 bedroeg. Sommige der geschorste dagbladen schijnen zich door verplaatsing aan de werking van den staat van beleg, waarin deze stad nog altijd verkeert, te willen onttrekken. Men verzekert dat de Représentant du Peuplede Vraic Répubtiquede Peuple Consiituant en de Bouclie de Feuin de eene of andere groote departements-stad op nieuw uitgegeven zullen worden, waarschijnlijk welalthans wat het eerste blad betreftte Lyonwelke fabriekplaats de ware stookhaard van het communismus isen waar de Heer Proudhon, die dit blad schrijft, vele aanhangers telt. De inleiding tol de nieuwe staatsregeling luidt als volgt: 1°. Na langdurige omwentelingen beeft Frankrijk zich als Republiek ge constitueerd; bet doel is vooruitgang en beschaving in de wereld, meer en meer billijke verdecling der lasten en baten der maatschappij, en de burgers, zon der nieuwe schokken maar door de geleidelijke en voortdurende werking van instellingen en wettenop te leiden tot een' hoogeren trap van zedelijkheid kennis en welzijn. 2°. De Republiek is democratischéén en ondeelbaar. 3". Zij erkent regten en pligten, ouder en verhevener dan de stellige wet ten en onafhankelijk daarvan. 4°. Hare leerstellingen zijn vrijheidgelijk heid en broederschap. 5°. Zij eerbiedigt de vreemde nationaliteitenzoo als zij de hare zal doen eerbiedigen; zij onderneemt geenen oorlog om veroverin gen te makenen keert nimmer hare kracht tegen de vrijheid van eenig volk. 6°. De Republiek voert het gebied over de burgers en verbindt zich jegens hen tot wederkeerige pligten. 7°. De burger moet het vaderland be minnen, de Republiek dienen, baar zelfs met gevaar zijns levens verdedigen en naar mate van zijn vermogen in de staatslasten dragen hij behoort door arbeid een bestaan aan zich zeiven en de zijnen te verzekeren en door be dachtzaamheid hulpmiddelen voor de toekomst te verkrijgenhij moet tot het algemeene welzijn medewerken, door anderen broederlijk bij te staan hij be hoort de algemeene orde te bevorderen door in achtneming zoowel der zedelijke als der beschrevene wetten. 8°. De Republiek moet den burger beschermen in zijnen persoonzijne familiezijne godsdienstzijn eigendomzijnen ar beid en het voor allen onontbeerlijke onderwijs binnen ieders bereik brengen zij is verpligtbehoeftige burgers bij te staan, hetzij door hun arbeid te ge ven, die aan de hulpbronnen van den Staat geëvenredigd is, hetzij door, hij ontstentenis van familiebestaansmiddelen te verschaffen aan hen die bui ten staat zijn te arbeiden. De voornaamste artikelen zijnArt. 1. De sonvereiniteit bestaat bij het gehecle Fransche volk. Art. 14 bepaalt dat er slechts ééne wetgevende ka mer zal zijn. Art. 26. Kiezers en verkiesbaar zijn alle Fransche burgers, 25 jaren oud. Art. 29. De Nationale Vergadering is voor den tijd van 3 jaren gekozen; zij is permanent, maar kan hare zittingen niet verlengen. Art. 41. Het volk zal de uitvoerende magt opdragen aan eenen President, door het algemeene steraregt te kiezen. Art. 45. Indien geen der Candidaten de volstrekte meerderheid verkreeg, zou de Vergadering een van de 5 Candi daten verkiezendie de meeste stemmen hebben. Art. 46. Het hoofd van het uitvoerend bewind bewind beschikt over de gewapende magtmaar zal nimmer daarover in persoon het bevel kunnen voeren. Art. 59. Het trakte ment van den President der Republiek zal 600.000 Irs. 'sjaars bedragen. Art. 61. Hij benoemt de Ministers en geeft hun ontslag. Art. 67. De Na tionale Vergadering zal een Vice-President benoemendie den President zal kunnen vervangen. Art. 69. Er zal een Staatsraad zijnwaarbij de Vice- President het voorzitterschap zal beklecdcn. Art. 106. De militaire rempla cering is verboden. Art. 111. Rij eene wet zal bepaald worden, wanneer men eene stad in staat van beleg zal kunnen verklaren. Art. 112. liet le gioen van eer wordt behouden. Art. 113. Het grondgebied van Algerië is met Frankrijk vereenigd. De transiloire bepalingen van dit ontwerp melden, dat alle wetten, welke niet met de tegenwoordige constitutie strijden, van kracht zullen blijven; dat er onmiddelijk na de proclamatie der constitutie, tol de verkiezing van eenen President der Republiek zal worden overgegaanalsmede dat de bepa lingen der constitutie slechts van kracht zullen zijn, nadat een President der Republiek zal verkozen zijn. Deze staatsregeling werd, zoo als wij gemeld bebben, in de Zitting van eergisteren door den Heer Worliaye voorgelezen. Gedurende de lezing werd hij verscheidene malen geïnterpelleerd vooreerst over het cijfer van 600,000 fr., als tractement van den President der Republiekdeze som kwam eenigen te laag voor; eene andere bedenking betrof de opheffing der remplaccring bij de krijgsdienst. Op de lezing volgde eene hevige opschudding, vooral toen de spreker het artikel las, waarbij bepaald wordt, dat de bepalingen der con stitutie eerst na do verkiezing van een President der Republiek kracht van wet zullen erlangen. Overigens zal die verkiezing onmiddelijk na de aanne ming der staatsregeling geschieden. De beraadslaging over de nieuwe staatsregeling op aanstaanden Maandag schijnt minder belangstelling te wekken door dat de gemoederen door steeds toenemende oorlogszuchtige geruchten worden verontrust. Men verzekert dat Oostenrijk aan den Minister Bastide verklaart heeft wel aan Lombardyë zoo veel mogelijk vrijzinnige instellingen te willen toestaan, maar het nimmer te zullen laten varen. Frankrijk zou de heerschappij van Oostenrijk te Milaan niet kunnen gedoogen van daar die geruchten van oorlog. De afdeelingen hebben beraadslaagd over het voorstel van deti Heer Laussedat, om eene Commissie te benoemen ter classificering van de papieren op de Tuilleriën gevonden. Hij heeft gezegd, dat er in dat palcis een bij zonder vertrek was waar Louis Philippe zijne belangrijke papieren borg en dat de verdieping waar dat vertrek is, niet is doorzocht. Ook meende men dat Pontecoulant behalve het bewuste aibnm, dat hij te Londen aan den Prins van Joinville had ter hand gesteldnog zeer belang rijke papieren had verduisterd en dat de wonderlijke pogingen van den Heer Scnard om een onderzoek te voorkomen van zulk een aard waren dat zij de ernstigste vermoedens deden ontstaan. Men verzekert, dat aan de vergadering een ontwerp zal worden aange boden, om de gevonnisde opstandelingen van Junij, naar Afrika over te brengen. De hooge officieren der Nationale garde zijn voorgesteld aan den Generaal Cbangarnier op de Tuilcriën en Zondag is er eene groote wapenschouwing ge houden, waarhij de Generaal Cavaignac van ieder legioen der burgerwacht een bataillon zal laten defileren. Voorts zijn er, zegt men, 2 regimenten naar Marseille ingescheept. De Nationale Vergadering schijnt niet gerust op de aanmatiging van magt van Generaal Cavaignac. Men zegt dat zelfs de Minister Marie de drukpers vrijheid in het ministerie krachtig heeft verdedigd. Men spreekt van eene Commissie van 15 leden der Vergadering, zonder wier advies de President geen dagblad zou kunnen verbieden. Te Montpellier heeft de oude Konings-partij het hoofd opgestoken. De Prefect, aan het hoofd van eene compagnie der burgerwacht, is met geweer schoten en steenworpen ontvangen. Hij is gekwetst, en de" bevelhebber der gendarmerie is, door een kogel gewond, 'snachts overleden. Ook de Rcgtcv van Instructie is gewond. Vijf gewonde belhamels zijn gevat en naar het hospitaal vervoerd. PKUI§§RN. BERLIJN, 30 Augustus. Gisteren is door den Minister van Koophandel aan de Beurs hekend gemaakt, dat er met Denemarken eene wapenstilstand van 7 maanden was gesloten, en dus binnen kort de opening van het geheel vrij verkeer en de teruggaaf der aangehouden schepen te wachten was. In Westphalen heerschl groote tweedragtwegens het besluit van den Opper-President Flottwell, om het voorstel in het Duitsch Parlement te Frank fort tegen den ongehuwden staat der Priesters te ondersteunen. ITALIË, De berigtcn uit Rome van den 20sten melden niets van aldaar voorgevallen onlusten, zoodat de geruchten deswegens verspreid geen geloof verdienen. HOAGARYE. PESTH, 25 Augustus. Gisteren heeft de Kamer van Afgevaardigden het ontwerp van wet aange nomenwaarbij 61 millioen guldens papierengeld worden uitgegeven, onder waarborg van de staatsdomeinen en inkomsten. De tegenwoordige inkomsten beloopen slechts 350,000 maandelijks en staan in hoegenaamd gccne ver houding met de uitgaven. In die Kamer is een besluit van den Koning voorgelezen, waarbij hij ver klaart, dat hij, wederom hersteld zijnde, de teugels van het bewind weder opneemt en den Aartshertog Stephanus van de hem verleende volmagt ontslaat. Dit besluit had te meer mishaagd omdat in den vorigen Rijksdag eene door de Koning bekrachtigde wet was tot stand gehragt, waarhij was bepaald, dat

Leydse Courant | 1848 | | pagina 3