BUITEJNLAJNDSCHE BER1GTEJN. JVenichenz. loffelijke melding aangeboden; benevens cene premie van/25, onder voorwaarde, dat bij binnen 8 dagen zijne toestemming tot bet openen van zijn naambriefje inzende aan Dr. J. L\ Heije, alhier. Eindelijk wordt besloten de Nederlandsche dichters beleefdelijk nit te noo- digen om bij de Maatschappij (telken jare voor 1°. Maart) te willen inzenden gedichten, geschikt ter muziekale compositie in alle vocale kunstvormen. De verdere bepalingen omtrent de prijsuitschrijving en uitnoodigingzijn te vinden in de handelingen dezer 19lle algemeene verga lering. De Handelmaatschappij heeft voor deze stad 7 schepen bevracht, voor Rotterdam 5 en voor Middelburg 1. AMERSFOORT30 Augustus. Heden, den laatsten dag van het staatsexamen, zijn van de 13 geëxami neerde jongelieden 12 toegelaten zijnde er dus in het geheel 205 jongelie den tot de Akademischc lessen toegelaten en 62 afgewezen. ZWOLLE, 30 Augustus. Het 3-jarig kind van den boekdrukkersgezel v. D. in de groote baan alhier, geraakte jl. Maandag middag alleen in den tuin van den buurman J. v. d. W. en at daar bessen van de Bella Donnazoodat het te huis gekomen, spoedig ziek werden gisteren middag onder hevige stuiptrekkingen is overleden. Men verneemt dat in vele tuinen van minvermogenden alhier, dergelijke vergiftige medicinale planten worden aangekweekt, hetwelk, daar deze tui nen of geheel niet of zeer gebrekkig afgesloten zijntot dagclijksche her haling van dergelijke onheilen leiden kan. DEVENTER, 30 Augustus. Door den Raad dezer stad zijn bij het Gymnasium benoemd tot Pracceptor in de oude talen, geschiedenis enz., de Heer van Meurs, Rector der Latijn- sche school te Doetinchemen tot docent in de Wiskunde, Dr. Riercns de Haan, van Amsterdam. GRONINGEN, 31 Augustus. Het Prov. Geregtshof alhier heeft de volgende nominatie gemaakt, ter ver; vulling van de openstaande plaats van Raadsheer: Mr8. C. Th. J. Stcinmctz, Regter in de Arr.-Regtb. alhierR. II. Eyssonius Wichcrs, Adv.-Generaal en A. A. GanderheydenGriffier bij dat Hof; R. T. Mees, Procureur te Appin- gedam J. J. Meder, Procureur te Winschoten, en J. E. Pahlig, Advocaat alhier. MAASTRICHT, 31 Augustus. Volgens het Journal du Limburg is thans het Hertogdom in diepe rust. De ingezetenen begrijpendat tweespalt en botsingen niet dan schadelijk voor eigen welzijn werken. Ook is men voornemens de mobiele colonne met den lstco September e. k. naar Maastricht terug te doen keerendaar er vol strekt geene noodzakelijkheid bestaat om haar in de gemeenten te handhaven. Het bataillon van het 6de regement zal nog te Sittard blijven, uit hoofde van den afstand zijner garnizoensplaats. Overigens is het een voordeel voor eene stad troepen te hebbenwaarmede de ingezetenen in goede verstandhou ding leven. Het geld dat de troepen in de stad uitgevenis voor de bevol king een klaarblijkelijk profijt. bet doen der medcdccling dat de middelen, voor de dienst van 1847, waar schijnlijk genoegzaam zullen zijn voor de uitgaven. Sommige leden achtten zelfs de strekking der wet gevaarlijk, ja ongrond wettig. Gevaarlijk omdat zulk eene voorloopige aanvulling der middelen van een dienstjaar, dat nog niet eens was afgeloopenmet geldsommen, die geenszins als inkomsten konden worden beschouwd, leidde tot verkeerde voor stellingen omtrent den staat der finantiën en tot hel verbloemen van wer kelijke tekorten. Wanneer men toch aan de dienst van 1848 bij afzonder lijke aanvullingswetten eerst deze voordeelige saldo's en later het bedrag van nader vast te stellen, geheel buitengewone middelen toewees, dan zou men ten laatste nog becijferingen kunnen voortbrengen, waaruit, tegen de waar heid aan, het bestaan van een voordeelig slot voor dat dienstjaar blijkbaar was. Iets dergelijks had reeds met opzigt tot het dienstjaar 1847 plaats, waarom trent thans weder werd verkondigd, dat de middelen waarschijnlijk de uit gaven zouden bestrijden en waarop later misschien nog wel een voordeelig slot zou worden aangetoond terwijl het toch niet te ontkennen vieldat die uilkomst alleen verkregen kon worden ten gevolge der afzondering voor het bestrijden van bepaalde uitgaven van het dienstjaar, van eene som van f3,684,000 uit de koopprijzen van domeinen, en dus niet uitsluitend met hulp van wezenlijke inkomstenmaar ook ten gevolge eener vertering van kapitaal. In naauw verhand met dit bezwaar stond het beweren derzelhle leden, dat de wet eene ongrondwettige strekking had. Zij beriepen zich daarbij op art. 124 der Grondwet. Ter vervulling der sedert de laatste gewone bijeenkomst der Staten dezer provincie ontstane vacatures in die vergadering, zijn tot leden verkozen door de Ridderschap, Jhr. L. N. Baron van der Goes van Dirksland in plaats van M'. AE. Baron Mackay, benoemd tot Lid van de Tweede Kamer der Slaten- Generaal. Door den Landelijken stand, Mr. A. Jongkindt Coninck Burgemees ter en Secretaris van Aarlanderveenin plaats van L. Kalkoven, overleden. De Nieuwsbode verzekert dat de geruchten die algemeen in de residentie in omloop waren, van benoemingen nopens de koloniënvan allen grond zijn ontbloot. AMSTERDAM, 1 September. Maandag werd de Tentoonstelling der Schilder- en andere Kunstwerken van levende meesters in hel locaal der Koninklijke Akademie van Beeldends Kun sten geopend. De catalogus hevat tot nog toe 392 nommers. Dit getal is vrij wel. Bijna zonder uitzondering merkt men daarin de namen onzer beste inlandsche en enkele vreemde meesters op; zonder willekeurige onderschei dingen te willen maken van meerder of minder verdiensten mogen wij toch wel bijzonderlijk noemen van den BergBiardBlesBosboomCalisch Correns, Corset, de Castro, DubourcqEhnle, Fissetfe, Mej. Geefs, Gude, Grootvelt, Breuhaus de Groot, Haanen van Hove, Hollander, Hoppenbrou wer, Houzé, Hulk, Israels, Immerzeel, Jacquand, C. en J. A. Kruseman B. C. Koekkoek, KarsenKremer, KiersKannemans, Lapito, Lion, Leic- kert, Lieste, Meijer, Mirano, Moerenhout, van Os, PeduzziN. Pieneman B. de Poorter, Ravenswaay Sen.Rikkers, Ringeling, Roijer, de Rijk, Schelf hout, van SchendelSchotel, Schwartze, Springer, J. B. en Pierre Tétar van Elven, Verlat, de Vigne, Mej. Vos, Verschuur, Waldorp en Weissenbruch. Met leedwezen echter missen wij anderealsv. BingSchoemaker Doijer J. W. Pieneman en vele uitstekende Belgische namen. De tcekenkunst is ka rig vertegenwoordigd de gravuur en houtsneekunst in het geheel niet. De Amst. Cour. gewaagt verder met lof van N°. 236 Prins Hendrik der Nederlanden als Schout-bij-Nacht door N. Pieneman, welk schilderij van wege natuurlijkheid van toon als voortreffelijke bewerking wordt geprezen. Van N°. 178 drie zusters (portraiten) door C. Kruseman als uitmuntende door fijne teekening, gelukkige ordonnantie, zachten toon en krachtig ko loriet. Van N°. 390, een winter van Schelfhout van wege het heldere in de schaduw, de breede en uitvoerige behandeling, geestige stoffaadje en doorschijnend ijs. Van N°. 206, de visscherspinken op de Engelsche kust door L. Meijer, dat uitmunt door de deining en doorschijnendheid van het water, terwijl N°. 350 van Waldorp een stil water met schepen door de lichten en kleurspiegelin- gende heldere zilverachtige lucht bij de goed voorgestelde schepen niet minder de aandacht trekt. Van N°. 11 de Parijsschc tooneelspeelstcr van Biard en van N°. 96 de Tess- waterval door Gude van Christiania, alsmede van de landschappen, N°. 166 167 en 168 van Schelfhout en Koekkoekals van stukken van bijzondere verdienste. Uit het verslag van de 19de algem. Vergadering der Maatschappij: tot bevordering der Toonkunstgehouden binnen deze stadden 21sten Au gustus II.blijktdat zij in het afgeloopen jaar voor hare onderscheidene bedoelingen heeft uitgegeven eene som van 5,130.75, en een batig saldo behield van ƒ548.19; dat haar reserve-fonds bedraagt 29,6002JpCt.; dat het Fonds der instelling ter ondersteuning van kunstenaars enz.een kapitaal bezit van 5,500, 2f pCt.dat het Fonds voor Muzijkfeeslen aan kapitaal heeft ƒ2,800, 2JpCt.; dat eindelijk het Fonds ter uitgave van oud Nederlandsche Toonwerken aan kapitaal bezit 1,500, 2) pCt. Van de Colleclio operum Musicorum Batavorum saeculi XVIheeft dit jaar het 6de deel het licht gezien. Deze 6 deelen, op kosten der Maatschappij uitgegeven en bijna 70 der uitnemende scheppingen van Nederlands oude toondichters bevattende, zijn voor de leden der Maatschappij, tegen de helft van den gewonen koopprijs, verkrijgbaar gesteld. De beoordeelaren hebben geen der ingekomenc muzijkstukken den prijs waardig gekeurdmaar N°. 5Sonate voor eene pianomet het motto ENGEL1ND, LONDEN31 Augustus. Den 29slcn is Louis Blanc alhier aangekomen. Zoo bevindt zich dan, zegt de Times, de constilutionnele monarchie van 1830 en het Voorloopig Be wind van 1848 als het ware vereenigd in het oord van ballingschap. De dynastieke droom van de Tuileriën, de nog koortsachtige beweging en de weer voorbijgaande hersenschim van het Luxembourg, zijn voorhijgevloden. Zij behooren tot de geschiedenis, en noch Lodewijk Philips, noch Louis Blanc hebben ons eene oplossing van het maatschappelijk raadsel gegeven, of cenen sleutel voor de toekomst. Frankrijk blijft wat het was, een onderwerp van bespiegeling, een groot misschien. De dynastie van Orleans is voorbij, de Voorloopige Regering is voorbij, Generaal Cavaignac en het krijgsgeweld be staat. Wat nu Volgens de laatste telling bestond de bevolking in Engeland uit 15,906,741 zielen, en beliep de waarde van de aan de armen-belasting onderworpene eigendommen ruim 67J. mill. J. De uitgaaf uit de opbrengsten dier belas ting was in 1847 ruim 5J mill., en liet aantal der armen 1,721,350. In Ierland'bestond de bevolking uit 8,175;124 zielen; de waarde der voor de armen-belasting geschatte eigendommen heeft in het laatste jaar 13,186,421 M bedragen de uitgaaf voor de armen 567,897het aantal der daarmede bedeelde armen 333,019. In Schotland, bij eene bevolking van 2,602,216 zielen, is de waarde der aan de meergenoemde belasting onderworpene eigen dommen geschat op 9,320,784 waarvan 146,350 zijn opgebragt met deze som zijn 144,100 behoeftigen ondersteund. In de 6 eerste maanden van dit jaar zijn over de Britsche en Iersche spoorwegen ruim 26 millioen personen vervoerd. Van dit aantal hebben, hij de plaats gehad hebbende onheilen, 90 het leven verloren en zijn 99 min of meer gewond. Onder deze bevonden zich 6 reizigers, die het leven hadden verloren, en 60, die wonden hadden bekomen door ongevallen, waartegen zij zich niet hadden kunnen vrijwaren.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2