LEYDSCHE COURANT./ N°. /h 18-18. BINNENLANDSCHE BERSGTEN. De Courant wordt Maandag y Woensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt MAANDAG, 4 SEPTEMBER. uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN, 2 September. Gisteren had alhier in de Stads-Gehoorzaal de openbare Promotie en Prijs- uitdeeling plaats onder de Leerlingen van het Stedelijk Gymnasium. De Rector Dr. W. H. D. Suringar, opende deze plegtigheid met eene voorafspraak, waarin hij melding maakte van den gunstigen toestand en den aanvankelijken bloei dezer onlangs geheel vernieuwde Inrigting. De Spreker begroette vervolgens den Meer van Limburg Stirum, die in den afgeloopen cursus als lid en President van het Collegie van Curatoren benoemd, nu voor het eerst eene openbare promotie bijwoonde; bedankte daarna den Heer dc Freinery, die, tijdens de vacature in het collegie, het pracsidium had waargenomenen bragt eindelijk eene welverdiende hulde aan de nagedachtenis van den onlangs overledenen fleer W. Fleming, onder wijzer der Engelsche Taal- en Letterkunde aan het Stedelijk Gymnasium. Terwijl hierop de namen der Leerlingendie tot eene boogere klasse bevor derd of met prijzen zouden begiftigd wordendoor den Rector werden opge lezen, reikte de President-Curator de prijzen uit en reciteerde vervolgens de primus uit iedere klasse, ook namens zijne mede-leerlingen, eene dank betuiging aan HH. Curatoren en Docenten; en wel in de le klasse: 2C 2e 3e 4e 5e A: B: A: A: van den Henvell in de Hollandsche Taal. Hollandsche Fransche Engelsche Hoogduitsche Latijnsche M F. J. P. de Sain L. C. Le Voir J. tl. Yerkouw L. D. Suringar J. C. Kist Daarna hielden de drie Leerlingen van de Zesde Klasse, die, na het Staats- Examcn met gunstig gevolg afgelegd te hebben, het Gymnasium zouden verlaten, eene Oratiuncula, door henzelven bewerkt: W. N. du Rieu sprak over het leven van hl. Licinius Crass usin de Latijnsche taal; A. H. G. P. van den Es ontvouwde, insgelijks in de Latijn sche taalden pracht en luister der Romeinsche Zegepralen in het alge meen en schetste in het bijzonder de zegepraal door M. Aemilius Paullus gehoudenA. C. Oudemans ontwikkelde in de Hollandsche taalden oor sprong der Rederijkkamers hier te lande en wees in eenige grondtrekken aan, hoe deze Inrigtingcn wel eerst ten nadeele verstrekt hebben voor de Nederlandsche Taal- en Letterkunde, maar later ook weder diezelfde taal en letterkunde hebben bevorderd. Na het houden dezer Opstellen, sprak de Rector deze Jongelingen aan, gelijk mede de Leerlingen C. P. Tiele en tl. Cock; wenschte hun geluk met den gunstigen afloop van het Staats-Examen en gaf huntot afscheid van het Gymnasium, cenen wclineencnden en heilzamen raad hij de intrede in het Academie leven. Ten slotte werden ook de overige Leerlingen, zoowel die bevorderd of met prijzen begiftigd waren, als de overigen, aangesproken en opgewekt tot ijver en oppassendheid. Bij gelegenheid der aanstaande verkiezingen deelt de Amst. Cour. twee ingezondene stukken mede; uit welke beide wij hier een paar uittreksels ter overweging en behartiging laten volgen. »Dc tijd der verkiezingen (dus vangt het eene aan) is wederom genaderd. Thans onder geheel veranderde omstandigheden. De Grondwets-herziening is daar: weldra opent eene naar den geest des tijds hervormde Grondwet eene nieuwe toekomst voor Nederland. Zal die toekomst aan de verwachting be antwoordenzullen de verbeterde staatsinstellingen Nederlands geluk en wel vaart bevorderen? Zie daar vragen, welker beantwoording, van de gedra gingen der burgers zeiven zal afhangen. Aan dc eene zijde belangstelling en deelneming aan de uitoefening zijner staalkundige regten aan den anderen kant inachtneming van gestrenge beginselen rekenen wij beide dure burgcr- pligtcn. Bij de ophanden zijnde verkiezingen kan eene herinnering daaraan niet anders dan nuttig werken." »Is het (zoo leest men onder anderen in het vrij uitgebreide andere stuk) altijd pligt, op de behoorlijke en meest doelmatige vervulling dier vacatures bedacht te zijn, vooral moet zulks dit jaar geschieden, bij de periodieke af treding van een derde deel van het kies-collegie. Onder de hier ter stede aftredende kiezers toch bevinden zich een groot aantal die ook leden zijn van den Raad; van deze zullen de meesten zich wel weder verkiesbaar stellen, maar niemand hunner, al ware hij ook liberaal, behoort herkozen le worden, omdat het eene ongerijmdheid is, dat in een be perkt collegie iemand in de ééne qualitcit zich de collega's zoude helpen kie zenwaarmede hij in eene andere qualitcit wenscht zitting te nemen." De lijdelijke Minister van Financiën heeft aangekondigd, dat op alle Postkantoren gelegenheid zal zijnom brieven met de Overland-post over Lon den naar Neêrl. fndie te verzenden, of omgekeerd van daar te ontvangen, zonder dat die brieven bij de vei zending behoeven te worden gefrankeerd daarentegen is voor de nienwspapieren of andere gedrukte stukken, die men tegen een verminderd port onder kruisband wil verzenden, de frankering van 15 cents per vel, verpligtend. De verzending geschiedt ééns in de maand, met de Pakelboot, die den 17<lcD van elke maand des morgens vroeg van Rot terdam naar Londen vertrektof zoo die dag niet op Woensdag of Zaturdag invalt, met den onmiddelijk voorafgaanden Engelscben post. De brieven, enz., welker verzending over Frankrijk en Marseille verlangd wordt, blijven aan dc vroegere bepalingen, dus ook aan de verpligte frankering, onder worpen. 's GRAVENHAGE, 1 September. Bij Koninkl. besluit van den 30stcn dezer, is tot Referendaris bij hot Dep', van Finantiën benoemd de Heer Mr. G. de ClercqAdvocaat te Amsterdam. De Hooge Raad heeft Donderdag 11. uitspraak gedaan in de zaak van N. W. van Nifterick, uitgever, en J. de Vries, schrijver van het Weekblad de Hydrarcquiranlcn van cassatie tegen een in hooger beroep gewezen arrest van het Hof in Noord-Holland, van den 8slen Mei 11., waarbij zij zijn veroor deeld ter zake van het uit het Weekblad de Burger overgenomen artikel getiteld de aftreding van den Minister van Hall. De Raad heeft het middel van cassatie aangenomen dat het artikel geen laster of hoon bevatte tegen eene openbare magtzijnde de Heer v. Hall toen afgetreden en het arrest van het prov. Hof van 8 Mei II. voor zoo ver daar bij het vonnis der Arr.-Regtbank te Amsterdam van 9 Maart was gehand haafd vernietigd en het Openbaar Ministerie niet ontvankelijk verklaarden overigens gehandhaafd de beide vroegere uitspraken waarbij zij ontslagen wer den van regtsvcrvolging ter zake van opruijing zonder gevolg. De kosten geheel te dragen door den Staat. Dc Hooge Raad heeft gisteren de uitspraak gedaan, in dc zaak van den Heer A. SymonsChir. en Vrocdmeestcr te Rotterdam, dat een Heelmeester geregligd is inwendige middelen toe te dienen tot het bestrijden van uitwen dige gebreken. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is heden vergaderd geweest. De Ministers hebben die Zitting bijgewoond. Het onderzoek in de afdeclingcn over de ontwerpen tot herziening der Grondwet, is nagenoeg ten einde ge- bragt. Heden avond zal dc centrale afdeeling der Kamer daarover nog bijeen komen. Dc beraadslagingen schijnen op aanstaanden Maandag bepaald te zijn. - De Eerste Kamer is thans op 3 leden na voltallig, zijnde de Hecrcn Bijleveld, van Pallandt en Chassé. Bij de Tweede Kamer is ingekomen het voorloopig verslag van wetsont werp tot aanvulling der middelen van het dienstjaar 1848. Daar de staatsbegrooting over 1848 reeds aanmerkelijke verhoogingen heeft ondergaan en nog andere zoodanige verhoogingen zijn voorgedragenwil rneu de middelen van het dienstjaar 1848 aanvullen met het voordeelig slot der af te leggen rekening wegens dc ontvangsten en uitgaven, voortvloeijende uit de wellen van 6 Maart en 25 Junij 1844 alsmede met de voordeelige sloten der beide algemeene rekeningen over de dienstjaren 1845 en 1846; wordende deze drie saldo's te zamen op eene som van ƒ771,171.60 berekend. Bij het onderzoek in de Afdeelingen aan hetwelk door 36 leden is deel ge nomen, hebben verscheidene verklaard, zich met de strekking der voordragt wel te kunnen vereenigen. De overige leden echter bragten bedenkingen van onderscheiden aard in het midden. Men achtte het voorstel noodeloos en voorbarig. Men vroeg bet doel der Regering met deze wet en meende dat de Regering er toe was overgegaan, niet zoozeer om die wet zelve, als wel om eene aanleiding te vinden tot het intrekken der wet betrekkelijk de aflossing van schuld over 1847, en tot Men behoort dus evenzeer toe te zien dat men geene raadsleden tot kiezers stemmedie thans nog geen kiezers zijn.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1