BUITEIN LAÏNDSCHE BERIGTEN AMERSFOORT, 29 Augustus. Gisteren werden door de staats-commissie 11 jongelieden geëxamineerd, en daarvan 3 afgewezen, lieden zijn van 12 jongelieden 7 toegelaten. GRONINGEN, 28 Augustus. Te Veendam is den 24sten dezer de eenige zoon van den landbouwer Blaauwwelke naast eenen arbeider op het land stond 'door den bliksem getroffen. De knecht verbaalt dat hij onbewust gedurende eenigen tijd op den grond beeft gelegen, en tot bewustheid komende zijnen makker om hulp riep, daar hij niet konde opstaan; maar wie schetst zijne ontroe ring, toen hij op eenigoh afstand zijnen dierbaren en jeugdigen meester voorover op den grond zag liggenhij kruipt naar hem toeneemt hem hij de handbeurt hem het hoofd oproept nog eens aan hemmaar helaas hij is niet meer. Het eenigste wat hij kan doen is, al voortsukkelende de Omlanderwijk te bereiken en hulp in te roepen. Men snelt naar de plaats des onheils en vervoert het ontzielde ligchaam huiswaarts. Hier is geene pen in staat de ontroering en droefheid der ouders en zusters te schetsen. Alge meen is de deelneming, en ieder betreurt met hen het verlies van den braven en geachten jongeling. Uit de lijkschouwing bleek, dat de verslagene aan den hals en op de borst verwond wasdat al zijne kleederen en zijn halsdoek verscheurd en als met hagel doorschoten waren. In de Provincie Drenthe, hij Vledder, zijn twee voor den ploeg gaande paarden door den bliksem getroffenzoodat beide dood nedervielcnook de boer die ploegde, werd getroffen men vreest voor zijn leven. ProvGr. C.) ENGELANII. LONDEN28 Augustus. Prins Metternich heeft eene woning in Brunswick-terrace alhier gehuurd en denkt den winter te Brighton door te brengen. De openbare auctie van meubelen, boeken, schilderijen, zeldzaamhe den enz., die thans te Stowe gehouden wordt, blijft de aandacht der lief hebbers in hooge mate bezig houden. Het tot hiertoe, gedurende tien dagen, geveilde, heeft bereids 18,500 opgebragt, maar het overige zal, naar evenredigheidveel meer opbrengenzoodat men hel totaal op tusschcn de 110,000 en 120,000 schat. Onder de schilderijen die nog verkocht moe ten worden is een beroemd portret van Shakespearedat welligt tusschcn 400 en 500 gelden zal. FRANKRIJK. PARIJS, 29 Augustus. Het bewind is voornemens, tot betere verdediging van Parijs, buiten om den heuvel van Montmartre, een' weg van gemeenschap te doen aanleggen, die de Batagnolles en Clichy met la Chapelle, la Vilette en andereplaatsen ten oosten der hoofdstad verbinden zou. De Regering heeft niet terstond van de door de Nationale Vergadering verleende magtiging om Louis Blanc en Caussidière gevangen te nemen gebruik willen maken, maar hun den tijd willen laten om te vlugten. Die vlugt is eene bekentenis. Een aangeklaagde die de uitspraak des regters niet afwachterkent daardoor de gegrondheid der tegen hem ingehragte beschul digingen. Men weet nog niet of Caussidière het voorbeeld van Louis Blanc is gevolgd dan of hij zich te Parijs of in de omstreken schuil houdt, ten einde in de gelegenheid te zijn om eenen opstand te kunnen aanstoken of lei den. Hoe vermetel en wanhopig zulk eene poging ook schijnen moge te genover 100,000 man nationale gardes en 50,000 man troepen, is zij toch geenszins onwaarschijnlijk en misschien wel na op handen. Men heeft de ar beidende klasse door en door bedorven. Een gloeijendeonberedeneerde haat bezielt haar tegen de gezeten burgerklasse. Wanneer een man van invloed en bekwaamheid, door wraakzucht, gedreven, zich aan het hoofd van deze woelzieke menigte steltdan zal het hem geen moeite kosten haar nog een maal tegen het bewind en tegen de maatschappij ten strijde te voeren. Ge lukkig is de Generaal Cavaignac op zijne hoede: de troepen zijn voortdurend in de kazernen geconsigneerd en onder de wapenenzoodat wij door een uitbarstenden opstand niet overrompeld kunnen worden. De Regering heeft beslist, dat het proces van Caussidière en Louis Blanc, hij contumatie (in weerwil van hunne niet-verschijning voor het ge- regt) zal worden voortgezet. Nadat in de Zitting der Nationale Vergadering van hedende Abt Lamennais nogmaals aangedrongen haddat hij wegens een dagbladartikel moest vervolgd worden, en de Vergadering tot de orde van den dag was overgegaan, heeft de Heer Woiihaye, die als President fungeerde in plaats van den Heer Marrast, die ongesteld was, het ontwerp der constitutie be ginnen voor te lezen. In de Zitting van gisteren heeft de Minister van Finantiën het ontwerp van wet voorgelezen tot weder invoering van de belasting op het zout. Er zal ten laatste van al die afschafiings-ontwerpen van het eerste uitvoerend bewind, weinig of niets overblijven. De bekende schilder Ary Scheffer heeft gemeend, de benoeming tot Commandeur van het Legioen van Eer, als belooning voor zijn gedrag gedu rende de Junij-dagen, niet te moeten aannemen. Men verzekert dat de Policiedie meer en racer begint georganiseerd te wordende sporen van een nieuw complot ontdekt heeft. Een groot aantal werkliedenvooral die in artikelen van weelde ar beiden verlaat Frankrijk en begeeft zich naar Rusland. Bij de rivier-kom der Seine aan de kaai der Zilversmeden is men thans bezig werken uit te voerendie dienen moeten om er het stroombed te ver- naauwenhij dezen arbeid worden er vele merkwaardigheden uit den onden tijd gevonden munten wapenen heelden enz. Vele zijn door roest zwaar beschadigd, maar andere, die in de grijze zandlaag liggen, goed bewaard. Door het stormachtige weder eenige dagen opgehouden, heeft het fregat Ulloa gisteren weder, met 200 veroordeelden aan boord, de haven van Havre verlaten en is naar Brest opgezeild. SPANJE. MADRID, 22 Augustus. De geruchten over wijzigingen in het Ministerie blijven voortduren; men spreekt nog altijd van de Heercn Seyas en Rios Rosas als Candidaten voor eene mioisteriëele portefeuille. Intusschen zal daaromtrent dan eerst een be sluit genomen worden, wanneer het hof hier zal zijn teruggekeerd. Over de ontbinding der Cortes schijnt in den Ministerraad verschil te bestaan. De Heer Mon en Pidal zijn voor het behoud van de Cortes gezindterwijl Gene raal Narvaez op de ontbinding aandringt, ten einde zich op die wijze te ontdoen van zekere tegenstanders en wel in de eerste plaats van de Ileeren Gonzales BravoOlozagaIiscosura en anderen. De lieer Mon, Minister van Finantiën, heeft heden een zeker aantal kapitalisten uit de hoofdstad tot zich geroepen en bun voorgeslagen de schat kist te hulp te komen, door middel eener inschrijving waarvan het cijfer zich tot 30 millioen realen zoude uitstrekken. De kapitalisten hebben er weinig lust inen komen slechts met geringe sommen voor den dag. ITALIË. ROME, 18 Augustus. Men vreesde hier voor eene volksbeweging tegen den Pauser liepen ge ruchten dat hij zijne betrekking zou nedcrleggen en de Kardinalen tot eene nieuwe verkiezing zouden bijeengeroepen worden. De Prolegaat Iiianchctti heeft te Bologna hekend doen makendat de Oostenrijksche Generaal von Welden met de Commissie door den Paus be noemd te Rovigo overeen was gekomen om bet Pauselijk grondgebied met zijne troepen geheel te verlatendoch dat de citadel van Ferrarazoo als voorheen, door die troepen zou bezet blijven. Onderscheiden voorname personen in de Hertogdommen van Parma Piacenza en Modena, hebben bij den Minister van Sardinië een protest inge diend tegen de Oostenrijksche bezetting, en verklaard dat zij besloten hebben aan Sardinië verbonden te blijven. Zij hebben van dit protest aan de Gezan ten van Engeland en Frankrijk mededeeling gedaan. Te Genua was den 21slen eene groote beweging, doordien het gemeen de forten G'astelleto en St. George, die moesten afgebroken worden, doch welk werk de Regering, wegens geldeloosheideenige dagen gestaakt had zelf begon af te breken. Daarna is aan de buizen eene geldverzameling ge daanom de werklieden te betalen, die nu verder het.muurwerk zullen wegbreken. Volgens brieven uit Turyn zou de Hertog van Genua, zoon van Koning Karei Albert, de kroon van Sicilië bepaald geweigerd hebben. HESSEN. KASSEL, 25 Augustus. Even als te Berlijn en Munclien is dezer dagen ook alhier eene volksbe- weging ontstaanharen oorsprong hebbende in demokratische vereenigingen. Men wordt meer en meer overtuigd, dat, zoo lang dergelijke vereenigingen plaats hebben, de rust en goede orde in Duitschland op den duur niet znllen kunnen verzekerd zijn. OOSTENRIJK. WEENEN, 27 Augustus. Volgens een besluit des Ministers van Binneulandsche Zaken is het dus genoemde Comité van veiligheid, dat zich bij de afwezigheid des Keizers zelf geconstitueerd had, ontbonden. Het Comité heeft hierin bernst, en alzoo ook den schijn afgekeerd, alsof het aan de laatste onlusten deel ge nomen of die bevorderd had. De Minister van Buitenl. Zaken heeft in eene bijeenkomst met de En gel sohe en Fransche Gezanten de aangeboden bemiddeling ten opzigte van Italië van de hand gewezenomdat er reeds onderhandelingen met Koning Karei Albert waren begonnen. De Pauselijke Nuntius alhier is zoo beducht dat zijne woning bij mo gelijke volksbeweging overlast zou lijden, dat hij zijne archieven bij het Fransch Gezantschap in veiligheid heeft doen brengen. Den Pastoor Hirschberger die zich vóór eenige dagen reeds voor eene her vorming in het kerkelijk bestuur had doen hoorenis de uitoefening van ker kelijk gezag bij de krijgsmagt van den Staat ontzegdomdat zijne beginselen in strijd zouden zijn met de Katholijke geloofsbelijdenis. Volgens andere berigten zou de Apostolische Vicaris Leonhardhemvan wege de grondstellingen in zijne in het Odeon gehouden redevoering ontwik keld alle geestelijke bediening hebben verboden.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2