nen, wij willen (zcide spreker) de verbrokkelingomdat wij bij ondervinding weten dat de groote Staten door te veel opeenhooping van eigendom vergaan, (opschudding.) Past wel op, aldus eindigde hij mijne Heeren. Het geldt hier gecne personen, maar de vrijheid, de mensehelijkheid. Alle volkeren, voor hunne emancipatie opgestaan, vestigen het oog op u. De terugstoot uwer omwenteling zal zich doen gevoelen aan het uiteinde van Europa, van de wereldwelke een nieuw tijdperk voor het mcnschdom van u wacht. Ka hem sprak Louis filanc. Hij trachtte zich te regtvaardigen. Wie heeft inen, vroeg hij, gedurende 30 jaren naar den kerker gesleept? republikeinen. Wie gelasterd republikeinen. Wie beschimpt steeds de republikeinen. Welnu, op eens, den 24 Februarijzijn die republikeinen aan het bewind gekomen. Wat hebben die mannen gedaan, die men de verdedigers der guil lotine noemde? Hebben zij een enkel droppel bloeds gestort? eene enkele arrestatie gedaan? Neen, zij hebben de doodstraf voor staatkundige misda digers afgeschaft. Daarna beweerde hij, dat men het socialismus verkeerd voorgedragen en gelasterd heeft. Het socialismus was, naar zijne meening, niets dan: gelijkheid, vrijheid en broederschap. De vrijheid bestaat niet daar, waar de zwakke tegen den sterke strijdt. De broederschap bestaat niet daar, waar het jonge meisje van 16 jaren zich aan ontucht moet overgeven om tc leven, alwaar het jonge kind genoodzaakt is, zijn' vader naar het hos pitaal te brengen. De gelijkheid bestaat niet, alwaar de concurrentie het groot aantal berooft ten voordeele van eenigen. De socialisten hebben niemand willen berooven. De agrarische wet is een ijdcl woord: zij zon kunnen bestaan in het burgerlijk wetboek, dat de eigendommen eindeloos verdeelt. Na hem heeft Caussidière gesproken zijne rede duurde zeer lang en werd herhaaldelijk door invallen van anderen gestoord. Hij eindigde met deze woorden: lk tart andermaal een ieder te bewijzen, dat ik de bewerker of aanstoker der beide bewegingen ben geweest. Ik zoude mijn leven geven indien zij niet hadden plaats gegrepen. Ik heb nu slechts tc zeggen Leve de Republiek! De President houdt nu voorlezing van het requisitoir des Procureurs-generaal bij het Hof van appel te Parijs, waarhij magtiging tot vervolging wordt ge vraagd tegen twee Vertegenwoordigers des volks, namelijk de burgers L. Blanc en Caussidière, en zulks wegens incdepligtigheid aan de aanslagen van 15 Mei en 23 Junij. Op deze woorden ontstond in de vergadering eene onbeschrijfe lijke opschudding. Zij scheen in twee partijen verdeeld, beide even hartstog- tclijk en onstuimig. Na eene verwarde discussie, welke door een schrikkelijk geraas gevolgd werd, besloot de vergadering omtrent het verslag der com missie eenvoudig over te gaan tot de orde van den dag. Daarna wordt de dubbele magtiging tot vervolging verleend tegen L. Blanc met 504 tegen 252 en tegen Caussidière, met 477 tegen 268 stemmen. Eene tweede stem ming had plaats over het voorgevallene op 23 Junij, doch de magtiging tot vervolging daarover werd geweigerd door 458 tegen 281 stemmen. Ten opzigte van die stemming laat het dagblad la Reforme zich aldns uit: Door onze misslagenonze dwaasheden onze zwakheden zekere begoo chelingen die later vruchtbaar in zelfverwijt zullen zijnwerken wij allen aan de begrafenis der republiek. De republiek, zie hier na verloop van vijf maanden hare balans: tien duizend man in de gevangenissen, honger onder de menigte, wanhoop in de lagere standen, bekommering overal; de vrijhe den aan banden gelegd, de roem afwezig; dc poëzij, de schoonc kunsten, de verlichting uitgedoofd; eene vergadering die gedeeltelijk uit elkander loopt, een burgerij die zich ergert en lijdt, en tot eenige hoop eene staatsregeling die te midden dier tegenspoeden ontluikt." Uit latere berigtcn blijkt dat die twee burgers in tijds ontsnapt zijn. Geen van beiden waren te vinden, hunne papieren zijn in beslag genomen. Om trent Caussidièrcs heeft men nog geene bepaalde tijdingmaar Louis Blanc heeft zich slaande de Vergadering, terwijl Bac, zoo men vermoedt om hem den tijd te gevenhet woord had genomen uit de voeten gemaakt zijne vrienden hebben hem 3,000 francs ter hand gesteld en hij is naar En geland gevlugt. {Zie België.) MALIE. ROME, 16 Augustus. Ten gevolge van een' onderschepten brief door Generaal Welden geschreven omtrent zijn' aanval in Bologna, waarin hij zijn oogmerk tc kennen gaf tot Rome door te dringen, heeft dc Kamer van Algevaardigden, in hare zitting van den Md0", het volgende besluit genomen: 1°. Dat de Kamer 10 leden benoemen zal, die, in den tijd van 3 dagen, haar alles zullen mededeelen, wat aan het ministerie en de kamers zou kunnen voorgesteld worden, om op eene afdoende en onmiddelijkc wijze den algemecncn tegenstand tegen dc Oos tenrijkers te verzekeren en het welzijn van geheel Italië te bevorderen. 2°. Dat het ministerie zal uilgenoodigd worden, om aan al de Italiaansche regerin gen tc schrijven, ten einde ze op te roepen orn, na hunne parlementen ge raadpleegd tc hebben de beste middelen te gebruiken ter verdediging van Italië en ter verzekering van zijne onafhankelijkheid. Voorts heeft de Kamer een wetsontwerp aangenomen, waarbij al dc Israëlilen, in de Pauselijke Staten van den 5deD Junij af treden in het volle bezit der burgerregten. Te Weenen waren hij het Ministerie van Oorlog berigten ingekomen, I dat dc Generaal v. Welden eene zamenkomst met de Pauselijke Commissa- I rissen te Rovigo had gehad en de bestaande geschillen waren bijgelegd. Venetië was andermaal door voornoemden Generaal opgeëischt en er I was wederom een weigerend antwoord gegeven. In het programma van het nieuwe Turynschc Ministerie, leest men de I de volgende zinsneden: liet Ministerie dat afgetreden is, bevond zich te mid- I den van zeer moeijelijkc en droevige gebeurtenissenhet schrikte niet terug en deed een beroep op de wilskracht der natie. Het ministerie, dat het op volgt, is voornemens, met denzelfden ijver zoo niet met grooter ijver de re organisatie des legers en de wapening des volks voort te zetten, liet moet den wapenstilstand als een militair feit eerbiedigen maar het kan daarin geene transitoire daad van staatkunde zien, welke tot grondslag van latere onderhandelingen strekken kon. Daar echter twee mogendheden zich aange boden hebbenom den oorlog op eene eervolle wijze door bemiddeling te doen eindigen, wil het nieuwe ministerie alles aanwenden, om zulks tot stand te brengen. PRUIS SER. BERLIJN, 26 Augustus. Tot gisteren zijn hier 142 cholera gevallen voorgekomen, daarvan zijn om streeks 100 overleden en 20 hersteld, de overige nog onder behandeling. BEIJEREN. MUNCHEN, 22 Augustus. Sedert eenige weken was het gerucht verspreiddat de zoogenaamde huis- en staatsschat, bestaande in juweelen en andere kostbaarheden, niet meer of slechts gedeeltelijk voorhanden was. Dit gaf aanleiding tot eene volksde monstratie, waarbij de hulp der militaire magt moest ingeroepen worden. Eene publicatie der Regering heeft de inwoners omtrent deze aangelegenheid gerust gesteld. OOSTENRIJK. WEENEN, 23 Augustus. Z. M. heeft bij zijne terugkomst alhier beslotendat de aanhangige ver- volgingcn tegen drukpers misdrijven sedert den 18,Jcn Mei, zullen gestaakt worden. Aan den Minister van Binncnlandsche Zaken is een ontwerp van voor- loopige regeling der Evangelische kerk overhandigdwaarbij de opheffing van een aantal beperkingen voor de belijders der Evangelische leer verlangd wordt. Er is ook een adres in dien geest aan den Rijksdag gerigt. Den 21stcn is hier een begin van opstand geweest onder de werklieden, welke niet, dan nadat er bloed gestort was, door kracht van wapenen beteugeld is. Heden zijn op nieuw onlusten uitgebarsten tusschen de nationale garde en de werkliedenaan welke ook het Akademisch legioen zou deel genomen hebben. Uit de onvolledige berigten blijkt dat er 6 personen gesneuveld en meer dan 70 gewond zijn. De Ministerraad en het Stedelijk bestuur hadden hunne zittingen permanent verklaard. Den 18l|en is de nieuwe Gouverneur van Gallicic teKrakau gekomen, het geen thans onder Gallicic behoort. Hij heeft het burgerlijk beheer overgeno men de stedelijke Raad zal door de burgers zeiven worden gekozende leen diensten opgeheven en aan de eigenaars schadeloosstelling verstrekt, eene na tionale garde georganiseerd en de Poolsche taal als een officiële taal worden gebezigd. HON GA RYE. De door den Minister van Finantiën aangeboden begrooting voor het laatste halfjaar van 1848, geeft een te kort van 19 milliocn florenen. Om in het hecrschend geld gebrek te voorzienis door dc Regering op al het goudgeld beslag gelegd en zijn daarvoor banknootcn gegeven. FRANKFORT, 25 Augustus. De Heer Compes, door den Rijksbestuurder benoemd tot Gezant naar 's Gra- venhage, heeft voor die betrekking bedankt. Het Parlement heeft in zijne Zitting van gisteren de ll(le paragraaf over de godsdienst aangenomenluidende aldusElk Duitscher heeft geheele geloofs- en gewetensvrijheid. Ook is in die Zitting een voorstel gedaanom met Oostenrijk ten gunste van de Hongaren te onderhandelen en deze met raad en daad tegen de Kroaten te ondersteunen. KERKNIEUWS. Z. M. heeft goedgekeurd de door de Kerkeraden der Hervormde gemeenten te Waddinxvcen, Vlaardingcn, Muiden, Menaldum en't Waal en Honswijk, uitgebragte beroepen op DD. W. Francken Az. te Vuurschc, H. II. Sluiter te Terwolde, A. A. v. de Kasteele te Zijdervcld, G. Flieringa Hz. te llallum en den Candidaat T. J. v. Griethuyzen Theol. Doet. 'sGRAVENIIAGE, 25 Augustus. Ter vervulling der alhier bestaande va cature, heeft de Kerkcraad der Nedcrd. Geref. gemeente het volgend negental geformeerd: DD. Proes, te Leeuwarden; van Koetsveld, te Schoonhoven; van Haaften, te Nijmegen; van Hoogstraten, te Utrecht; Adama van Scheltema te Hoorn; Strieker, te Dordrecht; van Harencarspelte Leeuwarden, Mey- boomte Nijmegen, en Anspach, te Deventer. ONZE TIJD EN ONS YOLK- IV. Vooruitgang. Er is niets, waarvan men in de politieke wereld thans meer spreekt dan van Vooruitgang. Onlangs werd beweerd dat in ons Vaderland drie par-

Leydse Courant | 1848 | | pagina 3