COURANT. LEYDSCHE X". r<»3. tëg BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nummers worden tegen 10 Centen afgegeven. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt MAANDAG, 28 AUGUSTUS. uit Zaturdag avond. LEYDEN, 26 Augustus. Omtrent liet inslaan van het vreeselijk onweder 11. Donderdag morgen, in de huizing van het buitenverblijf van den lieer Kleynenberghaan den Rijn buiten de Alorschpoortvernemen wij de volgende bijzonderheden: De bliksem sloeg in een benedenkamer aan den Rijn en tevens of van daar, in een bovenvertrek. De juiste gang is niet wel naar te sporen, zoo alsook de werking, gelijk doorgaans in die gevallen, hoogst zonderling is geweest. Er zijn 46 groote glasruiten gebroken en de blinden open en stuk geslagen. In de neteldoeksche gordijnen zijn hier en daar gaten gebrand, en eene lijst van een spiegel die overigens ongeschonden is, gedeeltelijk ver brand; welk vuur echter, schoon daar toen niemand bij was, geen voortgang heeft gemaakt. Van eene trumeaux is de spiegel vergruisdterwijl al het daar op staand porselein ongedeerd is bevonden. Een piano door een kleed gedekt, is uiterlijk slechts aan een hoek beschadigdhet binnenwerk gan- schelijk vernield. Het gehcele huis was met een dikken rook vervuld. De bewoners hebben gelukkig geen letsel bekomen. De schade aan de huizing en meubelen is op ruim ƒ600 begroot. Uit een berigt van Dr. Junius te Wassenaar aan het Handelsbladwe gens de ongesteldheid der stalbedienden van Z. K. II. Prins Frederik, blijkt dat een scheikundig onderzoek door den Hooglecraar v. d. Roon Mesch bewe zen had, dat er geene vergiftigende zelfstandigheid in de spijzen te vinden wasdoch de oorzaak waarschijnlijk zat in ranzig of oud Teldat op nieuw opgebraden als een vergif voor de maag is. Ook Prof. v. d. Boon Mesch had eens dergelijke verschijnselen waargenomen bij een huisgezin dat snijboonen met vet had gegeten. Wij deelen hier incde met hoeveel stemmen de onderscheiden Hoofd stukken der nieuwe Grondwet door de Tweede Kamer zijn aangenomen I. Rijk en zijne inwoners aangen. met 48 tegen 8 stemmen. II. Koning 47 9 IJl. Staten-Generaal41 15 IV. Prov. Stat. en Gem.-besturen 39 7 V. Justitiealgemeen. VI. Godsdiensta 42 a 14 a VII. Finantiënalgemeen. VIII. Defensiea 50 a 6 a IX. Waterstaata a 47 a 9 a X. Onderwijs en Armbestuur a a 52 a 4 a XI. Veranderingen en bijvoegingen a a 54 a 1 a XII. Add. art. en voorl. kiesreglem. a a 40 a 16 a (Zie omtrent de laatste artikelen de berigten onder 's Gravcnhage). 'sGRAVENllAGE, 26 Augustus. Bij besluit van 23 Augustus heeft Z. M. den Heer M. Piepers, lid der Eerste Kamerbenoemd tot lid der commissie voor het onderzoeken der reke ning van de koloniale remisesin plaats van den Baron A. W. van Rricncn van de Groote Lindt, uithoofde van ongesteldheid, op zijn verzoek, ontslagen. Z. M. is gisteren avond per specialen trein uit deze residentie vertrok ken, ten einde bij II. M. de Koningin een bezoek af te leggen. Z. M. zoude reeds aanstaanden Maandag hier worden terug verwacht. De toestand der gezondheid van Z. K. II. Prins Frederik is veel ver beterd. De vijf nieuw benoemde leden van de Eerste Kamer zijn gisteren door den Koning beëedigd: zoodal die Ilecren terstond zitting nemen. De Eerste Kamer heeft gisteren zitting gehouden. Men verzekert dat, bijaldien de Eerste Kamer der Statcngeueraal de ontwerpen der herziening mogt aannemen, de gewone zitting van 1847^1848, tegen het einde der volgende week zal worden gesloten dat onmiddelijli de Prov. Staten zullen worden bijeengeroepen om de 58 buitengewone leden voor de Tweede Karncr, in dubbelen getale, te verkiezen en dat de bui' tengewone vergadering der Staten-Generaalde Tweede Kamer, in dubbelen getale, alsdan zal worden bijeengeroepen tegen Maandag-, den 11 I'm Septem ber, om de ontwerpen lol herziening, in nadere overweging te nemen. Bij de nieuwe voordragt tot verhooging van de begrooting voor liet de partement van oorlog, wordt eene som van 1,458,782 (dal is ƒ370,238 minder dan in het dezer dagen door de Tweede Kamer verworpene ontwerp) aangevraagd. In de memorie van toelichting verklaart de Regering, dat zij nog niet kan of mag afzien, om des noods over buitengewone middelen van de fensie, ook tot handhaving van rust en orde, te kunnen beschikken, dat zij echter heeft besloten, de ligting der militie van 1845 in de eerste dagen der volgende maand met verlof terug te zenden, en de uitgaven, inzonderheid die der genie, aanmerkelijk te verminderen, ten gevolge waarvan de petitie van 1,829,028 op 1,458,782 is teruggebragt. Daarentegen zijn de kosten voor de ligting van 1847 (waarvoor op de gewone begrooling slechts tot 10 November aanstaande de noodige gelden voorhanden zijn) alsnu tot ultimo December dezes jaars berekend, wanneer de omstandigheden het voortdurend onder de wapenen houden dier ligting, en van die van 1846, mogten vereischen. Niemand kan vooruit zien tot welke diensten 's Rijks rnagt kan worden geroepen; maar zeker is het, dat de dienst des winters meer voorziening vordert; dat de aanvragen om beveiliging, om adsislenlie van het burgerlijk bestuur, dan menigvuldiger wordenen dat er onderscheidene redenen zijn bij te brengenom zulks nader te beloogen. De Regering acht het bovenstaande genoegzaam tot aanwijzing van hare vcrpligting, en vertrouwt, op medewerking der wetgeving. Zitting der Tweede Kamer van Donderdag 24 Augustus. De beraadslagingen zijn aangevangen over Hoofdstuk X [van het Onder wijs en het Armbestuur[Zie onze vorige.] De Heer van Rijckevorsel acht dat de wet op het onderwijs van 1806 zeer veel nnt heeft gesticht, beschaving, verdraagzaamheid, godsdienstigheid en zedelijkheid, eerbied voor de Regering, afkeer voor onrust en beroering en vatbaarheid voor vrijzinnige instellingen heeft ontwikkeld. Die wet zal den naam van Ruiger Jan Schimmelpenninck in zegening doen blijven. Hij geeft lof en eer aan den achtingwaardigen onderwijzersstand. Hij hoopt dat bij het vrije onderwijs het goede zal blijven bestaan, waartoe"de voorschrif ten nu in de Grondwet opgenomen dat het openbaar onderwijs een voor werp is van de aanhoudende zorg der Regeringen dat er overal van over heidswege voldoend openbaar lager onderwijs zal gegeven worden, hem waar borgen aanbieden, die hem zijne toestemming aan de wet doen geven. Er zullen daaruit uitgaven voor den Staat voortvloeijenhet onderwijs van Staats wege moet voldoende zijn. Met den meesten ernst drukt hij het 's Konings Ministers en aan de toekomstige Vertegenwoordiging plegtig op het hart, om het toezigt op het onderwijs dat de Grondwet voorschrijft, naauwlettend op het oog te houden. Het toekomstig geslacht zal hen daarvoor ter verant- ding roepen. De Ilcer van Leeuwen spreekt in gelijken geest als de Heer Rijckevorsel. De Heer Mackay zegt, dat hij in het artikel nopens het armbestuur, waarin voorgeschreven wordt dat het armbestuur een onderwerp van aanhoudende zorg der Regering isliever had gezien dat hier eenvoudig van openbaar armbestuur melding ware gemaakt. Hij toch wil diaconiën en andere der gelijke armbesturen vrij laten in hunne werking, en niet begrepen hebben onder het armbestuur, dat blijkens dit grondwettelijk voorschrift aan de Regering is onderworpen. Wat nu aangaat het onderwijs, behandelt Spreker twee punten. Bij het eerste somt hij de 'gronden opdie voor het vrij onderwijs pleitenen hij het tweede tracht hij de bezwaren daartegen op te heffen. Het vrije onderwijs is een regt en eene behoefte. Ook in bet verslag van den Heer Thiers over het onderwijs in Frankrijk wordt gezegddat er geene vrijheid van onderwijs bestaat, wanneer het aan cenige vergunning is onderworpen. Die vader is., weet welk regt hij op zijne kinderen mag uitoefenen. Dat de Staal belang stelt in het lot der jeugd is wel maar, dat mijne kinderen kinderen zijn van den Staat, mag Spreker niet toegeven; ik houd ze, zegt hij, liever voor dc mijne. Alen heeft gezegd dat de wet van 1806 wordt miskend. Maar door wie? Die wet verleent alle vrijheid, welke nu wordt verlangd. Dc Raadpensionaris Schimmelpenninck heeft zich, zeide men, hoogst ver dienstelijk gemaakt door die wet.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1